Twenty Ten - en to pt translation catalogue (78 entries)

note: Template Name of the plugin/theme
en: One column, no sidebar
pt: Uma coluna, sem barra lateral

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
pt: Equipe WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
pt: O tema 2010 para WordPress é classudo, personalizável, simples e legível -- torne-o seu com um menu personalizado, imagem de cabeçalho e de fundo. O Twenty Ten suporta seis áreas de widgets (duas na sidebar, quatro no rodapé) e imagens destacadas (miniaturas para posts de galerias e imagens de cabeçalho personalizadas para posts e páginas). Ele inclui folhas de estilos para impressão e para o Editor Visual, estilos especiais para posts nas categorias "Notas" e "Galeria", e possui um modelo opcional de página de uma coluna que remove a barra lateral.

en: Tag Archives: %s
pt: Arquivo da tag: %s

en: Archives
pt: Arquivo

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Nenhum resultado correspondente ao seu critério de busca. Tente outra vez com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Nada encontrado

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da busca por: %s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Com a tag </span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
pt: notas

en: % Comments
pt: % comentários

en: 1 Comment
pt: 1 comentário

en: Leave a comment
pt: Deixar um comentário

en: View posts in the Gallery category
pt: Ver posts na categoria Galeria

en: More Galleries
pt: Mais galerias

en: View Galleries
pt: Ver Galerias

en: Permalink to %s
pt: Link permanente para %s

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s foto</a>.
pt[1]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s fotos</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
pt: galeria

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Nenhum resultado foi encontrado para o arquivo requisitado. Talvez fazer uma pesquisa lhe ajude a encontrar um post relacionado.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Posts recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Posts mais antigos

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Ver todos posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Edit
pt: Editar

en: Link to full-size image
pt: Link para imagem em tamanho real

en: Full size is %s pixels
pt: O tamanho real é de %s pixels

en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Publicado</span> %2$s

en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
pt: <span class="%1$s">Por</span> %2$s

en: Return to %s
pt: Retornar para %s

en: Skip to content
pt: Pular para o conteúdo

en: Page %s
pt: Página %s

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Adicionar o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos favoritos.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esta entrada foi publicada em %1$s. Adicione o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos seus favoritos.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt: Esta entrada foi publicada em %1$s e marcada com a tag %2$s. Adicione o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos seus favoritos.

en: View all posts by %s
pt: Ver todos os posts de %s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
pt: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s <span class="meta-sep">por</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
pt: Quarta área de widgets do rodapé

en: Third Footer Widget Area
pt: Terceira área de widgets do rodapé

en: Second Footer Widget Area
pt: Segunda área de widgets do rodapé

en: An optional widget area for your site footer.
pt: Uma área opcional de widgets para o rodapé de seu site.

en: First Footer Widget Area
pt: Primeira área de widgets do rodapé

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
pt: Uma área de widgets secundária opcional , mostrada abaixo da área de widgets primária em sua barra lateral.

en: Secondary Widget Area
pt: Área de widgets secundária

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt: Adicione widgets aqui para que apareçam em sua barra lateral.

en: Primary Widget Area
pt: Área de widgets primária

en: (Edit)
pt: (Editar)

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">disse:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: header image description
en: Sunset
pt: Por do sol

note: translators: header image description
en: Path
pt: Caminho

note: translators: header image description
en: Inkwell
pt: Pingos de tinta

note: translators: header image description
en: Forest Floor
pt: Chão da floresta

note: translators: header image description
en: Fern
pt: Samambaia

note: translators: header image description
en: Concave
pt: Côncavos

note: translators: header image description
en: Cherry Blossoms
pt: Cerejeira em flor

note: translators: header image description
en: Berries
pt: Amoras

en: Primary Navigation
pt: Navegação primária

en: Proudly powered by %s.
pt: Orgulhosamente criado com %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma de Publicação Pessoal Semântica

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão encerrados.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Comentários mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários mais antigos

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt[0]: Uma resposta a %2$s
pt[1]: %1$s respostas a %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Este post é protegido por senha. Digite a senha pra ver os comentários.

en: Category Archives: %s
pt: Arquivo da categoria: %s

en: About %s
pt: Sobre %s

en: Author Archives: %s
pt: Arquivo do Autor: %s

en: Blog Archives
pt: Arquivo do blog

en: Yearly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do ano: <span>%s</span>

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt: F \d\e Y

en: Monthly Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do mês: <span>%s</span>

en: Daily Archives: <span>%s</span>
pt: Arquivo do dia: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
pt: A página solicitada não foi encontrada. Talvez a busca ajude.

en: Not Found
pt: Não encontrado
