Administration - en to ro translation catalogue (2408 entries)

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
ro: <strong>Versiunea %1$s</strong> a abordat câteva probleme de securitate.

en: &larr; Back to Users
ro: &larr; Înapoi la utilizatori

[ctx: user]
en: Add Existing
ro: Adaugă unul existent

en: Personal Options
ro: Opțiuni personale

en: Visual Editor
ro: Editor vizual

en: Disable the visual editor when writing
ro: Dezactivează editorul vizual când scrii

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
ro: Activează scurtăturile din tastatură pentru moderarea comentariilor.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Mai multe informații</a> (în engleză)

en: Show Toolbar when viewing site
ro: Afișează bara de unelte când vizualizez situl

en: Usernames cannot be changed.
ro: Numele de utilizator nu pot fi modificate.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ro: &mdash; Niciun rol pentru acest sit &mdash;

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
ro: Acordă acestui utilizator privilegii de Super Administrator pentru Rețea.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
ro: Privilegiile de Super Administrator nu pot fi înlăturate deoarece acest utilizator are emailul de administrare al rețelei.

en: First Name
ro: Prenume

en: Last Name
ro: Nume

en: Nickname
ro: Porecla

en: Display name publicly as
ro: Numele va fi afișat astfel

en: Contact Info
ro: Informații de contact

en: There is a pending change of your email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
ro: O schimbare a adresei tale de email în %1$s este în așteptare. <a href="%2$s">Anulează</a>

en: About Yourself
ro: Despre tine

en: About the user
ro: Despre utilizator

en: Biographical Info
ro: Informații biografice

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
ro: Scrie aici câteva date biografice despre tine pentru a-ți completa profilul. Acestea ar putea fi arătate public.

en: Profile Picture
ro: Poză de profil

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
ro: Îți poți schimba poza de profil în <a href="%s">Gravatar</a>.

en: https://en.gravatar.com/
ro: https://ro.gravatar.com/

en: Account Management
ro: Gestiunea contului

en: New Password
ro: Parola nouă

en: Generate Password
ro: Generează parolă

en: Cancel password change
ro: Anulează modificarea parolei

en: Repeat New Password
ro: Repetă parola nouă

en: Type your new password again.
ro: Reintrodu parola nouă.

en: Sessions
ro: Sesiuni

en: Log Out Everywhere Else
ro: Deautentificare de peste tot altundeva

en: You are only logged in at this location.
ro: Sunteți autentificat doar în această locație.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
ro: Ți-ai pierdut telefonul sau ți-ai lăsat contul autentificat pe un calculator public? Poți face deautentificarea de peste tot altundeva și să rămâi autentificat doar aici.

en: Log Out Everywhere
ro: Deautentificare de peste tot

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
ro: Deautentificare %s din toate locațiile.

en: Additional Capabilities
ro: Permisiuni suplimentare

en: Capabilities
ro: Permisiuni

en: Denied: %s
ro: Refuzate: %s

en: Update Profile
ro: Actualizează profil

en: Update User
ro: Actualizează utilizator

en: You do not have sufficient permissions to add users to this network.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a adăuga utilizatori la această rețea.

en: You are not allowed to create users.
ro: Nu îți este permis să creezi utilizatori.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
ro: Salut,
    
    Ai fost invitat să te alături '%1$s' la
    %2$s cu rolul de %3$s.
    
    Te rog dă clic pe următoarea legătură pentru a confirma invitația:
    %4$s

en: [%s] Joining confirmation
ro: [%s] Confirmarea înregistrării

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
ro: Pentru a adăuga un nou utilizator sitului tău, completează acest formular și apasă butonul Adaugă un nou utilizator.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
ro: Deoarece acesta este un sit-rețea, poți adăuga conturi care există deja în rețea specificând numele de utilizator sau emailul, definind apoi rolul utilizatorului pentru acest sit. Pentru mai multe opțiuni, cum ar fi schimbarea parolei, trebuie să fi Administrator de Rețea.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
ro: Utilizatorii noi vor primi un mesaj de informare că au fost adăugați. Același mesaj prin email, va conține și parola contului creat. Pentru a nu permite trimiterea mesajelor de acest fel, bifați opțiunea.

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
ro: E obligatorie atribuirea unei parole noului utilizator, acesta va putea să o schimbe după autentificare. Pe de altă parte, numele de utilizator nu poate fi schimbat.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
ro: Noii utilizatori vor primi un email care le va aduce la cunoștință că au fost adăugați ca utilizatori pe situl tău. Implicit, acest email va conține și parola lor. Debifează dacă nu vrei ca parola să fie inclusă în emailul de întâmpinare.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
ro: Nu uita să apeși butonul Adaugă un nou utilizator la final.

en: User Roles
ro: Roluri utilizatori

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
ro: Uite o prezentare generală a diferitelor roluri și a permisiunile asociate fiecărui rol:

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
ro: Abonații pot citi comentarii, pot comenta, pot primii buletine informative etc. dar nu pot crea conținut pe sit.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
ro: Contributorii pot scrie și administra propriile articole, dar nu pot publica articole sau încărca fișiere media.

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
ro: Autorii pot publica și administra articolele proprii, au permisiunea suplimentară de a adăuga fișiere.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
ro: Editorii pot publica articole, își pot administra articolele proprii, dar și ale altora.

en: Administrators have access to all the administration features.
ro: Administratorii au acces la toate facilitățile administrative.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre adăugarea de noi utilizatori</a> (în engleză)

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
ro: Emailul  de invitație a fost trimis noului utilizator. O legătură de confirmare trebuie apăsată ca să fie creeat contul.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
ro: Mesajul cu invitația a fost trimis utilizatorului. O legătură de confirmare va trebui accesată pentru ca utilizatorul să fie adăugat.

en: User has been added to your site.
ro: Utilizatorul a fost adăugat sitului tău

en: That user is already a member of this site.
ro: Acest utilizator este deja membru al acestui sit.

en: User added.
ro: Utilizator adăugat.

[ctx: user]
en: Add New User
ro: Adaugă un nou utilizator

[ctx: user]
en: Add Existing User
ro: Adaugă un utilizator existent

en: Add Existing User
ro: Adaugă un utilizator existent

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
ro: Introdu adresa de email a unui utilizator existent în această rețea pentru a-l invita pe acest sit. Va primi un email prin care va fi rugat să confirme invitația.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
ro: Introdu adresa de email sau numele unui utilizator existent în această rețea pentru a-l invita pe acest sit. Va primi un email prin care va fi rugat să confirme invitația.

en: Email or Username
ro: Email sau nume de utilizator

en: Skip Confirmation Email
ro: Treci peste emailul de confirmare

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
ro: Adaugă utilizatorul fără a trimite un email care să-i ceară confirmarea.

en: Create a brand new user and add them to this site.
ro: Creează un utilizator nou și adaugă-l la acest sit.

en: Send User Notification
ro: Trimite notificări utilizatorului

en: Send the new user an email about their account.
ro: Trimite noului utilizator un email despre contul său.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
ro: Aceast ecran afișează toți utilizatorii existenți pentru situl tău. Fiecare utilizator are unul dintre cele cinci roluri predefinite: Administrator, Editor, Autor, Colaborator sau Abonat. Cu excepția utilizatorilor cu rol de administrare, utilizatorii vor vedea mai puține opțiuni pe panoul de control atunci când sunt autentificați, în funcție de rol.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
ro: Pentru a adăuga un nou utilizator pentru situl tău, apasă pe butonul Adaugă din partea de sus a ecranului sau Adaugă din secțiunea Utilizatori a meniului.

en: Screen Display
ro: Afișare ecran

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
ro: Poți personaliza afișarea acestui ecran în mai multe feluri:

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
ro: Poți afișa sau ascunde coloane în funcție de necesități și poți decide numărul de utilizatori afișați per ecran folosind fila de Opțiuni ecran.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
ro: Poți filtra lista de utilizatori după rolul din sit folosind legăturile de deasupra tabelului: Toți, Administrator, Editor, Autor, Contribuitor sau Abonat. În mod implicit sunt afișați toți utilizatorii. Rolurile nefolosite nu sunt afișate.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
ro: Poți afișa toate articolele scrise de un anumit utilizator apăsând pe numărul din coloana Articole din dreptul utilizatorului.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
ro: Dacă deplasezi mouse-ul deasupra unui rând din lista de utilizatori, vor apărea legături cu acțiunile disponibile. Acestea sunt acțiunile disponibile:

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
ro: Editează te duce pe ecranul de editare a profilului acelui utilizator. Poți ajunge pe același ecran și apăsând pe numele utilizatorului.

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
ro: Înlătură îți permite să îndepărtezi un utilizator de pe sit. Nu șterge conținutul lui. Poți să înlătura mai mulți utilizatori deodată folosind Acțiunea în masă.

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
ro: Ștergere te duce la ecranul de confirmare a ștergerii utilizatorilor, unde poți înlătura permanent un utilizator de pe situl tău și să-i ștergi și conținutul. De asemenea poți șterge mai mulți utilizatori deodată utilizând Acțiuni în masă.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Informații despre administrarea utilizatorilor</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descrierea rolurilor și capabilităților</a> (în engleză)

en: Filter users list
ro: Filtrează lista de utilizatori

en: Users list navigation
ro: Navigare listă utilizatori

en: Users list
ro: Listă utilizatori

en: You can&#8217;t edit that user.
ro: Nu poți edita acel utilizator.

en: One of the selected users is not a member of this site.
ro: Unul dintre utilizatorii selectați nu este un membru al acestui sit.

en: User deletion is not allowed from this screen.
ro: Ștergerea utilizatorului nu este permisă din acest ecran.

en: You can&#8217;t delete users.
ro: Nu poți șterge utilizatori.

en: You can&#8217;t delete that user.
ro: Nu poți șterge acel utilizator.

en: Delete Users
ro: Șterge utilizatori

en: Please select an option.
ro: Te rog selectează o opțiune.

en: You have specified this user for deletion:
ro: Ai menționat acest utilizator pentru ștergere.

en: You have specified these users for deletion:
ro: Ai specificat acești utilizatori pentru ștergere:

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
ro: ID #%1$s: %2$s <strong>Utilizatorul curent nu va fi șters.</strong>

en: What should be done with content owned by this user?
ro: Ce ar trebui făcut cu conținutul acestui utilizator?

en: What should be done with content owned by these users?
ro: Ce ar trebui făcut cu conținutul aparținând acestor utilizatori?

en: There are no valid users selected for deletion.
ro: Nu există utilizatori valizi selctați pentru ștergere.

en: You can&#8217;t remove users.
ro: Nu poți înlătura utilizatori.

en: Remove Users from Site
ro: Înlătură utilizatori de pe sit

en: You have specified this user for removal:
ro: Ai specificat înlăturarea acestui utilizator:

en: You have specified these users for removal:
ro: Ai marcat următorii utilizatori pentru ștergere:

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
ro: ID #%1$s: %2$s <strong>Utilizatorul curent nu va fi înlăturat.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
ro: ID #%1$s: %2$s <strong>Nu ai dreptul de a înlătura acest utilizator.</strong>

en: Confirm Removal
ro: Confirmă ștergerea

en: There are no valid users selected for removal.
ro: Nu există utilizatori valizi selectați pentru înlăturare.

en: User deleted.
ro: Utilizator șters.

en: %s user deleted. | %s users deleted.
ro[0]: %s utilizator șters.
ro[1]: %s utilizatori șterși.
ro[2]: %s de utilizatori șterși.

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
ro: Utilizator nou creat. <a href="%s">Editează utilizator</a>

en: New user created.
ro: Utilizator nou creat.

en: Changed roles.
ro: Roluri modificate.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
ro: Rolul utilizatorului curent trebui să aibă și permisiunea de a edita alți utilizatori.

en: Other user roles have been changed.
ro: Alți autori cu roluri schimbate.

en: You can&#8217;t delete the current user.
ro: Nu poți șterge utilizatorul actual.

en: Other users have been deleted.
ro: Alți autori au fost șterși.

en: User removed from this site.
ro: Utilizator înlăturat de la acest sit.

en: You can't remove the current user.
ro: Nu poți înlătura utilizatorul actual.

en: Other users have been removed.
ro: Alți utilizatori au fost înlăturați.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
ro: Piesele sunt secțiuni independente de conținut care pot fi plasate în orice zonă asamblabilă furnizată de tema ta (denumite de regulă bare laterale). Pentru a popula barele laterale sau zonele asamblabile cu piese individuale, trage și plasează barele de titlu ale pieselor în zonele dorite. În mod implicit, doar prima zonă asamblabilă este expandată. Pentru a popula alte zone asamblabile, apasă pe bara ei de titlu a o expanda.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
ro: Secțiunea Piese disponibile conține toate piesele dintre care poți alege. Odată ce ai tras o piesă într-o bară laterală, acesta se va deschide pentru a-ți permite să îi configurezi setările. Când ești mulțumit cu setările piesei, apasă butonul Salvează, iar piesa va deveni prezentă pe situl tău. Dacă dai clic pe Șterge, piesa va fi înlăturată.

en: Removing and Reusing
ro: Ștergere și refolosire

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
ro: Dacă dorești să înlături o piesă dar vrei să îi salvezi setările pentru o posibilă viitoare utilizare, nu trebuie decât să o tragi în zona de Piese inactive. O poți adăuga înapoi oricând de acolo. Acest lucru este util mai ales atunci când comuți pe o temă cu zone asamblabile mai puține sau diferite.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
ro: Piesele pot fi folosite de oricâte ori. Poți să-i dai fiecăreia un titlu ce să fie afișat pe situl tău, însă acest lucru nu e obligatoriu.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
ro: Activând „Mod accesibil”, din „Opțiuni ecran”, permite folosirea butoanelor „Adaugă” și „Editează” în loc de funcționalitatea „trage și plasează”.

en: Missing Widgets
ro: Piese lipsă

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
ro: Multe teme prezintă implicit unele piese pe bare laterale până când le editezi, însă acestea nu sunt neapărat afișate automat în unealta de administrare a barelor laterale. După ce faci prima schimbare a unei piese, poți re-adăuga piesele implicite prin adăugarea lor din zona de Piese disponibile.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
ro: La schimbarea temelor, adeseori apare o variație în numărul și setarea zonelor asamblabile iar uneori aceste conflicte fac tranziția un pic mai grea. Dacă ai schimbat teme și observi ca unele piese par să fi dispărut, derulează acest ecran până la secțiunea Pieselor inactive, unde toate piesele cu setările lor ar trebui să fie salvate.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Informații despre piese</a> (în engleză)

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
ro: Tema folosită acum nu acceptă piese, asta înseamnă că nu are bare laterale pe care să le poți modifica. Pentru informații despre cum poți modifica tema pentru a accepta piese, te rog <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">urmează aceste instrucțiuni</a> (în engleză).

en: Inactive Sidebar (not used)
ro: Arie inactivă (nu este folosită)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
ro: Această bară laterală nu mai este disponibilă și nu mai este afișată nicăieri pe sit. Înlătură piesele de mai jos pentru a înlătura această bară inactivă.

en: Inactive Widgets
ro: Piese inactive

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
ro: Trage piesele aici pentru a le înlătura din bara laterală dar păstrând setărilor lor.

en: Widget %s
ro: Piesa %s

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
ro: Selectează atât bara laterală pentru această piesă cât și poziția piesei în ea.

en: Save Widget
ro: Salvează piesa

en: Error in displaying the widget settings form.
ro: Eroare în afișarea formularului de setări a piesei.

en: Available Widgets
ro: Piese disponibile

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
ro: Pentru a activa o piesă trage-o pe bara laterală sau dă clic pe ea. Pentru a dezactiva și șterge setările unei piese trage-o înapoi.

en: Clear Inactive Widgets
ro: Șterge piesele inactive.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
ro: Asta va șterge toate elementele din lista pieselor inactive. Nu vei mai putea restaura nicio personalizare.

en: Add Widget
ro: Adaugă piesă

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
ro: Acesta nu este doar un modul, simbolizează speranța și entuziasmul unei întregi generații, rezumate în două cuvinte cântate de celebrul Louis Armstrong: Hello, Dolly. Odată activat va afișa în mod aleatoriu un vers din melodia <cite>Hello, Dolly</cite> în colțul dreapta-sus al fiecărui ecran de administrare.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
ro: Poți să folosești editorul de teme ca să editezi individual fișierele CSS și PHP care formează tema.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of the theme's template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
ro: Începe prin a alege o temă pe care dorești să o editezi din meniul derulant, apoi dă clic pe Selectează. Va apare apoi o listă cu toate fișiere șablon ale temei. Un clic pe numele oricărui fișier îl va aduce pe acesta în caseta mare de editare.

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
ro: Pentru fișierele PHP te poți folosi de căsuța de selecție Documentație pentru a selecta dintre funcțiile recunoscute în acel fișier. Căutarea te direcționează către o pagină web cu material de referință pentru acea funcție.

en: After typing in your edits, click Update File.
ro: După ce ai terminat editarea, apasă „Actualizează fișier”.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
ro: <strong>Atenție:</strong> editarea temei în uz poate cauza erori și probleme de funcționare.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
ro: Actualizarea la o nouă versiune a aceleiași teme va suprascrie modificările făcute aici. Pentru a evita acest lucru, luați în calcul crearea unei <a href="%s" target="_blank">teme copil</a> (în engleză).

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Informații despre dezvoltarea unei teme noi</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Informații despre folosirea temelor</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Informații despre editarea fișierelor</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Informații despre funcții utilizabile în șabloane</a> (în engleză)

en: Select theme to edit:
ro: Selectează tema care vrei să fie editată:

en: This theme is broken.
ro: Tema este stricată.

en: Templates
ro: Șabloane

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
ro: Acest temă-copil moștenește șabloane dintr-o temă principală (părinte), %s.

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
ro: Stiluri

note: translators: %s: file extension
en: %s files
ro: %s fișiere

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
ro: Acest fișier nu există! Mai verifică o dată denumirea și reîncearcă.

en: This is a file in your current parent theme.
ro: Acesta este un fișier din tema părinte.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a instala teme pe acest sit.

en: Add Themes
ro: Adaugă teme

en: Add New Theme
ro: Adaugă temă nouă

en: Search Themes
ro: Caută teme

en: Search themes...
ro: Caută teme...

en: Upload Theme
ro: Încarcă temă

en: Number of Themes found: %d
ro: Numărul temelor găsite: %d

en: No themes found. Try a different search.
ro: Nu am găsit teme. Încearcă o nouă căutare.

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
ro: Poți găsi teme noi pentru situl tău din <a href="%s" target="_blank">directorul de teme WordPress</a> folosind opțiunile de căutare și sortare de pe aceast ecran. Aceste teme, desenate și dezvoltate independent, sunt gratuite și disponibile cu același tip de licență folosită de WordPress.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
ro: Poți căuta teme după cuvinte cheie, autor, sau etichetă, ori poți, mai specific, căuta după criteriile listate în filtrul de facilități.

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
ro: Altfel, puteți răsfoi după teme care sunt evidențiate, populare sau ultime apărute. Când găsești o temă ce-ți place, poți s-o previzualizezi sau s-o instalezi.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
ro: O temă poate fi încărcată manual dacă ai arhiva ZIP pe calculator (verifică sursa arhivei să fie sigură). Poți proceda și ca în trecut, copiind prin FTP directorul temei pe server în <code>/wp-content/themes</code>.

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
ro: După ce ai generat o listă de teme, le poți previzualiza sau instala. Apasă pe imaginea în miniatură a temei dorite pentru previzualizare. Se va deschide o previzualizare pe tot ecranul, pentru a-ți putea face o mai bună idee despre cum ar putea arăta tema respectivă.

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
ro: Pentru a instala o temă astfel încât s-o poți previzualiza cu conținutul de pe situl tău și  personaliza opțiunile ei, apasă butonul "Instalare" din partea de sus a panoului de previzualizare. Tema va fi descărcată automat pe situl tău. După descărcare, tema va fi disponibilă pentru activare, care se poate face apăsând legătura "Activare" sau navigând pe ecranul temelor instalate din secțiunea Aspect și apăsând legătura de Previzualizare live găsită sub imaginea miniatură a oricărei teme.

en: Previewing and Installing
ro: Previzualizare și instalare

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Informații despre adăugarea unei noi teme</a> (în engleză)

[ctx: themes]
en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Filter themes list
ro: Filtrează lista de teme

[ctx: themes]
en: Popular
ro: Populare

[ctx: themes]
en: Favorites
ro: Favorite

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
ro: Dacă ai teme marcate ca favorite pe WordPress.org, poți să le răsfoiești aici.

en: Apply Filters
ro: Aplică filtre

en: Filtering by:
ro: Filtrare după:

en: Themes list
ro: Listă teme

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
ro: Detalii &amp; Previzualizare

[ctx: theme]
en: Already Installed
ro: Deja instalată

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
ro: Anterior

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
ro: Următor

en: This theme has not been rated yet.
ro: Această temă nu a fost încă evaluată.

en: Manage Themes
ro: Administrare teme

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
ro: Acest ecran este folosit pentru gestionarea temelor instalate. În afara celor implicit incluse la instalarea WordPress, restul temelor sunt create și dezvoltate de către terți.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
ro: Treci peste ele sau atinge-le pentru a vedea butoanele de Activare sau Previzualizare live.

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
ro: Clic pe temă pentru a vedea numele, versiunea, autorul, descrierea, etichetele și legătura de Ștergere.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
ro: Dă clic pe Personalizare pentru tema curentă sau pe Previzualizare live pe oricare altă temă pentru a o vedea live.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
ro: Tema curentă este afișată marcant ca prima dinte teme.

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
ro: Căutarea temelor instalate va urmări termenii în nume, descriere, autor sau etichete.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
ro: Instalarea de teme într-un sit-rețea se poate face doar din secțiunea de administrare a rețelei.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
ro: Dacă ai dori să vezi mai multe teme dintre care să alegi, dă clic pe butonul &#8222;Adaugă temă&#8221; și vei putea răsfoi sau căuta teme suplimentare din <a href="%s" target="_blank">Directorul de Teme al WordPress.org</a>. Temele din Directorul de Teme de la WordPress.org sunt create și dezvoltate de terți, dar sunt compatibile cu licența de utilizare WordPress. A, și sunt gratuite!

en: Adding Themes
ro: Adăugarea temelor

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
ro: Atinge sau treci peste oricare temă apoi dă clic pe butonul de Previzualizare live pentru a vedea imediat o versiune live a acelei teme și schimbă opțiunile temei într-o vedere separată pe tot ecranul. Poți de asemenea găsi butonul de Previzualizare live la baza ecranului de prezentare detaliată a fiecărei teme. Orice temă instalată poate fi astfel previzualizată sau personalizată.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
ro: Tema care este previzualizată este complet interactivă &mdash; navighează pe diferite pagini pentru a vedea cum sunt afișate articolele, arhivele și cum arată alte șabloane de pagini. Setările pot să difere în funcție de facilitățile oferite de tema previzualizată. Pentru a accepta noile setări și a activa tema respectivă într-un pas, dă clic pe butonul Salvare &amp; Activare deasupra meniului.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
ro: Când faci o previzualizare pe ecrane mai mici, poți folosi iconul de restrângere meniu de la baza panoului de navigare din stânga. Acesta va restrânge panoul pentru a-ți oferi mai mult loc pentru previzualizarea sitului în noua temă. Pentru a extinde înapoi panoul, dă din nou clic pe același buton.

en: Previewing and Customizing
ro: Previzualizare și personalizare

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
ro: Ești sigur că vrei să ștergi această temă?
    
    Dă clic pe 'Anulare' pentru a reveni, 'OK' pentru a confirma ștergerea.

en: Search Installed Themes
ro: Caută teme instalate

en: Search installed themes...
ro: Caută teme instalate...

[ctx: Add new theme]
en: Add New
ro: Adaugă temă

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
ro: Șablonul curent are probleme. S-a revenit la șablonul implicit.

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
ro: Setări au fost salvate și tema activată. <a href="%s">Vizitează sit</a>

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
ro: Temă nouă activată. <a href="%s">Vezi cum arată</a>

en: Theme deleted.
ro: Temă ștearsă.

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
ro: Nu poți șterge o temă în timp ce o temă copil a sa este activă.

en: ERROR: %s
ro: EROARE: %s

en: Update Available
ro: Actualizare disponibilă

en: Broken Themes
ro: Teme stricate

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
ro: Următoarele teme sunt instalate dar incomplete. O temă validă trebuie să conțină cel puțin un fișier șablon și un fișier CSS.

[ctx: theme name]
en: Name
ro: Nume

en: Install Parent Theme
ro: Instalează temă părinte

en: Press This
ro: Publică-asta

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
ro: &#8222;Publică-asta&#8221; este o mini-aplicație care face mai ușoară scrierea de articole despre un subiect peste care ai dat pe internet. Îl poți folosi pentru a prelua o simplă legătură sau pentru a publica un rezumat. &#8222;Publică-asta&#8221; îți va permite chiar să alegi imaginile de pe pagina vizitată pentru a le include în articolul tău. Trage doar legătura &#8222;Publică-asta&#8221; din acest ecran în bara de semne de carte/marcaje ale navigatorului tău și vei fi deja pe drumul unei creații mai ușoare de conținut. Apăsând pe el în timp ce navighezi pe un alt sit îți va deschide o fereastră cu toate aceste opțiuni.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
ro: Categoriile sunt ierarhice, adică pot avea sub-categorii. Etichetele nu sunt ierarhice, deci nu pot exista sub-etichete. Uneori oamenii folosesc una dintre clasificări, doar pentru a realiza mai apoi că cealaltă s-ar potrivi mai bine.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
ro: Legătura către convertorul de categorii și etichete te va duce în ecranul de import, de unde convertorul este unul dintre modulele ce se pot instala. Odată modulul instalat, legătura Activează modul și Pornește importator te va duce pe un ecran în care poți transforma categoriile în etichete și viceversa.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Informații despre unelte</a> (în engleză)

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
ro: Publică-asta este o mică unealtă ce-ți dă posibilitatea să preiei bucăți de pe web și să creezi cu ele ușor noi articole.

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
ro: Folosește „Publică-asta” pentru a tăia text, imagini și videouri de pe orice pagină. Apoi poți edita și adăuga mai multe direct din Publică-asta înainte de a-l salva sau publica într-un articol pe situl tău.

en: Install Press This
ro: Instalează Publică-asta

en: Bookmarklet
ro: Mini-aplicație

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
ro: Trage mini-aplicația de mai jos în bara de semne de carte/marcaje. Apoi, când ești pe o pagină de pe care vrei să preiei ceva, trebuie doar s-o &#8222;apeși&#8221;.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
ro: Copiază codul mini-aplicației &#8222;Publică-asta&#8221;

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
ro: Dacă nu poți trage mini-aplicația la semnele tale de carte/marcaje, copiază următorul cod și crează un nou semn de carte. Transferă codul în câmpul de URL al noului semn de carte.

en: Direct link (best for mobile)
ro: Legătură directă (cea mai bună pentru mobile)

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
ro: Urmărește legătura pentru a deschide Publică-asta. Apoi adaug-o la lista ta de semne de carte/marcaje din ecranul principal.

en: Open Press This
ro: Deschide Publică-asta

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
ro: Dacă vrei să transformi etichetele în categorii (sau viceversa), folosește <a href="%s">Convertorul de categorii și etichete</a> disponibil pe ecranul import.

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a actualiza acest sit.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
ro: Folosești o versiune WordPress în dezvoltare. Aceasta se poate actualiza automat la ultimul pachet compilat zilnic sau se poate descărca pachetul pentru o actualizare manuală:

en: Download nightly build
ro: Descarcă pachetul compilat peste noapte

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
ro: Dacă trebuie să reinstalezi versiunea %s, poți s-o faci aici sau descarcă pachetul și reinstalează-l manual:

en: Re-install Now
ro: Reinstalează acum

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ro: Nu poți face actualizarea deoarece <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită PHP %2$s sau o versiune mai recentă și MySQL %3$s sau o versiune mai recentă. Acum folosești PHP versiunea %4$s și MySQL versiunea %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Nu poți face actualizarea deoarece <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită PHP %2$s sau o versiune mai recentă. Folosești versiunea %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Nu poți face actualizarea deoarece <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită MySQL %2$s sau o versiune mai recentă. Folosești versiunea %3$s.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
ro: Poți actualiza automat la <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> sau poți descărca pachetul și-l poți instala manual:

en: Download %s
ro: Descarcă %s

en: Hide this update
ro: Ascunde această actualizare

en: Bring back this update
ro: Revino la această actualizare

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
ro: Această versiune localizată conține atât traduceri cât și diverse alte ajustări de localizare. Poți sări peste actualizare dacă dorești să păstrezi traducerea actuală.

