Administration - en to el translation catalogue (2396 entries)

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
el: Η<strong>έκδοση %1$s</strong> αφορά μερικά θέματα ασφαλείας.

en: Personal Options
el: Προσωπικές ρυθμίσεις

en: Visual Editor
el: Επεξεργαστής WYSIWYG

en: Disable the visual editor when writing
el: Απενεργοποίηση κειμενογράφου WYSIWYG

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
el: Χρήση πληκτροσυντομεύσεων για συντονισμό σχολίων.

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: Display name publicly as
el: Προβολή δημοσίως&nbsp;ως

en: Contact Info
el: Στοιχεία επικοινωνίας

en: About Yourself
el: Λίγα λόγια για σας

en: About the user
el: Για το μέλος

en: Biographical Info
el: Βιογραφικά στοιχεία

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
el: Λίγα βιογραφικά στοιχεία για να έχει κάτι το προφίλ σας. Τα στοιχεία αυτά ενδέχεται να προβάλλονται δημόσια.

en: New Password
el: Νέο συνθηματικό

en: Type your new password again.
el: Ξαναπληκτρολογήστε το νέο συνθηματικό.

en: Additional Capabilities
el: Πρόσθετες δυνατότητες

en: Update Profile
el: Ενημέρωση προφίλ

en: Update User
el: Ενημέρωση μέλους

en: First Name
el: Όνομα

en: Last Name
el: Επίθετο

en: You can&#8217;t edit that user.
el: Δεν γίνεται να επεξεργαστείτε το μέλος αυτό.

en: You can&#8217;t delete users.
el: Δεν γίνεται να διαγράψετε μέλη.

en: Delete Users
el: Διαγραφή μελών

en: There are no valid users selected for deletion.
el: Δεν επιλέχθηκε έγκυρο μέλος για διαγραφή.

en: New user created.
el: Νέο μέλος εγγράφτηκε.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
el: Ο ρόλος του τρέχοντα χρήστη πρέπει να έχει δικαιώματα επεξεργασίας μελών.

en: Other user roles have been changed.
el: Άλλοι ρόλοι μελών έχουν αλλαχθεί.

en: You can&#8217;t delete the current user.
el: Δεν γίνεται να διαγράψετε τον ενεργό χρήστη.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
el: – Χωρίς ρόλο στον ιστότοπο –

en: [%s] Joining confirmation
el: [%s] Επιβεβαίωση αποδοχής

en: That user is already a member of this site.
el: Το όνομα αυτό είναι ήδη μέλος του ιστοτόπου.

en: User deletion is not allowed from this screen.
el: Δεν επιτρέπεται διαγραφή χρηστών από τη σελίδα αυτή.

en: You can&#8217;t delete that user.
el: Δεν γίνεται να διαγράψετε το μέλος αυτό.

en: Remove Users from Site
el: Αφαίρεση χρηστών από ιστότοπο

en: Confirm Removal
el: Επιβεβαίωση αφαίρεσης

en: There are no valid users selected for removal.
el: Δεν έχουν επιλεγεί έγκυρα ονόματα μελών για αφαίρεση!

en: You can't remove the current user.
el: Δεν γίνεται να διαγράψετε τον ενεργό χρήστη.

en: User has been added to your site.
el: Το μέλος προστέθηκε στον ιστότοπο.

[ctx: user]
en: Add New User
el: Προσθήκη νέου μέλους

[ctx: user]
en: Add Existing User
el: Προσθήκη υφιστάμενου μέλους

en: Email or Username
el: Ηλ. διεύθυνση ή όνομα χρήστη

en: Skip Confirmation Email
el: Όχι επιβεβαίωση ηλ. διεύθυνσης

[ctx: user]
en: Add Existing
el: Προσθήκη υφιστάμενου μέλους

en: &larr; Back to Users
el: &larr; Επιστροφή στα Μέλη

en: Usernames cannot be changed.
el: Το όνομα χρήστη δεν αλλάζει

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
el: Για να προσθέσετε ένα νέο χρήστη στον ιστότοπο, συμπληρώστε την φόρμα στην οθόνη και κάντε κλικ στο κουμπί Προσθήκη Νέου Χρήστη στο τέλος

en: Show Toolbar when viewing site
el: Προβολή και στη δημόσια όψη

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
el: Αποδώστε στο μέλος αυτό διαχειριστικά δικαιώματα στο δίκτυο.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
el: Η αφαίρεση δικαιωμάτων υπερδιαχειριστή είναι αδύνατη: Η ηλ. διεύθυνση του διαχειριστή δικτύου είναι του μέλους αυτού.

en: Repeat New Password
el: Αναπληκτρολόγηση νέου συνθηματικού

en: Capabilities
el: Δυνατότητες

en: User Roles
el: Ρόλοι μελών

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
el: Οι ρόλοι του WordPress και τα αντίστοιχα δικαιώματα έχουν συνοπτικά ως εξής:

en: Administrators have access to all the administration features.
el: Οι διαχειριστές έχουν πρόσβαση σε όλες τις διαχειριστικές λειτουργίες.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
el: Οι αρχισυντάκτες επιτρέπεται να δημοσιεύουν και να διαχειρίζονται —δικά τους και άλλων— και να μεταφορτώνουν αρχεία.

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
el: Οι συντάκτες επιτρέπεται να δημοσιεύουν και να διαχειρίζονται δικά τους άρθρα και να μεταφορτώνουν αρχεία.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
el: Οι συνεργάτες επιτρέπεται να συντάσσουν και να διαχειρίζονται δικά τους άρθρα αλλά όχι να τα δημοσιεύουν ή να μεταφορτώνουν αρχεία.

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
el: Στάλθηκε πρόσκληση στο νέο μέλος. Για να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός, το νέο μέλος πρέπει να ακολουθήσει τον σύνδεσμο επιβεβαίωσης.

en: User added.
el: Το όνομα προστέθηκε.

en: Add Existing User
el: Προσθήκη υφιστάμενου μέλους

en: Screen Display
el: Διαρρύθμιση οθόνης

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
el: Η διαρρύθμιση της οθόνης αυτής προσαρμόζεται κατά διάφορους τρόπους:

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
el: Ο πίνακας εξειδικεύεται επίσης κατά ρόλο μέσω των συνδέσμων πάνω αριστερά. Η προεπιλογή είναι να προβάλλονται όλοι οι ρόλοι. Κενοί ρόλοι (δηλ. ρόλοι στους οποίους δεν υπάρχουν μέλη) δεν εμφανίζονται καθόλου.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
el: Για να δείτε όλα τα άρθρα ενός μέλους κάντε κλικ στον αριθμό της στήλης Άρθρα.

en: Please select an option.
el: Δεν έχετε ορίσει επιλογή.

en: You have specified this user for deletion:
el: Επιλέξατε να διαγραφεί το μέλος:

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
el: ID #%1$s: %2$s <strong>Ο τρέχων χρήστης δεν θα διαγραφεί.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
el: ID #%1$s: %2$s <strong>Ο τρέχων χρήστης δεν θα αφαιρεθεί.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
el: ID #%1$s: %2$s <strong>Δεν επιτρέπεται να αφαιρέσετε αυτό τον χρήστη.</strong>

en: User deleted.
el: Το μέλος διαγράφηκε.

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
el: Το νέο μέλος εγγράφηκε. <a href="%s">Επεξεργασία στοιχείων</a>

en: Changed roles.
el: Αλλαγμένοι ρόλοι.

en: Other users have been deleted.
el: Άλλα μέλη έχουν διαγραφεί.

en: Other users have been removed.
el: Τα υπόλοιπα μέλη διαγράφηκαν.

en: Removing and Reusing
el: Αφαίρεση και επαναπρόσθεση

en: Missing Widgets
el: Απούσες μονάδες

en: Inactive Sidebar (not used)
el: Ανενεργό πάνελ (δεν χρησιμοποιείται)

en: Create a brand new user and add them to this site.
el: Δημιουργήστε έναν νέο χρήστη και προσθέστε τον, στον ιστότοπο.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
el: Συμπληρώστε την ηλ. διεύθυνση ή το όνομα χρήστη ενός υφιστάμενου μέλους του δικτύου για το προσκαλέσετε στον ιστότοπο αυτό. Το μέλος θα λάβει μήνυμα για να αποδεχτεί την πρόσκληση.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
el: Μιας και αυτή είναι μια εγκατάσταση πολλαπλών ιστοτόπων μπορείτε να προσθέσετε λογαριασμούς που ήδη υπάρχουν στο Δίκτυο δίνοντας ένα όνομα χρήστη ή ένα email και ορίζοντας ένα ρόλο. Για περισσότερες επιλογές, όπως το να ορίσετε ένα κωδικό χρήστη, θα πρέπει να είστε Διαχειριστής Δικτύου και να χρησιμοποιήσετε το σύνδεσμο Επεξεργασία που εμφανίζετε κάτω από το όνομα ενός χρήστη στο μενού Διαχειριστής Δικτύου &gt; Όλοι οι Χρήστες, ώστε να επεξεργαστείτε το προφίλ του.

en: Denied: %s
el: Άρνηση : %s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
el: Οι νέοι χρήστες θα λάβουν ένα email που θα τους ενημερώνει ότι έχουν προστεθεί στον ιστότοπό σας. Αυτό το email θα περιέχει και τον κωδικό τους. Επιλέξτε αυτή τη ρύθμιση αν δεν επιθυμείτε ο χρήστς να λαμβάνει αυτό το email.

en: What should be done with content owned by this user?
el: Τι θα πρέπει να γίνει με το περιεχόμενο το οποίο ανήκει στον χρήστη;

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
el: Έχετε λάβει πρόσκληση να συμμετάσχετε στο '%1$s' στη διεύθυνση
    %2$s ως %3$s.
    