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
ro: Ești pe cale de a instala WordPress %s <strong>în Engleză (US).</strong>. Există o șansă ca această actualizare să-ți deterioreze varianta tradusă. Poate preferi să aștepți ca versiunea localizată să fie lansată.

en: Show hidden updates
ro: Afișare actualizări ascunse

en: Hide hidden updates
ro: Nu afișa actualizările ascunse

en: You have the latest version of WordPress.
ro: Ai ultima versiune de WordPress.

en: Future security updates will be applied automatically.
ro: Se vor aplica automat actualizările viitoare de securitate.

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
ro: <strong>Important:</strong> înainte de a actualiza, te rog <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">să faci copii de siguranță ale fișierelor și bazei de date</a> (instrucțiuni în engleză). Pentru ajutor cu actualizările, vizitează pagina de Codex <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Actualizare WordPress</a> (în engleză).

en: An updated version of WordPress is available.
ro: O versiune actualizată de WordPress este disponibilă.

en: BETA TESTERS:
ro: BETA TESTERI:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
ro: Acest sit este setat să instaleze automat actualizări cu viitoarele versiuni beta.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
ro: Situl tău va fi în mentenanță cât timp se actualizează. Situl va reveni la normal după finalizarea actualizărilor.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
ro: <a href="%s">Află mai multe despre WordPress %s</a>.

en: Your plugins are all up to date.
ro: Toate modulele tale sunt actualizate.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
ro: Următoarele module au versiuni noi disponibile. Selectează modulele pe care vrei să le actualizezi și apasă &#8222;Actualizează module&#8221;.

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
ro: Compatibilitatea cu WordPress %1$s: 100%% (conform autorilor)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
ro: Compatibilitate cu WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d voturi pentru &#8222;funcționează&#8221; dintr-un total de %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
ro: Compatibilitatea cu WordPress %1$s: Necunoscută

en: View version %1$s details.
ro: Vezi detalii despre versiunea %1$s.

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
ro: Ai instalată versiunea %1$s. Actualizează la %2$s.

en: Your themes are all up to date.
ro: Toate temele tale sunt actualizate.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
ro: Următoarele teme au versiuni noi disponibile. Selectează temele pe care vrei să le actualizezi și apasă &#8222;Actualizează teme&#8221;.

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
ro: <strong>Atenție:</strong> Orice personalizare făcută în fișierele temei va fi pierdută. Te rog consideră utilizarea <a href="%s">temelor copil</a> (instrucțiuni în engleză) pentru modificări.

en: Update Themes
ro: Actualizează teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: Your translations are all up to date.
ro: Toate traducerile tale sunt actualizate.

en: New translations are available.
ro: Noi traduceri sunt disponibile.

en: Update WordPress
ro: Actualizează WordPress

en: WordPress Updates
ro: Actualizări WordPress

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
ro: În acest ecran, poți face actualizarea la ultima versiune de WordPress, precum și actualizarea temelor, modulelor și a traducerilor din depozitarele WordPress.org.

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
ro: Dacă este disponibilă o actualizare, vei vedea o notificare ce va apare în bara de unelte și în meniul de navigare.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
ro: <strong>WordPress</strong> &mdash; Actualizarea instalării tale de WordPress este o simplă procedură dintr-un clic: doar dai <strong>clic pe butonul &#8222;Actualizează Acum&#8221;</strong> când ești notificat că este disponibilă o nouă versiune.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
ro: În majoritatea cazurilor, WordPress va aplica automat pentru tine actualizările de securitate și mentenanță în fundal.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
ro: <strong>Teme și Module</strong> &mdash; Pentru a actualiza individual teme sau module din acest ecran, folosește bifele să-ți faci o selecție, apoi dă <strong>clic pe butonul corespunzător de &#8222;Actualizare&#8221;</strong>. Pentru a actualiza toate temele sau modulele tale, bifează deasupra selectând tot înainte de a da clic pe butonul de actualizare.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
ro: <strong>Traducerile</strong> &mdash; Fișierele care traduc WordPress pe limba ta sunt actualizate  pentru tine ori de câte ori aceste actualizări survin. Dacă aceste fișiere nu mai sunt de actualitate, poți da <strong>clic pe butonul de &#8222;Actualizare Traduceri&#8221;</strong>.

en: How to Update
ro: Cum se actualizează

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Informații despre actualizarea WordPress</a> (în engleză)

en: Please select one or more themes to update.
ro: Te rog selectează una sau mai multe teme pentru actualizare.

en: Please select one or more plugins to update.
ro: te rog selectează unul sau mai multe module pentru actualizare.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
ro: Ultima verificare în %1$s la %2$s.

en: Check Again
ro: Verifică din nou

en: Plugin Reactivation
ro: Reactivarea modulului

en: Plugin reactivated successfully.
ro: Modulul a fost reactivat cu succes.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
ro: Modulul nu a putut fi reactivat din cauza unei erori fatale.

en: Installing Plugin: %s
ro: Se instalează modulul: %s

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
ro: Se instalează modulul din fișierul încărcat: %s

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a actualiza temele vizuale pentru acest sit.

en: Install Themes
ro: Instalare teme

en: Installing Theme: %s
ro: Se instalează tema: %s

en: Installing Theme from uploaded file: %s
ro: Se instalează temă din fișierul încărcat: %s

en: WordPress &rsaquo; Update
ro: WordPress &rsaquo; Actualizare

en: No Update Required
ro: Nu este necesară actualizarea

en: Your WordPress database is already up-to-date!
ro: Baza de date WordPress este la zi!

en: Database Update Required
ro: Este necesară o actualizare a bazei de date

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
ro: WordPress a fost actualizat! Înainte de a-ți vedea de treburile tale, trebui să fie actualizată și baza de date la ultima versiune.

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
ro: Procesul de actualizare al bazei de date poate dura ceva timp, așa că te rog să ai răbdare.

en: Update WordPress Database
ro: Actualizează baza de date WordPress

en: Update Complete
ro: Actualizare completă

en: Your WordPress database has been successfully updated!
ro: Baza ta de date WordPress a fost actualizată cu succes!

en: %s queries
ro: %s interogări

en: %s seconds
ro: %s secunde

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
ro: Toate fișierele pe care le-ai încărcat sunt listate în Biblioteca media, cu cele mai recente încărcări listate primele.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
ro: Poți vedea elementele media într-o grilă vizuală simplă sau într-o listă cu coloane. Comuți între aceste moduri de vizualizare utilizând iconurile din stânga de deasupra lor.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
ro: Pentru a ștege elemente media, dă clic pe butonul de Selecție în masă din partea de sus a ecranului. Selectează oricare din elementele pe care dorești să le ștergi, apoi dă clic pe butonul Ștergere selectate. Cu clic pe butonul de Anulare selecție revii în vizualizarea elementelor media.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
ro: Prin clic pe un element va fi afișată o fereastră de dialog cu Detalii atașament, ce permite previzualizarea elementului media și editări rapide. Toate modificările făcute detaliilor de atașament vor fi automat salvate.

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
ro: Folosește butoanele cu săgeți de sus din fereastra de dialog, sau tastele cu săgeți stânga și dreapta, pentru a naviga rapid între elementele media.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
ro: Poți de asemenea să ștergi elemente individuale și să accesezi ecranul extins de editare din dialogul cu detalii.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Informații despre Biblioteca media</a> (în engleză)

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Switch to the list view</a>.
ro: Vizualizarea în mod grilă a Bibliotecii media necesită JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Comută pe vizualizarea în mod listă</a>.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ro: Nu ai dreptul de a scoate acest element din gunoi.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
ro: Toate fișierele pe care le-ai încărcat sunt listate în Biblioteca media, cele mai recente fiind primele. Poți folosi fila de Opțiuni ecran pentru a personaliza felul în care se face afișarea acestui ecran.

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
ro: Lista poate fi redusă după tipul/starea fișierului folosind legăturile text de filtrare de deasupra ei. De asemenea lista poate fi rafinată și după dată folosind meniul desfășurabil de deasupra tabelului cu media.

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
ro: Trecerea peste un rând va arăta legăturile spre acțiuni disponibile: Editează, Șterge definitiv și Afișează. Un clic pe Editează sau pe numele unui fișier media va afișa un ecran simplu pentru editarea metadatelor acelui fișier individual. Dând clic pe Șterge definitiv vei șterge fișierul din bibliotecă (precum  și din toate articolele cărora le-a fost atașat). Afișează te va duce la pagina de afișare a acelui fișier.

en: Attaching Files
ro: Atașarea de fișiere

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
ro: Dacă un fișier media nu a fost atașat niciunui articol, vei vedea acest lucru în coloana Atașat la. Poți atașa un fișier neatașat apăsând legătura Atașează, aceasta va deschide un mic dialog unde poți căuta un articol căruia să-i atașezi fișierul.

en: Filter media items list
ro: Filtrează lista de elemente media

en: Media items list navigation
ro: Navigare în lista de elemente media

en: Media items list
ro: Listă de elemente media

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
ro[0]: %d atașament a fost reatașat
ro[1]: %d atașamente au fost reatașate
ro[2]: %d de atașamente au fost reatașate

en: Detached %d attachment. | Detached %d attachments.
ro[0]: Detașează %d atașament.
ro[1]: Detașează %d atașamente.
ro[2]: Detașează %d de atașamente.

en: Media attachment permanently deleted.
ro: Atașament media șters permanent.

en: %d media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
ro[0]: %d atașament media șters permanent.
ro[1]: %d atașamente media șterse permanent.
ro[2]: %d de atașamente media șterse permanent.

en: Media attachment moved to the trash.
ro: Atașamente media mutate la gunoi.

en: %d media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
ro[0]: %d atașament media mutat la gunoi.
ro[1]: %d atașamente media mutate la gunoi.
ro[2]: %d de atașamente media mutate la gunoi.

en: Media attachment restored from the trash.
ro: Atașament media restaurat din gunoi.

en: %d media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
ro[0]: %d atașament media restaurat din gunoi.
ro[1]: %d atașamente media restaurate din gunoi.
ro[2]: %d de atașamente media restaurate din gunoi.

en: Error saving media attachment.
ro: Eroare la salvarea atașamentelor media.

en: Edit User
ro: Editare utilizator

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
ro: Profilul tău conține informații despre tine (&#8222;contul&#8221; tău) la fel și câteva opțiuni personale ce au rost la folosirea WordPress.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
ro: Îți poți schimba parola, poți activa scurtăturile din taste, poți modifica schema de culori a ecranelor de administrare, poți dezactiva editorul WYSIWYG (vizual) și altele. Poți ascunde bara de unelte din interfața publică a sitului tău, dar nu și din ecranele de administrare.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
ro: Numele tău de utilizator nu poate fi schimbat, dar poți folosi alte câmpuri pentru a introduce numele tău real sau o poreclă și a alege care nume să fie afișat în articolele tale.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
ro: Poți să te deautentifici de pe alte dispozitive, cum ar fi telefonul sau un calculator public, dând clic pe butonul de Deautentificare de peste tot altundeva.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
ro: Câmpurile necesare sunt marcate; celelalte sunt opționale. Informațiile de profil vor fi afișate doar dacă tema activă știe să facă acest lucru.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
ro: Nu uita să apeși butonul Actualizează profil când termini.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Informații despre profilul de utilizator</a> (în engleză)

en: You do not have permission to edit this user.
ro: Nu ai dreptul de a edita acest utilizator.

en: This user has super admin privileges.
ro: Acest utilizator are privilegii de Super Administrator.

en: Profile updated.
ro: Profil actualizat.

en: User updated.
ro: Utilizator actualizat.

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
ro: Poți seta limba, iar fișierele cu traduceri vor fi automat descărcate și instalate (disponibilitate condiționată de posibilitatea de a se scrie în sistemul de fișiere).

en: UTC means Coordinated Universal Time.
ro: UTC înseamnă ora universală coordonată.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Informații despre setările generale</a> (în engleză)

en: In a few words, explain what this site is about.
ro: Explică în câteva cuvinte despre ce este situl.

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
ro: Introdu aici adresa dacă <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">dorești ca pagina de pornire a sitului tău să fie diferită de directorul în care e instalat WordPress.</a>

en: Email Address
ro: Adresă de email

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
ro: Această adresă este folosită în scopuri administrative, cum ar fi notificări de comentarii în așteptare sau înregistări noi de utilizatori.

en: Membership
ro: Membri

en: Anyone can register
ro: Oricine se poate înregistra

en: New User Default Role
ro: Rolul implicit al noilor utilizatori

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
ro: Această adresă este folosită în scopuri administrative. Dacă o schimbi, îți vom trimite un email de confirmare pe noua adresă. <strong>Noua adresă nu devine activă până la confirmare</strong>.

note: translators: 1: new admin email, 2: Cancel link URL
en: There is a pending change of the admin email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
ro: Este o schimbare în așteptare a adresei de email administrative la %1$s. <a href="%2$s">Anulează</a>

en: Timezone
ro: Fus orar

note: translators: %s: UTC time
en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is %s
ro: Ora <abbr title="Ora universală coordonată">UTC</abbr> este %s

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s
ro: Ora locală e %s

en: Choose a city in the same timezone as you.
ro: Alege un oraș cu același fus orar ca al tău.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
ro: Acest fus orar se află în ora de vară.

en: This timezone is currently in standard time.
ro: Fusul orar acum se află în mod standard.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
ro: Trecerea la ora de vară începe la: %s

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
ro: Ora standard începe la: %s.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
ro: Acest fus orar nu ține cont de ora de vară.

en: Custom:
ro: Personalizat:

en: enter a custom date format in the following field
ro: introdu un format personalizat de dată în câmpul următor

en: Custom date format:
ro: Format personalizat de dată:

en: example:
ro: exemplu:

en: enter a custom time format in the following field
ro: introdu un format personalizat de timp în câmpul următor

en: Custom time format:
ro: Format personalizat de timp:

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Informații despre formatarea datei și orei</a> (în engleză)

en: Week Starts On
ro: Săptămâna începe

en: Site Language
ro: Limba sitului

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
ro: Constanta %s din fișierul %s nu mai este necesară.

en: Media Settings
ro: Setări media

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
ro: Poți seta mărimea maximă pentru imaginile inserate în conținutul scris; de asemenea, poți insera o imagine ca mărime întreagă.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
ro: Secțiunea Unde se încarcă fișierele îți permite definirea directorului pentru stocarea fișierelor.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Informații despre setările fișierelor media</a> (în engleză)

en: Image sizes
ro: Dimensiuni imagine

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
ro: Mărimile listate mai jos determină dimensiunile maxime în pixeli ce trebuie folosite atunci când adaugi o imagine în Biblioteca media.

en: Thumbnail size
ro: Dimensiune miniatură

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
ro: Selectarea miniaturii să fie după dimensiunile exacte (în mod normal miniaturile sunt proporționale)

en: Medium size
ro: Dimensiune medie

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: Max Height
ro: Înălțime maximă

en: Large size
ro: Dimensiune mare

en: Embeds
ro: Înserări

en: Uploading Files
ro: Unde se încarcă fișierele

en: Store uploads in this folder
ro: Stochează fișiere în acest director

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
ro: Implicit este %s

en: Full URL path to files
ro: Cale URL completă către fișiere

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
ro: Configurarea aceasta e opțională. Implicit ar trebui să fie goală.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
ro: Organizează fișierele încărcate în directoare de forma an/lună

en: Permalink Settings
ro: Setări legături permanente

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
ro: Legăturile permanente reprezintă URL-uri permanente la paginile și articolele scrise sau arhivele de categorii și etichete. O legătură permanentă este o adresă web ce poate fi folosită pentru a accesa conținut. URL-ul la fiecare articol trebuie să fie permanent și neschimbat cu excepția modificărilor de nume.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
ro: Acest ecran îți oferă posibilitatea să alegi structura ta de legături permanente. Poți opta pentru o structură obișnuită sau îți poți creea structuri de URL personalizate.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
ro: Legăturile permanente pot conține informații utile, cum ar fi data publicării, titlu, sau alte elemente. Poți alege între oricare dintre formatele sugerate, sau poți să-ți faci tu unul dacă selectezi Structură personalizată.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
ro: Dacă alegi o altă opțiune decât Simplă, calea generală a URL-ului tău cu etichete de structură (termeni înconjurați de <code>%</code>) vor apărea, de asemenea, în câmpul de structură personalizată iar calea ta va putea fi modificată mai departe acolo.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
ro: Când atribui mai multe categorii sau etichete unui articol, doar una poate fi arătată în legătura permanentă: categoria cu numărul cel mai mic. Aceasta se aplică dacă structura ta personalizată include <code>%category%</code> sau <code>%tag%</code>

en: Custom Structures
ro: Structuri personalizate

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
ro: Câmpurile opționale te lasă să personalizezi numele de bază pentru &#8222;categorie&#8221; și &#8222;etichetă&#8221; ce va apărea în URL-urile arhivelor. De exemplu, afișarea paginilor pentru categoria Fără categorie ar putea fi <code>/subiect/fără-categorie</code> în loc de <code>/categorie/fără-categorie</code>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Informații despre setările legăturilor permanente</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Informații despre utilizarea legăturilor permanente</a> (în engleză)

en: You should update your web.config now.
ro: Trebuie actualizat web.config acum.

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
ro: Structura legăturilor permanente a fost actualizată. Înlătură acum permisiunea de scriere de pe fișierul web.config!

en: Permalink structure updated.
ro: Structura legăturilor permanente a fost actualizată.

en: You should update your .htaccess now.
ro: Ar trebui să actualizezi acum fișierul .htaccess

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
ro: WordPress îți oferă abilitatea de a crea o structură personalizată de URL-uri pentru legăturile tale permanente și arhive. Structurile personalizate de URL-uri pot îmbunătăți estetica, ușurința utilizării și compatibilitatea în viitor pentru legăturile tale. Aici găsești <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">un număr de etichete disponibile</a> (en) și câteva exemple cu care poți începe.

[ctx: sample permalink base]
en: archives
ro: arhive

en: Common Settings
ro: Opțiuni comune

en: Plain
ro: Simplă

en: Day and name
ro: Zi și nume

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
ro: articol-mostră

en: Month and name
ro: Lună și nume

en: Post name
ro: Numele articolului

en: Custom Structure
ro: Structură personalizată

en: Optional
ro: Opțional

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
ro: Dacă dorești poți introduce aici structuri personalizate pentru <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>-urile de categorii și etichete. De exemplu, folosind <code>subiecte</code> ca bază pentru categoriile tale va face ca legăturile categoriilor tale să fie de forma <code>%s/subiecte/fără-categorie/</code>. Dacă le lași goale vor fi folosiți termenii impliciți.

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
ro: Prefix categorie

en: Tag base
ro: Prefix etichete

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
ro: Dacă fișierul <code>web.config</code> putea <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">fi scris</a>, modificările ar fi fost salvate automat, dar nu este, așa că aici ai regulile de rescriere url pe care ar trebuie să le ai în fișierul <code>web.config</code>. Apasă în câmpul de text și tastează <kbd>CTRL + a</kbd> ca să le selectezi pe toate. Apoi introdu aceste reguli în elementul <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> al fișierului <code>web.config</code>.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
ro: Dacă faci temporar fișierul <code>web.config</code> scriptibil, ca să pot genera automat regulile de rescriere, nu uita să anulezi permisiunile după ce regula a fost salvată.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
ro: Dacă directorul rădăcină al blogului tău ar fi putut <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">fi scris</a>, modificările ar fi fost salvate automat, dar nu este. Acestea sunt regulile de rescriere care ar trebui să fie în fișierul <code>web.config</code>. Creează un nou fișier numit <code>web.config</code> în directorul rădăcină al blogului tău. Apasă în câmpul de text și tastează <kbd>CTRL + a</kbd> pentru a selecta tot codul, copiază și apoi lipește codul în fișierul <code>web.config</code>.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
ro: Dacă faci temporar directorul principal al blogului scriptibil, ca să generez fișierul <code>web.config</code> automat, nu uita să refaci permisiunile după ce fișierul a fost creat.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentație despre configurarea Nginx</a>.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
ro: Dacă fișierul <code>.htaccess</code> ar fi putut <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">fi scris</a>, modificările ar fi fost salvate automat, dar nu este, așa că mai jos ai codul pentru regulile mod_rewrite pe care trebuie să îl inserezi în fișierul <code>.htaccess</code>. Apasă în câmpul de text și tastează <kbd>CTRL + a</kbd> pentru a selecta tot codul.

en: Reading Settings
ro: Setări afișare

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
ro: Aceast ecran conține opțiunile privitoare la afișarea conținutului.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
ro: Poți alege cum să fie afișată prima pagină a sitului. Prima pagină poate conține articole în ordine invers cronologică (blog clasic) sau poate fi statică. Pentru a avea o primă pagină statică, va trebui mai întâi să creezi două <a href="%s">Pagini</a>. Una va deveni pagina principală, iar cealaltă va fi cea pe care se vor a afișa articolele.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
ro: Poți de asemenea să controlezi afișarea conținutului tău în fluxuri RSS, incluzând numărul maxim de mesaje de afișat și dacă să afișezi textul complet sau un rezumat.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
ro: Poți alege dacă dorești ca situl tău să fie indexat sau nu de roboți sau servicii de actualizare. Dacă nu dorești indexarea, dă clic pe bifa alăturată &#8222;Descurajează motoarele de căutare să indexeze acest sit&#8221; și apoi apasă butonul Salvează modificările la baza ecranului. Reține că intimitatea nu e completă; situl tău e în continuare vizibil pe web.

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
ro: Când această setare este activă, este afișată o notă de reamintire în caseta Dintr-o Privire a panoului de control care spune că &#8222;Motoarele de căutare sunt descurajate,&#8221; pentru a-ți reaminti că situl tău nu a fost indexat.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Informații despre setările de afișare</a> (în engleză)

en: Encoding for pages and feeds
ro: Codificare pentru pagini și fluxuri

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
ro: O <a href="%s">pagină statică</a> (alege mai jos)

en: Front page: %s
ro: Pagina principală: %s

en: Posts page: %s
ro: Pagina articolelor: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
ro: <strong>Atenție:</strong> aceste pagini nu trebuie să fie la fel!

en: Blog pages show at most
ro: Paginile blogului afișează cel mult

en: posts
ro: articole

en: Syndication feeds show the most recent
ro: Fluxurile agregate arată cele mai recente

en: items
ro: elemente

en: For each article in a feed, show
ro: Pentru fiecare articol din flux, afișează

en: Full text
ro: Text întreg

en: Summary
ro: Rezumat / descriere scurtă

en: Writing Settings
ro: Setări scriere

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
ro: Poți publica conținut nou în câteva moduri, pe acest ecran poți alege opțiunile pentru toate modurile de publicare. Prima parte a ecranului vizează editorul din panoul de control, restul secțiunilor vizând uneltele externe. Pentru mai multe informații despre diferitele metode de publicare citește documentația.

en: Post Via Email
ro: Publicare prin email

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
ro: Setarea publicării prin email îți permite să trimiți WordPress-ului un email cu conținut de publicat. Trebuie să configurezi un cont de email secret cu acces POP3 pentru a-l activa, iar orice email trimis la acea adresă va fi publicat, de aceea e bine ca adresa aceasta să rămână foarte secretă.

en: Update Services
ro: Servicii de actualizare

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
ro: WordPress poate notifica diferite situri în momentul publicării de articole noi.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Informații despre setările de scriere</a> (în engleză)

en: Formatting
ro: Formatare

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
ro: Convertește emoticonurile gen <code>:-)</code> și <code>:-P</code> în pictograme.

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
ro: WordPress va corecta automat codul XHTML invalid

en: Default Post Category
ro: Categorie implicită pentru articole

en: Default Post Format
ro: Format implicit pentru articol

en: Default Link Category
ro: Categoria implicită pentru legături

en: Post via email
ro: Publicare prin email

en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
ro: Pentru publicarea articolelor via email ai nevoie de un cont de email secret cu acces POP3. Orice mesaj primit la adresa contului respectiv va fi publicat, din această cauză ar fi foarte bine să ții foarte secretă această adresă. Ai ca exemplu trei șiruri aleatoare pe care le-ai putea folosi: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Mail Server
ro: Server mail

en: Login Name
ro: Utilizator

en: Default Mail Category
ro: Categorie standard email

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
ro: Atunci când publici un articol nou, WordPress notifică automat următoarele situri cu servicii de actualizare. Pentru mai multe detalii, citește despre <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Serviciile de actualizare</a> (în engleză). Pune fiecare <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> pe un rând nou.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
ro: WordPress nu notifică <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">serviciile de actualizare</a> datorită <a href="%s">setărilor de vizibilitate</a> ale sitului tău.

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
ro: <strong>EROARE</strong>: pagina de opțiuni nu a fost găsită.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a modifica setările neînregistrate pentru acest sit.

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
ro: Setarea %s nu este înregistrată. Setările neînregistrate sunt învechite. Vezi https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: All Settings
ro: Toate setările

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a edita module pe acest sit.

en: Edit Plugins
ro: Editează module

en: No such file exists! Double check the name and try again.
ro: Nu există un asemenea fișier! Verifică numele și reîncearcă.

en: Files of this type are not editable.
ro: Fișierele de acest tip nu sunt editabile.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
ro: Poți să folosești editorul pentru a face schimbări la oricare din fișierele PHP ale modului. Ține cont că, dacă faci modificări, la actualizarea modulului vor fi suprascrise personalizările tale.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
ro: Alege un modul pentru a-l edita din meniul din dreapta sus și apoi apasă butonul Selectează. Apasă pe orice nume de fișier pentru a-l încărca în editor, unde poți face modificările dorite. Nu uita să salvezi modificările (Actualizează fișier) atunci când ai terminat.

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
ro: Meniul de Documentație de mai jos listează funcțiile PHP recunoscute din modul. Căutarea te direcționează către o pagină web cu material de referință pentru acea funcție.

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
ro: În zonele de editare tasta Tab introduce un caracter de tabulare. Pentru a trece dincolo de această zonă apăsând Tab, apasă întâi tasta Esc apoi tasta Tab.  În unele cazuri tasta Esc trebuie apăsată de două ori înainte de a continua cu tasta Tab.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
ro: Dacă dorești să faci modificări, dar nu vrei să le suprascrii când modulele sunt actualizate, atunci înseamnă că poate ești gata să începi să te gândești să scrii propriul tău modul. Pentru informații despre cum să editezi module, să scrii propriul tău modul de la început sau doar să le înțelegi anatomia, accesează legăturile de mai jos.

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
ro: Orice editări ale fișierelor din acest ecran se vor reflecta pe toate siturile din rețea.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Informații despre editarea modulelor</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Informații despre scrierea modulelor</a> (în engleză)

en: Function Name&hellip;
ro: Nume funcție&hellip;

en: File edited successfully.
ro: Editarea fișierului a reușit.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
ro: Modulul a fost dezactivat pentru că a declanșat o <strong>eroare fatală</strong>.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
ro: Editare %s (activă)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
ro: Răsfoire %s (activă)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
ro: Editare %s (inactivă)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
ro: Răsfoire %s (inactivă)

en: Select plugin to edit:
ro: Selectează modul pentru editare:

en: Plugin Files
ro: Fișiere modul

en: Documentation:
ro: Documentație:

en: Look Up
ro: Căutare

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
ro: <strong>Atenție:</strong>Modificarea modulelor active nu este recomandată. În cazul în care modificările tale produc o eroare fatală, modulul va fi dezactivat în mod automat.

en: Update File and Attempt to Reactivate
ro: Actualizează fișierul și încearcă reactivarea

en: Update File
ro: Actualizează fișier

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
ro: Fișierul trebuie să aibă permisiuni de scriere ca să poți salva modificările. Vezi  <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">Codex-ul</a> (în engleză) pentru mai multe informații.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a instala module pe acest sit.

en: Add Plugins
ro: Adaugă Module

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
ro: Modulele extind funcționalitatea WordPress cu funcționalități personalizate. Modulele sunt dezvoltate independent de nucleul WordPress de către mii de programatori de pe tot globul. Toate modulele din <a href="%s" target="_blank">Directorul de module WordPress.org</a> sunt compatibile cu licența de distribuție a WordPress. Poți găsi module noi căutând sau răsfoind Directorul chiar de aici, din secțiunea ta de module.

en: Adding Plugins
ro: Adăugarea modulelor

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
ro: Dacă știi ceea ce cauți, opțiunea de Căutare este cea mai potrivită pentru tine. Ecranul de căutare are opțiuni pentru a căuta în Directorul de Module WordPress.org un anumit Termen, Autor sau o Etichetă. Poți de asemenea să cauți în Director folosind etichetele populare. Etichetele afișate cu caractere mai mari sunt cele care marchează un număr mai mare de module.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
ro: Dacă dorești să-ți faci doar o idee despre ce e disponibil, poți răsfoi module populare și reprezentative prin utilizarea legăturilor din colțul stânga sus al ecranului. Aceste secțiuni se rotesc în mod regulat.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
ro: Poți afișa lista de module favorite a unui utilizator apăsând pe legătura Favorite din partea stângă sus a ecranului și introducând numele de utilizator WordPress.org.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
ro: Dacă vrei să instalezi un modul descărcat în prealabil, folosește legătura &#8222;Încărcare modul&#8221; de sub titlul paginii. Ți se va cere încărcarea unei arhive de tip .zip. După încărcare, vei putea activa modulul.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre instalarea modulelor</a> (în engleză)

en: Filter plugins list
ro: Filtrare listă module

en: Plugins list navigation
ro: Navigare listă module

en: Plugins list
ro: Listă module

[ctx: plugins]
en: Browse
ro: Răsfoiește

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a gestiona module pe acest sit.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a activa module pe acest sit.

en: Update Plugins
ro: Actualizează module

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a dezactiva module pe acest sit.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a șterge modulele acestui sit.

en: Delete Plugin
ro: Șterge modul

en: This plugin may be active on other sites in the network.
ro: Acest modul poate fi activ pe alte situri din rețea.

en: You are about to remove the following plugin:
ro: Ești pe cale să înlături următorul modul:

en: Delete Plugins
ro: Șterge module

en: These plugins may be active on other sites in the network.
ro: Aceste module pot fi active pe alte situri din rețea.

en: You are about to remove the following plugins:
ro: Ești pe cale să îndepărtezi următoarele module:

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
ro: <strong>%1$s</strong> de <em>%2$s</em> (de asemenea se vor <strong>șterge și datele aferente</strong>)

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
ro: <strong>%1$s</strong> de <em>%2$s</em>

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi aceste date și fișiere?

en: Are you sure you wish to delete these files?
ro: Ești sigur că vrei să ștergi aceste fișiere?

en: Yes, delete these files and data
ro: Da, șterge aceste fișiere și date

en: Yes, delete these files
ro: Da, șterg aceste fișiere

en: No, return me to the plugin list
ro: Nu, înapoi la lista de module

en: Click to view entire list of files which will be deleted
ro: Apasă pentru a vedea toată lista de fișiere ce vor fi șterse

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
ro: Modulele WordPress extind funcționalitatea platformei sau oferă mai multe facilități. Odată ce un modul a fost instalat, aici poate fi activat sau dezactivat.

note: translators: 1: Plugin Browser/Installer URL, 2: WordPress Plugin Directory URL 3: local plugin directory
en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your %3$s directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
ro: Poți găsi module adiționale pentru situl tău folosind funcționalitatea de <a href="%1$s">Răsfoire/instalare de module</a> sau navigând direct în <a href="%2$s" target="_blank">directorul de module WordPress</a>, pe acestea urmând să le instalezi manual. Pentru a instala manual un modul, în general este nevoie doar de încărcarea fișierului acestuia în directorul tău %3$s. Odată ce un modul a fost instalat îl poți activa aici.

en: Troubleshooting
ro: Soluționare probleme

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
ro: În general, modulele se comportă frumos cu nucleul WordPress, dar și cu alte module. Uneori, însă, codul unui modul va încurca un altul, cauzând probleme de compatibilitate. Dacă situl tău începe să facă lucruri ciudate, aceasta poate fi problema. Încearcă să dezactivezi toata modulele și să le reactivezi în diferite combinații până când izolezi cauza problemei.

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
ro: Dacă ceva merge greșit cu un modul și nu poți folosi WordPress, șterge sau redenumește fișierul modulului respectiv în directorul %s și va fi dezactivat automat.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Informații despre administrarea modulelor</a> (în engleză)

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
ro: Modulul %1$s a fost <strong>dezactivat</strong> datorită unei erori: %2$s

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
ro: Nu poți șterge un modul cât timp acesta este activ pe situl principal.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
ro: Modulul a generat în timpul activării o serie de %d caractere <strong>afișate neașteptat</strong>. Dacă observi erori de genul &#8222;headers already sent&#8221;, ai probleme cu fluxurile RSS sau alte lucruri ieșite din comun, încearcă să dezactivezi sau să elimini acest modul.

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
ro: Modulul nu a putut fi activat pentru că a declanșat o <strong>eroare fatală</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
ro: Modulul nu a putut fi șters datorită unei erori: %s

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
ro: Modulul selectat a fost <strong>șters</strong>.

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
ro: Modulele selectate au fost <strong>șterse</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
ro: Modulul a fost <strong>activat</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
ro: Modulele selectate au fost <strong>activate</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
ro: Modulul a fost <strong>dezactivat</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
ro: Modulele selectate au fost <strong>dezactivate</strong>.

en: All selected plugins are up to date.
ro: Toate modulele selectate sunt la zi.

en: Search Installed Plugins
ro: Caută module instalate

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
ro: Nu pot trimite acest formular, Te rog reîmprospătează și încearcă din nou.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ro: Nu poți editata acest element deoarece se află la gunoi. te rog restaurează-l și încearcă din nou.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
ro: Obiectul pe care încerci să-l arunci la gunoi nu mai există.

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
ro: Nu poți muta acest element la gunoi. %s îl editează în acest moment.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
ro: Obiectul pe care încerci să-l restaurezi din gunoi nu mai există.

en: This item has already been deleted.
ro: Acest obiect a fost deja șters.

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
ro: Compară reviziile “%1$s”

en: &larr; Return to editor
ro: &larr; Înapoi la editor

en: This screen is used for managing your content revisions.
ro: Acest ecran e folosit pentru administrarea reviziilor conținutului.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
ro: Reviziile sunt salvări ale articolelor sau paginilor, pe măsură ce conținutul a fost schimbat. Textul în roșu din partea stângă reprezintă conținutul care a fost înlăturat. Textul verde din partea dreapta arată conținutul adăugat.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
ro: Din acest ecran se pot examina, compara și restaura revizii:

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
ro: Pentru a nagiva între revizii <strong>trage de glisor în stânga sau dreapta</strong> sau <strong>folosește butoanele Precedente / Următoarea</strong>.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
ro: Poți compara două revizii <strong>folosind caseta &#8222;Compară oricare două revizii&#8221;</strong> din laterală.

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
ro: Pentru a restaura o revizie, apasă <strong>Restaurează această revizie</strong>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Administrarea reviziilor</a> (în engleză)

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
ro: Regret, am nevoie de fișierul wp-config-sample.php de la care să pornesc. Te rog reîncarcă acest fișier în instalarea ta WordPress.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
ro: Fișierul 'wp-config.php' există deja. Dacă vrei să oricare dintre elementele de configurare din acest fișier, te rog să-l ștergi în prealabil. Poți încerca <a href='%s'>acum instalarea</a>.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
ro: Fișierul 'wp-config.php' există deja cu un nivel deasupra instalării tale de WordPress. Dacă vrei să resetezi oricare element de configurare din acest fișier, te rog să-l ștergi în prealabil. Poți încerca <a href='%s'>acum instalarea</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
ro: WordPress &rsaquo; Setarea fișierului de configurație

en: Before getting started
ro: Înainte de a începe

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
ro: Bun venit pe WordPress. Înainte de a începe sunt necesare câteva informații despre baza de date. Trebuie să știi următoarele elemente ca să putem continua.

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Database username
ro: Utilizator bază de date

en: Database password
ro: Parolă bază de date

en: Database host
ro: Nume serverului care găzduiește baza de date

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
ro: Prefix tabel (dacă vrei să rulezi mai multe instalări de WordPress cu aceași bază de date)

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
ro: Vom folosi această informație pentru a creea un fișier %s.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
ro: Dacă din orice motiv această creare automată de fișier nu merge, nu-ți fă griji. Tot ce face acesta e să încarce informațiile despre baza de date într-un fișier de configurare. Poți foarte simplu să deschizi %1$s într-un editor de text, să-l completezi cu acele informații și să-l salvezi ca %2$s.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
ro: Ai nevoie de mai mult ajutor? <a href="%s">Îl ai aici</a>.

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
ro: Cel mai probabil, ai primit aceste informații din partea serviciului de găzduire. Dacă nu ai toate informațiile, contactează asistența contului de găzduire înainte de a putea continua. Dacă ești gata&hellip;

en: Let&#8217;s go!
ro: Să-i dăm drumul!

en: Setup your database connection
ro: Setează conexiunea ta la baza de date

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
ro: Mai jos trebuie introduse datele bazei de date. Contactează serviciul de găzduire dacă nu cunoști vreuna dintre informații.

en: Database Name
ro: Nume bază de date

en: The name of the database you want to run WP in.
ro: Numele bazei de date în care vrei să instalezi WordPress.

en: User Name
ro: Nume utilizator

[ctx: example username]
en: username
ro: numeutilizator

en: Your MySQL username
ro: Numele de utilizator MySQL

[ctx: example password]
en: password
ro: parola

en: &hellip;and your MySQL password.
ro: &hellip;și parola MySQL.

en: Database Host
ro: Gazdă bază de date

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
ro: Ar trebui să poți primi această informație de la furnizorul tău de găzduire, dacă %s nu merge.

en: Table Prefix
ro: Prefix tabel

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
ro: Dacă vrei să rulezi mai multe instalări de WordPress în aceeași bază de date, schimbă valoarea.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
ro: Regret, dar nu pot scrie în fișierul %s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
ro: Poți crea manual fișierul %s și să plasezi în el următorul text.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
ro: După ce ai reușit, apasă butonul &#8222;Pornește instalarea&#8221;

en: Run the install
ro: Pornește instalarea

en: Successful database connection
ro: Conectare cu succes la baza de date

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
ro: Bravo, istețule! Ai trecut cu bine peste această parte a instalării. WordPress poate acum comunica cu baza de date. Dacă ești gata, e timpul pentru&hellip;

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a edita șabloane pe acest sit.

en: Edit Themes
ro: Editează teme

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
ro: <strong>EROARE</strong>: Parolele nu pot conține caracterul &#8222;\&#8221;.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
ro: <strong>EROARE</strong>: Te rog să introduci aceeași parolă în ambele câmpuri de parolă.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
ro: <strong>EROARE</strong>: Te rog introdu o adresă email.

en: Notice:
ro: Notă:

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
ro: Folosești o parolă auto-generată pentru contul tău. Vrei s-o schimbi?

en: Yes, take me to my profile page
ro: Da, mergi la pagina profilului

en: No thanks, do not remind me again
ro: Nu mersi, nu-mi mai adu aminte

en: Use https
ro: Folosește https

en: Always use https when visiting the admin
ro: Folosește tot timpul https la vizitarea panoului de administrare

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
ro: Salut,
    Ai fost invitat să te alături '%1$s' la
    %2$s cu rolul de %3$s.
    Dacă nu dorești să te alături acestui sit te rog ignoră 
    acest email. Această invitație va expira în câteva zile.
    
    Te rog dă clic pe legătura următoare pentru a-ți activa contul de utilizator:
    %%s

[ctx: widget]
en: Edit
ro: Editează

[ctx: widget]
en: Add
ro: Adaugă

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
ro: Bun venit pe panoul de control WordPress! Aceasta e ecranul pe care îl vei vedea de fiecare dată când te autentifici, de aici ai acces la toate facilitățile administrative WordPress. Poți găsi informații ajutătoare pe orice ecran te-ai afla apăsând fila de Ajutor din colțul dreapta-sus.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
ro: Meniul de navigare din partea stângă oferă legături spre toate ecranele de administrare WordPress, sub-meniuri dinamice apar la trecerea mouse-ului pe deasupra meniurilor principale. Poți restrânge meniul, transformându-l într-o bară de iconuri, apăsând Restrânge meniu.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
ro: Legăturile din bara de unelte din zona superioară a ecranului conectează prima pagină a sitului cu panoul de control, de asemenea oferă câteva legături cu informații utile despre WordPress.

en: Navigation
ro: Navigare

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
ro: Poți controla modul în care este afișat panoul de control folosind următoarele tehnici. Majoritatea ecranelor de administrare se pot aranja în același fel.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
ro: <strong>Opțiuni ecran</strong> &mdash; Folosește fila de Opțiuni ecran pentru a alege ce casete ale panoului de control să fie afișate.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
ro: <strong>Trage și plasează</strong> &mdash; pentru a rearanja casetele, poți trage de ele apăsând pe titlul lor, plasându-le apoi în locul dorit acolo unde apare un dreptunghi cu linie punctată gri .

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
ro: <strong>Controale casetă</strong> &mdash; Clic pe bara de titlu a casetei pentru a o extinde sau restrânge. Unele casete adăugate de module pot avea un conținut configurabil și vor afișa o legătură &#8222;Configurare&#8221; în bara de titlu dacă treci peste ea.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
ro: Casetele din panoul de control:

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
ro: <strong>Dintr-o privire</strong> &mdash; Afișează un sumar al conținutului sitului tău și identifică ce temă și versiune de WordPress folosești.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
ro: <strong>Activitate</strong> &mdash; Afișează următoarele articole planificate, articolele recent publicate și cele mai recente comentarii ale articolelor din sit și îți permite moderarea lor.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
ro: <strong>Ciornă rapidă</strong> &mdash; Îți permite să creezi un nou articol și să-l salvezi ca ciornă. Afișează de asemenea legăturile la primele 5 cele mai recente ciorne de articole pe care le-ai început.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
ro: <strong>Știri WordPress</strong> &mdash; Ultimele știri oficiale despre proiectul WordPress, de la <a href="https://planet.wordpress.org/">Planeta WordPress</a>, și despre modulele recent apărute sau populare.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
ro: <strong>Știri WordPress</strong> &mdash; Ultimele știri oficiale despre proiectul WordPress, de la <a href="https://planet.wordpress.org/">Planeta WordPress</a>.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
ro: <strong>Bun venit</strong> &mdash; Afișează un mesaj de întâmpinare și o serie de legături spre cele mai uzuale acțiuni la setarea unui sit nou.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Informații despre panoul de control</a> (în engleză)

en: WordPress &rsaquo; Installation
ro: WordPress &rsaquo; Instalare

[ctx: Howdy]
en: Welcome
ro: Salut

en: User(s) already exists.
ro: Utilizatorul există deja.

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
ro: Numele de utilizatori pot avea doar caractere alfanumerice, spații, liniuțe de subliniere, cratime, puncte și simbolul @.

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
ro: Vei avea nevoie de această parolă pentru autentificare. Te rog s-o păstrezi într-un loc sigur.

en: Repeat Password
ro: Repetă parolă

en: Confirm Password
ro: Confirmă parola

en: Confirm use of weak password
ro: Confirmă utilizarea unei parole slabe

en: Your Email
ro: Adresa ta de email

en: Double-check your email address before continuing.
ro: Verifică de două ori adresa de email înainte de a continua.

en: Site Visibility
ro: Vizibilitate sit

en: Search Engine Visibility
ro: Vizibilitate în motoarele de căutare

en: Allow search engines to index this site
ro: Permite motoarelor de căutare să indexeze acest sit

en: Discourage search engines from indexing this site
ro: Descurajează motoarele de căutare să indexeze acest sit

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
ro: Notă: Niciuna dintre aceste opțiuni nu blochează accesul la situl tău &mdash; ține de motoarele de căutare să onoreze cererea ta.

en: It is up to search engines to honor this request.
ro: E la latitudinea motoarelor de căutare să onoreze această cerere.

en: Install WordPress
ro: Instalează WordPress

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ro: Nu poți face instalarea deoarece <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită PHP %2$s sau o versiune mai recentă și MySQL %3$s sau o versiune mai recentă. Acum folosești PHP versiunea %4$s și MySQL versiunea %5$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Instalare imposibilă. <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită PHP %2$s sau o versiune mai recentă. Serverul tău folosește versiunea %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Nu poți face instalarea deoarece <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necesită MySQL %2$s sau o versiune mai recentă. Acum folosești versiunea %3$s.

en: Insufficient Requirements
ro: Cerințe insuficiente

en: Configuration Error
ro: Eroare de configurare

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
ro: Lipsește prefixul pentru baza de date din fișierul <code>wp-config.php</code>.

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when installing WordPress.
ro: Constanta DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES nu poate fi definită la instalarea WordPress.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
ro: Bine ai venit la faimosul proces de instalare WordPress în 5 minute! Completează informațiile de mai jos și vei ajunge să utilizezi cea mai puternică și extensibilă platformă de publicare personală pe web, din lume.

en: Information needed
ro: Informații necesare

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
ro: Te rog să ne dai informațiile următoare. Nu te-ngrijora, poți oricând mai târziu să schimbi aceste setări.

en: Please provide a valid username.
ro: Te rog să dai un nume de utilizator valid.

en: The username you provided has invalid characters.
ro: Numele de utilizator pe care l-ai dat conține caractere invalide.

en: Your passwords do not match. Please try again.
ro: Parolele tale nu se potrivesc. Te rog încearcă din nou.

en: You must provide an email address.
ro: Trebuie să furnizați o adresă de email.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
ro: Regret, aceasta nu este o adresă de email validă. Adresele de email arată ca <code>numeutilizator@examplu.com</code>.

en: Success!
ro: Succes!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
ro: WordPress a fost instalat. Așteptai mai mulți pași? Regret să te dezamăgesc.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a adăuga legături pe acest sit.

en: Add New Link
ro: Adaugă o legătură nouă

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
ro: Poți adăuga legături aici pentru a fi afișate pe situl tău, de obicei folosind <a href="%s">Piese</a>. Implicit, legăturile către diversele situri din comunitatea WordPress sunt incluse ca exemple.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
ro: Legăturile pot fi sortate pe categorii; categoriile de legături sunt diferite de categoriile articolelor.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
ro: Poți personaliza afișarea acestui ecran folosind fila de Opțiuni ecran și/sau filtrele de deasupra tabelului de legături.

en: Deleting Links
ro: Ștergerea legăturilor

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
ro: Dacă ștergi o legătură, aceasta va fi înlăturată permanent, deoarece legăturile încă nu au o funcție de mutare la gunoi (la fel ca articolele).

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Informații despre gestionarea legăturilor</a> (în engleză)

en: Links list
ro: Listă legături

en: %s link deleted. | %s links deleted
ro[0]: %s legătură a fost ștearsă.
ro[1]: %s legături au fost șterse
ro[2]: %s de legături au fost șterse

en: Search Links
ro: Caută legăturile

en: Edit Link
ro: Editează legătura

en: Link not found.
ro: Legătura nu a fost găsită.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
ro: WordPress &rsaquo; Repararea bazei de date

en: Allow automatic database repair
ro: Permite repararea automată a bazei de date

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
ro: Pentru a permite folosirea acestei pagini pentru repararea automată a problemelor legate de baza de date, te rog  adăugă următoarea linie în fișierul <code>wp-config.php</code>. Odată adăugată această linie configurării tale, reîncarcă această pagină.

en: Check secret keys
ro: Verificare chei secrete

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
ro: În timp ce editezi fișierul tău %1$s, fă o pauză și asigură-te că ai toate cele 8 chei și că ele sunt unice. Poți să le generezi folosind <a href="%2$s">serviciul de chei secrete al WordPress.org</a>.

en: Database repair results
ro: Rezultatele reparării bazei de date

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
ro: Tabelul %s e în regulă.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
ro: Tabelul %1$s nu arată bine. Raportează următoarea eroarea: %2$s. WordPress va încerca să o repare&hellip;

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
ro: Tabelul %s a fost reparat.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
ro: Repararea tabelului %1$s a eșuat. Eroare: %2$s

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
ro: Tabelul %s e deja optimizat.

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
ro: Tabelul %s a fost optimizat.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
ro: Nu s-a putut optimiza tabelul %1$s. Eroare: %2$s

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
ro: Câteva probleme legate de baza de date nu au putut fi rezolvate. Te rog copiază-și-transferă următoarea listă de erori pe <a href="%s">forumurile de suport WordPress</a> pentru a primi asistență suplimentară.

en: https://wordpress.org/support/forum/how-to-and-troubleshooting
ro: https://ro.forums.wordpress.org/forum/support

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
ro: Reparațiile s-au terminat. Te rog îndepărtează următoarea linie din wp-config.php, pentru a preveni folosirea acestei pagini de către utilizatori neautorizați.

en: WordPress database repair
ro: Reparare bază de date WordPress

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
ro: Unul sau mai multe tabele din baza de date sunt indisponibile. Pentru ca WordPress să încerce să repare aceste tabele, apasă butonul &#8222;Repară bază de date&#8221. Reparația poate dura o vreme, așa că te rog să ai răbdare.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
ro: WordPress se poate închide automat pentru niște probleme obișnuite cu baza de date și le poate repara. Repararea poate dura ceva timp, așa că te rugăm să ai răbdare.

en: Repair Database
ro: Repară baza de date

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
ro: WordPress de asemenea poate încerca optimizarea bazei de date. Acest lucru poate aduce îmbunătățirea performanței în unele situații. Repararea și optimizarea bazei de date poate dura și va duce la blocarea bazei de date în timpul procedurilor.

en: Repair and Optimize Database
ro: Repară și optimizează baza de date

en: Upload New Media
ro: Încarcă un nou element media

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
ro: Aici poți încărca fișiere fără a crea mai întâi un nou articol. Asta îți permite folosirea lor ulterioară în articole și pagini sau îți permite preluarea legăturii pentru un anumit element pe care să-l poți partaja. Sunt trei opțiuni pentru încărcarea unui fișier:

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
ro: <strong>Alege și trage</strong> fișierele în aria de mai jos. Poți selecta mai multe fișiere deodată.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
ro: Apăsarea butonului <strong>Selectează fișiere</strong> va deschide o fereastră cu fișierele de pe calculatorul tău. După selectarea fișierelor dorite, apăsarea butonului <strong>Deschide</strong> al ferestrei va activa o bară de progres pe ecranul de încărcare.

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
ro: Treci la <strong>dialogul de încărcare al navigatorului</strong> apăsând legătura de sub caseta de încărcare cu tragere și plasare.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre adăugarea de fișiere</a> (în engleză)

en: Invalid item ID.
ro: ID element invalid.

en: You are not allowed to edit this attachment.
ro: Nu ai dreptul de a edita acest atașament.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ro: Încerci să editezi un atașament care nu există. Probabil a fost șters?

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
ro: Ai încercat să editezi un element care nu este un atașament. Te rog întoarce-te și încearcă din nou.

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
ro: Acest atașament nu poate fi editat deoarece se află la gunoi. Te rog scoate-l din gunoi și încearcă din nou.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
ro: Acest ecran îți permite editarea a cinci câmpuri cu detalii pentru un fișier din biblioteca media.

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
ro: Adaugă media

en: Update Media
ro: Actualizare element media

en: Collapse menu
ro: Restrânge meniu

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Updates %s
ro: Actualizări %s

en: Library
ro: Bibliotecă

[ctx: admin menu]
en: All Links
ro: Listă legături

en: Comments %s
ro: Comentarii %s

en: All Comments
ro: Listă comentarii

en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: theme editor]
en: Editor
ro: Editor teme

en: Plugins %s
ro: Module %s

en: Installed Plugins
ro: Listă module

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
ro: Adaugă modul

[ctx: plugin editor]
en: Editor
ro: Editor module

en: Profile
ro: Profil

en: All Users
ro: Listă utilizatori

[ctx: user]
en: Add New
ro: Adaugă utilizator

en: Your Profile
ro: Profil propriu

en: Add New User
ro: Adaugă un utilizator nou

en: Tools
ro: Unelte

en: Available Tools
ro: Unelte disponibile

en: Delete Site
ro: Ștergere sit

en: Network Setup
ro: Configurare rețea

[ctx: settings screen]
en: General
ro: Generale

en: Writing
ro: Scriere

en: Reading
ro: Afișare

en: Permalinks
ro: Legături permanente

en: Multisite support is not enabled.
ro: Suportul pentru sit-rețea nu a fost activat.

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a șterge acest sit.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
ro: Mulțumiri pentru folosirea %s, situl tău a fost șters. Până la următoarea revedere, numai bine.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
ro: Regret, legătura pe dat clic este blocată. Te rog alege o altă opțiune.

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
ro: Salut ###USERNAME###,
    
    Ai apăsat de curând pe legătura 'Șterge sit' și ai completat
    formularul din acea pagină.
    
    Dacă ești sigur că vrei să-ți ștergi situl, dă clic pe legătura de mai jos. Nu ți se va cere
    o nouă confirmare așa că dă clic pe legătura de mai jos doar dacă ești absolut sigur:
    ###URL_DELETE###
    
    Dacă alegi să-ți ștergi situl, te rog gîndește-te să-ți dezchizi unul nou tot aici,
    cândva în viitor! (Dar nu uita că  numele de utilizator și situl curent)
    sunt definitiv duse.)
    
    Mulțumiri pentru utilizarea sitului,
    Administrator
    ###SITE_NAME###

en: Delete My Site
ro: Șterge situl meu

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
ro: Mulțumiri. Te rog verifică adresa ta de email după o legătură pentru a confirma  acțiunea ta. Situl tău nu va fi șters până ce nu va fi acționată legătura respectivă.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
ro: Dacă nu mai vrei să-ți folosești situl %s, îl poți șterge folosind formularul de mai jos. După ce apeși pe <strong>Șterge-mi situl definitiv</strong> vei primi un mesaj de confirmare care va conține o legătură. Apasă pe acea legătură pentru a șterge situl.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
ro: Ține minte, odată șters, situl nu poate fi recuperat.

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
ro: Doresc să dezactivez permanent situl și realizez că nu voi mai putea recupera sau folosi %s.

en: Delete My Site Permanently
ro: Șterge-mi situl definitiv

en: The primary site you chose does not exist.
ro: Situl principal pe care l-ai ales nu există.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
ro: Acest ecran oferă unui utilizator individual toate siturile din această rețea care îi aparțin și de asemenea îi permite să seteze situl principal. Pot fi folosite legăturile de sub fiecare sit pentru a-l vizita sau a intra în panoul lui de control.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
ro: Până la versiunea 3.0 de WordPress, ceea ce se numește acum sit-rețea a fost o platformă separată numită WordPress MU.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Informații despre siturile proprii</a> (în engleză)

en: Settings saved.
ro: Setările au fost salvate.