    Πατήστε στον ακόλουθο σύνδεσμο για να αποδεχτείτε την πρόσκληση:
    %4$s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
el: Οι νέοι χρήστες θα λάβουν ένα ηλ. μήνυμα που θα τους ενημερώνει ότι έχουν προστεθεί ως χρήστες στον ιστότοπό σας. Η προεπιλογή είναι, το ηλ. μήνυμα να περιέχει και το συνθηματικό τους. Απο-επιλέξτε αυτή τη ρύθμιση αν δε θέλετε να συμπεριλαμβάνεται το συνθηματικό του χρήστη στο ηλ. μήνυμα καλωσορίσματος.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
el: Να θυμάστε πατήστε το κουμπί Προσθήκε Νέου Χρήστη στο κάτω μέρος της οθόνης μόλις τελειώσετε.

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
el: Το Hello, Dolly δεν είναι ένα απλό πρόσθετο· συμβολίζει την ελπίδα και τον ενθουσιασμό μιας ολόκληρης γενιάς όπως συνοψίζονται στους δύο στίχους του τραγουδήθηκε από τον ouis Armstrong Hello, Dolly. Ενεργοποιήστε το για να βλέπετε στίχους του τραγουδιού <cite>Hello, Dolly</cite> στα πάνω δεξιά του Πίνακα ελέγχου.

en: %s user deleted. | %s users deleted.
el[0]: %s χρήστης διαγράφηκε.
el[1]: %s χρήστες διαγράφηκαν

en: User removed from this site.
el: Το μέλος αφαιρέθηκε από τον ιστότοπο.

en: You have specified these users for removal:
el: Επιλέξατε να αφαιρεθούν τα μέλη:

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
el: Η επιλογή Αφαίρεση σας επιτρέπει να αφαιρέσετε ένα μέλος από τον ιστότοπο σας. Δεν διαγράφει το περιεχόμενο τους. Μπορείτε επίσης να αφαιρέσετε πολλά μέλη ταυτόχρονα χρησιμοποιώντας το μενού "Μαζική επεξ/σία".

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
el: Από τις Επιλογές Προβολής ορίζετε ποιες στήλες θα προβάλλονται και πόσα μέλη θα προβάλλονται ανά οθόνη.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
el: Η ενεργοποίηση της λειτουργίας πρόσβασης, από τις Επιλογές Προβολής, σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε τα κουμπιά Προσθήκη και Επεξεργασία αντί για την σύρτε και αφήσετε.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
el: Η Επεξεργασία, σας επιτρέπει να τροποποιήσετε το προφίλ του μέλους. Το ίδιο μπορείτε να κάνετε πατώντας πάνω στο όνομα χρήστη.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Περισσότερες πληροφορίες</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την προσθήκη Νέων μελών</a>

en: What should be done with content owned by these users?
el: Τι θα θέλατε να απογίνει το περιεχόμενο που ανήκει σε αυτούς τους χρήστες;

en: You have specified these users for deletion:
el: Έχετε καθορίσει αυτούς τους χρήστες για διαγραφή:

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
el: Συμπληρώστε την ηλ. διεύθυνση ενός υφιστάμενου μέλους του δικτύου για να το προσκαλέσετε στον ιστόποτο. Το μέλος θα λάβει μήνυμα για να αποδεχτεί την πρόσκληση.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
el: Προσθήκη ενός χρήστη χωρίς να στείλετε email που απαιτεί την επιβεβαίωσή του.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
el: Στάλθηκε πρόσκληση στο μέλος. Για να προστεθεί το μέλος στον ιστότοπό σας, πρέπει πρώτα να ακολουθήσει τον σύνδεσμο επιβεβαίωσης.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
el: Για να προσθέσετε ένα νέο μέλος στον ιστότοπο, πατήστε το κουμπί Προσθήκη στην κορυφή της οθόνης ή στο στοιχείο Προσθήκη του μενού Μέλη στα αριστερά.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
el: Εδώ βλέπετε όλα τα μέλη του ιστότοπού σας. Κάθε μέλος έχει έναν από τους εξής πέντε βασικούς ρόλους: Διαχειριστής, Αρχισυντάκτης, Συντάκτης, Συνεργάτης ή Συνδρομητής. Στον πίνακα ελέγχου οι διαχειριστές βλέπουν όλες τις υποστηριζόμενες επιλογές και δυνατότητες. Τα υπόλοιπα μέλη βλέπουν λιγότερα, ανάλογα με τον ρόλο τους.

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
el: Οι συνδρομητές είναι η κατώτατη βαθμίδα μέλους. Μπορούν να βλέπουν/υποβάλλουν σχόλια, να λαμβάνουν newsletter κλπ., αλλά όχι να δημοσιεύουν περιεχόμενο στον ιστότοπο.

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
el: Η διαγραφή εμφανίζει την οθόνη διαγραφής χρηστών για επιβεβαίωση, όπου μπορείτε μόνιμα να αφαιρέσετε έναν χρήστη από τον ιστότοπο σας και του περιεχομένου του. Επίσης μπορείτε να διαγράψετε πολλαπλούς χρήστες με την μία χρησιμοποιόντας μαζικές ενέργειες.

en: Error in displaying the widget settings form.
el: Σφάλμα κατά την προβολή της φόρμας ρυθμίσεων μικροεφαρμογής.

en: Save Widget
el: Αποθήκευση Μικροεφαρμογής

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
el: Επιλέξτε και πλευρική στήλη για τη μικροεφαρμογή και τη θέση της μικροεφαρμογής μέσα στη πλευρική στήλη.

en: Widget %s
el: Μικροεφαρμογή %s

en: Inactive Widgets
el: Ανενεργές μικροεφαρμογές

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
el: Σύρτε εδώ μια μικροεφαρμογή για να την αφαιρέσετε από ένα πάνελ διατηρώντας τις ρυθμίσεις της.

en: Available Widgets
el: Διαθέσιμες μικροεφαρμογές

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
el: Οι μικροεφαρμογές είναι μικρά ανεξάρτητα τμήματα περιεχομένου που μπορούν να τοποθετηθούν σε οποιαδήποτε περιοχή για μικροεφαρμογές υποστηρίζει το θέμας σας (αυτές οι περιοχές ονομάζονται πλευρικές στήλες). Για να βάλετε μικροεφαρμογές στις πλευρικές στήλες σας πρέπει να τα σύρετε τραβώντας τα από την μπάρα με τον τίτλο τους μέσα στην επιθυμητή περιοχή. Αρχικά μόνο η πρώτη μικροεφαρμογή είναι ανοιχτή. Για να βάλετε μικροεφαρμογές και σε άλλα πανελ κάνετε κλικ στη μπάρα με τον τίτλο της κάθε μιας.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
el: Πολλά θέματα εμφανίζουν προεπιλεγμένες μικροεφαρμογές οι οποίες δεν εμφανίζονται αυτόματα στη διαχείριση της πλευρικής στήλης. Αφότου κάνετε την πρώτη αλλαγή στις μικροεφαρμογές σας μπορείτε να προσθέσετε εκ νέου τις προεπιλεγμένες μικροεφαρμογές προσθέτοντάς τες από την περιοχή των Διαθέσιμων Μικροεφαρμογών.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
el: Στις Διαθέσιμες Μικροεφαρμογές βλέπετε όλες τις μικροεφαρμογές που γίνεται να χρησιμοποιήσετε. Μόλις σύρετε μια μικροεφαρμογή σε μια περιοχή μικροεφαρμογών, θα ανοίξει για να ορίσετε τις ρυθμίσεις της. Μόλις είστε έτοιμοι, πιέστε Αποθήκευση και η μικροεφαρμογή θα εμφανιστεί στον ιστοχώρο σας. Για να αφαιρέστε μια μικροεφαρμογή, πιέστε Διαγραφή.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
el: Όταν αλλάζετε θέματα, συχνά υπάρχει διαφορά στον αριθμό και τη διάταξη των περιοχών μικροεφαρμογών και αυτή η διαφορά προκαλεί μικροπροβλήματα συμβατότητας ανάμεσα στα θέματα. Αν αλλάξατε θέμα και βλέπτε ότι λείπουν μικροεφαρμογές, κατεβείτε μέχρι το κάτω μέρος της οθόνης αυτής, στην περιοχή Ανενεργές Μικροεφαρμογές, όπου θα βρείτε αποθηκευμένες όλες σας τις υπόλοιπες μικροεφαρμογές.

en: Add Widget
el: Προσθήκη μικροεφαρμογής

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
el: Για να ενεργοποιήσετε μια μικροεφαρμογή, σύρτε το στην πλευρική στήλη ή κάντε κλικ πάνω του. Για απενεργοποίηση μιας μικροεφαρμογής και διαγραφή των ρυθμίσεων της, σύρτε την πίσω.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
el: Το θέμα αυτό δεν υποστηρίζει μονάδες, δηλ. δεν έχει παραμετροποιήσιμα πάνελ.  Για να προσθέσετε υποστήριξη μικροεφαρμογών σε ένα θέμα, <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">δείτε τις οδηγίες εδώ</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Μικροεφαρμογές</a>

en: Log Out Everywhere
el: Αποσύνδεση από παντού

en: You are only logged in at this location.
el: Είστε συνδεδεμένος μόνο από αυτή την τοποθεσία.