[ctx: site]
en: Add New
ro: Adaugă nou

en: You must be a member of at least one site to use this page.
ro: Trebuie să fi membru al cel puțin unui sit ca să folosești această pagină.

en: Global Settings
ro: Setări globale

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
ro: Tema ta nu oferă suport pentru meniuri de navigare sau piese.

en: The menu item has been successfully deleted.
ro: Elementul de meniu a fost șters cu succes.

en: The menu has been successfully deleted.
ro: Meniul a fost șters cu succes.

en: Selected menus have been successfully deleted.
ro: Meniurile selectate au fost șterse.

en: Please enter a valid menu name.
ro: Te rog introdu un nume de meniu valid.

en: Menu locations updated.
ro: Locații de meniuri actualizate.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
ro: Tema ta nu suportă nativ meniuri, dar le poți folosi în barele laterale prin adăugarea unei piese &#8222;Meniu personalizat&#8221; în ecranul de <a href="%s">Piese</a>.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
ro: Acrest ecran e folosit pentru administrarea meniurilor personalizate.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
ro: Meniurile pot fi afișate în locuri definite de tema ta, pot fi folosite chiar și în barele laterale prin adăugarea unei piese &#8222;Meniu personalizat&#8221; în ecranul <a href="%1$s">Piese</a>. În cazul în care tema ta nu are suport  pentru funcționalitatea de personalizare meniu (temele implicite, %2$ s și %3$s, o fac), poți afla mai multe despre adăugarea acestui suport urmând legătura de Documentare din lateral.

en: From this screen you can:
ro: Din acest ecran poți să:

en: Create, edit, and delete menus
ro: Creeazi, editezi și ștergi meniuri

en: Add, organize, and modify individual menu items
ro: Adaugi, organizezi și modifici elemente de meniu

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
ro: Caseta de administrare meniuri din partea de sus a ecranului se folosește pentru a controla care meniu se găsește în zona de editare de jos.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
ro: Pentru a edita un meniu existent, <strong>alege un meniu din lista expandabilă și apasă Selectează</strong>

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
ro: Dacă nu ai creat încă meniuri, apasă legătura <strong>creează meniu nou</strong> pentru a începe

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
ro: Poți atribui locații ale temei unor meniuri individuale prin <strong>selectarea setării dorite</strong>  la finalul editorului de meniu. Pentru a atribui meniuri tuturor locațiilor temei dintr-odată, <strong>vizitați fila de Administrare locații</strong> la începutul ecranului.

en: Menu Management
ro: Administrare meniuri

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
ro: Fiecare meniu personalizat poate conține un amestec de pagini, categorii, URL-uri predefinite sau alte tipuri de conținut. Legăturile meniului sunt adăugate prin selectarea elementelor din casetele expandabile în coloana din stânga de mai jos.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
ro: <strong>Dacă faceți clic pe săgeata din dreptul oricărui element de meniu</strong> editorul va dezvălui un grup standard de setări. Setări suplimentare, cum ar fi legătură-țintă, clase CSS, relații legătură, iar descrierile legăturii pot fi activate și dezactivate prin fila de Opțiuni ecran.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
ro: Adăugați unul sau mai multe elemente odată prin <strong>selectarea bifei din dreptul fiecărui element și dând clic pe Adaugă la meniu</strong>

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
ro: Pentru a adăuga o legătură personalizată, <strong>extindeți secțiunea cu legături, introduceți un URL și un text pentru legătură, apoi dați clic pe Adaugă la meniu</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
ro: Pentru a reorganiza elementele de meniu <strong>trage și plasează cu mausul elementele sau folosește tastatura</strong>.Trage sau mută un element de meniu mai spre dreapta pentru a-l face un submeniu

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
ro: Poți șterge un element de meniu <strong>extinzându-l și apăsând legătura Înlătură</strong>

en: Editing Menus
ro: Editare meniuri

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
ro: Acest ecran e folosit pentru a atribui global meniuri locațiilor definite de tema ta.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
ro: Pentru a asigna meniuri la una sau mai multe locații de temă, <strong>selectați un meniu din lista expandabilă a fiecărei locații.</strong> Când ați terminat, apăsați pe <strong>Salvează Modificări</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
ro: Pentru a edita un meniu atribuit deja unei locații de temă, <strong>apăsați pe legătura &#8217;Modifică&#8217; adiacentă</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
ro: Pentru a adăuga un meniu nou în loc să atribui unul existent, <strong>dă clic pe legătura &#8217;Folosește meniu nou&#8217;</strong>. Meniul tău nou va fi atribuit automat acelei locații din temă

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Informații despre meniuri</a> (în engleză)

en: Manage in Customizer
ro: Administrare în Personalizator

en: Edit Menus
ro: Editare meniuri

en: Manage Locations
ro: Administrare locații

en: Theme Location
ro: Locații din temă

en: Assigned Menu
ro: Meniu desemnat

en: Select a Menu
ro: Selectează un meniu

[ctx: menu]
en: Edit
ro: Editează

en: Edit selected menu
ro: Editează meniul selectat

[ctx: menu]
en: Use new menu
ro: Folosește meniu nou

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
ro: Editează-ți meniul mai jos sau <a href="%s">creează unul nou</a>.

en: Select a menu to edit:
ro: Selectează un meniu pentru editare:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
ro: sau <a href="%s">creează un meniu nou</a>.

en: Enter menu name here
ro: Introdu aici numele meniului

en: Menu 1
ro: Meniul 1

en: Save Menu
ro: Salvează meniu

en: Menu Structure
ro: Structură meniu

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
ro: Editează meniul implicit adăugând sau ștergând elemente. Poți reordona elementele prin tragere. Apasă Creează Meniu pentru a salva modificările.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
ro: Trage orice element în ordinea dorită. Apasă săgeata din dreapta fiecărui element pentru a afișa mai multe opțiuni de configurare.

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
ro: Denumește meniul și apasă Creează meniu.

en: Menu Settings
ro: Setări meniu

en: Auto add pages
ro: Adaugă automat pagini

en: Theme locations
ro: Locațiile temei

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
ro: (Acum este setată: %s)

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a administra opțiunile pentru acest sit.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
ro: Aceast ecran oferă o serie de opțiuni de administrare și afișare a comentariilor și legăturilor spre articolele/paginile tale. Opțiunile sunt atât de multe, de fapt, încât descrierea lor nu încape în această casetă. :) Folosește documentația din dreapta pentru a vedea ce face fiecare.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
ro: Trebuie să apeși butonul Salvează modificările pentru ca setările noi să aibă efect.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Informații despre setările discuțiilor</a> (în engleză)

en: Default article settings
ro: Setări implicite pentru articole

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
ro: Încearcă să notifici orice blog referit în articol

en: These settings may be overridden for individual articles.
ro: Aceste setări pot fi modificate și pentru fiecare articol în parte.

en: Other comment settings
ro: Alte setări pentru comentarii

en: Comment author must fill out name and email
ro: Autorul comentariului trebuie să-și treacă numele și adresa email

en: Users must be registered and logged in to comment
ro: Utilizatorii trebuie să fie înregistrați și autentificați pentru a putea adăuga comentarii

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
ro: (Înregistrările au fost dezactivate. Numai membrii acestui sit pot comenta.)

en: Automatically close comments on articles older than %s days
ro: Blocare automată a comentariilor pentru articolele mai vechi de %s zile

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
ro: Activează comentariile imbricate (fire de discuții) pe o adâncime de maxim %s nivele

en: last
ro: ultima

en: first
ro: prima

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
ro: Împarte comentariile în pagini cu %1$s de comentarii fiecare și %2$s pagină să fie afișată implicit

en: older
ro: cele mai vechi

en: newer
ro: cele mai noi

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
ro: Comentariile trebuie afișate cu %s comentarii la începutul fiecărei pagini

en: Email me whenever
ro: Trimite-mi email când

en: Anyone posts a comment
ro: Cineva adaugă un comentariu

en: A comment is held for moderation
ro: Un comentariu așteaptă moderarea

en: Before a comment appears
ro: Înainte să apară comentariul

en: Comment must be manually approved
ro: Comentariul trebuie aprobat manual

en: Comment author must have a previously approved comment
ro: Autorul comentariului trebuie să aibă cel puțin un comentariu aprobat anterior

en: Comment Moderation
ro: Moderarea comentariilor

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
ro: Reține comentariul în moderare dacă are mai mult de %s legături în el. (O caracteristică a spamului e numărul mare de legături externe.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
ro: Când un comentariu conține oricare dintre cuvintele de mai jos în text, nume, URL, adresă email sau adresă IP, acesta va fi reținut <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">pentru moderare</a>. Un cuvânt sau adresă IP per rând. Potrivirea se va căuta și în interiorul cuvintelor, așa că &#8222;press&#8221; se va potrivi și pentru &#8222;WordPress&#8221;.

en: Comment Blacklist
ro: Lisa neagră a comentariilor

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
ro: Când un comentariu conține oricare dintre aceste cuvinte în conținut, nume, URL, email sau adresă IP, acesta va fi pus la gunoi. Un cuvânt sau adresă IP per rând. Vor fi găsite și fragmente interioare de cuvinte, astfel: &#8222;press&#8221; se va potrivi și pentru &#8222;WordPress&#8221;.

en: Avatars
ro: Avatare

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
ro: Un avatar este o imagine care apare lângă numele tău atunci când faci un comentariu pe siturile unde avatarurile publice sunt permise. De aici poți activa afișarea de avataruri pentru oamenii care adaugă un comentariu pe situl tău.

en: Avatar Display
ro: Afișare avatare

en: Show Avatars
ro: Afișează avatare

en: Maximum Rating
ro: Afișează avatare (clasificare)

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: G &#8212; Suitable for all audiences
ro: G — Potrivit pentru toate vârstele

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
ro: PG — Posibil ofensator, de regulă pentru peste 13 ani

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
ro: R — Pentru audiență adultă peste 17 ani

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: X &#8212; Even more mature than above
ro: X — Pentru persoane mature

en: Default Avatar
ro: Avatar implicit

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
ro: Pentru utilizatorii care nu au avatare personalizate poți afișa fie un logo generic, fie unul generat în baza adresei lor de email.

en: Mystery Person
ro: Persoană misterioasă

en: Blank
ro: Gol

en: Gravatar Logo
ro: Logoul Gravatar

en: Identicon (Generated)
ro: Identicon (Generat)

en: Wavatar (Generated)
ro: Wavatar (Generat)

en: MonsterID (Generated)
ro: MonsterID (Generat)

en: Retro (Generated)
ro: Retro (generat)

en: General Settings
ro: Setări generale

[ctx: timezone date format]
note: translators: date and time format for exact current time, mainly about timezones, see http://php.net/date
en: Y-m-d H:i:s
ro: d.m.Y G:i:s

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
ro: Câmpurile de pe acest ecran determină unele dintre setările de bază ale sitului tău.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
ro: Majoritatea temelor de WordPress afișează titlul sitului în partea de sus a fiecărei pagini, în bara de titlu a navigatorului și ca nume de identificare pentru fluxuri. Sloganul este de asemenea afișat de multe teme.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
ro: Adresa URL a WordPress și adresa URL a sitului pot fi aceleași (exemplu.com) sau diferite; de exemplu, având fișierele de bază WordPress (exemplu.com/wordpress) într-un subdirector în locul directorului rădăcină.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
ro: Dacă vrei ca vizitatorii să se poate înregistra singuri ca membri (un administrator poate oricând adăuga utilizatori) selectează căsuța Membri. Mai jos poți alege un rol implicit pentru toți utilizatorii noi, indiferent dacă s-au înregistrat singuri sau au fost înregistrați de un administrator.

en: Enabling the Network
ro: Validarea rețelei

en: Complete the following steps to enable the features for creating a network of sites.
ro: Parcurge următorii pași pentru validarea facilităților de creare a unei rețele de situri.

note: translators: 1: wp-config.php 2: .htaccess translators: 1: wp-config.php 2: web.config
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %1$s and %2$s files.
ro: <strong>Atenție:</strong> Îți recomandăm să faci o copie de siguranță a fișierelor %1$s și %2$s.

note: translators: 1: wp-config.php
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %s file.
ro: <strong>Atenție:</strong> Îți recomandăm să faci o copie de siguranță a fișierului %s.

note: translators: 1: wp-config.php 2: location of wp-config file
en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading <code>/* That&#8217;s all, stop editing! Happy blogging. */</code>:
ro: Adaugă următoarele în fișierul %1$s din %2$s <strong>deasupra</strong> liniei cu textul <code>/* Asta-i tot, ai terminat de editat! Blogare fericită. */</code>:

note: translators: 1: wp-config.php
en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
ro: Această cheie unică de autentificare lipsește de asemenea din fișierul tău %s.

note: translators: 1: wp-config.php
en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
ro: Aceste chei unice de autentificare lipsesc de asemenea din fișierul tău %s.

en: To make your installation more secure, you should also add:
ro: Pentru a securiza mai mult instalarea, ar trebui să adaugi de asemenea:

note: translators: 1: a filename like .htaccess. 2: a file path.
en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
ro: Adaugă următoarele reguli în fișierul %1$s din %2$s, <strong>înlocuind</strong> celelalte reguli WordPress:

en: Once you complete these steps, your network is enabled and configured. You will have to log in again.
ro: După terminarea acestor pași, rețeaua ta va fi validă și configurată. Va trebui să te autentifici din nou.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
ro: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Setul de caractere</a> al sitului (UTF-8 este recomandat)

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
ro: Modulele extind și expandează funcționalitatea WordPress. Poți instala module în mod automat din <a href="%1$s">Directorul de module WordPress</a> sau poți încărca un modul în format .zip via <a href="%2$s">această pagină</a>.

en: Popular tags
ro: Etichete populare

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
ro: De asemenea există posibilitatea de a naviga prin directorul de module în funcție de cele mai populare etichete:

en: %s plugin
ro: %s modul

en: %s plugins
ro: %s module

en: Search Plugins
ro: Caută module

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
ro: Etichetă

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ro: Dacă ai un modul într-o arhivă de tip .zip, acesta poate fi instalat de aici.

en: Plugin zip file
ro: Arhiva zip a modulului

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
ro: Dacă ai marcat module ca favorite pe WordPress.org, le poți vedea aici.

en: Your WordPress.org username:
ro: Numele tău de utilizator pe WordPress.org:

en: Get Favorites
ro: Importă favorite

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
ro: Aceste sugestii se bazează pe modulele instalate de tine și de alți utilizatori.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
ro: Descriere

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
ro: Instalare

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
ro: Întrebări/Răspunsuri

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
ro: Capturi ecran

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
ro: Istoric modificări

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
ro: Recenzii

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
ro: Notițe

en: Plugin Install
ro: Instalare module

en: Requires WordPress Version:
ro: Versiune WordPress necesară:

en: %s or higher
ro: %s sau mai recentă

en: Compatible up to:
ro: Compatibil cu:

en: Active Installs:
ro: Instalări active:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
ro: Pagina modulului pe WordPress.org &#187;

en: Plugin Homepage &#187;
ro: Pagina modulului &#187;

en: Donate to this plugin &#187;
ro: Donează pentru acest modul &#187;

en: Average Rating
ro: Media evaluărilor

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
ro[0]: (bazat pe %s vot)
ro[1]: (bazat pe %s voturi)
ro[2]: (bazat pe %s de voturi)

en: Click to see reviews that provided a rating of %d star | Click to see reviews that provided a rating of %d stars
ro[0]: Clic pentru a vedea recenziile care au dat o evaluare de %d stea
ro[1]: Clic pentru a vedea recenziile care au dat o evaluare de %d stele
ro[2]: Clic pentru a vedea recenziile care au dat o evaluare de %d de stele

en: %d star | %d stars
ro[0]: %d stea
ro[1]: %d stele
ro[2]: %d stele

en: Contributors
ro: Contributori

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
ro: <strong>Atenție:</strong> Acest modul <strong>nu a fost testat</strong> cu versiunea curentă de WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
ro: <strong>Atenție:</strong> Acest modul nu a fost marcat drept <strong>compatibil</strong> cu versiunea curentă de WordPress.

en: Install Update Now
ro: Instalează actualizarea

en: Newer Version (%s) Installed
ro: Versiune mai nouă (%s) instalată

en: Latest Version Installed
ro: Ai instalată ultima versiune

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
ro: Antetul de modul %1$s este abandonat. Folosește în schimb %2$s.

en: By %s.
ro: de %s.

en: Advanced caching plugin.
ro: Modul pentru caching avansat.

en: Custom database class.
ro: Clasă personalizată de bază de date.

en: Custom database error message.
ro: Mesaj de eroare bază de date personalizat.

en: Custom install script.
ro: Script de instalare personalizat.

en: Custom maintenance message.
ro: Mesaj personalizat de mentenanță.

en: External object cache.
ro: Cache extern a obiectului.

en: Executed before Multisite is loaded.
ro: Se execută înainte încărcarea sitului-rețea.

en: Custom site deleted message.
ro: Mesaj personalizat de ștergere sit.

en: Custom site inactive message.
ro: Mesaj personalizat de sit inactiv.

en: Custom site suspended message.
ro: Mesaj personalizat de sit suspendat.

en: The plugin generated unexpected output.
ro: Modulul a generat un rezultat neașteptat.

en: One of the plugins is invalid.
ro: Unul dintre module nu este valid.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
ro: Nu s-a putut înlătura în totalitate modulul %s.

en: Invalid plugin path.
ro: Calea către modul este invalidă.

en: Plugin file does not exist.
ro: Fișierul modulului nu există.

en: The plugin does not have a valid header.
ro: Modulul nu conține un antet valid.

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
ro: Grupul de opțiuni "%s" a fost înăturat. Folosește alt grup de setări.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
ro: Nu ai dreptul de a modifica pagini în numele acestui utilizator.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
ro: Nu ai dreptul de a edita articole în numele acestui utilizator.

en: You are not allowed to edit pages.
ro: Nu ai dreptul de a modifica pagini.

en: You are not allowed to edit posts.
ro: Nu ai dreptul de a edita articole.

en: Auto Draft
ro: Autosalvare ciornă

en: You are not allowed to create pages on this site.
ro: Nu ai dreptul de a crea pagini pe acest sit.

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
ro: Nu ai dreptul de a crea articole sau ciorne pe acest sit.

en: Permalink:
ro: Legătură permanentă:

en: Change Permalinks
ro: Modifică

en: Edit permalink
ro: Editează legătură permanentă

en: This content is currently locked.
ro: Acest conținut este blocat.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
ro: Dacă îl preiei, %s nu va mai putea continua editarea.

en: Take over
ro: Preia controlul

en: Saving revision&hellip;
ro: Salvez revizia&hellip;

en: Your latest changes were saved as a revision.
ro: Ultimele schimbări au fost salvate ca o revizie.

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
ro: j M @ G:i

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
ro: Anterioare

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
ro: Următoarea

en: Compare any two revisions
ro: Compară oricare două revizii

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
ro: Din:

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
ro: Spre:

en: Autosave by %s
ro: Salvare automată de %s

en: Current Revision by %s
ro: Revizia curentă de %s

en: Revision by %s
ro: Revizie de %s

en: Restore This Autosave
ro: Restaurează Salvare automată

en: Restore This Revision
ro: Restaurează revizie

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
ro: Regret, ceva a mers prost. Compararea cerută nu a putut fi încărcată.

[ctx: default GMT offset or timezone string]
note: translators: default GMT offset or timezone string. Must be either a valid offset (-12 to 14) 	   or a valid timezone string (America/New_York). See http://us3.php.net/manual/en/timezones.php 	   for all timezone strings supported by PHP.
en: 0
ro: Europa/București

en: My Site
ro: sITUL MEU

note: translators: blog tagline
en: Just another WordPress site
ro: Un simplu sit WordPress

note: translators: blog tagline
en: Just another %s site
ro: Un simplu sit %s

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
ro: Autor

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
ro: Contribuitor

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
ro: Abonat

en: You must provide a domain name.
ro: Trebuie să furnizezi un nume de domeniu.

en: You must provide a name for your network of sites.
ro: Propune un nume pentru rețeaua de situri.

en: The network already exists.
ro: Rețea deja existentă

en: You must provide a valid email address.
ro: Trebuie să furnizezi o adresă de email validă.

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
ro: Bun venit la %s. Acesta este primul tău articol. Editează-l sau șterge-l, apoi începe publicarea!

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
ro: Atenție! Înregistrările DNS cu metacaracter (de tip „*”) nu par să fie configurate corect!

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
ro: Instalatorul a încercat conectarea la o adresă aleatorie (%s) de pe domeniul tău.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
ro: S-a întâmpinat o eroare cu mesajul: %s

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
ro: Pentru a folosi o configurație cu subdomenii, trebuie să ai o înregistrare DNS cu metacaracter (de ex. „*”). Aceasta înseamnă, în general, adăugarea, cu ajutorul uneltei tale de configurare DNS, a unei înregistrări de găzduire %s care să trimită către serverul tău web.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
ro: Situl poate fi folosit, dar orice subdomeniu creat nu va fi accesibil. Dacă înregistrările DNS sunt sigur corecte, ignoră acest mesaj.

en: You did not enter a category name.
ro: Nu ai introdus numele categoriei.

en: Reply to Comment
ro: Răspunde la comentariu

en: Add new Comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Add Comment
ro: Adaugă comentariu

en: Update Comment
ro: Actualizează comentariu

en: Submit Reply
ro: Trimite răspuns

en: Comment by %s moved to the trash.
ro: Comentariul lui %s a fost mutat la gunoi.

en: Comment by %s marked as spam.
ro: Comentariul lui %s a fost marcat ca spam.

[ctx: meta name]
en: Name
ro: Nume

en: Value
ro: Valoare

en: Key
ro: Cheie

en: Add New Custom Field:
ro: Adaugă un nou câmp personalizat:

en: Enter new
ro: Adaugă nouă

en: Add Custom Field
ro: Adaugă câmp personalizat

en: Month
ro: Lună

note: translators: 1: month number (01, 02, etc.), 2: month abbreviation
en: %1$s-%2$s
ro: %2$s - %1$s

en: Day
ro: Zi

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ro: Înainte de a putea încărca fișierul tău de preluare, trebuie să repari următoarea eroare:

en: Choose a file from your computer:
ro: Alege un fișier din calculatorul tău:

en: Maximum size: %s
ro: Dimensiune maximă: %s

en: Upload file and import
ro: Încărcare și preluare fișier

en: Toggle panel: %s
ro: Comutare panou: %s

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
ro: Grupul cu setări diverse a fost înlăturat. Folosește un alt grup pentru setări.

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
ro: Grupul de opțiuni de confidențialitate a fost înlăturat. Folosește alt grup de opțiuni.

en: Find Posts or Pages
ro: Caută articole sau pagini

[ctx: post state]
note: translators: post state
en: Pending
ro: În așteptare

en: Front Page
ro: Pagina principală

en: Posts Page
ro: Pagina articolelor

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
ro: Cel mai probabil e inclus fișierul wp-admin/includes/template.php pentru folosirea funcției add_meta_box(). E greșit. Cuplează funcția add_meta_box() acțiunii add_meta_boxes.

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
ro: Copia de siguranță memorată în navigatorul tău este diferită de versiunea de mai jos.

en: Restore the backup.
ro: Restaurează copie de siguranță.

en: Post restored successfully.
ro: Restaurare reușită.

en: Undo.
ro: Refă.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
ro[0]: Evaluare %1$s bazată pe %2$s vot
ro[1]: Evaluare %1$s bazată pe %2$s voturi
ro[2]: Evaluare %1$s bazată pe %2$s de voturi

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
ro: Evaluare %s

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
ro: Acum editezi chiar pagina ce arată ultimele tale articole.

en: Search for themes by keyword.
ro: Caută teme după cuvinte cheie.

en: Type of search
ro: Tip de căutare

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
ro: Etichetă

en: Search by keyword
ro: Caută după cuvânt cheie

en: Search by author
ro: Caută după autor

en: Search by tag
ro: Caută după etichetă

en: Feature Filter
ro: Filtru funcționalități

en: Find a theme based on specific features.
ro: Găsește o temă cu anumite funcționalități.

en: Find Themes
ro: Găsește teme

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ro: Dacă ai o temă într-o arhivă .zip, aceasta se poate încărca aici.

en: Theme Install
ro: Instalare temă

en: Unable to locate WordPress theme directory.
ro: Nu s-a putut localiza directorul cu teme WordPress.

en: Could not fully remove the theme %s.
ro: Nu s-a putut înlătura în totalitate tema %s.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
ro: Actualizarea temei va duce la pierderea personalizărilor pe care le-ai făcut. 'Anulează' pentru a renunța, 'OK' pentru actualizare.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă pentru %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Vezi detaliile versiunii %4$s </a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă pentru %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Vezi detaliile versiunii %4$s</a>. <em>Actualizarea automată nu este disponibilă pentru această temă.</em>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă pentru %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Vezi detaliile versiunii %4$s</a> sau <a href="%5$s">actualizează acum</a>.

en: Black
ro: Negru

en: Blue
ro: Albastru

en: Brown
ro: Maro

en: Gray
ro: Gri

en: Green
ro: Verde

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Pink
ro: Roz

en: Purple
ro: Violet

en: Red
ro: Roșu

en: Silver
ro: Argintiu

en: Tan
ro: Bronz

en: White
ro: Alb

en: Yellow
ro: Galben

en: Dark
ro: Întunecat

en: Light
ro: Culori deschise

en: Fixed Layout
ro: Aspect fix

en: Fluid Layout
ro: Aspect fluid

en: Responsive Layout
ro: Aspect reactiv

en: One Column
ro: O coloană

en: Two Columns
ro: Două coloane

en: Three Columns
ro: Trei coloane

en: Four Columns
ro: Patru coloane

en: Left Sidebar
ro: Bară laterală stânga

en: Right Sidebar
ro: Bară laterală dreapta

en: Features
ro: Funcționalități

en: Accessibility Ready
ro: Gata accesibil

en: Custom Colors
ro: Culori personalizate

en: Editor Style
ro: Editor stilizat

en: Featured Image Header
ro: Imagine reprezentativă în antet

en: Featured Images
ro: Imagini reprezentative

en: Flexible Header
ro: Antet flexibil

en: Front Page Posting
ro: Publicare din prima pagină

en: Full Width Template
ro: Lat cât ecranul

en: Microformats
ro: Microformate

en: RTL Language Support
ro: Pentru text RTL

en: Sticky Post
ro: Articol evidențiat

en: Theme Options
ro: Opțiuni temă

en: Threaded Comments
ro: Comentarii pe nivele

en: Translation Ready
ro: Cu traduceri

en: Subject
ro: Subiect

en: Holiday
ro: Vacanță

en: Photoblogging
ro: Fotoblog

en: Seasonal
ro: De sezon

en: Show previous theme
ro: Arată tema precedentă

en: Show next theme
ro: Arată tema următoare

en: Close details dialog
ro: Închide dialogul de detalii

en: Current Theme
ro: Temă curentă

en: Version: %s
ro: Versiunea: %s

en: This is a child theme of %s.
ro: Aceasta este o temă copil a %s.

en: Tags:
ro: Etichete:

en: Invalid translation type.
ro: Tip traducere invalid.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
ro: Verific fișierele despachetate&#8230;

en: The update could not be unpacked
ro: Actualizările nu au putut fi dezarhivate

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ro: Actualizarea nu poate fi instalată deoarece WordPress %1$s necesită PHP versiunea %2$s sau mai recentă și MySQL versiunea %3$s sau mai recentă. Folosești PHP versiunea %4$s și MySQL versiunea %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Actualizarea nu poate fi instalată deoarece WordPress %1$s necesită PHP versiunea %2$s sau mai recentă. Folosești versiunea %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ro: Actualizarea nu poate fi instalată deoarece WordPress %1$s necesită MySQL versiunea %2$s sau mai recentă. Folosești versiunea %3$s.

en: Preparing to install the latest version&#8230;
ro: Se pregătește instalarea ultimei versiuni&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
ro: Se copiază fișierele necesare&#8230;

en: There is not enough free disk space to complete the update.
ro: Nu este suficient spațiu pe disc pentru a finaliza actualizarea.

en: Upgrading database&#8230;
ro: Îmbunătățesc baza de date&#8230;

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
ro: Bun venit în WordPress %1$s. Vei fi redirectat la ecranul Despre WordPress. Dacă nu, apasă <a href="%2$s">aici</a>.

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
ro: Bun venit pe WordPress %1$s. <a href="%2$s">Află mai multe</a>.