en: Sessions
el: Σύνοδοι

en: Generate Password
el: Δημιουργία συνθηματικού

en: Log Out Everywhere Else
el: Αποσύνδεση από παντού

en: Cancel password change
el: Ακύρωση αλλαγής συνθηματικού

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
el: Αποσύνδεση %s από όλες τις τοποθεσίες.

en: You have specified this user for removal:
el: Καθορίσατε τον χρήστη για αφαίρεση:

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
el: Χάσατε τον τηλέφωνό σας ή αφήσατε συνδεδεμένο λογαριασμό από μια έναν δημόσιο υπολογιστή; Μπορείτε να αποσυνδεθείτε από παντού, και να παραμείνετε συνδεδεμένοι εδώ.

en: You are not allowed to create users.
el: Δεν έχετε το δικαίωμα να δημιουργήσετε χρήστες.

en: Users list
el: Λίστα χρηστών

en: Profile Picture
el: Εικόνα προφίλ

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
el: Μπορείτε να αλλάξετε την εικόνα του προφίλ σας στο <a href="%s">Gravatar</a>.

en: Filter users list
el: Φίλτρο λίστας μελών

en: Clear Inactive Widgets
el: Αφαίρεση ανενεργών μικροεφαρμογών

en: One of the selected users is not a member of this site.
el: Ένα από τα επιλεγμένους χρήστες δεν είναι μέλος του ιστότοπου.

en: Send the new user an email about their account.
el: Στείλε στο νέο χρήστη ένα ηλ. μήνυμα για τον λογαριασμό.

en: Send User Notification
el: Στείλε ειδοποίηση χρήστη

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
el: Αυτό θα σβήσει όλα τα στοιχεία από την λίστα ανενεργών μικροεφαρμογών. Δεν θα μπορέσετε να επαναφέρετε τυχόν προσαρμογές.

en: Users list navigation
el: Περιήγηση Λίστας Χρηστών

en: You do not have sufficient permissions to add users to this network.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για να προσθέσετε χρήστες σε αυτό το δίκτυο.

en: There is a pending change of your email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
el: Εκκρεμεί αλλαγή της ηλ. διεύθυνσής σας στο %1$s. <a href="%2$s">Ακύρωση</a>

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
el: Φέρνοντας τον δείκτη ποντικιού σε μια γραμμή της λίστας χρηστών θα εμφανιστούν σύνδεσμοι ενεργειών που σας επιτρέπουν την διαχείριση χρηστών. Μπορείτε να κάνετε τις παρακάτω ενέργειες:

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
el: Πρέπει να ορίσετε το συνθηματικό για το νέο μέλος. Στην συνέχεια όταν το μέλος συνδεθεί μπορεί να αλλάξει το συνθηματικό. Αντίθετα, το όνομα χρήστη δεν αλλάζει.

en: You can&#8217;t remove users.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε μέλη.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε μια μικροεφαρμογή αλλά να διατηρήσετε τις ρυθμίσεις της για το μέλλον, σύρτε την στις Ανενεργές μικροεφαρμογές. Αργότερα μπορείτε να την προσθέσετε πάλι από εκεί. Η δυνατότητα αυτή είναι ιδιαίτερα χρήσιμη όταν αλλάζετε μεταξύ θεμάτων με διαφορετική υποστήριξη μικροεφαρμογών.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
el: Κάθε μία μικροεφαρμογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολλές φορές. Μπορείτε να ορίσετε τίτλο σε κάθε μικροεφαρμογή που εμφανίζεται τον ιστότοπο σας αλλά δεν απαιτείται.

en: Account Management
el: Διαχείριση Λογαριασμού

en: Install Themes
el: Εγκατάσταση θεμάτων

en: Manage Themes
el: Διαχείριση θεμάτων

en: Templates
el: Θέματα

en: Theme deleted.
el: Το θέμα διαγράφηκε.

en: Broken Themes
el: Θέματα με προβλήματα

en: Download %s
el: Μεταφόρτωση του %s

en: Hide this update
el: Απόκρυψη ενημέρωσης

en: Bring back this update
el: Επαναφορά ενημέρωσης

en: Show hidden updates
el: Προβολή κρυφών ενημερώσεων

en: Hide hidden updates
el: Απόκρυψη κρυφών ενημερώσεων

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
el: Συμβατότητα με WordPress %1$s: Άγνωστη

en: Plugin Reactivation
el: Επανεργοποίηση προσθέτου…

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
el: Το πρόσθετο δεν επανενεργοποιήθηκε λόγω κρίσιμου σφάλματος.

en: Installing Plugin: %s
el: Εγκατάσταση προσθέτου: %s

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
el: Εγκατάσταση προσθέτου από αρχείο: %s

en: Upload Theme
el: Μεταφόρτωση θέματος

en: Installing Theme from uploaded file: %s
el: Εγκατάσταση θέματος από αρχείο: %s

en: %s queries
el: %s ερωτήματα

en: %s seconds
el: %s δευτερόλεπτα

en: Edit User
el: Επεξεργασία μέλους

en: User updated.
el: Το προφίλ ενημερώθηκε.

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
el: Φύλλα στυλ

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να εγκαθιστάτε θέματα στον ιστότοπο αυτό.

en: Apply Filters
el: Εφαρμογή φίλτρων

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
el: Τα παρακάτω θέματα είναι εγκατεστημένα αλλά ατελή. Κάθε θέμα πρέπει να έχει τουλάχιστον 1 φύλλο στυλ και 1 πρότυπο.

en: Download nightly build
el: Μεταφόρτωση του nightly build

en: Please select one or more themes to update.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα θέματα για αναβάθμιση.

en: Please select one or more plugins to update.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα πρόσθετα για αναβάθμιση.

en: Check Again
el: Επανέλεγχος

en: You have the latest version of WordPress.
el: Έχετε την τελευταία έκδοση WordPress.

en: Update Themes
el: Ενημέρωση θεμάτων

en: Update WordPress
el: Ενημέρωση WordPress

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να αναβαθμίζετε θέματα στον ιστότοπο αυτό.

en: Installing Theme: %s
el: Εγκατάσταση θέματος: %s…

en: Your WordPress database is already up-to-date!
el: Η βάση δεδομένων του ιστοτόπου σας είναι ενημερωμένη!

en: Database Update Required
el: Απαιτείται ενημέρωση της βάσης δεδομένων

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
el[0]: Επανασυνάφθηκε %d συνημμένο.
el[1]: Επανασυνάφθηκαν %d συνημμένα.

en: Media attachment permanently deleted.
el: Το συνημμένο διαγράφηκε μόνιμα.

en: Error saving media attachment.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση συνημμένου.

en: This user has super admin privileges.
el: Το μέλος αυτό έχει δικαιώματα υπερδιαχειριστή.

en: This is a file in your current parent theme.
el: Το αρχείο αυτό ανήκει στο κύριο θέμα σας.

en: No Update Required
el: Δεν χρειάζεται ενημέρωση

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
el: Το WordPress ενημερώθηκε!  Πριν συνεχίσετε, πρέπει να αναβαθμίσουμε και τη βάση δεδομένων στην τελευταία έκδοση.

en: Update WordPress Database
el: Αναβάθμιση βάσης δεδομένων WordPress

en: Update Complete
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε

en: Your WordPress database has been successfully updated!
el: Η βάση δεδομένων σας αναβαθμίστηκε με επιτυχία!

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
el: Δεν επιτρέπεται να κάνετε αναβάθμιση του ιστοτόπου αυτού.

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
el: Η έκδοση αυτή περιλαμβάνει επιπλέον τον επίσημο εξελληνισμό του WordPress. (Αν προτιμάτε να χρησιμοποιείτε δική σας μετάφραση, απλώς αποκρύψτε την.)

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
el: Πρόκειται να αναβαθμίσετε στην <strong>αγγλική (en-US)</strong> έκδ. του WordPress %s, που ίσως επηρεάσει τη μετάφραση που χρησιμοποιείτε. Αν θέλετε, περιμένετε μέχρι να κυκλοφορήσει η αναβάθμιση στα ελληνικά.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
el: Τελευταίος έλεγχος: %1$s %2$s

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
el: Έχετε την έκδοση %1$s. Αναβαθμίστε στην %2$s.

en: Plugin reactivated successfully.
el: Το πρόσθετο επανενεργοποιήθηκε.

en: Select theme to edit:
el: Επιλογή θέματος για επεξεργασία:

en: This theme is broken.
el: Το θέμα αυτό έχει πρόβλημα.

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο! Ελέγξτε το όνομα και ξαναδοκιμάστε.

en: Previewing and Installing
el: Προεπισκόπηση και εγκατάσταση

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
el: Η εγκατάσταση θεμάτων σε πολυεγκατάσταση γίνεται από την <i>Διαχείριση δικτύου</i>.

en: Adding Themes
el: Προσθήκη θεμάτων

en: Previewing and Customizing
el: Προεπισκόπηση και παραμετροποίηση

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
el: Το ενεργό θέμα έχει πρόβλημα. Γίνεται επαναφορά στο αρχικό θέμα.