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
ro: Folosești o versiune în dezvoltare (%1$s). Super! Te rog <a href="%2$s">să rămâi actualizat</a>.

en: Get Version %s
ro: Obține versiunea %s

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> este disponibil! <a href="%2$s">Te rog actualizează acum</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> este disponibil! Te rog notifică administratorul sitului.

en: Update to %s
ro: Actualizează la %s

en: Latest
ro: Ultimele

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
ro: WordPress %1$s rulează cu tema %2$s.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
ro: Este disponibilă o versiune mai nouă pentru %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Vezi detaliile versiunii %4$s</a>. <em>Actualizarea automata nu este disponibilă pentru acest modul.</em>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" class="update-link">update now</a>.
ro: Este disponibilă o nouă versiune a %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Vezi detalii despre versiunea %4$s</a> sau <a href="%5$s" class="update-link">actualizează acum</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
ro: O actualizare automată a WordPress nu s-a terminat corect - <a href="%s">te rog încearcă acum să faci din nou actualizarea</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
ro: O actualizare automată a WordPress nu s-a terminat corect! Te rog anunță administratorul sitului.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
ro: <strong><em>Notează acea parolă</em></strong> cu atenție! Este o parolă generată <em>aleatoriu</em> doar pentru tine.

en: Your chosen password.
ro: Parola aleasă de tine.

en: User already exists. Password inherited.
ro: Utilizatorul există deja. Parola a fost preluată.

en: The password you chose during the install.
ro: Parola folosită în timpul instalării.

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
ro: Bun venit pe WordPress. Acesta este primul tău articol. Editează-l sau șterge-l, apoi începe scrisul!

en: Hello world!
ro: Salut lume!

[ctx: Default post slug]
note: translators: Default post slug
en: hello-world
ro: salut-lume

en: Mr WordPress
ro: Dl WordPress

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
ro: Salut, acesta este un comentariu.
    Pentru a șterge un comentariu autentifică-te și navighează pe pagina de comentarii din interfața de administrare. Acolo ai opțiuni de ștergere și de editare comentarii.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
ro: Aceasta este o pagină exemplu. Este diferită de un articol deoarece va rămâne în același loc și va apărea în navigarea sitului tău (în majoritatea temelor). Multe persoane vor începe cu o pagină denumită &#8222;Despre&#8221; care va conține o descriere pentru potențialii vizitatori. Ai putea spune ceva de genul:\n
    \n
    <blockquote>Salut! Ziua sunt curier, iar noaptea actor în devenire, acesta este blogul meu. Locuiesc în Cluj, am un câine flocos pe nume Bruno și îmi place vinul roșu. (Îmi mai place să mă plimb prin ploaie).</blockquote>\n
    \n
    ...sau ceva de genul acesta: \n
    \n
    <blockquote>Fabrica Jucăria a fost fondată în anul 1971 și oferă jucării de calitate de peste 40 de ani. Cu sediul în Orașul Minunilor și peste 2000 de angajați, Jucăria ajută ca nicio altă compania comunitatea din Orașul Minunilor.</blockquote>\n
    \n
    Ca utilizator nou de WordPress, ar trebui să intri în <a href="%s">panoul de control</a>, să ștergi această pagină și să creezi pagini noi. Spor să ai!

en: Sample Page
ro: Pagină exemplu

note: translators: Default page slug
en: sample-page
ro: pagina-exemplu

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
ro: Noul tău sit WordPress a fost instalat cu succes la: 
    
    %1$s
    
    Poți să te autentifici cu contul de administrator ce are următoarele informații: 
    
    Nume utilizator: %2$s
    Parolă: %3$s
    Autentifică-te aici: %4$s
    
    Sperăm să te bucuri de noul tău sit. Mulțumiri! 
    
    --Echipa @ SITE_NAME
    https://wordpress.org/

en: New WordPress Site
ro: Sit nou WordPress

en: You can&#8217;t give users that role.
ro: Acel rol nu se poate acorda utilizatorilor.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
ro: <strong>ERROR</strong>: Te rog introdu o poreclă.

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
ro: Folosești dialogul de încărcare al navigatorului. Dialogul de încărcare WordPress permite selectarea de fișiere multiple și opțiunea de tragere și plasare. <a href="#">Treci la dialogul de încărcare pentru fișiere multiple</a>.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
ro: Redimensionează imagini pentru a respecta limita setată în %1$sopțiunile pentru imagini%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
ro: Regret, ți-ai folosit toată cota de stocare de %s MB.

en: Displayed on attachment pages.
ro: Afișat pe paginile atașate.

en: File URL:
ro: URL fișier:

en: Audio Format:
ro: Format audio:

en: Audio Codec:
ro: Codare audio:

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a putea accesa această pagină.

en: Preview Changes
ro: Previzualizează modificările

en: Edit status
ro: Editează starea

en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

en: Password protected
ro: Parolat

en: Edit visibility
ro: Editare vizibilitate

en: Stick this post to the front page
ro: Evidențiază acest articol pe prima pagină

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
ro: Programat pentru: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
ro: Publicat în: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
ro: Publică <b>imediat</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
ro: Programează pentru: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
ro: Publică în: <b>%1$s</b>

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
ro: Situl tău este configurat să păstreze doar ultimele %s revizii.

en: Revisions: %s
ro: Revizii: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Browse revisions
ro: Răsfoiește reviziile

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
ro: Încărcat la: <b>%1$s</b>

en: Most Used
ro: Cele mai folosite

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
ro: Poți scrie și o descriere scurtă a textului. Aceasta va putea fi folosită în afișarea sitului. Mai multe detalii despre <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">descrierea scurtă</a> (în engleză).

en: Already pinged:
ro: Ping-uri trimise:

en: Send trackbacks to:
ro: Trimite trackback-uri la:

en: Separate multiple URLs with spaces
ro: Separă URL-uri multiple cu spații

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
ro: Trackback-urile sunt o cale de a notifica sistemele vechi de blog când pe blogul tău apare o legătură spre ele. Dacă pui legături spre alte situri WordPress, acestea vor fi notificate automat folosind <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingback-uri</a>, alte acțiuni nefiind necesare.

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
ro: Câmpurile personalizate pot fi folosite pentru a adăuga extra metadate unui articol pe care le poți <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">folosi în tema ta</a> (în engleză).

en: Allow comments.
ro: Permite comentarii.

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
ro: Permite <a href="%s" target="_blank">trackback-uri și ping-uri</a> pentru acestă pagină.

en: Add comment
ro: Adaugă un comentariu

en: Show comments
ro: Afișează comentariile

en: (no parent)
ro: (fără părinte)

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
ro: Ai nevoie de ajutor? Folosește fila de Ajutor din colțul dreaptă-sus a ecranului.

en: Visit Link
ro: Vizitează legătura

en: Keep this link private
ro: Legătură privată (nu va fi afișată pe sit)

en: + Add New Category
ro: + Adaugă o categorie nouă

en: New category name
ro: Numele noii categorii

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
ro: <code>_blank</code> &mdash; fereastră sau filă nouă.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
ro: <code>_top</code> &mdash; fereastră sau filă curentă, fără rame.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
ro: <code>_none</code> &mdash; aceeași fereastră sau filă.

en: Choose the target frame for your link.
ro: Alege cum să se deschidă legătura.

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
ro: identitate

en: another web address of mine
ro: altă adresă web a mea

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
ro: de prietenie

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
ro: cunoștință

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
ro: prieten

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
ro: niciuna

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
ro: fizică

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: met
ro: întâlnit(ă)

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
ro: profesională

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
ro: colaborator

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
ro: coleg

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
ro: geografică

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
ro: co-rezident

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
ro: vecin

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
ro: de familie

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
ro: fiu / fiică

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
ro: rudă

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
ro: părinte

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
ro: soră / frate vitreg

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
ro: soț / soție

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
ro: personală

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: muse
ro: mă inspiră

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
ro: îl/o iubesc

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
ro: prieten(ă) actual(ă)

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
ro: persoană dragă

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
ro: Dacă legătura este spre pagina unei alte persoane, poți specifica tipul de relația avut cu ea folosind formularul de mai sus. Dacă dorești să afli mai multe despre idee, vizitează <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
ro: Imagine (URL)

en: RSS Address
ro: Adresă RSS

en: Notes
ro: Notițe

en: (Leave at 0 for no rating.)
ro: (Lasă 0 pentru a rămâne neevaluat.)

en: Admin Color Scheme
ro: Paletă culori pentru panoul de administrare

en: %s has taken over and is currently editing.
ro: %s a preluat controlul și editează în acest moment.

en: Error while saving.
ro: Eroare în timpul salvării.

note: translators: draft saved date format, see http://php.net/date
en: g:i:s a
ro: G:i:s

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
ro: Ciornă salvată la %s.

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
ro: Regret, trebuie să ștergi fișiere înainte de a mai putea încărca ceva.

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
ro: Nu mai este spațiu pentru a efectua încărcarea. %1$s KB mai sunt necesari.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
ro: Fișierul este prea mare. Fișierele trebuie să fie sub %1$s KB fiecare.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
ro: Ți-ai folosit cota de spațiu. Te rog șterge fișiere înainte de a mai încărca.

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ro: Salut ###USERNAME###,
    
    Recent ai cerut ca adresa email de administrare de pe
    situl tău să fie schimbată.
    
    Dacă e adevărat, te rog dă clic pe următoarea legătură pentru a o schimba:
    ###ADMIN_URL###
    
    Poți ignora sau șterge liniștit acest email dacă nu dorești
    să faci asta.
    
    Acest email a fost trimis la ###EMAIL###
    
    Toate cele bune,
    Toți cei de la ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: [%s] New Admin Email Address
ro: [%s] Adresă nouă de email pentru administrare

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
ro: <strong>EROARE</strong>: Adresa de email este deja folosită.

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ro: Salut ###USERNAME###,
    
    Ai cerut recent schimbarea adresei de email din contul tău.
    
    Dacă e adevărat, te rog dă clic pe legătura următoare pentru a o modifica:
    ###ADMIN_URL###
    
    Poți ignora și șterge acest email dacă nu vrei să
    faci asta.
    
    Acest email a fost trimis la ###EMAIL###
    
    Toate cele bune,
    Echipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: [%s] New Email Address
ro: [%s] Adresă nouă de email

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
ro: Adresa de email nu a fost încă actualizată. Te rog verifică-ți căsuța poștală la %s după un email de confirmare.

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
ro: Regret, ți-ai folosit tot spațiul alocat. Te rog șterge câteva fișiere pentru a putea încărca altele.

note: translators: Gigabytes
en: GB
ro: GO

note: translators: Megabytes
en: MB
ro: MO

en: Used: %1$s%% of %2$s
ro: Folosit: %1$s%% din %2$s

en: Site Upload Space Quota
ro: Cota de spațiu alocat pentru încărcări pe sit

en: Size in megabytes
ro: Mărime în megaocteți

en: MB (Leave blank for network default)
ro: MO (Lasă gol pentru a rămâne neevaluat)

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
ro: Ai încercat să accesezi panoul de control pentru "%1$s", dar nu ai permisiunile necesare pe acest sit. Dacă crezi că ar trebui să poți accesa panoul de control pentru "%1$s", te rog contactează-ți administratorul de rețea.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
ro: Dacă ai ajuns pe acest ecran din greșeală, încercând să ajungi la unul dintre siturile tale, uite câteva legături orientative.

en: Your Sites
ro: Siturile tale

en: Visit Dashboard
ro: Vezi panoul de control

en: View Site
ro: Vezi sit

en: American English
ro: Engleza americană

en: British English
ro: Engleza britanică

en: English
ro: Engleză

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
ro: Mulțumim pentru actualizare! Te rog vizitează pagina de <a href="%s">Actualizare rețea</a> pentru a actualiza toate siturile tale.

note: translators: My sites label
en: Primary Site
ro: Sit principal

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
ro: Ai ales să ștergi utilizatorul din toate rețelele și siturile.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
ro: Ai ales să ștergi următorii utilizatori din toate rețelele și siturile.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
ro: Atenție! Utilizatorul %s  nu poate fi șters.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
ro: Atenție! Utilizatorul nu poate fi șters. Utilizatorul %s este un administrator de rețea.

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
ro: Ce ar trebui făcut cu conținutul deținut de %s?

en: Select a user
ro: Selectează un utilizator

en: Site: %s
ro: Sit: %s

en: Delete all content.
ro: Șterge tot conținutul.

en: Attribute all content to:
ro: Atribuie tot conținutul lui:

en: User has no sites or content and will be deleted.
ro: Utilizatorul nu are situri sau conținut și va fi șters.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
ro: Odată ce ai dat &#8222;Confirm ștergerea&#8221;, utilizatorul va fi definitiv înlăturat.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
ro: Odată ce ai dat &#8222;Confirm ștergerea&#8221;, acei utilizatori vor fi definitiv înlăturați.

en: Confirm Deletion
ro: Confirmă ștergerea

en: Menu Item
ro: Legătura mea

en: No items.
ro: Niciun element.

en: Most Recent
ro: Cele mai recente

en: View All
ro: Toate

en: Add menu items from the column on the left.
ro: Adaugă elemente noi din coloana din stânga.

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
ro: Clasa Walker care se numește %s nu există.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
ro: Apasă Salvează meniu pentru a face elementele meniului în așteptare publice.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
ro: Există unele elemente de meniu invalide. Te rog verifică-le sau șterge-le.

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
ro: %s a fost actualizat.

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when creating a network.
ro: Constanta DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES nu poate fi definită la crearea unei rețelei.

en: Warning:
ro: Atenție:

en: Please <a href="%s">deactivate your plugins</a> before enabling the Network feature.
ro: Te rog <a href="%s">dezactivează modulele tale</a> înainte de validarea facilității de rețea.

en: Once the network is created, you may reactivate your plugins.
ro: Imediat ce rețeaua a fost creată, poți să reactivezi modulele tale.

en: You cannot install a network of sites with your server address.
ro: Nu poți instala o rețea de situri cu adresa ta de server.

note: translators: %s: port number
en: You cannot use port numbers such as %s.
ro: Nu poți folosi numere de porturi ca acesta %s.

en: Return to Dashboard
ro: Înapoi la Panoul de control

en: ERROR: The network could not be created.
ro: EROARE: Rețeaua nu a putut fi creată.

[ctx: Default network name]
en: %s Sites
ro: Siturile %s

en: Welcome to the Network installation process!
ro: Bun-venit la procesul de instalare al rețelei!

en: Fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to creating a network of WordPress sites. We will create configuration files in the next step.
ro: Completează informațiile de mai jos pentru începe crearea unei rețele de situri WordPress. În pasul următor vom crea fișierele de configurare.

note: translators: %s: mod_rewrite
en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
ro: Te rog asigură-te că modulul Apache %s este instalat deoarece va fi folosit la sfârșitul instalării.

en: Warning!
ro: Atenție!

note: translators: %s: mod_rewrite
en: It looks like the Apache %s module is not installed.
ro: Se pare că modulul Apache %s nu e instalat.

note: translators: 1: mod_rewrite, 2: mod_rewrite documentation URL, 3: Google search for mod_rewrite
en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
ro: Dacă %1$s este invalidat, roagă administratorul să valideze acest modul, sau uită-te la <a href="%2$s">documentația Apache</a> sau <a href="%3$s">altundeva</a> pentru ajutor în instalarea lui.

en: Addresses of Sites in your Network
ro: Adresele siturilor din rețeaua ta

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
ro: Te rog să alegi dacă siturile tale din rețeaua WordPress să folosească sub-domenii sau sub-directoare.

en: You cannot change this later.
ro: Nu vei mai putea schimba asta.

en: You will need a wildcard DNS record if you are going to use the virtual host (sub-domain) functionality.
ro: Vei avea nevoie de o înregistrare DNS cu un metacaracter pentru a putea folosi funcționalitatea de găzduire virtuală (sub-domeniu).

en: Sub-domains
ro: Sub-domenii

[ctx: subdomain examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>site1.%1$s</code> and <code>site2.%1$s</code>
ro: de felul <code>sit1.%1$s</code> și <code>sit2.%1$s</code>

en: Sub-directories
ro: Sub-directoare

[ctx: subdirectory examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>%1$s/site1</code> and <code>%1$s/site2</code>
ro: cum ar fi <code>%1$s/sit1</code> și <code>%1$s/sit2</code>

en: Subdirectory networks may not be fully compatible with custom wp-content directories.
ro: Rețelele instalate în subdirectoare ar putea fi incompatibile cu unele directoare wp-content personalizate.

en: Server Address
ro: Adresă server

note: translators: 1: site url 2: host name 3. www
en: We recommend you change your siteurl to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
ro: Îți recomandăm să schimbi URL-ul sitului tău la %1$s înainte de a valida facilitatea de rețea. Va fi în continuare posibilă vizitarea sitului tău folosind prefixul %3$s cu o adresă ca %2$s dar orice legături din el nu vor avea prefixul %3$s.

note: translators: %s: host name
en: The internet address of your network will be %s.
ro: Adresa de internet a rețelei tale va fi %s.

en: Network Details
ro: Detalii rețea

en: Sub-directory Install
ro: Instalare în sub-director

note: translators: 1: localhost 2: localhost.localdomain
en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
ro: Deoarece folosești %1$s, siturile din rețeaua ta WordPress trebuie să folosească sub-directoare.   Folosește %2$s dacă dorești ca acestea să folosească sub-domenii.

en: The main site in a sub-directory install will need to use a modified permalink structure, potentially breaking existing links.
ro: Instalarea sitului principal într-un sub-director va necesita o structură modificată de legături permanente, ce ar putea afecta legăturile permanente existente.

en: Because your install is in a directory, the sites in your WordPress network must use sub-directories.
ro: Deoarece instalarea ta este într-un director, siturile din rețeaua WordPress trebuie să folosească sub-directoare.

en: Sub-domain Install
ro: Instalare sub-domeniu

en: Because your install is not new, the sites in your WordPress network must use sub-domains.
ro: Deoarece nu este o instalare nouă, siturile din rețeaua ta WordPress trebuie să folosească subdomenii.

en: Network Title
ro: Titlu rețelei

en: What would you like to call your network?
ro: Cum vrei să-ți denumești rețeaua?

en: Network Admin Email
ro: Email administrator rețea

en: Your email address.
ro: Adresa ta de email.

en: The original configuration steps are shown here for reference.
ro: Pașii originali de configurare a rețelei sunt arătați aici pentru referință.

en: An existing WordPress network was detected.
ro: A fost detectată o rețea WordPress existentă.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
ro: Te rog termină pașii de configurare. Pentru a crea o rețea nouă va trebui să golești sau să îndepărtezi tabelele rețelei din baza de date.

en: Category Template
ro: Șablon pentru categorii

en: Page Template
ro: Șablon pentru pagini

en: Search Form
ro: Șablon formular de căutare

en: Single Post
ro: Șablon articole

en: 404 Template
ro: Șablon 404

en: Links Template
ro: Șabloane pentru legături

en: Theme Functions
ro: Funcțiile temei

en: Attachment Template
ro: Șablon atașament

en: Image Attachment Template
ro: Șablon atașament imagine

en: Video Attachment Template
ro: Șablon atașament video

en: Audio Attachment Template
ro: Șablon atașament audio

en: Application Attachment Template
ro: Șablon atașament aplicație

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
ro: my-hacks.php (suport hack-uri personale)

en: .htaccess (for rewrite rules )
ro: .htaccess (pentru setări rescriere)

en: Comments Template
ro: Șablon pentru comentarii

en: Popup Comments Template
ro: Șablon comentarii contextuale

en: %s Page Template
ro: Șablon de pagină %s

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ro: Fișierul încărcat depășește limita setată cu upload_max_filesize din php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ro: Fișierul încărcat depășește limita setată cu MAX_FILE_SIZE în formularul HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ro: Fișierul a fost încărcat doar parțial.

en: No file was uploaded.
ro: Niciun fișier nu a fost încărcat.

en: Missing a temporary folder.
ro: Nu există un director temporar.

en: Failed to write file to disk.
ro: Eșec la scrierea fișierului pe disc.

en: File upload stopped by extension.
ro: Încărcarea fișierelor este oprită după extensie.

en: Invalid form submission.
ro: Trimitere eronată a formularului.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
ro: Fișierul este gol. Te rog încarcă ceva mai substanțial.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ro: Fișierul este gol. Te rog încarcă ceva mai substanțial. Această eroare poate fi de asemenea generată din cauza setărilor din php.ini sau de post_max_size definit ca mai mic decât upload_max_filesize în php.ini.

en: Specified file failed upload test.
ro: Fișierul specificat a eșuat la testul de încărcare.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ro: Regret, acest tip de fișier nu e permis din motive de securitate.

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ro: Fișierul încărcat nu s-a putut muta în %s.

en: Invalid URL Provided.
ro: URL-ul indicat este invalid.

en: Could not create Temporary file.
ro: Nu s-a putut crea un fișier temporar.

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
ro: Suma de verificare a fișierului (%1$s) nu se potrivește cu valoarea de verificare așteptată (%2$s).

en: Incompatible Archive.
ro: Arhivă incompatibilă.

en: Could not retrieve file from archive.
ro: Nu s-a putut recupera fișier din arhivă.

en: Could not extract file from archive.
ro: Nu s-a putut extrage fișier din arhivă.

en: Could not copy file.
ro: Nu s-a putut copia fișierul.

en: Empty archive.
ro: Arhivă goală.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
ro: <strong>EROARE:</strong> A apărut o eroare de conectare la server. Te rog verifică dacă setările sunt corecte.

en: Connection Information
ro: Informații despre conexiune

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
ro: Pentru a efectua acțiunea solicitată, WordPress trebuie să acceseze server-ul tău web.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
ro: Te rog introdu credențialele tale de FTP sau SSH pentru a continua.

en: FTP/SSH Username
ro: Nume de utilizator FTP/SSH

en: FTP/SSH Password
ro: Parolă FTP/SSH

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
ro: Te rog introdu credențialele tale de FTP pentru a continua.

en: FTP Username
ro: Nume de utilizator FTP

en: FTP Password
ro: Parolă FTP

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
ro: Dacă nu îți aduci aminte credențialele tale, ar trebui să-ți contactezi gazda web.

en: Hostname
ro: Nume de gazdă

en: example: www.wordpress.org
ro: exemplu: www.wordpress.org

en: This password will not be stored on the server.
ro: Parola nu va fi stocată pe server.

en: Authentication Keys
ro: Chei de autentificare

en: Public Key:
ro: Cheie publică:

en: Private Key:
ro: Cheie privată:

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
ro: Introdu locația de pe server unde se află cheile publică și privată. Dacă este necesară o frază-parolă, introdu-o în câmpul de parolă de mai jos.

en: Connection Type
ro: Tip conexiune

en: Proceed
ro: Pornește

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
ro: Datele imaginii nu există. Te rog reîncarcă imaginea.

en: Scale Image
ro: Redimensionează imagine

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
ro: Poți scala proporțional imaginea originală. Pentru cele mai bune rezultate, scalarea trebuie făcută înainte de decupare, inversare sau rotație. Imaginile pot fi scalate în jos, nu și mărite.

en: Original dimensions %s
ro: Dimensiuni inițiale %s

en: Scale
ro: Scalare

en: Discard any changes and restore the original image.
ro: Anulează orice modificări și restaurează imaginea inițială.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
ro: Copiile anterior editate ale imaginii nu vor fi șterse.

en: Restore image
ro: Restaurează imaginea

en: Image Crop
ro: Decupează imagine

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
ro: Pentru a decupa imaginea, dă clic pe ea și trage pentru a face selecția.

en: Crop Aspect Ratio
ro: Proporție decupare

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
ro: Raportul aspectual este relația dintre lățime și înălțime. Poți păstra raportul aspectual ținând tasta shift apăsată în timp ce redimensionezi selecția. Folosește câmpul de introducere pentru a specifica un raport aspectual, de ex. 1:1 (pătrat), 4:3, 16:9, etc.

en: Crop Selection
ro: Selecție pentru decupare

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
ro: Odată ce ai făcut selecția, poți s-o ajustezi introducând valorile în pixeli. Dimensiunea minimă a selecției este cea a mărimii miniaturii așa cum e ea setată în Setări Media.

en: Aspect ratio:
ro: Proporție:

en: Selection:
ro: Selecția:

en: Thumbnail Settings
ro: Opțiuni miniatură

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
ro: Poți edita imaginea păstrând miniatura. De exemplu, poate că vrei o miniatură pătrată care să afișeze doar o secțiune a imaginii.

en: Current thumbnail
ro: Miniatura curentă

en: Apply changes to:
ro: Aplică modificările la:

en: All image sizes
ro: Toate dimensiunile imaginii

en: All sizes except thumbnail
ro: Toate dimensiunile cu excepția miniaturilor

en: Crop
ro: Decupează

en: Rotate counter-clockwise
ro: Rotește în sens invers acelor de ceasornic

en: Rotate clockwise
ro: Rotește în sensul acelor de ceasornic

en: Image rotation is not supported by your web host.
ro: Rotirea imaginilor nu este permisă de contul tău de găzduire.

en: Flip vertically
ro: Întoarce pe verticală

en: Flip horizontally
ro: Întoarce pe orizontală

en: Image preview
ro: Previzualizare imagine

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
ro: Există modificări care pot fi salvate. 'OK' pentru a continua, 'Renunță' pentru a reveni la editorul de imagini.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
ro: $image trebuie să fie un obiect WP_Image_Editor

en: Use WP_Image_Editor::rotate
ro: Folosește WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
ro: Folosește WP_Image_Editor::flip

en: Cannot load image metadata.
ro: Nu s-a reușit încărcarea detaliile informaționale ale imaginii.

en: Cannot save image metadata.
ro: Nu s-a reușit salvarea detaliilor informaționale ale imaginii.

en: Image metadata is inconsistent.
ro: Detaliile informaționale ale imaginii nu sunt consistente.

en: Image restored successfully.
ro: Restaurarea imaginii a reușit.

en: Unable to create new image.
ro: Nu s-a reușit crearea unei imagini noi.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
ro: Eroare la salvarea imaginii redimensionate. Te rog reîncarcă pagina și încearcă din nou.

en: Nothing to save, the image has not changed.
ro: Nimic de salvat, imaginea nu e modificată.

en: Unable to save the image.
ro: Nu s-a reușit salvarea imaginii.

en: Image saved
ro: Imaginea a fost salvată

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
ro: Instalează importatorul Blogger pentru a prelua articole, comentarii și utilizatori dintr-un blog Blogger.

en: Categories and Tags Converter
ro: Convertor de categorii și etichete

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
ro: Instalează convertorul pentru categorii/etichete pentru a converti selectiv categoriile în etichete sau etichetele în categorii.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
ro: Instalează importatorul LiveJournal pentru a prelua articole din LiveJournal folosind API-ul lor.

en: Movable Type and TypePad
ro: Movable Type și TypePad

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
ro: Instalează importatorul Movable Type pentru a prelua articole și comentarii dintr-un blog Movable Type sau TypePad.

en: Blogroll
ro: Legături

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
ro: Instalează importatorul de liste de legături pentru a prelua legături în format OPML.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
ro: Instalează importatorul RSS pentru a prelua articole dintr-un flux RSS.

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
ro: Instalează importatorul Tumblr pentru a importa articole și elemente media de pe Tumblr folosind API-ul lor.

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
ro: Instalează importatorul WordPress pentru a prelua articole, pagini, comentarii, câmpuri personalizate, categorii și etichete dintr-un fișier de export WordPress.

en: From Computer
ro: Din calculator

en: From URL
ro: Din URL

en: Gallery
ro: Galerie

en: Gallery (%s)
ro: Galeria (%s)

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
ro: "%1$s" de pe %2$s de %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
ro: "%1$s" de pe %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
ro: "%1$s" de %2$s.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
ro: %1$s de %2$s.

en: Released: %d.
ro: Lansat: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
ro: Melodia %1$s din %2$s.

en: Track %1$s.
ro: Melodia %1$s.

en: Genre: %s.
ro: Gen: %s.

en: Uploads
ro: Fișiere încărcate

en: Invalid image URL
ro: URL imagine invalid

en: File URL
ro: URL fișier

en: Attachment Post URL
ro: URL-ul atașamentului din articol

en: Empty Title filled from filename.
ro: Titlul nu a fost completat din numele fișierului.

en: Link URL
ro: Legătură URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
ro: Introdu legătura URL sau dă clic deasupra pentru setările predefinite.

en: Location of the uploaded file.
ro: Locația fișierului încărcat.