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν και το θέμα ενεργοποιήθηκε. <a href="%s">Προβολή ιστοτόπου</a>.

en: Search Installed Themes
el: Αναζήτηση εγκατεστημένων θεμάτων

[ctx: theme name]
en: Name
el: Όνομα

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
el: Για να μετατρέψετε τις κατηγορίες σας σε ετικέτες (ή το αντίστροφο), χρησιμοποιήστε τον <a href="%s">Μετατροπέα κατηγοριών και ετικετών</a> στην οθόνη Εισαγωγή.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
el: Χρησιμοποιείτε προέκδοση του WordPress. Αναβαθμίστε στο τελευταίο nightly build αυτόματα ή κατεβάστε το και κάντε εγκατάσταση μόνοι σας:

en: Re-install Now
el: Επανεγκατάσταση τώρα

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
el: Κατά την ενημέρωση ο ιστότοπος τίθεται αυτόματα σε κατάσταση συντήρησης. Κατόπιν επανέρχεται αυτόματα σε κανονική λειτουργία.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
el: <a href="%s">Μάθετε περισσότερα για το WordPress %s</a>.

en: Your plugins are all up to date.
el: Τα πρόσθετά σας είναι όλα ενημερωμένα.

en: View version %1$s details.
el: Πληροφορίες για την έκδ. %1$s

en: Your themes are all up to date.
el: Τα θέματά σας είναι όλα ενημερωμένα.

en: How to Update
el: Πώς να κάνετε ενημέρωση

en: Attaching Files
el: Επισύναψη αρχείων

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
el: Στη στήλη <i>Συνημμένο σε</i> βλέπετε αν το αρχείο έχει συναφθεί σε άρθρο. Αν δεν έχει συναφθεί, πατήστε <i>Επισύναψη</i> και επιλέξτε ένα άρθρο να το επισυνάψετε.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
el: Το προφίλ σας περιέχει λίγες στοιχεία για εσάς (για τον «λογαριασμό» σας) και επίσης προαιρετικές προσωπικές ρυθμίσεις για τη χρήση του WordPress.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
el: Όταν είστε έτοιμοι, πιέστε <i>Ενημέρωση προφίλ</i> για να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις σας.

en: You do not have permission to edit this user.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε τα στοιχεία του μέλος αυτού.

en: Profile updated.
el: Το προφίλ ενημερώθηκε.

[ctx: Add new theme]
en: Add New
el: Προσθήκη Νέου

en: Search installed themes...
el: Αναζήτηση εγκατεστημένων θεμάτων...

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το θέμα;
    Κλικ 'Άκυρο' να επιστρέψετε, 'ΟΚ' να επιβεβαιώσετε την διαγραφή.

en: ERROR: %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: %s

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
el: Κλικ στο θέμα να δείτε το όνομα του, έκδοση, δημιουργό, περιγραφή, ετικέτες και τον σύνδεσμο διαγραφής

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
el: <strong>Μεταφράσεις</strong> &mdash; Τα αρχεία που μεταφράζουν το WordPress στη δική σας γλώσσα ενημερώνονται όταν ενημερώνεται το WordPress. Αλλά αν αυτά τα αρχεία δεν είναι ενημερωμένα επιτυχώς μπορείτε να πατήσετε <strong>το κουμπί &#8220;Ενημέρωση Μεταφράσεων&#8221;</strong>.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
el: Αυτή η οθόνη χρησιμοποιείται για να διαχειρίζεστε τα εγκατεστημένα θέματά σας. Πέρα από τα έτοιμα θέματα που συμπεριλαμβάνονται στην εγκατάσταση του WordPress σας, υπάρχουν θέματα που σχεδιάζονται και αναπτύσσονται από άλλους.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
el: Πατήστε Παραμετροποίηση για το τρέχον θέμα ή Ζωντανή Προεπισκόπηση για οποιοδήποτε άλλο θέμα για να δείτε μια ζωντανή προεπισκόπηση

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
el: Το τρέχον θέμα εμφανίζεται προβεβλημένο ως το πρώτο θέμα.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
el: Το θέμα που κάνετε προεπισκόπηση είναι πλήρως διαδραστικό &mdash; Πλοηγηθείτε σε διάφορες σελίδες ώστε να δείτε πώς το θέμα παρουσιάζει άρθρα, αρχεία άρθρων και άλλα πρότυπα σελίδων. Οι ρυθμίσεις μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με το τι προσφέρει το εκάστοτε θέμα που κάνετε προεπισκόπηση. Για να γίνουν οι νέες ρυθμίσεις αποδεκτές και να ενεργοποιηθεί το θέμα με μια κίνηση πατήστε το κουμπί Αποθήκευση &amp; Ενεργοποίηση πάνω από το μενού.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
el: Όταν κάνετε προεπισκόπηση σε μικρότερες οθόνες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εικονίδιο που ελαχιστοποίησης του μενού στα αριστερά. Με αυτό τον τόπο θα ελαχιστοποιήσετε αφήνοντας περισσότερο χώρο για την προεπισκόπηση του θέματος. Για να επαναφέρετε το μενού πατήστε το εικονίδιο ελαχιστοποίησης ακόμη μία φορά.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
el: Μπορείτε να χρησιμοποίησετε τον διορθωτή του θέματος για να επεξεργαστείτε προσωπικά τα CSS και PHP αρχεία που συνθέτουν το θέμα σας.

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
el: Για τα PHP αρχεία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το αναδυόμενο μενού Τεκμηρίωσης για να επιλέξετε από μία από τις συναρτήσεις που έχουν εντοπιστεί σε αυτό το αρχείο. Ο Εντοπισμός σας μεταφέρει σε μια ιστοσελίδα αναφοράς με πληροφορίες σχετικά με τη συγκεκριμένη συνάρτηση.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
el: <strong>Συμβουλή:</strong> Σκεφτείτε πολύ σοβαρά για το σφάλμα του ιστότοπου σας εάν κάνετε ζωντανή επεξεργασία του θέματος το οποιό χρησιμοποιείτε.

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
el: Όταν έχετε δημιουργήσει μια λίστα από θέματα, μπορείτε να κάνετε προεπισκόπηση ή να εγκαταστήσετε οποιοδήποτε από αυτά. Κάνετε κλικ στο εικονίδιο του θέματος που σας ενδιαφέρει να κάνετε προεπισκόπηση. Ένα πλήρες παράθυρο προεπισκόπησης θα ανοίξει για να σας δώσει μια ιδέα για το πώς θα φαίνεται αυτό το θέμα.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
el: Οι κατηγορίες έχουν ιεραρχία, κάτι που σημαίνει ότι μπορούν να έχουν υπο-κατηγορίες. Οι ετικέτες δεν έχουν ιεραρχία κι επομένως δε μπορούν να έχουν υπό-ετικέτες. Μερικές φορές οι χρήστες ξεκινούν να χρησιμοποιούν τις μεν στα άρθρα τους και έπειτα συνειδητοποιούν ότι τους βολεύουν καλύτερα οι δε.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
el: Ο σύνδεσμος Μετατροπή Κατηγοριών και Ετικετών σε αυτή την οθόνη θα σας πάει στην οθόνη Εισαγωγής, όπου ο Μετατροπέας είναι ένα από τα πρόσθετα που μπορείτε να εγκαταστήσετε. Όταν το έχετε εγκαταστήσει, ο σύνδεσμος Ενεργοποίηση Προσθέτου &amp; Εκτέλεση Εισαγωγέα θα σας πάει στην οθόνη όπου μπορείτε να μετατρέψετε τις ετικέτες σε κατηγορίες ή το αντίστροφο.

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
el: Μπορείτε να βρείτε επιπρόσθετα θέματα για τον ιστότοπό σας χρησιμοποιώντας τον Πλοηγό/Εγκαταστάτη Θεμάτων σε αυτή την οθόνη, ο οποίος θα σας παρουσιάζει θέματα από το <a href="%s" target="_blank">Αποθετήριο Θεμάτων του WordPress.org</a>. Αυτά τα θέματα είναι σχεδιασμένα και υλοποιημένα από τρίτους, είναι διαθέσιμα δωρεάν και είναι συμβατά με την άδεια που χρησιμοποιεί το ίδιο το WordPress.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
el: Μπορείτε να Ανεβάσετε ένα θέμα με το χέρι αν το κατεβάσετε πρώτα στον υπολογιστή σας (σιγουρευτείτε ότι είναι από έμπιστη πηγή). Μπορείτε επίσης να το κάνετε με τον παραδοσιακό τρόπο ανεβάζοντάς το μέσω FTP στον κατάλογο <code>/wp-content/themes</code>.