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
ro: Text alternativ pentru imagine, ex: &#8222;Mona Lisa&#8221;

en: Upload date:
ro: Data încărcării:

en: Insert into Post
ro: Adaugă în articol

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
ro: Ești pe cale să ștergi %s.

en: Continue
ro: Continuă

en: Drop files here
ro: Trage fișiere aici

en: Add media files from your computer
ro: Adaugă fișiere media de pe calculator

en: Save all changes
ro: Salvează toate modificările

en: Insert media from another website
ro: Inserează un element media de pe alt sit web

en: All Tabs:
ro: Toate filele:

en: Sort Order:
ro: Ordinea sortării:

en: Ascending
ro: Crescătoare

en: Descending
ro: Descrescătoare

[ctx: verb]
en: Clear
ro: Anulează

en: Link thumbnails to:
ro: Leagă miniaturile la:

en: Image File
ro: Fișier imagine

en: Order images by:
ro: Ordonează imagini după:

en: Menu order
ro: Ordinea din meniu

en: Date/Time
ro: Dată/Oră

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Order:
ro: Ordine:

en: Gallery columns:
ro: Coloanele galeriei:

en: Update gallery settings
ro: Actualizează preferințele galeriei

en: All Types
ro: Toate tipurile

en: Filter &#187;
ro: Filtrare &#187;

en: Image Caption
ro: Legendă imagine

en: Audio, Video, or Other File
ro: Audio, Video, sau Alt fișier

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
ro: Textul pentru legătură, ex. &#8222;Cuprinsul cărții (PDF)&#8221;

en: Link Image To:
ro: Leagă imaginea la:

en: Link to image
ro: Legătură spre imagine

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
ro: Folosești încărcătorul multi-fișier. Ai probleme? Încearcă atunci <a href="%1$s" target="%2$s">încărcătorul navigatorului</a>.

en: Return to Importers
ro: Înapoi la pagina de importare

en: Return to Plugin Installer
ro: Înapoi la pagina de instalare a modulelor

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
ro: Previzualizare live &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
ro: Înapoi la pagina de instalare a temelor

en: Update Theme
ro: Actualizează temă

en: Customize &#8220;%s&#8221;
ro: Personalizează &#8222;%s&#8221;

en: Update Translations
ro: Actualizează traducerile

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
ro: Se actualizează traducerile pentru %1$s (%2$s)&#8230;

en: Invalid Data provided.
ro: Au fost folosite date invalide.

en: Could not access filesystem.
ro: Nu s-a putut accesa sistemul de fișiere.

en: Filesystem error.
ro: Eroare la sistemul de fișiere.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
ro: Nu s-a putut localiza directorul rădăcină WordPress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
ro: Nu s-a găsit directorul WordPress pentru conținut (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
ro: Nu s-a putut localiza directorul modulelor WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
ro: Nu s-a putut localiza directorul temelor WordPress.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
ro: Nu s-a putut localiza directorul căutat (%s).

en: Download failed.
ro: Descărcare eșuată.

en: Installing the latest version&#8230;
ro: Instalez ultima versiune&#8230;

en: The package contains no files.
ro: Pachetul nu conține fișiere.

en: Destination folder already exists.
ro: Directorul destinație deja există.

en: Could not create directory.
ro: Nu s-a putut crea directorul.

en: The package could not be installed.
ro: Pachetul nu s-a putut instala.

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
ro: Actualizarea nu poate fi instalată deoarece nu vom putea copia unele fișiere. Aceasta se datorează de obicei permisiunilor inconsistente ale sistemului de fișiere.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
ro: Situl intră în mentenanță&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
ro: Situl iese din mentenanță&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
ro: Modulul este la ultima versiune.

en: Update package not available.
ro: Pachetul de actualizare nu este disponibil.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
ro: Descarc actualizare de la <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
ro: Despachetez actualizarea&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
ro: Înlătur vechea versiune a modulului&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
ro: Nu s-a putut înlătura modulul vechi.

en: Plugin updated successfully.
ro: Modulul a fost actualizat cu succes.

en: Plugins updated successfully.
ro: Modulele s-au actualizat cu succes.

en: Install package not available.
ro: Pachet de instalare nedisponibil.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ro: Descarc pachet de instalare de la <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
ro: Despachetez pachetul&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
ro: Instalez modulul&#8230;

en: The plugin contains no files.
ro: Modulul nu conține fișiere.

en: Plugin install failed.
ro: Instalarea modulului a eșuat.

en: Plugin installed successfully.
ro: Modulul a fost instalat cu succes.

en: No valid plugins were found.
ro: Nu s-au găsit module valide.

en: The theme is at the latest version.
ro: Tema este la ultima versiune.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
ro: Se șterge vechea versiune a temei&#8230;

en: Could not remove the old theme.
ro: Nu s-a putut înlătura vechea temă.

en: Theme update failed.
ro: Actualizarea temei a eșuat.

en: Theme updated successfully.
ro: Temă actualizată cu succes.

en: Installing the theme&#8230;
ro: Se instalează tema&#8230;

en: The theme contains no files.
ro: Tema nu conține fișiere.

en: Theme install failed.
ro: Instalarea temei a eșuat.

en: Theme installed successfully.
ro: Temă instalată cu succes.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
ro: S-a reușit instalarea temei <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
ro: Această temă necesită o temă-părinte. Verifică dacă este instalată&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
ro: Se pregătește instalarea <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
ro: Tema-părinte, <strong>%1$s %2$s</strong>, a fost instalată.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
ro: S-a instalat cu succes tema-părinte <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
ro: <strong>Nu s-a găsit tema-părinte.</strong> Trebui instalată tema-părinte <strong>%s</strong> înainte de a putea fi folosită această temă.

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
ro: Temei îi lipsește foaia de stiluri %s.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
ro: Foaia de stiluri %s nu conține un antet valid de temă.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
ro: Temei îi lipsește fișierul %s.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
ro: Unele traduceri au nevoie de actualizare. Mai ai răbdare doar câteva secunde și le vom actualiza și pe acestea.

en: The translation is up to date.
ro: Traducerea este actualizată.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
ro: Descarcă traducerile de la <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
ro: Actualizarea traducerilor a eșuat.

en: Translation updated successfully.
ro: Traducerea a fost actualizată.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
ro: Pachetului lingvistic îi lipsesc fișiere %1$s sau %2$s.

en: WordPress is at the latest version.
ro: WordPress este la ultima versiune.

en: Could not copy files.
ro: Nu s-au putut copia fișierele.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
ro: Nu s-au putut copia fișierele. Poate nu mai există spațiu pe disc.

en: Attempting to roll back to previous version.
ro: Încerc revenirea înapoi la versiunea anterioară.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
ro: Datorită unei erori din timpul actualizării, WordPress a revenit înapoi la la versiunea anterioară.

en: Please select a file
ro: Te rog selectează un fișier

en: Updating to WordPress %s
ro: WordPress se actualizează la versiunea %s

en: Updating theme: %s
ro: Se actualizează tema: %s

en: Updating plugin: %s
ro: Se actualizează modulul: %s

en: Translations for %s
ro: Traduceri pentru %s

en: Installation Failed
ro: Instalarea a eșuat

en: WordPress updated successfully
ro: WordPress a fost actualizat cu succes

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
ro: [%1$s] Situl tău s-a actualizat la WordPress %2$s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
ro: [%1$s] WordPress %2$s este disponibil. Te rugăm actualizează!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
ro: [%1$s] URGENT: Situl tău poate fi căzut datorită unei actualizări eșuate

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
ro: Salut! Situl tău de la %1$s a fost actualizat automat la WordPress %2$s.

en: No further action is needed on your part.
ro: Nicio acțiune nu mai e necesară din partea ta.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
ro: Despre mai multe legat de versiunea %s, vezi ecranul Despre WordPress:

en: WordPress %s is also now available.
ro: E disponibil și WordPress %s

en: Updating is easy and only takes a few moments:
ro: Actualizarea este ușoară și durează doar câteva clipe:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
ro: Te rog actualizează-ți situl %1$s la WordPress %2$s.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
ro: Am încercat, dar n-am reușit să-ți actualizăm situl automat.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
ro: Situl tău de la %1$s a suferit o problemă critică în timpul încercării de a actualiza WordPress la versiunea %2$s.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
ro: Situl tău de la %1$s a suferit o cădere critică în timp ce încerca actualizarea la ultima versiune WordPress, %2$s.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
ro: Aceasta înseamnă că situl tău este căzut sau defect. Nu te panica; se poate repara.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
ro: Te rog verifică-ți situl. E posibil ca totul să funcționeze. Dacă spune că e nevoie de o actualizare, trebuie s-o faci:

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
ro: Echipa WordPress vrea să te ajute. Înaintează acest email la %s și echipa va lucra cu tine pentru a fi siguri că situl tău funcționează.

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
ro: Dacă ai probleme sau ai nevoie de suport, voluntarii de pe forumurile de suport WordPress.org ar putea fi în măsură să te ajute.

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
ro: Păstrarea sitului actualizat este importantă pentru securitate. Ajută de asemenea ca internetul să fie un loc mai sigur pentru tine și cititorii tăi.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
ro: Dacă ne contactezi pentru ajutor cu o problemă, ne vom asigura că nu vei mai avea din nou această problemă.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
ro: De asemenea ai câteva module sau teme ce au actualizări disponibile. Actualizează-le acum:

en: The WordPress Team
ro: Echipa WordPress

en: Your site was running version %s.
ro: Situl tău rula versiunea %s.

en: We have some data that describes the error your site encountered.
ro: Avem niște date care descriu eroarea pe care a întâmpinat-o situl tău.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
ro: Compania ce-ți asigură găzduirea, voluntarii de pe forumurile de suport, sau un programator apropiat ar putea folosi această informație pentru a te ajuta:

en: Error code: %s
ro: Cod Eroare: %s

en: WordPress site: %s
ro: Sit WordPress: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
ro: SUCCES: WordPress a fost actualizat cu succes la %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
ro: EȘUAT: Actualizarea WordPress la %s a eșuat

en: The following plugins were successfully updated:
ro: Următoarele module au fost actualizate cu succes:

en: The following themes were successfully updated:
ro: Următoarele teme au fost actualizate cu succes:

en: The following translations were successfully updated:
ro: Următoarele traduceri au fost actualizate cu succes:

en: SUCCESS: %s
ro: SUCCES: %s

en: The following plugins failed to update:
ro: Actualizarea următoarelor module a eșuat:

en: The following themes failed to update:
ro: Actualizarea următoarelor teme a eșuat:

en: The following translations failed to update:
ro: Actualizarea următoarelor traduceri a eșuat:

en: FAILED: %s
ro: EȘUAT: %s

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
ro: TESTARE BETA?
    ==============
    
    Acest email de depanare este trimis dacă folosești o versiune de dezvoltare a WordPress.
    
    Dacă crezi că aceste probleme pot fi datorate unei pene din WordPress, poți s-o raportezi?
     * Deschide un subiect în forumurile de suport: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Sau, dacă nu te deranjează să scrii un raport de depanare: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Mulțumiri! -- Echipa WordPress

en: [%s] There were failures during background updates
ro: [%s] Au fost rateuri în timpul actualizărilor din fundal

en: [%s] Background updates have finished
ro: [%s] Actualizările din fundal s-au încheiat

en: UPDATE LOG
    ==========
ro: JURNAL ACTUALIZARE 
    ===================

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
ro: Eroare derulare înapoi: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
ro: Eroare: [%1$s] %2$s

en: No role
ro: Niciun rol

en: Change role to&hellip;
ro: Schimbă rolul în&hellip;

en: Change
ro: Schimbă

en: Role
ro: Rol

en: %s post by this author | %s posts by this author
ro[0]: %s articol de acest autor
ro[1]: %s articole de acest autor
ro[2]: %s de articole de acest autor

[ctx: no user roles]
en: None
ro: Nimic

en: You are using an insecure browser!
ro: Folosești un navigator cu vulnerabilități de securitate!

en: Your browser is out of date!
ro: Navigatorul tău este depășit!

en: At a Glance
ro: Dintr-o privire

en: Right Now
ro: Chiar acum

en: Activity
ro: Activitate

en: Quick Draft
ro: Schiță rapidă

en: Drafts
ro: Ciorne

en: WordPress News
ro: Știri WordPress

en: View all
ro: Afișează toate

en: Configure
ro: Configurează

en: %s Post | %s Posts
ro[0]: %s Articol
ro[1]: %s Articole
ro[2]: %s Articole

en: %s Page | %s Pages
ro[0]: %s Pagină
ro[1]: %s Pagini
ro[2]: %s Pagini

en: Your site is asking search engines not to index its content
ro: Situl tău le cere motoarelor de căutare să nu indexeze conținutul său

en: Search Engines Discouraged
ro: Motoare de căutare descurajate

en: Create a New Site
ro: Creează un sit nou

en: Create a New User
ro: Creează un utilizator nou

en: %s user | %s users
ro[0]: %s utilizator
ro[1]: %s utilizatori
ro[2]: %s de utilizatori

en: %s site | %s sites
ro[0]: %s sit
ro[1]: %s situri
ro[2]: %s de situri

en: You have %1$s and %2$s.
ro: Ai %1$s și %2$s.

en: Search Users
ro: Caută utilizatori

en: Search Sites
ro: Caută situri

en: What&#8217;s on your mind?
ro: Ce-ai vrea să faci?

en: View all drafts
ro: Vezi toate ciornele

[ctx: drafts]
en: View all
ro: Vezi toate

[ctx: verb]
en: View
ro: Vezi

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s%3$s
ro: De la %1$s pentru %2$s%3$s

en: [Pending]
ro: [În așteptare]

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
ro: De la %1$s %2$s

[ctx: dashboard]
note: translators: %1$s is type of comment, %2$s is link to the post
en: %1$s on %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: Publishing Soon
ro: Publicate în curând

en: Recently Published
ro: Publicate recent

en: No activity yet!
ro: Nicio activitate încă!

en: Today
ro: Azi

en: Tomorrow
ro: Mâine

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see http://php.net/date
en: M jS Y
ro: j.M.Y

en: Loading&#8230;
ro: Se încarcă&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
ro: Această piesă necesită JavaScript.

en: http://wordpress.org/news/feed/
ro: http://ro.wordpress.org/blog/feed/

en: WordPress Blog
ro: Blog WordPress

en: https://planet.wordpress.org/feed/
ro: http://ro.wordpress.org/blog/feed/

en: Other WordPress News
ro: Alte știri WordPress

en: Popular Plugin
ro: Modul Popular

en: Storage Space
ro: Spațiu de stocare

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
ro: %s MB spațiu disponibil

en: Manage Uploads
ro: Gestionează Încărcările

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
ro: %1$s MB (%2$s%%) Spațiu Utilizat

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
ro: Se pare că folosești o versiune nesigură de %s. Folosirea unui navigator învechit îți poate face calculatorul vulnerabil. Pentru cea mai bună experiență WordPress, te rog actualizează-ți navigatorul.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
ro: Se pare că folosești o versiune mai veche de %s. Pentru cea mai bună experiență cu WordPress, te rog actualizează-ți navigatorul.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
ro: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Actualizează %2$s</a> sau învață cum să  <a href="%3$s" class="browse-happy-link">navighezi liniștit</a>

en: Welcome to WordPress!
ro: Bun venit pe WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
ro: Ți-am pregătit câteva legături pentru ca să poți începe:

en: Get Started
ro: Pentru început

en: Customize Your Site
ro: Personalizează-ți situl

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
ro: sau <a href="%s">schimbă tema cu totul</a>

en: Next Steps
ro: Următorii pași

en: Edit your front page
ro: Editează prima pagină

en: Add additional pages
ro: Adaugă alte pagini

en: Add a blog post
ro: Scrie un articol pe blog

en: Write your first blog post
ro: Scrie primul articol pe blog

en: Add an About page
ro: Adaugă o pagină Despre

en: View your site
ro: Afișează situl

en: More Actions
ro: Mai multe acțiuni

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
ro: Administrează <a href="%1$s">piesele</a> sau <a href="%2$s">meniurile</a>

en: Manage widgets
ro: Gestionează piesele

en: Manage menus
ro: Gestionează meniurile

en: Turn comments on or off
ro: Activează sau dezactivează comentariile

en: Learn more about getting started
ro: Citește mai multe despre primii pași (în engleză)

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ro: Afișez %s&#8211;%s din %s

en: Item added.
ro: Element adăugat.

en: Item deleted.
ro: Element șters.

en: Item updated.
ro: Element actualizat.

en: Item not added.
ro: Element neadăugat.

en: Items deleted.
ro: Elemente șterse.

en: Category added.
ro: Categoria a fost adăugată.

en: Category deleted.
ro: Categoria a fost ștearsă.

en: Category updated.
ro: Categoria a fost actualizată.

en: Category not added.
ro: Categoria nu a fost adăugată.

en: Category not updated.
ro: Categoria nu a fost actualizată.

en: Categories deleted.
ro: Categoriile au fost șterse.

en: Tag added.
ro: Eticheta a fost adăugată.

en: Tag deleted.
ro: Eticheta a fost ștearsă.

en: Tag updated.
ro: Eticheta a fost actualizată.

en: Tag not added.
ro: Eticheta nu a fost adăugată.

en: Tag not updated.
ro: Eticheta nu a fost actualizată.

en: Tags deleted.
ro: Etichetele au fost șterse.

en: Main Index Template
ro: Șablonul principal

en: Visual Editor Stylesheet
ro: Foaie de stil Editor vizual

en: Visual Editor RTL Stylesheet
ro: Foaie de stil Editor vizual RTL

en: RTL Stylesheet
ro: Foaie de stil RTL

en: Popup Comments
ro: Comentarii popup

en: Theme Footer
ro: Subsol temă

en: Theme Header
ro: Antet temă

en: Author Template
ro: Șablon pentru autori

en: Tag Template
ro: Șablon pentru etichete

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ro: Editează &#8222;%s&#8221;

en: Visit %s
ro: Vizitează %s

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ro: Ești pe cale să ștergi această legătură '%s'
      'Cancel' pentru a reveni, 'OK' pentru a continua.

en: Excerpt View
ro: Vezi și descriere

en: Select bulk action
ro: Selectează acțiunea în masă

en: %s comment | %s comments
ro[0]: %s comentariu
ro[1]: %s comentarii
ro[2]: %s de comentarii

en: %s approved comment | %s approved comments
ro[0]: %s comentariu aprobat
ro[1]: %s comentarii aprobate
ro[2]: %s de comentarii aprobate

en: %s pending comment | %s pending comments
ro[0]: %s comentariu în așteptare
ro[1]: %s comentarii în așteptare
ro[2]: %s de comentarii în așteptare

en: No comments
ro: Niciun comentariu

en: No approved comments
ro: Niciun comentariu aprobat

en: No pending comments
ro: Niciun comentariu în așteptare

en: First page
ro: Prima pagină

en: Current Page
ro: Pagina curentă

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ro: %1$s din %2$s

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Trash
ro: Gunoi

en: Attach
ro: Atașează

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
ro: Fișier

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
ro: Atașat la

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
ro: Data

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: %s from now
ro: %s de acum

en: %s ago
ro: %s înainte

en: Detach
ro: Detașează

en: (Unattached)
ro: (Neatașat)

en: View &#8220;%s&#8221;
ro: Vezi &#8222;%s&#8221;

en: View
ro: Afișează

en: Archived
ro: Arhivat

en: Deleted
ro: Șters

en: Mature
ro: Matur

en: No sites found.
ro: Niciun sit găsit.

[ctx: site]
en: Mark as Spam
ro: Marchează ca spam

[ctx: site]
en: Not Spam
ro: Nu e spam

en: Last Updated
ro: Ultima actualizare

[ctx: site]
en: Registered
ro: Înregistrat

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Y/m/d g:i:s a
ro: Y/m/d g:i:s A

en: Never
ro: Niciodată

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Unarchive
ro: Scoate din arhivă

[ctx: verb; site]
en: Archive
ro: Arhivează

en: Visit
ro: Vizitează

en: No themes found.
ro: Nicio temă găsită.

en: You do not appear to have any themes available at this time.
ro: Se pare că nu sunt teme disponibile în acest moment.

en: Theme
ro: Temă

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: În total <span class="count">(%s)</span>

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Activate <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Activate <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Activate <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Dezactivate <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Dezactivate <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Dezactivate <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Necesită actualizare <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Necesită actualizare <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Necesită actualizare <span class="count">(%s)</span>

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Stricate <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Stricate <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Stricate <span class="count">(%s)</span>

en: Enable
ro: Activează

en: Network Enable
ro: Activează în rețea

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Network Disable
ro: Dezactivează în rețea

en: Enable this theme
ro: Activează această temă

en: Disable this theme
ro: Dezactivează această temă

en: Open this theme in the Theme Editor
ro: Deschide aceste temă în editorul de teme

en: Delete this theme
ro: Șterge această temă

en: Broken Theme:
ro: Temă stricată:

en: Visit theme homepage
ro: Vizitează pagina temei

en: Visit Theme Site
ro: Vizitează pagina temei

[ctx: user]
en: Mark as Spam
ro: Marchează ca spam

[ctx: user]
en: Not Spam
ro: Nu e spam

en: No users found.
ro: Niciun utilizator găsit.

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Toți <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Toți <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Toți <span class="count">(%s)</span>

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Super Administratori <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Super Administratori <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Super Administratori <span class="count">(%s)</span>

[ctx: user]
en: Registered
ro: Înregistrat

en: Super Admin
ro: Super Administrator

en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
ro: Reprezentative

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
ro: Populare

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
ro: Recomandate

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
ro: Favorite

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
ro: Testare beta

en: Upload Plugin
ro: Încărcare modul

en: Try again
ro: Încearcă iar

en: No plugins match your request.
ro: Niciun modul nu se potrivește cererii trimise.

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
ro: Performanță

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
ro: Unelte

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install %s now
ro: Instalează %s acum

en: Install Now
ro: Instalează acum

note: translators: 1: Plugin name and version
en: Update %s now
ro: %s se actualizează acum

en: Update Now
ro: Actualizează acum

en: This plugin is already installed and is up to date
ro: Acest modul este deja instalat și actualizat

[ctx: plugin]
en: Installed
ro: Instalat

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
ro: Mai multe informații despre %s

en: More Details
ro: Mai multe detalii

en: Last Updated:
ro: Ultima actualizare:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
ro: 1+ milioane

en: %s Active Installs
ro: %s Instalări active

en: Untested with your version of WordPress
ro: Netestat cu versiunea ta de WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
ro: <strong>incompatibil</strong> cu versiunea ta de WordPress

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
ro: <strong>Compatibil</strong> cu versiunea ta de WordPress

en: No plugins found.
ro: Nu s-a găsit niciun modul.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
ro: Se pare că nu sunt module disponibile în acest moment.

en: Plugin
ro: Modul

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: În total <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Folosite recent <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Folosite recent <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Folosite recent <span class="count">(%s)</span>

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Obligatoriu folosite <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Obligatoriu folosite <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Obligatoriu folosite <span class="count">(%s)</span>

en: Network Activate
ro: Activează în rețea

en: Network Deactivate
ro: Dezactivează în rețea

en: Clear List
ro: Curăță lista

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
ro: Fișierele din directorul %s sunt executate automat.

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
ro: Drop-ins sunt module complexe plasate în directorul %s care schimbă o serie de funcționalități WordPress.

en: Inactive:
ro: Inactiv:

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
ro: Necesită %1$s în fișierul %2$s.

note: translators: %s: plugin name
en: Network deactivate %s
ro: %s Dezactivat pentru rețea

note: translators: %s: plugin name
en: Network Activate %s
ro: %s Activat pentru rețea

note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
ro: Șterge %s

en: Network Active
ro: Activ în rețea

en: Network Only
ro: Numai pentru rețea

note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
ro: Dezactivează %s

note: translators: %s: plugin name
en: Activate %s
ro: Activare %s

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
ro: Editează %s

en: View details
ro: Vezi detaliile

en: Visit plugin site
ro: Pagina modulului

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Proprii <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Proprii <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Proprii <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: În total <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: În total <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Evidențiat <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Evidențiate <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Evidențiate <span class="count">(%s)</span>

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
ro: Titlu

en: %s is currently editing
ro: %s editează în acest moment

en: Missed schedule
ro: Programare eșuată

en: Last Modified
ro: Ultima modificare

en: Edit this item
ro: Editează acest element

en: Restore this item from the Trash
ro: Scoate acest element din gunoi

en: Move this item to the Trash
ro: Mută acest element la gunoi.

en: Delete this item permanently
ro: Șterge acest element definitiv

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ro: Previzualizare &#8222;%s&#8221;

en: Bulk Edit
ro: Editare în masă

en: Quick Edit
ro: Editează rapid

en: &mdash; No Change &mdash;
ro: &mdash; Nicio schimbare &mdash;

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
ro: &ndash;SAU&ndash;

en: Parent
ro: Părinte

en: Main Page (no parent)
ro: Pagina principală (fără părinte)

en: Order
ro: Număr de ordine

en: Default Template
ro: Șablon implicit

en: Allow
ro: Permite

en: Do not allow
ro: Nu permite

en: Allow Comments
ro: Permite comentarii

en: Allow Pings
ro: Permite pinguri

en: Sticky
ro: Evidențiat

en: Not Sticky
ro: Ne-evidențiat

en: Make this post sticky
ro: Evidențiază acest articol

en: Missing post ID.
ro: ID articol invalid.

en: This category already exists.
ro: Această categorie deja există.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
ro: Această categorie nu poate fi adăugată. Te rog schimbă numele și încearcă din nou.

en: Error while adding the category. Please try again later.
ro: Eroare în timpul adăugării categoriei. Te rog încearcă din nou mai târziu.

en: Post Formats
ro: Formate pentru articol

en: Toggle add category
ro: + Adaugă o categorie nouă

en: Add
ro: Adaugă

en: Search categories by name
ro: Caută categorii după nume

en: Search categories
ro: Caută categorii

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
ro: Sursă:

en: Press This!
ro: Publică-asta!

en: Show post options
ro: Afișare opțiuni articole

en: Hide post options
ro: Ascunde opțiunile articolului

en: Scan site for content
ro: Scanează situl după conținut

en: Enter a URL to scan
ro: Introdu un URL pentru scanare

en: Scan
ro: Scanează

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
ro: Ar trebui să actualizezi <a href="%s" target="_blank">mini-aplicația ta</a> la ultima versiune!

en: Post title
ro: Titlu articol

en: Suggested media
ro: Recomandare media

en: Back to post options
ro: Înapoi la opțiunile articolului

en: Submit for Review
ro: Trimite pentru aprobare

en: Saving&hellip;
ro: Salvez&hellip;

en: More actions
ro: Mai multe acțiuni

en: Standard Editor
ro: Editor standard

en: Filter items list
ro: Filtrare listă elemente

en: Items list navigation
ro: Navigare în lista de elemente

en: Items list
ro: Lista de elemente

en: Contextual Help Tab
ro: Fila de Ajutor contextual

en: Screen Options
ro: Opțiuni ecran

en: Enable accessibility mode
ro: Activează modul de accesibilitate

en: Disable accessibility mode
ro: Dezactivează modul de accesibilitate

en: Additional settings
ro: Setări suplimentare

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
ro: Validează ca editorul să aibă înălțime maximă și funcționalitate fără distragerea atenției.

en: Screen Options Tab
ro: Fila de Opțiuni ecran

en: Boxes
ro: Casete

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
ro: Bun venit

en: Layout
ro: Dispunere pagină

en: %s column | %s columns
ro[0]: %s coloană
ro[1]: %s coloane
ro[2]: %s de coloane

en: Number of items per page:
ro: Numărul de elemente per pagină:

en: Pagination
ro: Paginație

en: View Mode
ro: Mod vizualizare

[ctx: Number/count of items]
en: Count
ro: Contor

[ctx: themes]
en: Featured
ro: Reprezentative

[ctx: themes]
en: Latest
ro: Ultimele

[ctx: themes]
en: Recently Updated
ro: Actualizate recent

en: No themes match your request.
ro: Nicio temă nu corespunde cererii.

en: Update to version %s
ro: Actualizează la versiunea %s

en: This theme is already installed and is up to date
ro: Această temă este deja instalată și actualizată

[ctx: theme]
en: Installed
ro: Instalată

en: Install %s
ro: Instalează %s

en: Preview %s
ro: Previzualizare %s

en: Details
ro: Detalii

en: Install
ro: Instalează

en: Version:
ro: Versiune:

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
ro: Momentan ai disponibil doar o temă vizuală. Vizitează pagina de &#8222;Administrare Rețea&#8221; pentru <a href="%1$s">a activa</a> sau <a href="%2$s">a instala</a> mai multe teme.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
ro: Momentan ai disponibil doar o temă vizuală. Vizitează pagina &#8222;Administrare Rețea&#8221; pentru <a href="%1$s">a activa</a> mai multe teme.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
ro: Ai o singură temă instalată. Poți alege oricând dintre cele peste 1.000 de teme din directorul de teme WordPress.org: apasă pe fila <a href="%s">Instalare teme</a> de mai sus.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
ro: Doar tema curentă este disponibilă pentru tine. Contactează administratorul %s pentru a obține acces la alte teme vizuale.

en: Activate &#8220;%s&#8221;
ro: Activează &#8222;%s&#8221;

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ro: Ești pe cale să ștergi tema '%s'
    Apasă 'OK' pentru a continua sau 'Anulare' pentru a renunța.