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
el: Για να εγκαταστήσετε ένα θέμα, έτσι ώστε να το δοκιμάσετε στο περιεχόμενο του ιστότοπου σας και να το παραμετροποιήσετε, πατήστε το κουμπί "Εγκατάσταση" στην κορυφή της αριστερής στήλης. Τα αρχεία του θέματος θα κατέβουν στον ιστότοπό σας αυτόματα. Όταν αυτό ολοκληρωθεί, το θέμα θα είναι διαθέσιμο για ενεργοποίηση, κάτι που μπορεί να γίνει είτε πατώντας το σύνδεσμο "Ενεργοποίηση" είτε πηγαίνοντας στην οθόνη Διαχείρισης Θεμάτων και πατώντας το σύνδεσμο "Ζωντανή Προεπισκόπηση" κάτω από την εικόνα ενός οποιουδήποτε εγκατεστημένου θέματος.

en: Search Themes
el: Αναζήτηση θεμάτων

en: Search themes...
el: Αναζήτηση θεμάτων...

en: Add Themes
el: Προσθήκη θεμάτων

[ctx: themes]
en: Browse
el: Πλοήγηση

en: No themes found. Try a different search.
el: Δεν βρέθηκαν θέματα. Δοκιμάστε μια διαφορετική αναζήτηση.

en: Filtering by:
el: Φιλτράρισμα κατά:

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
el: Συμβατότητα με WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "δουλεύει" σε σύνολο %4$d)

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
el: Το θέμα ενεργοποιήθηκε. <a href="%s">Επισκεφθείτε τον ιστότοπο</a>

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
el: <strong>Θέματα και Πρόσθετα</strong> &mdash; Για να ενημερώσετε κάποιο θέμα ή πρόσθετο από αυτή την οθόνη επιλέξτε αυτά που επιθυμείτε  κι έπειτα <strong>πατήστε στο αντίστοιχο κουμπί &#8220;Ενημέωση&#8221;</strong>. Για να ενημερώσετε όλα τα θέματα και πρόσθετα με μια κίνηση μπορείτε να τσεκάρετε το πλαίσιο ελέγχου στην κορυφή κι έπειτα να πατήσετε το κουμπί ενημέρωσης.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
el: Για να δείτε περισσότερα θέματα πατήστε στο κουμπί &#8220;Προσθήκη Νέου&#8221; και θα μπορέσετε να αναζητήσετε και να επιλέξετε μέσα από τα θέματα του <a href="%s" target="_blank">Αποθετηρίου Θεμάτων του WordPress.orgy</a>. Τα θέματα του Αποθετηρίου Θεμάτων του WordPress.org είναι σχεδιασμένα κα υλοποιημένα από τρίτους και είνα συμβατά με την άδεια που χρησιμοποιεί το ίδιο το WordPress. Φυσικά, είναι και αυτά δωρεάν.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
el: <strong>WordPress</strong> &mdash; Η αναβάθμιση της εγκατάστασης του WordPress σας είναι μια απλή διαδικασία που γίνεται σε ένα πάτημα: <strong>πατήστε στο κουμπί &#8220;Ενημέρωση Τώρα&#8221;</strong> όταν ειδοποιηθείτε ότι υπάρχει μια νέα έκδοση.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
el: Για να διαγράψετε στοιχεία πολυμέσων, κάντε κλικ στο κουμπί Μαζικής Επιλογής στο πάνω μέρος της οθόνης. Επιλέξτε οποιαδήποτε στοιχεία που θέλετε να διαγράψετε, και στη συνέχεια κάντε κλικ στο κουμπί Διαγραφή Επιλεγμένων. Κάνοντας κλικ στο κουμπί Ακύρωση Επιλογής σας μεταφέρει πίσω στην προβολή πολυμέσων σας.

en: After typing in your edits, click Update File.
el: Όταν είστε έτοιμοι, πατήστε Ενημέρωση αρχείου.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
el: Κυκλοφορεί αναβάθμιση για τα παρακάτω θέματα. Επιλέξτε ποια θέλετε να αναβαθμίσετε και πατήστε &#8220;Αναβάθμιση θεμάτων&#8221;.

en: WordPress &rsaquo; Update
el: WordPress &rsaquo; Αναβάθμιση

en: Update Available
el: Διαθέσιμη αναβάθμιση

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
el: Στις περισσότερες περιπτώσεις, το WordPress αυτόματα θα εφαρμόζει τις αναβαθμίσεις συντήρησης και ασφαλείας στο παρασκήνιο για εσάς.

en: New translations are available.
el: Νέες μεταφράσεις είναι διαθέσιμες.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τη Βιβλιοθήκη Πολυμέσων</a>

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
el: Στη Βιβλιοθήκη πολυμέσων βλέπετε όλα τα μεταφορτωμένα αρχεία, με τα πιο πρόσφατα στην αρχή. Από την καρτέλα Επιλογές προβολής μπορείτε να προσαρμόσετε κάποια στοιχεία της οθόνης.

en: Press This
el: Δημοσίευσε Το

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
el: Μέσω του "Δημοσίευσε Το"  μπορείτε να αντιγράψετε κείμενο, εικόνες και βίντεο από οποιαδήποτε σελίδα και κατόπιν να τα επεξεργαστείτε για να τα αποθηκεύσετε ή να τα δημοσιεύσετε.

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
el: Το "Δημοσίευσε το"  είναι ένας σελιδοδείκτης που σας επιτρέπει να γράψετε ένα άρθρο για κάτι που διαβάζετε στο διαδίκτυο με εύκολο τρόπο. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε απλώς για να αντιγράψετε ένα σύνδεσμο  ή για να δημοσιεύσετε τη σύντομη περιγραφή ενός άρθρου, Το "Δημοσίευσ το" σας επιτρέπει ακόμη και να επιλέξετε από τις εικόνες που βρίσκονται μέσα στη σελίδα που βλέπετε και να τις χρησιμοποιήσετε στο άρθρο σας. Απλώς σύρετε το σύνδεσμο του "Δημοσίευσε Το" από αυτή την οθόνη στη μπάρα με τους σελιδοδείκτες του πλοηγού σας και θα έχετε κάνει ένα πρώτο βήμα για έναν πολύ απλό τρόπο δημιουργίας περιεχομένου. Απλώς πατήστε πάνω του όταν βρίσκεται σε μιά αλλή σελίδα και θα εμφανιστεί ένα παράθυρο με όλες αυτές τις δυνατότητες.

[ctx: themes]
en: Popular
el: Δημοφιλέστερα

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την Αναβάθμιση του Wordpress</a>

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
el: Σύρεται τον σελιδοδείκτη κάτω από την μπάρα σελιδοδεικτών. Και, όταν βρίσκεστε σε μια σελίδα που θέλετε να διαμοιράσετε, απλά &#8220;πατήστε&#8221; το.

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
el: Το "Δημοσίευσέ το" είναι ένα μικρό εργαλείο που σας επιτρέπει να πάρετε κομμάτια στον ιστό και να δημιουργήσετε νέα άρθρα με ευκολία.

en: %d media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
el[0]: %d συνημμενο πολυμέσο επαναφέρθηκε από τα διαγραμμένα.
el[1]: %d συνημμένα πολυμέσα επαναφέρθηκαν από τα διαγραμμένα.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
el: Αντιγραφή κωδικού σελιδοδείκτη &#8220;Δημοσίευσέ Το&#8221;

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
el: Εάν δεν μπορείτε να σύρετε το σελιδοδείκτη στους σελιδοδείκτες σας, αντιγράψτε τον παρακάτω κώδικα και να δημιουργήσετε ένα νέο σελιδοδείκτη. Επικολλήστε τον κωδικό στο πεδίο URL του νέου σελιδοδείκτη.

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
el: Ακολουθήστε τον σύνδεσμο για να ανοίξετε το Δημοσίευσέ Το. Στη συνέχεια, προσθέστε το στους σελιδοδείκτες της συσκευή σας ή στην αρχική οθόνη.

en: Open Press This
el: Άνοιγμα του Δημοσίευσέ Το

en: Detached %d attachment. | Detached %d attachments.
el[0]: Το συνημμένο %d αποσυνδέθηκε.
el[1]: Τα συνημμένα %d αποσυνδέθηκαν.

en: %d media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
el[0]: %d συνημμένο πολυμέσων μετακινήθηκε στον κάδο απορριμμάτων.
el[1]: %d συνημμένα πολυμέσων μετακινήθηκαν στον κάδο απορριμμάτων.

en: %d media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
el[0]: %d συνημμένο πολυμέσων διαγράφηκε οριστικά.
el[1]: %d συνημμένα πολυμέσων διαγράφηκαν οριστικά.

en: Bookmarklet
el: Σελιδοδείκτης

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
el: Η αναζήτηση για εγκατεστημένα θέματα θα ψάξει για όρους στο όνομα, την περιγραφή, τον δημιουργό και τις ετικέτες.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
el: Αναβαθμίστε στο <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> αυτόματα ή κατεβάστε το πακέτο και εγκαταστήστε το μόνοι σας:

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> χρειάζεται PHP %2$s ή νεότερη και MySQL %3$s ή νεότερη. Τώρα έχετε PHP %4$s και MySQL %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> απαιτεί PHP %2$s ή νεότερη. Έχετε PHP έκδ. %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη:  Το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> χρειάζεται MySQL %2$s ή νεότερη. Έχετε MySQL %3$s.

en: Install Press This
el: Εγκατάσταση Δημοσίευσέ Το

en: Direct link (best for mobile)
el: Απευθείας σύνδεσμος (καλύτερη επιλογή για mobile)

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
el: Μπορείτε να αναζητήσετε θέματα βάσει: λέξεις-κλειδιά, δημιουργό ή ετικέτα, ή μπορείτε να ψάξετε κάτι ποιο συγκεκριμένο χρησιμοποιώντας ως κριτήρια τα διαθέσιμα στο φίλτραρισμα χαρακτηριστικών.

en: Number of Themes found: %d
el: Αριθμός Θεμάτων που βρέθηκαν: %d

en: This theme has not been rated yet.
el: Το θέμα δεν αξιολογήθηκε ακόμη

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
el: Μεταξύ άλλων, γίνεται να αλλάξετε το συνθηματικό σας, να ενεργοποιήσετε τις πληκτροσυντομεύσεις, να αλλάξετε το χρωματικό σχήμα του πίνακα ελέγου και να (απ)ενεργοποιήσετε τον κειμενογράφο (τον επεργαστή WYSIWYG). Eπίσης μπορείτε να απενεργοποιήσετε την εμφάνιση της γραμμής εργαλείων (παλιότερη ονομασία Admin Bar) στην δημόσια προβολή του ιστοτόπου σας, αλλά θα είναι πάντα ορατή στις διαχειριστικές σελίδες.

en: Future security updates will be applied automatically.
el: Οι μελλοντικές ενημερώσεις ασφαλείας θα εφαρμοσθούν αυτόματα.

[ctx: theme]
en: Already Installed
el: Ήδη εγκατεστημένο

en: BETA TESTERS:
el: BETA ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΣ:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
el: Ο ιστότοπος έχει ρυθμιστεί να εγκαθιστά ενημερώσεις των μελλοντικών δοκιμαστικών εκδόσες αυτόματα.

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
el: Προηγούμενο

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
el: Επόμενο

en: Media attachment moved to the trash.
el: Το συνημμένο μεταφέρθηκε στα διεγραμμένα.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
el: Δεν επιτρέπεται να επαναφέρετε το στοιχείο αυτό από στα διεγραμμένα.

en: Media attachment restored from the trash.
el: Το συνημμένο επαναφέρθηκε από τα διεγραμμένα.

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Switch to the list view</a>.
el: Η προβολή πλέγματος για την βιβλιοθήκη πολυμέσων απαιτεί JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Αλλαγή σε προβολή λίστας</a>.

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
el: Χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα με τα βέλη στο πάνω μέρος, ή το αριστερό και το δεξί πλήκτρο βέλους στο πληκτρολόγιό σας, για να πλοηγηθείτε μεταξύ των στοιχείων πολυμέσων γρηγορότερα.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
el: Μπορείτε επίσης να διαγράψετε ξεχωριστά αντικείμενα και να έχετε πρόσβαση στην οθόνη προχωρημένης επεξεργασίας από τον διάλογο λεπτομεριών.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
el: Μπορείτε να προβάλετε τα πολυμέσα σε ένα απλό οπτικό πλέγμα ή σε μία λίστα με στήλες. Αλλάξτε μεταξύ αυτών των προβολών χρησιμοποιώντας τα εικονίδια πάνω αριστερά στα πολυμέσα.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
el: Όλα τα αρχεία που έχετε ανεβάσει παρατίθενται στη βιβλιοθήκη πολυμέσων, με τις πιο πρόσφατες προσθήκες πρώτες στη λίστα.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
el: Σε αυτή την οθόνη μπορείτε να ενημερώσετε το WordPress στην τελευταία του έκδοση, καθώς και να ενημερώσετε τα θέματα και τα πρόσθετά σας από τα αποθετήρια του WordPress.org.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
el: Μπορείτε να αποσυνδεθείτε από άλλες συσκευές, όπως το τηλέφωνό σας ή ένα δημόσιο υπολογιστή, κάνοντας κλικ στο κουμπί Έξοδος από παντού

en: Your translations are all up to date.
el: Οι μεταφράσεις είναι όλες ενημερωμένες.

[ctx: themes]
en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Themes list
el: Λίστα θεμάτων

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
el: Εάν έχετε επισημάνει θέματα ως αγαπημένα στο WordPress.org, μπορείτε να περιηγηθείτε σ' αυτά εδώ.

note: translators: %s: file extension
en: %s files
el: %s αρχεία

en: Filter themes list
el: Φίλτρο λίστας θεμάτων

en: Install Parent Theme
el: Εγκαταστήστε το γονικό θέμα

en: Media items list
el: Λίστα στοιχείων πολυμέσων

en: Media items list navigation
el: Περιήγηση στοιχεών πολυμέσων

en: Filter media items list
el: Φιλτράρισμα λίστας πολυμέσων

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of the theme's template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
el: Ξεκινήστε επιλέγοντας ένα θέμα προς επεξεργασία από το αναδυόμενο μενού και κάνοντας κλικ στο Επιλογή. Μια λίστα θα εμφανιστεί με όλα τα αρχεία των προτύπων του θέματος. Κάνοντας μια φορά κλικ σε οποιοδήποτε όνομα αρχείου θα σας το ανοίξει στο μεγάλο κουτι με τον διορθωτή.

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
el: Φέρνωντας το δείκτη ποντικιού πάνω σε γραμμή εμφανίζει συνδέσμους ενεργειών: Διόρθωση, Μόνιμη διαγραφή, και Προβολή. Πατώντας διόρθωση ή σε αρχείο πολυμέσων εμφανίζει μια απλή οθόνη για αλλαγή των ξεχωριστών μέτα στοιχείων. Πατώντας Μόνιμη Διαγραφή θα διαγραφεί το αρχείο από την βιβλιοθήκη πολυμέσων(όπως επίσης από οποιαδήποτε δημοσίευση την οποία είναι συνημμένο). Προβολή θα σας μεταφέρει στην προβολή της σελίδας για το συγκεκριμένο αρχείου.

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
el: <strong>Σημαντικό</strong>! Πριν αναβαθμίσετε, <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">κρατήστε αντίγραφα της βάσης δεδομένων και των αρχείων σας</a>. Για βοήθεια με τις αναβαθμίσεις, επισκεφθείτε το <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Αναβαθμίζοντας το WordPress</a>.

en: An updated version of WordPress is available.
el: Μια ενημερωμένη έκδοση του WordPress είναι διαθέσιμη.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
el: Τα παρακάτω πρόσθετα διαθέτουν νέες εκδόσεις. Επιλέξτε ποια θέλετε να αναβαθμίσετε και πατήστε &#8220;Ενημέρωση Προσθέτων&#8221;.

en: WordPress Updates
el: Ενημερώσεις WordPress

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων ίσως πάρει λίγη ώρα, οπότε κάντε λίγη υπομονή.

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
el: Μπορείτε να φιλτράρετε τα αποτελέσματα βάσει τύπου/κατάστασης από τους συνδέσμους πάνω αριστερά. Είναι δυνατόν επίσης να δείτε μόνο από κάποιο μήνα με την χρήση της σχετικής dropdown λίστας  πάνω από τον πίνακα.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
el: Το όνομα χρήστη δεν αλλάζει, αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα υπόλοιπα πεδία για να προσθέσετε το πραγματικό όνομα σας ή ένα ψευδώνυμο και να ορίσετε ποιο απ’ όλα θα προβάλλεται στα άρθρα σας.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
el: Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται. Τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά. Το ποια πεδία προβάλλονται στον ιστότοπο σας εξαρτάται από το θέμα που χρησιμοποιείτε.

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
el: Εάν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, θα δείτε μία ειδοποίηση να εμφανίζεται στην γραμμή εργαλείων και στο μενού πλοήγησης

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε το θέμα όταν υπάρχει ενεργό θέμα απόγονος.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
el: Η αναβάθμιση σε μια νεότερη έκδοση του ίδιου θέματος θα υπερκαλύψει τις αλλαγές που τυχόν κάνετε εδώ. Για να το αποφύγετε αυτό θα ήταν προτιμότερο να δημιουργήσετε ένα <a href="%s" target="_blank">θέμα απόγονο</a>.

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
el: Αυτό το θέμα απόγονος κληρονομεί τα πρότυπα του κυρίως θέματος %s.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
el: Αν χρειάζεται να εγκαταστήσετε εκ νέου την έκδοση %s, μπορείτε να το κάνετε εδώ ή να κατεβάσετε το πακέτο και να το εγκαταστήσετε εκ νέου χειροκίνητα:

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να πλοηγηθείτε στα θέματα τα οποία είναι Προτεινόμενα, Δημοφιλή, ή Πρόσφατα. Οταν βρείτε ένα θέμα που σας αρέσει, μπορείτε να δείτε την προεπισκόπηση ή να το εγκαταστήσετε.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
el: Πατώντας σε ένα στοιχείο, θα εμφανιστούν οι Λεπτομέρειες Συνημμένου, το οποίο σας επιτρέπει να κάνετε προεπισκόπηση των μέσων ενημέρωσης και να κάνετε γρήγορες αλλαγές. Οποιεσδήποτε αλλαγές κάνετε στις Λεπτομέρειες Συνημμένου θα αποθηκευτούν αυτόματα.

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
el: Λεπτομέρειες &amp; Προεπισκόπηση

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
el: Φέρτε ή αγγίξτε να δείτε τα πλήκτρα Ενεργοποίηση και Ζωντανή Προεπισκόπηση

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
el: Περάστε το ποντίκι σας πάνω από οποιοδήποτε από τα θέματα και πατήστε το κουμπί Ζωντανή Προεπισκόπηση για να δείτε μια ζωντανή προεπισκόπηση αυτού του θέματος και να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του θέματος σε μια ξεχωριστή απεικόνιση πλήρους οθόνης. Μπορείτε επίσης να βρείτε το κουμπί Ζωντανή Προεπισκόπηση και στο τέλος της οθόνης με τις λεπτομέρειες του θέματος. Με αυτό τον τρόπο μπορείτε να κάνετε προεπισκόπηση αλλά και να [αραμετροποιήσετε κάθε εγκατεστημένο θέμα

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
el: <strong>Να σημειωθεί:</strong>  Οποιεσδήποτε τροποποιήσεις που έχετε κάνει σε αρχεία στο θέμα θα διαγραφούν. Παρακαλούμε σκεφθείτε την χρήση <a href="%s">θέματων απόγονου (child themes)</a>.