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
ro: Această <a href="%1$s">temă copil</a> necesită tema părinte %2$s.

en: Update Plugin
ro: Actualizare modul

en: Activate Plugin
ro: Activare modul

en: Return to Plugins page
ro: Înapoi la pagina cu module

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ro: A început procesul de actualizare. Acest proces poate dura destul de mult pe unele servere, așa că te rugăm să ai răbdare.

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
ro: A apărut o eroare la actualizarea %1$s: %2$s

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
ro: Actualizarea %1$s a eșuat.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
ro: %1$s actualizat cu succes.

en: Show Details
ro: Afișează detalii

en: Hide Details
ro: Ascunde detalii

en: All updates have been completed.
ro: Actualizări efectuate.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro: Actualizez modulul %1$s (%2$d/%3$d)

en: Return to WordPress Updates page
ro: Înapoi la pagina de actualizări WordPress

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
ro: Se actualizează tema %1$s (%2$d/%3$d)

en: Return to Themes page
ro: Înapoi la pagina temelor WordPress

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
ro: Modulul <strong>%s %s</strong> a fost instalat cu succes.

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
ro: Activează Modul și Pornește Importator

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
ro: <strong>Format articol</strong> &mdash; Formatele de articol stabilesc modul în care tema ta va afișa un anume articol. De exemplu, poți avea un articol <em>standard</em>, cu titlu și paragrafe, sau o <em>notă</em> scurtă care nu are titlu și conține doar o bucată scurtă de text. Citește pe Codex <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descrierea fiecărui format de articol</a> (în engleză). Tema ta poate implementa toate cele 10 formate sau doar o parte din ele.

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ro: <strong>%s</strong> &mdash; Asta îți permite să asociezi o imagini unui articol fără a o insera. Acest lucru e de obicei util doar dacă tema folosește imaginea ca o miniatură pentru articol pe pagina principală, pentru un antet personalizat, etc.

en: Publish Settings
ro: Setări publicare

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
ro: <strong>Trimite Trackback-uri</strong> &mdash; Trackback-urile sunt o cale de a notifica sisteme de bloguri mai vechi că ai adăugat o legătură către ele. Introdu URL-urile la care vrei să trimiți trackback-uri. Dacă pui legături spre alte situri WordPress acestea vor fi notificate automat folosind pingback-uri, iar acest câmp nu este necesar.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
ro: <strong>Discuții</strong> &mdash; Poți opri sau porni comentariile și ping-urile, iar dacă există comentarii la articol le poți vedea și modera de aici.

en: Discussion Settings
ro: Setări discuții

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
ro: <strong>Părinte</strong> &mdash; Poți aranja paginile în ierarhii. De exemplu, poți avea o pagină &#8222;Despre&#8221; care să aibă sub ea paginile: &#8222;Povestea vieții&#8221; și &#8222;Câinele meu&#8221;. Nu există limită pentru numărul de nivele la care să ierarhizezi paginile.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
ro: <strong>Șabloane</strong> &mdash; Unele teme conțin șabloane personalizate pentru pagini, pentru ca acestea să afișeze informații suplimentare sau să fie dispuse diferit. Dacă există, acestea vor fi afișate sub forma unei liste desfășurate.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
ro: <strong>Ordonare</strong> &mdash; Paginile sunt de obicei ordonate alfabetic, însă mai jos se poate specifica un număr de ordine în acest câmp pentru a modifica ordinea în care acestea apar (1 pentru prima, 2 pentru a doua etc.).

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
ro: <strong>Conexiune pierdută.</strong> Salvarea a fost dezactivată până la reconectare.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
ro: Articolul se salvează în memoria navigatorului, pentru siguranță.

en: Enter title here
ro: Introdu aici titlul

en: Get Shortlink
ro: Obține legătură scurtă

en: Word count: %s
ro: Contor cuvinte: %s

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
ro: Ultima editare de %1$s în %2$s la %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
ro: Ultima editare în %1$s la %2$s

[ctx: comment]
en: Permalink:
ro: Legătură permanentă:

en: Name:
ro: Nume:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Status
ro: Stare

en: Comment status
ro: Stare comentariu

[ctx: adjective]
note: translators: comment type radio button
en: Pending
ro: În așteptare

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
ro: Trimis pe: %s

en: Edit date and time
ro: Editare dată și timp

en: Date and time
ro: Dată și timp

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
ro: În răspuns la: %s

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
ro: În răspuns la: %s

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
ro: <a href="%s">Legături</a> / Editare legătură

en: Update Link
ro: Actualizează legătura

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
ro: <a href="%s">Legături</a> / Adaugă o legătură nouă

en: Target
ro: Ținta

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
ro: Poți adăuga sau șterge legături în acest ecran introducând informații în toate căsuțele. Doar adresa și numele legăturii (textul pe care vrei să-l afișezi pe situl tău ca legătură) sunt obligatorii.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
ro: Câmpurile pentru nume, adresă web și descriere au poziții fixe, în timp ce celelalte pot fi repoziționate prin tragere și plasare. De asemenea, poți ascunde casetele pe care nu le folosești din fila de Opțiuni ecran sau poți restrânge casetele apăsând pe bara de titlu a fiecăreia.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
ro: XFN vine de la <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, care este opțională. WordPress îți permite să generezi atribute XFN pentru a arăta care este legătura ta cu autorii/proprietarii sitului cu care faci legătura.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre crearea de legături</a> (în engleză)

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
ro: Adaugă legătură

en: Link added.
ro: Legătură adăugată.

[ctx: link name]
en: Name
ro: Nume

en: Example: Nifty blogging software
ro: Exemplu: Platformă de blogging

en: Web Address
ro: Adresă web

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
ro: Exemplu: <code>http://ro.wordpress.org/</code> — nu uita de <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
ro: Va fi afișată când cineva are mouse-ul deasupra legăturii sau sub legătură (opțional).

en: You did not select an item for editing.
ro: Nu ai selectat un element pentru editare.

[ctx: term name]
en: Name
ro: Nume

en: The name is how it appears on your site.
ro: Numele este cum apare pe situl tău.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ro: &#8222;Descriptorul&#8221; este conversia unică a numelui pentru generarea unor legături inteligibile. De obicei este compus din litere, cifre și cratime.

[ctx: term parent]
en: Parent
ro: Părinte

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
ro: Categoriile, spre deosebire de etichete, pot avea o ierarhie. Poți avea categoria Muzică cu subcategoriile Jazz și Latino. Totul e opțional.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ro: Descrierea nu este absolut necesară, cu toate acestea unele teme o pot afișa.

en: You are not allowed to manage these items.
ro: Nu ai permisiunea de a gestiona aceste elemente.

en: You are not allowed to add this item.
ro: Nu îți este permis să adaugi acest element.

en: You are not allowed to delete this item.
ro: Nu ai dreptul de a șterge acest element.

en: You are not allowed to delete these items.
ro: Nu ai dreptul să ștergi aceste elemente.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ro: Ai încercat să editezi un element care nu există. Probabil a fost șters?

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
ro: Poți folosi categorii ca să definești secțiunile sitului tău și să grupezi astfel articole înrudite. Categoria implicită este &#8222;Fără categorie&#8221; până o schimbi în <a href="%s">Setări Scriere</a>.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
ro: Poți crea grupuri de legături utilizând Categoriile de Legături. Numele Categoriilor de Legături trebuie să fie unice, Categoriile de Legături sunt diferite de categoriile pe care le folosești pentru articole.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
ro: Poți atribui cuvinte cheie articolului folosind <strong>etichetele</strong>. Spre deosebire de categorii, etichetele nu sunt ierarhice, nu există relații între etichete.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
ro: Poți șterge categoriile de legături cu meniul de acțiuni în masă, dar nu vei șterge astfel și legăturile din acele categorii. În schimb, acțiunea le va muta în categoria implicită de legături.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
ro: Care e diferența dintre categorii și etichete? Normal, etichetele sunt cuvinte cheie ad-hoc care identifică informații importante din articol (nume, subiecte, etc.) ce pot să nu mai apară în alte articole, în timp ce categoriile sunt secțiuni predeterminate. Dacă te gândești la situl tău ca la o carte, categoriile sunt ca un cuprins, iar etichetele sunt ca termenii din index.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
ro: Când adaugi o categorie nouă de pe acest ecran vei avea de completat următoarele câmpuri:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
ro: Când adaugi o etichetă nouă de pe acest ecran vei avea de completat următoarele câmpuri:

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
ro: <strong>Nume</strong> &mdash; Numele așa cum apare pe situl tău.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ro: <strong>Descriptor</strong> &mdash; &#8222;Descriptorul&#8221; este conversia unică a numelui pentru generarea unor legături inteligibile. De obicei este compus din litere, cifre și cratime.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
ro: <strong>Părinte</strong> &mdash; Categoriile, spre deosebire de etichete, pot avea o ierarhie. Poți avea categoria Muzică cu subcategoriile Jazz și Latino. Totul e opțional. Pentru a crea o subcategorie selectează o categorie existentă din lista desfășurată pentru Părinte.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
ro: <strong>Descriere</strong> &mdash; Descrierea nu este absolut necesară, cu toate acestea unele teme o pot afișa.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
ro: Poți personaliza afișarea acestui ecran folosind fila de Opțiuni ecran. Se poate modifica numărul de elemente afișate și se pot afișa/ascunde coloane din tabel.

en: Adding Categories
ro: Adăugarea categoriilor

en: Adding Tags
ro: Adăugarea etichetelor

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Informații despre categorii</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Informații despre categoriile de legături</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentația pentru etichete</a> (în engleză)

en: Note:
ro: Notă:

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
ro: Ștergerea unei categorii nu șterge și articolele din acea categorie. În schimb, articolele care au fost asociate doar categoriei șterse sunt trecute la categoria %s.

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
ro: Categoriile pot fi convertite selectiv în etichete folosind <a href="%s">convertorul categorie în etichetă</a>.

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
ro: Etichetele pot fi convertite selectiv în categorii folosind <a href="%s">convertorul etichetă în categorie</a>.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ro: Nu ai dreptul de a muta acest element la gunoi.

en: Error in moving to Trash.
ro: Eroare la mutarea în gunoi...

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
ro: Nu ai dreptul de a restaura acest element din gunoi.

en: Error in restoring from Trash.
ro: Eroare la restaurarea din gunoi.

en: Error in deleting.
ro: Eroare la ștergere.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ro: Din acest ecran ai acces la toate articolele de pe sit. Poți personaliza afișarea ecranului pentru o administrare mai ușoară.

en: Screen Content
ro: Conținutul ecranului

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
ro: Poți personaliza afișarea acestui ecran în câteva moduri:

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
ro: Poți ascunde/afișa coloane în funcție de necesități și poți decide câte articole să fie afișate pe ecran folosind fila de Opțiuni ecran.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
ro: Poți filtra articolele afișate în funcție de stare folosind legăturile de deasupra tabelului. Se pot afișa toate articolele, articolele publicate, ciornele sau doar articole din gunoi. În mod implicit sunt afișate toate.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
ro: Poți vedea articolele într-o listă simplă de titluri sau cu un rezumat folosind fila de opțiuni pentru ecran.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
ro: Poți filtra lista, astfel încât să afișeze doar articolele dintr-o anumită categorie sau dintr-o anumită lună folosind meniurile desfășurate de deasupra listei de articole. Apasă butonul Filtrează după ce ai selectat criteriile dorite. Poți filtra lista și apăsând pe un nume de autor, o categorie sau o etichetă din cadrul listei de articole.

en: Available Actions
ro: Acțiuni disponibile

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
ro: Dacă deplasezi mouse-ul deasupra unui rând din lista de articole, vor apărea legături cu acțiunile disponibile. Acestea sunt acțiunile disponibile:

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
ro: <strong>Editează</strong> te duce pe ecranul de editare a articolului. Poți ajunge pe același ecran și apăsând pe titlul articolului.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
ro: <strong>Editează rapid</strong> permite editarea detaliilor articolului fără a părăsi acest ecran.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ro: <strong>Șterge</strong> înlătură articolul din listă și îl mută la gunoi, de unde poate fi șters permanent.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
ro: <strong>Previzualizare</strong> îți arată modul în care o ciornă poate arăta în momentul în care articolul e publicat. Legătura te va duce pe situl live pentru a vedea articolul. Dacă articolul e publicat legătura se va numi &#8222;Vizualizare&#8221;.

en: Bulk Actions
ro: Acțiuni în masă

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ro: Poți edita sau șterge mai multe articole deodată. Selectează bifele din dreptul articolelor dorite, selectează apoi acțiunea pe care o vrei executată în masă și apoi apasă Aplică.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ro: Folosind editarea multiplă poți schimba detaliile (categorii, autori etc.) mai multor articole deodată. Pentru a înlătura un articol din gruparea selectată, poți apăsa pe x-ul din dreptul lui din căsuța de editare în masă.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Informații despre gestionarea articolelor</a> (în engleză)

en: Managing Pages
ro: Administrarea paginilor

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
ro: Administrarea paginilor este foarte similară cu administrarea articolelor, iar ecranele de administrare pot fi personalizate în același fel.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
ro: Poți acționa asupra paginilor în același fel, inclusiv filtrând lista de afișare, folosind acțiunile care apar la deplasarea mouse-ului deasupra articolelor sau folosind acțiunile în masă pentru modificarea detaliilor mai multor pagini deodată.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Informații despre administrarea paginilor</a> (în engleză)

en: %s post updated. | %s posts updated.
ro[0]: %s articol actualizat.
ro[1]: %s articole actualizate.
ro[2]: %s de articole actualizate.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
ro: 1 articol neactualizat, cineva îl editează.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
ro[0]: %s articol nu a fost actualizat, cineva îl modifică.
ro[1]: %s articole nu au fost actualizate, cineva le modifică.
ro[2]: %s articole nu au fost actualizate, cineva le modifică.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
ro[0]: %s articol șters definitiv.
ro[1]: %s articole șterse definitiv.
ro[2]: %s articole șterse definitiv.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
ro[0]: %s articol mutat la gunoi.
ro[1]: %s articole mutate la gunoi.
ro[2]: %s articole mutate la gunoi.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
ro[0]: %s articol restaurat din gunoi.
ro[1]: %s articole restaurate din gunoi.
ro[2]: %s articole restaurate din gunoi.

en: %s page updated. | %s pages updated.
ro[0]: %s pagină actualizată.
ro[1]: %s pagini actualizate.
ro[2]: %s pagini actualizate.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
ro: 1 pagină neactualizată, cineva o editează.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
ro[0]: %s pagină neactualizată, cineva o editează.
ro[1]: %s pagini neactualizate, cineva le editează.
ro[2]: %s pagini neactualizate, cineva le editează.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
ro[0]: %s pagină ștearsă definitiv.
ro[1]: %s pagini șterse definitiv.
ro[2]: %s pagini șterse definitiv.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
ro[0]: %s pagină mutată la gunoi.
ro[1]: %s pagini mutate la gunoi.
ro[2]: %s pagini mutate la gunoi.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
ro[0]: %s pagină restaurată din gunoi.
ro[1]: %s pagini restaurate din gunoi.
ro[2]: %s pagini restaurate din gunoi.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a exporta conținutul acestui sit.

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
ro: Există opțiunea de a exporta un fișier cu conținutul paginilor existente, pentru ca ulterior să poată fi importat folosind o altă instanță a platformei. Tipul fișierul final va fi XML și va avea formatul WXR. Acesta va include articole, pagini, comentarii, câmpuri personalizate, categorii și etichete. Se poate opta pentru excluderea anumitor articole sau pagini folosind filtrele pentru exportul după categorie, autor, interval de timp/dată sau starea publicat.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
ro: Odată generat, fișierul tău WXR poate fi importat de alt sit WordPress sau de altă platformă de publicare capabilă să citească acest format.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Informații despre procesul de exportare</a> (în engleză)

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
ro: După apăsarea butonului de mai jos, WordPress va crea un fișier XML care poate fi salvat pe calculatorul tău.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
ro: Acest format, numit WordPress eXtended RSS sau WXR, va conține toate articolele, comentariile, câmpurile personalizate, categoriile și etichetele de pe acest sit.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
ro: După ce ai salvat fișierul, poți folosi funcția de importare în alt sit WordPress pentru a importa conținutul acestui sit.

en: Choose what to export
ro: Alege ce vrei să exporți

en: Content to export
ro: Conținut de exportat

en: All content
ro: Tot conținutul

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
ro: Va conține toate articolele, paginile, comentariile, câmpurile personalizate, etichetele, categoriile, meniurile de navigație și articole personalizate.

en: Posts
ro: Articole

en: Categories:
ro: Categorii:

en: All
ro: Tot

en: Authors:
ro: Autori:

en: Date range:
ro: Interval dată:

en: Start date:
ro: Data de început:

en: End date:
ro: Data de sfârșit:

en: Status:
ro: Stare:

en: Download Export File
ro: Descarcă fișierul de export

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
ro: WordPress e un pachet software Gratuit cu cod public, construit de către o comunitate distribuită formată în mare parte din programatori voluntari din toată lumea. WordPress vine cu câteva drepturi de utilizare grozave ce vor schimba lumea, datorită <a href="%s">licenței</a> sale GPL.

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
ro: Ai dreptul de a rula programul în orice scop.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
ro: Ai acces la codul sursă, dreptul de a studia modul în care această aplicație funcționează și libertatea de a o modifica după bunul plac.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
ro: Ai dreptul de a redistribui copii ale acestei aplicații, deci îți poți ajuta vecinul.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
ro: Ai dreptul de a distribui copii ale aplicației cu modificările aduse de tine. În felul acesta întreaga comunitate poate beneficia.

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
ro: WordPress crește când oameni asemenea ție le spun prietenilor despre el și când mii de afaceri și servicii construite pe și în jurul WordPress, la rândul lor, fac cunoscut acest lucru utilizatorilor. Suntem flatați de fiecare dată când cineva ne vorbește de bine; doar asigură-te înainte de asta să <a href="%s">verifici ghidul nostru de utilizare a brandului</a>.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
ro: Fiecare modul și fiecare temă din directorul WordPress.org este 100%% GPL sau un alt tip de licență gratuită și compatibilă, astfel că ai toate drepturile pentru folosirea <a href="%1$s">modulelor</a> și <a href="%2$s">temelor</a> de acolo. Dacă iei un modul sau o temă de altundeva, asigură-te întâi că <a href="%3$s">licența sa e GPL</a>. Dacă ei nu respectă licența WordPress, noi nu îi recomandăm.

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
ro: Nu ți-ai dori ca toate programele să-ți ofere aceste libertăți? La fel și noi! Pentru mai multe informații vizitează <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a prelua conținut în acest sit.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
ro: Pe acest ecran vei găsi legături către module care pot importa date dintr-un alt blog sau dintr-o altă platformă de administrare de conținut. Alege platforma din care vrei să imporți și apasă pe Instalează acum când ți se cere din fereastra deschisă. Dacă platforma ta nu e listată, apasă pe legătura &#8222;caută în directorul de module&#8221; pentru a căuta un importator disponibil pentru platforma ta în directorul de module.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
ro: În versiunile anterioare de WordPress toate importatoarele erau încorporate, acum au fost transformate în module, deoarece frecvența utilizării lor nu justifica integrarea.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Informații despre opțiunile de importare</a> (în engleză)

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
ro: Importatorul <strong>%s</strong> este invalid sau nu e instalat.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
ro: Dacă ai articole sau comentarii în alt sistem, WordPress le poate prelua în acest blog. Pentru început alege sistemul de preluare de mai jos:

en: No importers are available.
ro: Nu este disponibil niciun script de preluare.

en: Activate importer
ro: Activează importator

en: Install importer
ro: Instalare importator

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
ro: Acest importer nu este instalat. Te rog instalează importerii de pe <a href="%s">situl principal</a>.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
ro: Dacă importatorul pe care îl cauți nu este listat, <a href="%s">caută în directorul de module</a> un importator corespunzător.

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
ro[0]: %s în moderare
ro[1]: %s în moderare
ro[2]: %s în moderare

en: %s item | %s items
ro[0]: %s element
ro[1]: %s elemente
ro[2]: %s de elemente

en: Comment %d does not exist
ro: Comentariul %d nu există

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
ro: EROARE: răspunzi unui comentariu adresat unei ciorne.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
ro: Regret, trebuie să fii autentificat pentru a răspunde unui comentariu.

en: ERROR: please type a comment.
ro: EROARE: te rog scrie un comentariu.

en: Draft created on %1$s at %2$s
ro: Ciornă creată în %1$s la %2$s

en: Please provide a custom field value.
ro: Te rog dă o valoare câmpului personalizat.

en: Please provide a custom field name.
ro: Te rog dă un nume câmpului personalizat.

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
ro: Utilizator %s adăugat.

en: You are not allowed to edit this page.
ro: Nu ai dreptul de a edita această pagină.

en: You are not allowed to edit this post.
ro: Nu ai dreptul de a edita acest articol.

en: Someone
ro: Cineva

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
ro: Salvarea este dezactivată: %s editează acum această pagină.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
ro: Salvarea este dezactivată: %s editează acum acest articol.

en: Item not updated.
ro: Element neactualizat.

en: Type
ro: Tip

en: Date
ro: Dată

en: Scheduled
ro: Programat

en: You don't have permission to attach files to this post.
ro: Nu ai permisiunea de a atașa fișiere acestui articol.

en: %s failed to embed.
ro: %s nu a fost înglobat.

en: This preview is unavailable in the editor.
ro: Această previzualizare nu este disponibilă în editor.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
ro: Nu pot deautentifica sesiunile utilizatorului. Te rog încearcă din nou.

en: You are now logged out everywhere else.
ro: Ești deautentificat oriunde altundeva.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
ro: %s a fost deautentificat.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
ro: Nu ai drepturi suficinete pentru a actualiza modulele pentru acest sit.

en: Plugin update failed.
ro: Actualizarea modulului a eșuat.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ro: Nu mă pot conecta la sistemul de fișiere. Te rog confirmă credențialele tale.

en: Image could not be processed.
ro: Imaginea nu poate fi procesată.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
ro: Nu ai drepturi suficiente pentru a edita legături pentru acest sit.

en: Could not update link in the database
ro: Nu s-a reușit actualizarea legăturii în baza de date

en: Could not insert link into the database
ro: Nu s-a reușit introducerea legăturii în baza de date

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
ro: Dacă intenționezi să folosești gestionarea de legături, te rog instalează modulul de <a href="%s">Administrare legături</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
ro: Prima pagină: %s

en: sub item
ro: sub element

en: Edit Menu Item
ro: Editează element meniu

en: CSS Classes (optional)
ro: Clasă CSS (opțional)

en: Move
ro: Mută

en: Up one
ro: Mai sus

en: Down one
ro: Mai jos

en: To the top
ro: Primul

en: No comments awaiting moderation.
ro: Nu sunt comentarii pentru moderare.

en: No comments found.
ro: Niciun comentariu găsit.

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Doar <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Toate cele <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Toate cele <span class="count">(%s)</span> de

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: Aprobate <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: Aprobate <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: Aprobate <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ro[0]: La gunoi <span class="count">(%s)</span>
ro[1]: La gunoi <span class="count">(%s)</span>
ro[2]: La gunoi <span class="count">(%s)</span>

en: Unapprove
ro: Dezaprobă

en: Approve
ro: Aprobă

en: Restore
ro: Restaurează

[ctx: comment]
en: Not Spam
ro: Nu e spam

en: Filter by comment type
ro: Filtrare după tip de comentariu

en: All comment types
ro: Toate tipurile de comentarii

en: Pings
ro: Ping-uri

en: Filter
ro: Filtrează

en: Empty Spam
ro: Golește spam-ul

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

[ctx: column name]
en: Comment
ro: Comentariu

[ctx: column name]
en: Submitted On
ro: Trimis pe

en: Unapprove this comment
ro: Dezaprobă acest comentariu

en: Approve this comment
ro: Aprobă acest comentariu

en: Mark this comment as spam
ro: Marchează acest comentariu ca spam

en: Move this comment to the trash
ro: Mută acest comentariu la gunoi.

en: Edit this item inline
ro: Editează acest element pe loc

en: Quick&nbsp;Edit
ro: Editează rapid

en: Reply to this comment
ro: Răspunde la acest comentariu

en: Show more details
ro: Arată mai multe detalii

en: Select comment
ro: Selectare comentariu

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
ro: Caut %1$s în %2$s

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
ro: Se schimbă în %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
ro: S-a găsit %s

en: The ftp PHP extension is not available
ro: Extensia ftp PHP nu este disponibilă

en: FTP hostname is required
ro: Numele gazdei FTP este necesar

en: FTP username is required
ro: Numele de utilizator FTP este necesar

en: FTP password is required
ro: Parola FTP este necesară

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
ro: Conectare eșuată la serverul FTP %s

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
ro: Nume de utilizator/parolă incorecte pentru %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
ro: Extensia PHP pentru ssh2 nu este disponibilă

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
ro: Extensia PHP ssh2 este disponibilă, dar este nevoie de funcția <code>stream_get_contents()</code> din PHP5

en: SSH2 hostname is required
ro: Numele de domeniu SSH2 este necesar

en: SSH2 username is required
ro: Numele de utilizator SSH2 este necesar

en: SSH2 password is required
ro: Parola SSH2 este necesară

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
ro: Conectare eșuată la serverul SSH2 %s

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
ro: Cheile publice și private nu sunt corecte pentru %s

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
ro: Nu am putut inițializa o sesiune a subsistemului SFTP cu serverul SSH2 %s

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
ro: Nu s-a putut efectua comanda: %s

en: No links found.
ro: Nu s-au găsit legături.

en: Delete
ro: Șterge

en: All categories
ro: Toate categoriile

en: Filter by category
ro: Filtrare după categorie

en: Relationship
ro: Relație

en: Visible
ro: Vizibil

en: Rating
ro: Evaluare

en: Select %s
ro: Selectează %s

en: Under the Hood
ro: Sub capotă

en: REST API infrastructure
ro: Infrastructura REST API

en: Infrastructure for the REST API has been integrated into core, marking a new era in developing with WordPress. The REST API serves to provide developers with a path forward for building and extending RESTful APIs on top of WordPress.
ro: Infrastructura pentru REST API a fost integrată în nucleu, marcând o nouă eră în dezvoltarea cu WordPress. REST API asigură dezvoltatorilor o cale de a avansa spre construirea și extinderea API-urilor de tip REST peste WordPress.

note: translators: WordPress REST API plugin link
en: Infrastructure is the first part of a multi-stage rollout for the REST API. Inclusion of core endpoints is targeted for an upcoming release. To get a sneak peek of the core endpoints, and for more information on extending the REST API, check out the official %s plugin.
ro: Infrastructura reprezintă prima parte a unei implementări multi-stagiu a REST API. Includerea de puncte-finale nucleu (en: core endpoints) e prevăzută pentru o viitoare versiune. Pentru a avea o idee despre punctele-finale nucleu și mai multe informații despre extinderea REST API, aruncă o privire pe modulul oficial %s.

en: Term meta
ro: Meta pentru termeni

note: translators: 1: add_term_meta() docs link, 2: get_term_meta() docs link, 3: update_term_meta() docs link
en: Terms now support metadata, just like posts. See %1$s, %2$s, and %3$s for more information.
ro: De acum termenii au și ei suport pentru metadate, la fel ca articolele. Vezi %1$s, %2$s și %3$s pentru mai multe informații.

en: Comment query improvements
ro: Îmbunătățiri ale interogării comentariilor

note: translators: WP_Comment_Query class name
en: Comment queries now have cache handling to improve performance. New arguments in %s make crafting robust comment queries simpler.
ro: Interogările comentariilor au acum tratare cache pentru îmbunătățirea performanței. Noi argumente în %s oferă o mai simplă și robustă creere a acestora.

en: Term, comment, and network objects
ro: Termeni, comentarii și obiecte rețea

note: translators: 1: WP_Term class name, WP_Comment class name, WP_Network class name
en: New %1$s, %2$s, and %3$s objects make interacting with terms, comments, and networks more predictable and intuitive in code.
ro: Noile obiecte %1$s, %2$s și %3$s fac interacțiunea cu termenii, comentariile și rețeaua mai predictibilă și mai intuitivă în cod.

en: Return to Updates
ro: Înapoi la actualizări

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
ro: Înapoi la Panoul de control &rarr; Actualizări

en: Go to Dashboard &rarr; Home
ro: Mergi la ecranul de start al Panoului de control

en: Go to Dashboard
ro: Mergi la panoul de control

en: Maintenance Release
ro: Actualizare de mentenanță

en: Maintenance Releases
ro: Lansări de mentenanță

en: Security Release
ro: Actualizare de securitate

en: Security Releases
ro: Lansări de securitate

en: Maintenance and Security Releases
ro: Lansări de mentenanță și securitate

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
ro: <strong>Versiunea %s</strong> a rezolvat o problemă de securitate.