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
el: Συμβατότητα με WordPress %1$s: 100%% (σύμφωνα με τον δημιουργό)

en: Add New Theme
el: Προσθήκη νέου θέματος

en: New User Default Role
el: Ρόλος νέων μελών

en: Media Settings
el: Ρυθμίσεις πολυμέσων

en: Image sizes
el: Μεγέθη εικόνων

en: Thumbnail size
el: Μέγεθος μικρογραφίας

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
el: Περικοπή μικρογραφίας σε καθορισμένες διαστάσεις (συνήθως οι αναλογίες διατηρούνται)

en: Medium size
el: Μέσο μέγεθος

en: Max Width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Max Height
el: Μέγιστο ύψος

en: Large size
el: Μεγάλο μέγεθος

en: Embeds
el: Ένθεση

en: Uploading Files
el: Μεταφόρτωση αρχείων

en: Store uploads in this folder
el: Θέση μεταφορτώσεων

en: Full URL path to files
el: Πλήρες URL αρχείων

en: Permalink Settings
el: Ρυθμίσεις μονίμων συνδέσμων

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
el: Η δομή μονίμων συνδέσμων ενημερώθηκε.  Αφαιρέστε τα δικαιώματα εγγραφής από το αρχείο web.config!

en: You should update your .htaccess now.
el: Το αρχείο .htaccess πρέπει να ενημερωθεί τώρα.

en: Permalink structure updated.
el: Η δομή μονίμων συνδέσμων ενημερώθηκε.

en: Day and name
el: Ημέρα και όνομα

en: Month and name
el: Μήνας και όνομα

en: Numeric
el: Αριθμός

en: Optional
el: Προαιρετικά

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
el: Βάση κατηγοριών

en: Tag base
el: Βάση ετικετών

en: Front page: %s
el: Πρώτη σελίδα %s

en: Posts page: %s
el: Σελίδα άρθρων %s

en: posts
el: άρθρα

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Writing Settings
el: Ρυθμίσεις σύνταξης

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
el: Οι φατσούλες, π.χ. <code>:-)</code> και <code>:-p</code>, να μετατρέπονται σε εικονίδια

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
el: Αντικανονικά εμφωλευμένη XHTML να διορθώνεται αυτόματα

en: Default Post Category
el: Αρχική κατηγορία άρθρων

en: Mail Server
el: Διακομιστής αλληλογραφίας

en: Port
el: Θύρα

en: Login Name
el: Όνομα σύνδεσης

en: Default Mail Category
el: Προεπιλογή κατηγορίας

en: Update Services
el: Ενημέρωση υπηρεσιών

en: All Settings
el: Όλες οι ρυθμίσεις

en: Edit Plugins
el: Επεξεργασία προσθέτων

en: File edited successfully.
el: Η επεξεργασία του αρχείου ήταν επιτυχής.

en: Plugin Files
el: Αρχεία προσθέτου

en: Documentation:
el: Τεκμηρίωση:

en: Update File and Attempt to Reactivate
el: Αναβαθμίστε το αρχείο και δοκιμάστε επανενεργοποίηση

en: Update File
el: Ενημέρωση αρχείου

en: Are you sure you wish to delete these files?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτά τα αρχεία;

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
el: Τα πρόσθετα διευρύνουν και επεκτείνουν τη λειτουργικότητα του WordPress. Μετά την εγκατάσταση ενός προσθέτου, το ενεργοποιείτε/απενεργοποιείτε από εδώ.

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
el: Το πρόσθετο δεν ενεργοποιήθηκε λόγω <strong>κρίσιμου σφάλματος</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
el: Το πρόσθετο δεν διαγράφτηκε λόγω σφάλματος: %s

en: Plugin <strong>activated</strong>.
el: Το πρόσθετο <strong>ενεργοποιήθηκε</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
el: Το πρόσθετο <strong>απενεργοποιήθηκε</strong>.

en: Edit Themes
el: Επεξεργασία θεμάτων

en: Custom:
el: Ειδική:

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
el: Αν κάνετε τον ριζικό κατάλογο του ιστοτόπου σας προσωρινά εγγράψιμο για να προσθέσουμε αυτόματα το αρχείο <i>web.config</i>, μην ξεχάσετε να επαναφέρετε τα αρχικά δικαιώματα έπειτα!

en: Default Link Category
el: Αρχική κατηγορία συνδέσμων

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να τροποποιείτε μη καταχωρημένες επιλογές του ιστοτόπου αυτού.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε πρόσθετα του ιστοτόπου αυτού.

en: Files of this type are not editable.
el: Αρχεία αυτού του τύπου δεν επιδέχονται επεξεργασία.

en: Function Name&hellip;
el: Όνομα συνάρτησης…

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
el: Το πρόσθετο απενεργοποιήθηκε διότι οι αλλαγές σας προκάλεσαν <strong>κρίσιμο σφάλμα</strong>.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να εγκαθιστάτε πρόσθετα στον ιστότοπο αυτό.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να διαχειρίζεστε πρόσθετα του ιστοτόπου αυτού.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να ενεργοποιείτε πρόσθετα του ιστοτόπου αυτού.

en: Update Plugins
el: Ενημέρωση προσθέτων

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να απενεργοποιείτε πρόσθετα του ιστοτόπου αυτού.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράφετε πρόσθετα του ιστοτόπου αυτού.

en: Delete Plugin
el: Διαγραφή προσθέτου

en: You are about to remove the following plugin:
el: Πρόκειται να αφαιρέσετε το εξής πρόσθετο:

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
el: <strong>%1$s</strong> του/της %2$s (θα διαγραφούν <strong>και τα δεδομένα</strong> του προσθέτου)

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε αυτά τα αρχεία και δεδομένα;

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε πρότυπα στον ιστότοπο αυτό.

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
el: Τροποποιήσεις σε αρχεία από τη σελίδα αυτή θα αντικατοπτριστούν σε όλους τους ιστοτόπους του δικτύου.

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
el: <a href="%s">Σελίδα</a> (επιλέξτε παρακάτω)

en: Blog pages show at most
el: Σε κάθε σελίδα μέχρι

en: items
el: άρθρα, σχόλια κλπ.

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Encoding for pages and feeds
el: Κωδικοσελίδα

en: This plugin may be active on other sites in the network.
el: Το πρόσθετο πιθανόν είναι ενεργό σε άλλους ιστοτόπους του δικτύου.

en: Search Installed Plugins
el: Αναζήτηση εγκατεστημένων προσθέτων

en: Look Up
el: Αναζήτηση

en: UTC means Coordinated Universal Time.
el: UTC σημαίνει «Coordinated Universal Time». (Η ωρολογιακή προδιαγραφή που έχει αντικαταστήσει την «ώρα Γκρήνουιτς».)

en: Email Address
el: Ηλ. διεύθυνση

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
el: Για διαχειριστικούς σκοπούς, π.χ. ειδοποιήσεις για νέες εγγραφές

en: Membership
el: Αυτοεγγραφή

en: Anyone can register
el: Επιτρέπεται η αυτοεγγραφή μελών

en: Week Starts On
el: Η εβδομάδα αρχίζει

en: Site Language
el: Γλώσσα ιστοτόπου:

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
el: Στην οθόνη τούτη ορίζετε τις μέγιστες διαστάσεις των εικόνων που τοποθετείτε στα άρθρα και τις σελίδες σας.

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
el: Προαιρετική ρύθμιση. Προεπιλογή: κενό

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
el: Οργάνωση μεταφορτώσεων σε φακέλους κατά έτος και μήνα

en: Common Settings
el: Κοινές ρυθμίσεις

en: Custom Structures
el: Προσαρμοσμένη δομή

en: You should update your web.config now.
el: Το αρχείο web.config πρέπει να ενημερωθεί.

en: Post name
el: Όνομα άρθρου

en: Post Via Email
el: Δημοσίευση μέσω e-mail

en: No such file exists! Double check the name and try again.
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο! Ελέγξτε το όνομα και δοκιμάστε πάλι.

en: Select plugin to edit:
el: Επιλογή προσθέτου για επεξεργασία:

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
el: <strong>Προσοχή:</strong> Αλλαγές σε ενεργά πρόσθετα δεν ενδείκνυνται. Αν οι αλλαγές σας προκαλέσουν κρίσιμο σφάλμα, το πρόσθετο θα απενεργοποιηθεί αυτόματα.

en: Adding Plugins
el: Προσθήκη προσθέτων

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
el: <strong>%1$s</strong> του/της %2$s

en: Click to view entire list of files which will be deleted
el: Κάντε κλικ να δείτε τα αρχεία που θα διαγραφούν

en: Troubleshooting
el: Επίλυση προβλημάτων

en: This item has already been deleted.
el: Το στοιχείο έχει ήδη διαγραφεί.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
el: WordPress › Δημιουργία βασικού αρχείου ρυθμίσεων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Database username
el: Χρήστης βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Συνθηματικό βάσης δεδομένων

en: Database host
el: Φιλοξενητής βάσης δεδομένων

en: Let&#8217;s go!
el: Πάμε!