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
ro: <strong>Versiunea %s</strong> a rezolvat câteva probleme de securitate.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
ro[0]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat %2$s eroare.
ro[1]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat %2$s erori.
ro[2]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat %2$s de erori.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
ro[0]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat o problemă de securitate și %2$s eroare.
ro[1]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat o problemă de securitate și %2$s erori.
ro[2]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat o problemă de securitate și %2$s de erori.

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
ro: Îți mulțumim că ai ales să creezi cu <a href="%s">WordPress</a>.

en: Main content
ro: Conținut principal

en: Invalid plugin page
ro: Pagina modulului e invalidă

en: Cannot load %s.
ro: Nu s-a putut încărca %s.

en: You are not allowed to import.
ro: Nu ai dreptul de a importa.

en: Unknown post type.
ro: Tip de articol invalid.

en: You are not allowed to edit this item.
ro: Nu ai dreptul de a edita acest element.

[ctx: media item]
en: Edit
ro: Editează

en: Edit Comment
ro: Editare comentariu

en: Overview
ro: Prezentare generală

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
ro: Informația conținută în comentariu poate fi editată la nevoie. Acest lucru este folositor dacă autorul comentariului a făcut o greșeală gramaticală.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
ro: De asemenea, poți modera comentariul din acest ecran folosind căsuța Status, de unde poți schimba și marcajul de timp al comentariului.

en: For more information:
ro: Pentru mai multe informații:

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Informații despre comentarii</a> (în engleză)

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
ro: <a href="http://ro.forums.wordpress.org/" target="_blank">Forumuri de suport</a>

en: Go back
ro: Înapoi

en: You are not allowed to edit this comment.
ro: Nu ai dreptul de a edita acest comentariu.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
ro: Acest comentariu se află în gunoi. Te rog scoate-l din gunoi dacă vrei să-l editezi.

en: Moderate Comment
ro: Moderează comentariu

en: You are about to mark the following comment as spam:
ro: Ești pe cale să marchezi acest comentariu drept spam:

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
ro: Marchează ca spam

en: You are about to move the following comment to the Trash:
ro: Ești pe cale să muți următorul comentariu la gunoi:

en: Move to Trash
ro: Șterge

en: You are about to delete the following comment:
ro: Ești pe cale să ștergi următorul comentariu:

en: Permanently Delete Comment
ro: Șterge comentariul definitiv

en: You are about to approve the following comment:
ro: Ești pe cale să aprobi următorul comentariu:

en: Approve Comment
ro: Aprobă comentariul

en: This comment is currently approved.
ro: Acest comentariu este momentan aprobat.

en: This comment is currently marked as spam.
ro: Acest comentariu este momentan marcat ca spam.

en: This comment is currently in the Trash.
ro: Acest comentariu este momentan la gunoi.

en: Caution:
ro: Atenție:

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
ro: În răspuns la

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
ro: În răspuns la %s.

en: Submitted on
ro: Trimis la

en: You are not allowed to edit comments on this post.
ro: Nu ai dreptul de a edita comentariile acestui articol.

en: Unknown action.
ro: Acțiune necunoscută.

en: Welcome to WordPress %s
ro: Bun venit pe WordPress %s

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
ro: WordPress este creat de <a href="%1$s">o echipă</a> de oameni pasionați de pe tot globul. <a href="%2$s">Implică-te și tu în dezvoltarea WordPress</a>.

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
ro: WordPress este creat de o echipă globală de persoane pasionate.

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
ro: Echipa de localizare

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
ro: Vrei să-ți vezi numele pe această pagină? <a href="%s">Implică-te în dezvoltarea WordPress</a>.

en: Project Leaders
ro: Lideri de proiect

en: Extended Core Team
ro: Echipa extinsă

en: Core Developers
ro: Programatori de bază

en: Recent Rockstars
ro: Ajutoare proaspete

en: Core Contributors to WordPress %s
ro: Au ajutat la dezvoltarea nucleului WordPress %s

en: Contributing Developers
ro: Contributori

en: Cofounder, Project Lead
ro: Co-fondator, Șef proiect

en: Lead Developer
ro: Conducător de proiect

en: Release Lead
ro: Șef de lansare

en: User Experience Lead
ro: Șef UX

en: Core Developer
ro: Programator de bază

en: Core Committer
ro: Programator șef

en: Guest Committer
ro: Programator invitat

en: Developer
ro: Programator

en: Docs Committer
ro: Contributor documentații

en: Internationalization
ro: Traduceri

en: External Libraries
ro: Biblioteci externe

en: Icon Design
ro: Design icon

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
ro: Poți personaliza aspectul sitului tău fără să te atingi de codul temei, folosind un fundal personalizat. Fundalul tău poate fi o imagine sau o culoare.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
ro: Pentru a folosi o imagine de fundal trebuie să încarci o imagine sau să alegi una încărcată deja în Biblioteca media, dând clic pe butonul &#8222;Alege imagine&#8221;. Poți afișa imaginea o singură dată sau poți face un mozaic pentru a umple ecranul. Poți avea fundalul fixat în loc, astfel încât conținutul sitului să se mute peste acesta, sau se poate derula cu situl.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
ro: Poți alege o culoare de fundal apăsând butonul Selectează culoare, introducând o valoare HTML hexazecimală, exemplu: &#8222;#ff0000&#8221; este roșu, sau alegând o culoare folosind paleta grafică.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
ro: Nu uita să apeși pe butonul „Salvează modificările” când ești gata.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Informații despre personalizarea fundalului</a> (în engleză)

en: Custom Background
ro: Fundal personalizat

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
ro: Acum poți gestiona și previzualiza live Fundalurile personalizate în <a href="%1$s">Personalizator</a>.

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
ro: Fundal actualizat. <a href="%s">Vizitează-ți situl</a> să vezi cum arată.

en: Remove Image
ro: Înlătură imaginea

en: Remove Background Image
ro: Înlătură imaginea de fundal

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
ro: Imaginea de fundal va fi înlăturată. Nu vei putea recupera nicio personalizare.

en: Restore Original Image
ro: Restaurează imaginea inițială

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
ro: Aceasta va restaura imaginea de fundal originală. Nu vei putea recupera nicio personalizare.

en: Choose an image from your computer:
ro: Alege o imagine din calculator:

en: Upload
ro: Încarcă de pe calculator

en: Or choose an image from your media library:
ro: Sau alege o imagine din biblioteca media:

en: Choose a Background Image
ro: Alege o imagine pentru fundal

en: Set as background
ro: Alege pentru fundal

en: Display Options
ro: Opțiuni afișare

en: Position
ro: Aliniere

en: Repeat
ro: Repetare

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
ro: Poziționare

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
ro: Fișierul încărcat nu este o imagine validă. Te rog încearcă din nou.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
ro: Acest ecran este folosit pentru personalizarea secțiunii antet a temei tale.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
ro: Poți alege dintre imaginile de antet ale temei sau poți folosi o imagine proprie. Poți de asemenea personaliza modul în care este afișat titlul și sloganul sitului tău.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
ro: Poți seta o imagine personalizată pentru antetul sitului tău. Încarcă imaginea și decupeaz-o, iar noul antet va fi afișat instantaneu. Alternativ, poți folosi o imagine deja încărcată în Biblioteca media apăsând butonul &#8222;Alege imagine&#8221;

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
ro: Unele teme vin cu un pachet de imagini pentru antet . Dacă sunt afișate mai multe imagini, selectează una care îți place și apasă butonul Salvează modificările.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
ro: Dacă tema ta are mai mult de o imagine pentru antet sau dacă ai încărcat mai multe imagini pentru personalizarea antetului, poți selecta opțiunea pentru afișarea aleatorie a unei imagini pentru fiecare pagină a sitului. Apasă pe opțiunea &#8222;Aleatoriu&#8221; din dreptul secțiunii de imagini încărcate sau Imagini implicite pentru a activa această facilitate.

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
ro: Dacă nu vrei o imagine în antet, poți apăsa pe butonul &#8222;Înlătură imagine&#8221; de la sfârșitul secțiunii de imagini de pe această pagină. Pentru a re-activa afișarea de imagini în antet, poți apăsa pe una dintre opțiunile de imagine și apoi butonul &#8222;Salvează modificările&#8221;.

en: Header Text
ro: Text în antet

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
ro: În majoritatea temelor, textul din antet este titlul sitului și sloganul lui, după cum au fost definite în pagina de <a href="%1$s">setări generale</a>.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
ro: În secțiunea Text în antet de pe această pagină, poți alege dacă să fie afișat textul în antet sau nu. Poți de asemenea să alegi o culoare pentru text apăsând Selectează culoare și introducând o valoare hexazecimală a unei culori (Exemplu: &#8222;#ff0000&#8221; pentru roșu) sau alegând din paleta grafică.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
ro: Nu uita să apeși &#8222;Salvează modificările&#8221; după ce ai terminat!

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Informații despre personalizarea antetului</a> (în engleză)

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
ro: <strong>Aleatoriu:</strong> o imagine diferită la fiecare afișare de pagină.

en: Custom Header
ro: Antet personalizat

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
ro: Acum poți gestiona și previzualiza live Antetul personalizat în <a href="%1$s">Personalizator</a>.

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
ro: Antet actualizat. <a href="%s">Vizitează-ți situl</a> să vezi cum arată.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
ro: Poți alege o imagine care să fie afișată în antetul sitului încărcând una sau alegând din biblioteca media. După selectarea imaginii vei putea să o decupezi.

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
ro: Imaginile cu dimensiunea de exact <strong>%1$d &times; %2$d pixeli</strong> vor fi folosite așa cum sunt.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
ro: Imaginile trebuie să aibă cel puțin <strong>%1$d pixeli</strong> lățime.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
ro: Imaginile trebuie să aibă cel puțin <strong>%1$d pixeli</strong> înălțime.

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
ro: Lățimea recomandată este de <strong>%1$d pixeli</strong>.

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
ro: Înălțimea recomandată este de <strong>%1$d pixeli</strong>.

en: Choose a Custom Header
ro: Alege un antet personalizat

en: Set as header
ro: Alege pentru antet

en: Uploaded Images
ro: Imagini încărcate

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
ro: Poți folosi o imagine încărcată de tine sau poți afișa una aleatoriu.

en: Default Images
ro: Imagini implicite

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
ro: Dacă nu vrei să încarci o imagine proprie, poți folosi una dintre imaginile de mai jos ori poți afișa aleatoriu una dintre ele.

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
ro: Poți folosi una dintre imaginile de mai jos ori poți afișa aleatoriu una dintre ele.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
ro: Imaginea din antet va fi înlăturată. Nu vei putea recupera nicio personalizare.

en: Remove Header Image
ro: Înlătură imaginea din antet

en: Reset Image
ro: Resetare imagine

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
ro: Vei reveni la imaginea de antet originală.

en: Restore Original Header Image
ro: Restaurează imaginea de antet originală

en: Show header text with your image.
ro: Afișează și text alături de imagine.

en: Text Color
ro: Culoare text

[ctx: color]
en: Default: %s
ro: Standard: %s

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
ro: Tema curentă nu suportă încărcarea unei imagini antet personalizate.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
ro: Imaginea nu a putut fi procesată. Te rog să revii și să încerci din nou.

en: Image Processing Error
ro: Eroare la procesare imagine

en: Crop Header Image
ro: Decupează imagine antet

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
ro: Alege partea din imagine care vrei să fie folosită ca antet.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
ro: Ai nevoie de JavaScript pentru a alege o parte din imagine.

en: Crop and Publish
ro: Decupează și salvează

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
ro: Sari peste decupare, publică imaginea așa cum e

en: Image Upload Error
ro: Eroare la încărcare imagine

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
ro: Tema curentă nu suportă o imagine antet de dimensiuni flexibile.

en: You do not have permission to customize headers.
ro: Nu ai permisiunea de a personaliza antete.

en: Loading&hellip;
ro: Se încarcă&hellip;

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
ro: Personalizatorul îți permite să examinezi modificările sitului tău înainte de a le publica. Poți de asemenea să navighezi pe diferite pagini de pe situl tău pentru a le previzualiza.

en: Collapse
ro: Restrânge

en: You are not allowed to edit comments.
ro: Nu îți este permis să editezi comentarii.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
ro: Comentarii (%1$s) la &#8222;%2$s&#8221;

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
ro: Comentarii pentru &#8222;%s&#8221;

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ro: Poți administra comentariile primite într-un mod similar cu administrarea articolelor sau paginilor. Acest ecran este personalizabil în același mod ca și restul ecranelor de administrare. Poți interacționa cu comentariile folosind acțiunile care apar când treci cu mouse-ul deasupra comentariilor sau utilizând acțiunile în masă.

en: Moderating Comments
ro: Moderarea comentariilor

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
ro: O bară roșie în stânga înseamnă că acel comentariu așteaptă moderarea.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
ro: Pe coloana <strong>Autor</strong>, pe lângă numele autorului, adresa de email și URL-ul blogului comentatorului, vei vedea și adresa IP. Apăsând pe această legătură poți vedea toate comentariile făcute de pe această adresă de IP.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
ro: În coloana <strong>Comentariu</strong>, trecând peste orice comentariu vei primi opțiunile de a-l aproba, răspunde (și aproba), edita rapid, marca ca spam sau a-l arunca la gunoi.

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
ro: Pe coloana <strong>În răspuns la</strong> există trei elemente. Textul e numele articolului care a inspirat comentariul și are o legătură spre pagina de editare a acestuia. Legătura Vezi articolul duce la pagina publică a articolului. Micul balon cu un număr în el arată numărul de comentarii aprobate primite de articolul respectiv. Dacă sunt comentarii ce așteaptă moderarea, se afișează o notificare cu un numărul acestora într-un cerc roșu. Apăsând pe cercul notificării se vor filtra în ecranul de comentarii doar acele comentarii ale articolului respectiv care sunt în așteptare.

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
ro: În coloana <strong>Trimise la</strong>, apare data și ora la care comentariul a fost înregistrat pe situl tău. Dând clic pe legătura dată/timp vei ajunge la comentariul de pe situl tău live.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
ro: Mulți oameni folosesc scurtăturile din tastatură pentru a modera comentariile mai rapid. Folosește legătura din dreapta pentru a afla mai multe despre această opțiune.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Informații despre comentariile spam</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Informații despre scurtături pe tastatură</a> (în engleză)

en: Filter comments list
ro: Filtrare listă comentarii

en: Comments list navigation
ro: Navigare listă comentarii

en: Comments list
ro: Listă comentarii

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ro: Rezultatele căutării pentru &#8222;%s&#8221;

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
ro[0]: %s comentariu aprobat
ro[1]: %s comentarii aprobate
ro[2]: %s de comentarii aprobate

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
ro[0]: %s comentariu marcat drept spam.
ro[1]: %s comentarii marcate drept spam.
ro[2]: %s de comentarii marcate drept spam.

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
ro[0]: %s comentariu a fost restaurat din spam
ro[1]: %s comentarii au fost restaurate din spam
ro[2]: %s de comentarii au fost restaurate din spam

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
ro[0]: %s comentariu a fost mutat la gunoi.
ro[1]: %s comentarii au fost mutate la gunoi.
ro[2]: %s de comentarii au fost mutate la gunoi.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
ro[0]: %s comentariu a fost scos din gunoi
ro[1]: %s comentarii au fost scoase din gunoi
ro[2]: %s de comentarii au fost scoase din gunoi

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
ro[0]: %s comentariu a fost șters permanent.
ro[1]: %s comentarii au fost șterse permanent.
ro[2]: %s de comentarii au fost șterse permanent.

en: This comment is already approved.
ro: Acest comentariu este deja aprobat.

en: Edit comment
ro: Editare comentariu

en: This comment is already in the Trash.
ro: Acest comentariu este deja la gunoi.

en: View Trash
ro: Vezi gunoi

en: This comment is already marked as spam.
ro: Acest comentariu este deja marcat ca spam.

en: Search Comments
ro: Caută comentarii

en: Preview post
ro: Previzualizare articol

en: View post
ro: Vezi articolul

en: Preview page
ro: Pagina de previzualizare

en: View page
ro: Vezi pagina

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ H:i
ro: j M Y @ G:i

en: Post updated.
ro: Articolul a fost actualizat.

en: Custom field updated.
ro: Câmp personalizat actualizat.

en: Custom field deleted.
ro: Câmp personalizat șters.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
ro: Articolul a fost restaurat la revizia din %s.

en: Post published.
ro: Articol publicat.

en: Post saved.
ro: Articolul a fost salvat.

en: Post submitted.
ro: Articol trimis.

en: Post scheduled for: %s.
ro: Articol programat pe: %s.

en: Post draft updated.
ro: Ciornă articol actualizată.

en: Page updated.
ro: Pagina a fost actualizată.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
ro: Pagina a fost restaurată la revizia din %s.

en: Page published.
ro: Pagină publicată.

en: Page saved.
ro: Pagină salvată.

en: Page submitted.
ro: Pagină trimisă.

en: Page scheduled for: %s.
ro: Pagină programată pentru: %s.

en: Page draft updated.
ro: Ciorna paginii actualizată.

en: Media attachment updated.
ro: Atașament media actualizat.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
ro: Există o salvare automată mai nouă decât versiunea de mai jos. <a href="%s">Vezi varianta salvată automat</a>

en: Page Attributes
ro: Atribute pagină

en: Attributes
ro: Atribute

en: Send Trackbacks
ro: Trackback-uri

en: Custom Fields
ro: Câmpuri personalizate

en: Discussion
ro: Discuții

en: Slug
ro: Descriptor

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ro: Câmpul pentru titlu și caseta pentru conținut sunt fixe, dar toate celelalte casete pot fi repoziționate prin tragere și plasare. Casetele pot fi deschise și închise apăsând pe titlul lor. Folosește fila de Opțiuni ecran pentru a reafișa casete (Descriere scurtă, Trackback, Câmpuri personalizate, Discuții, Descriptor, Autor) sau pentru a seta numărul de coloane de afișare.

en: Customizing This Display
ro: Personalizarea acestui ecran

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ro: <strong>Titlu</strong> &mdash; Introdu un titlu pentru articolul tău. După introducerea titlului vei putea edita sub el legătura permanentă spre articolul tău.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
ro: <strong>Editor articol</strong> &mdash; Introdu textul pentru articol. Sunt două moduri de a-l edita: Vizual și Text. Alege modul dând clic pe fila corespunzătoare.

en: Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls.
ro: Modul vizual îți oferă un editor WYSIWYG. Dă clic pe ultimul icon din rând pentru a deschide și rândul următor de controale.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically.
ro: Modul Text permite introducerea de cod HTML împreună cu textul articolului. Terminatorii de linii vor fi convertiți automat în paragrafe.

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
ro: Poți insera fișiere media dând clic pe iconurile de deasupra editorului de articol după care urmezi instrucțiunile. Poți alinia sau edita imaginile folosind bara de unelte pentru formatări pe loc disponibilă în modul Vizual.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
ro: Poți selecta modul de scriere fără distragerea atenției folosind iconul din dreapta. Această facilitate nu este disponibilă în navigatoare mai vechi sau pe dispozitive cu ecrane mici și necesită ca în Opțiuni ecran să fie bifată opțiunea de înălțime maximă pentru editor.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
ro: Utilizatorii de tastatură: Când lucrezi în editorul vizual, poți folosi <kbd>Alt + F10</kbd> pentru a accesa bara de unelte.

en: Title and Post Editor
ro: Titlu și editor conținut

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
ro: Poți de asemenea să creezi articole cu <a href="%s">această mini-aplicație</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre scrierea și editarea articolelor</a> (în engleză)

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
ro: Paginile sunt similare articolelor, au un titlu, un corp de text și o serie de detalii asociate, dar, spre deosebire de articole, nu fac parte dintr-o arhivă cronologică. Paginile nu au categorii și etichete, dar sunt ierarhizabile. Poți crea o structură de pagini și sub-pagini, numind o pagină &#8222;Părintele&#8221; unei alteia.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
ro: Crearea unei pagini este foarte asemănătoare cu crearea unui articol, iar ecranele de editare se pot personaliza în același fel prin tragere și plasare, utilizând fila de Opțiuni ecran și prin extinderea/restrângerea casetelor după dorință. Există de asemenea și modul de editare fără distragerea atenției, disponibil atât pentru editor în mod Text, cât și Vizual prin butoanele de Ecran complet. Editorul de pagini funcționează în același fel ca și cel pentru articole, dar există câteva funcții specifice paginilor în caseta de Atribute pagină.

en: About Pages
ro: Despre pagini

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Informații despre adăugarea de pagini</a> (în engleză)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Informații despre editarea paginilor</a> (în engleză)

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
ro: Acest ecran îți permite editarea a patru câmpuri cu metadate pentru un fișier din biblioteca media.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
ro: În cazul imaginilor poți apăsa pe legătura Editează imagine aflată sub miniatură pentru a deschide pe loc un editor de imagine ce conține iconuri pentru decupare, rotire și întoarcere a imaginii. Casetele din dreapta îți oferă mai multe opțiuni pentru redimensionarea sau decuparea imaginii, dar și pentru a decupare miniaturii într-o manieră diferită față de original. Poți apăsa pe Ajutor în aceste casete pentru a obține mai multe informații.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
ro: Atenție: decuparea imaginii se face dând clic pe aceasta și trăgând rama de decupare pentru a selecta partea dorită. Apoi dă clic pe Salvează pentru a reține decupajul.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
ro: Nu uita să apeși Actualizează media pentru a salva metadatele introduse sau schimbate.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
ro: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Informații despre editarea fișierelor media</a> (în engleză)

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
ro: Poți încărca și adăuga elemente media (imagini, fișiere audio, documente etc.) apăsând butonul Adaugă media. Poți selecta dintre imaginile și fișierele deja încărcate în Biblioteca media sau poți încărca noi elemente media pentru a le adăuga paginii sau articolului tău. Pentru a crea o galerie cu imagini, selectează imaginile dorite și apasă butonul &#8222;Creează o galerie nouă&#8221;.

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
ro: Poți îngloba elemente media de pe multe situri populare, cum ar fi Twitter, YouTube, Flickr și altele, doar transferând pe o linie nouă legătura URL spre elementul media dorit în conținutul articolului sau paginii tale. Citește mai multe pe Codex despre <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">metodele de înglobare</a> (în engleză).

en: Inserting Media
ro: Adăugarea media

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
ro: O serie de casete de pe acest ecran conțin setări pentru modul în care să fie publicat conținutul, inclusiv:

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post. The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators.
ro: <strong>Publică</strong> &mdash; Poți seta termenii în care se publică articolul pe situl tău. Pentru Stare, Vizibilitate și Publicare (imediată), dați clic pe legătura Editare pentru a descoperi mai multe opțiuni. Vizibilitatea include opțiuni de protejare cu parolă sau de scoatere în evidență înaintea celorlalte de pe blog. Publicare (imediată) îți permite să setezi o dată și un timp în viitor sau trecut, așa încât poți planifica ca articolul să apară la un moment dat. Opțiunea de protejare cu parolă îți permite să setezi o parolă arbitrară pentru fiecare articol. Opțiunea Privat ascunde articolul de oricine cu excepția editorilor și administratorilor.

en: About
ro: Despre

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
ro: Bun venit pe WordPress&nbsp;%s

en: Thank you for updating! WordPress %s makes your site more connected and responsive.
ro: Îți mulțumim pentru actualizare! WordPress %s îți face situl mai conectat și mai responsiv.

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: What&#8217;s New
ro: Noutăți

en: Credits
ro: Echipă

en: Freedoms
ro: Drepturi

en: Maintenance and Security Release
ro: Actualizare de mentenanță și securitate

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
ro[0]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat câteva probleme de securitate și %2$s eroare.
ro[1]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat câteva probleme de securitate și %2$s erori.
ro[2]: <strong>Versiunea %1$s</strong> a rezolvat câteva probleme de securitate și %2$s de erori.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
ro: Pentru mai multe informații citește <a href="%s">notițele de lansare</a>.

en: Introducing Twenty Sixteen
ro: Vă prezentăm Twenty Sixteen

en: Our newest default theme, Twenty Sixteen, is a modern take on a classic blog design.
ro: Cea mai nouă temă implicită, Twenty Sixteen, este o abordare modernă a unui design clasic de blog.

en: Twenty Sixteen was built to look great on any device. A fluid grid design, flexible header, fun color schemes, and more, will make your content shine.
ro: Twenty Sixteen a fost construită să arate grozav pe orice dispozitiv. Un design cu grid fluid, antet flexibil, scheme de culoare plăcute și multe altele, vor da strălucire conținutului tău.

en: Responsive images
ro: Imagini responsive

en: WordPress now takes a smarter approach to displaying appropriate image sizes on any device, ensuring a perfect fit every time. You don&#8217;t need to do anything to your theme, it just works.
ro: WordPress are de acum o abordare mai inteligentă pentru a afișa imagini de dimensiuni corespunzătoare pe orice dispozitiv, asigurând de fiecare dată o perfectă potrivire. Nu mai trebuie să faci nimic temei tale, funcționează automat.

en: Embed your WordPress content
ro: Înglobează conținutul tău WordPress

en: Now you can embed your posts on other sites, even other WordPress sites. Simply drop a post URL into the editor and see an instant embed preview, complete with the title, excerpt, and featured image if you&#8217;ve set one. We&#8217;ll even include your site icon and links for comments and sharing.
ro: Acum poți îngloba articolele tale pe alte situri, fie ele chiar WordPress. Plasează direct URL-ul articolului tău în editor și vei avea o previzualizare instantanee, cu titlu, rezumat și imagine reprezentativă dacă i-ai definit una. Vom include inclusiv iconul sitului și legături la comentarii și partajare.

en: Even more embed providers
ro: Și mai mulți furnizori de înglobări

en: In addition to post embeds, WordPress 4.4 also adds support for five new oEmbed providers: Cloudup, Reddit&nbsp;Comments, ReverbNation, Speaker&nbsp;Deck, and VideoPress.
ro: În plus față de înglobarea articolelor, WordPress 4.4 adaugă suport pentru cinci noi furnizori oEmbed: Cloudup, Comentarii&nbsp;Reddit, ReverbNation, Speaker&nbsp;Deck și VideoPress.