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
el: Συμπληρώστε από κάτω τα διαπιστευτήρια της βάσης δεδομένων. Αν δεν τα γνωρίζεται, επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας.

en: Database Name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: The name of the database you want to run WP in.
el: Το όνομα της βάσης που θα χρησιμοποιήσετε για το WordPress.

en: User Name
el: Όνομα χρήστη

[ctx: example username]
en: username
el: όνομα χρήστη

en: Your MySQL username
el: Το όνομα χρήστη MySQL

[ctx: example password]
en: password
el: συνθηματικό

en: &hellip;and your MySQL password.
el: … και το συνθηματικό MySQL του χρήστη.

en: Database Host
el: Φιλοξενητής βάσης

en: Table Prefix
el: Πρόθεμα πίνακα

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
el: Αν θέλετε να έχετε πάνω από μία εγκατάσταση WordPress στην ίδια βάση, αλλάξτε το πρόθεμα.

en: Run the install
el: Εκτέλεση εγκατάστασης

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
el: Στην οθόνη αυτή εξετάζετε, συγκρίνετε και επαναφέρετε αναθεωρήσεις:

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον επεξεργαστή για να κάνετε αλλαγές σε κάποιο από τα αρχεία PHP των προσθέτων σας. Να έχετε υπόψη σας πως ό,τι αλλαγές κάνετε θα επικαλυφθούν από τις επόμενες ανανεώσεις.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
el: Τα μεγέθη που παρατίθενται παρακάτω, καθορίζουν τις μέγιστες διαστάσεις σε pixels για να χρησιμοποιήσετε όταν προσθέτετε μια εικόνα στη βιβλιοθήκη πολυμέσων.

en: This screen is used for managing your content revisions.
el: Αυτή η οθόνη χρησιμοποιείται για τη διαχείριση των αναθεωρήσεων του περιεχομένου σας.

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
el: Αδύνατο να υποβληθεί η φόρμα, παρακαλώ ανανεώστε και προσπαθήστε ξανά,

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
el: Πρόθεμα πινάκων (αν θέλετε να έχετε πάνω από έναν ιστότοπο WordPress στην ίδια βάση δεδομένων).

en: In a few words, explain what this site is about.
el: Εξηγήστε με λίγα λόγια τί είναι αυτός ο ιστότοπος.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
el: Αν ξέρετε τι ψάχνετε τότε η Αναζήτηση είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεστε. Η Οθόνη Αναζήτησης έχει επιλογές ωστε να αναζητά το Αποθετήριο Προσθέτων του WordPress.org για ένα συγκεκριμένο Όρο, Συγγραφέα ή Ετικέτα. Μπορείτε επίσης να αναζητήσετε στο αποθετήριο επιλέγοντας δημοφιλείς ετικέτες. Οι ετικέτες με τους πιο μεγάλους χαρακτήρες αντιστοιχούν σε ετικέτες με περισσότερα πρόσθετα.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
el: Η μεταφόρτωση των αρχείων σας επιτρέπει να επιλέξτε φάκελο και διαδρομή για να αποθηκεύσετε τα μεταφορτώμενα αρχεία.

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
el: Για να επαναφέρετε την αναθεώρηση <strong>Κάντε κλίκ επαναφορά αυτής της αναθεώρησης </strong>

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
el: Όταν αυτή η ρύθμιση είναι ενεργή θα εμφανιστεί μια υπενθύμιση στο κουτί Με Μια Ματιά του Πίνακα Ελέγχου σας που θα λέει, &#8220;Οι Μηχανές Αναζήτησης Αποθαρρύνονται,&#8221; για να σας υπενθυμίζει πως ο ιστότοπός δηλώνει ότι δεν επιθυμεί να σαρώνεται από αυτές.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
el: Συγκρίνετε δύο διαφορετικές αναθεωρήσεις <strong>επιλέγοντας το κουτί &#8220;Συγκρίνετε δύο αναθεωρήσεις&#8221;</strong> στο πλάι.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
el: Τέλεια, δικέ μου, τα κατάφερες μέχρι αυτό το σημείο της εγκατάστασης. Το WordPress τώρα μπορεί να επικοινωνήσει με τη βάση δεδομένων σας. Αν είσαι έτοιμος, ας ξεκινήσουμε&hellip;

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
el: Η Τεκμηρίωση από κάτω από τον επεξεργαστή απαριθμεί τις συναρτήσεις της PHP που έχουν εντοπιστεί στο αρχείο του πρόσθετου. Κάνετε κλικ στο Εντοπισμός για να μεταβείτε σε μια ιστοσελίδα σχετική με αυτή τη συνάρτηση.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
el: Μπορείτε να επιλέξετε αν επιθυμείτε ο ιστότοπός σας να διαβάζεται από robots, υπηρεσίες ping και μηχανές αναζήτησης. Αν επιθυμείτε αυτές οι υπηρεσίες να αγνοούν τον ιστότοπό σας κάνετε κλικ στην επιλογή &#8220;Να αποθαρρύνονται οι μηχανές αναζήτησης από το να σαρώνουν αυτό τον ιστότοπο&#8221; και πατήστε το κουμπί Αποθήκευση Αλλαγών στο κάτω μέρος της οθόνης. Έχετε κατά νου ότι αυτό δεν αποτελεί πραγματική απόκρυψη του ιστότοπού σας από το διαδίκτυο.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
el: Μπορείτε να δείτε τα αγαπημένα πρόσθετα ενός άλλου χρήστη μέσω του συνδέσμου Αγαπημένα στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης και πληκτρολογώντας το όνομα χρήστη του στο WordPress.org.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
el: Για να μεταβείτε από τη μια αναθεώρηση στην άλλη, <strong>σύρετε το χειριστήριο αριστερά ή δεξιά αντίστοιχα</strong> ή <strong>χρησιμοποιήστε τα κουμπιά Προηγούμενο και Επόμενο</strong>.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
el: Τα Πρόσθετα συνδέονται με το WordPress για να επεκτείνουν τη λειτουργικότητά του με νέα στοιχεία. Τα Πρόσθετα αναπτύσσονται ανεξάρτητα από το κύριο WordPress από χιλιάδεςε προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο. Όλα τα πρόσθετα του επίσημου <a href="%s" target="_blank">Αποθετηρίου Προσθέτων του WordPress.org</a> είναι συμβατά με την άδεια που χρησιμοποιεί το WordPress. Μπορείτε να βρείτε νέα πρόσθετα προς εγκατάσταση αναζητώντας το Αποθετήριο από αυτήν εδώ την ενότητα των Προσθέτων.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
el: Μπορείτε να υποβάλετε περιεχόμενο με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Αυτή η οθόνη διαθέτει τις ρυθμίσεις για όλους αυτούς. Η πάνω περιοχή ελέγχει τον επεξεργαστή κειμένου στην αρχική οθόνη, ενώ το υπόλοιπο ελέγχει τις εξωτερικές μεθόδους δημοσίευσης. Για περισσότερες πληροφορίες για οποιαδήποτε από αυτές τις μεθόδους χρησιμοποιήστε τους σύνδεσμους για την τεκμηρίωση.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
el: Επιλέξτε ένα πρόσθετο για να επεξεργαστείτε από το μενού πάνω δεξιά και κάνετε κλικ στο κουμπί Επιλογή. Κάντε κλίκε στο όνομα του αρχείου που θέλετε να φορτωθεί στον επεξεργαστή κειμένου και εισάγετε τις αλλαγές σας. Μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε τις επιλογές σας (Αποθήκευση Αρχείου) όταν έχετε ολοκληρώσει.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
el: Η οθόνη τούτη περιλαμβάνει ρυθμίσεις που αφορούν την προβολή του περιεχομένου του ιστότοπου σας.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
el: Τα προαιρετικά πεδία σας επιτρέπουν να παραμετροποιήσετε τα βασικά προθέματα ονομάτων που θα εμφανίζονται στα URL των αρχείων &#8220;κατηγοριών&#8221; και των &#8220;ετικετών&#8221;. Για παράδειγμα, η ενότητα που λιστάρει όλα τα άρθρα στην κατηγορία  &#8220;Γενικά&#8221; θα μπορούσε να είναι <code>/θέματα/γενικά</code> αντί για <code>/κατηγορία/γενικά</code>.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
el: Συνήθως τα πρόσθετα συνεργάζονται απροβλημάτιστα με τον πυρήνα του WordPress και με άλλα πρόσθετα. Δεν αποκλείεται ωστόσο ένα πρόσθετο ή μια ορισμένη έκδοση ενός προσθέτου να συγκρούεται με το WordPress ή με ένα άλλο πρόσθετο. Αν ο ιστότοπος σας αρχίσει να συμπεριφέρεται παράξενα, πιθανόν φταίει ένα πρόσθετο. Απενεργοποιήστε όλα τα πρόσθετα και έπειτα δοκιμάστε να τα ενεργοποιήσετε ένα-ένα μέχρι να απομονώσετε το πρόβλημα.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
el: Τα επιλεγμένα πρόσθετα <strong>απενεργοποιήθηκαν</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
el: Τα επιλεγμένα πρόσθετα <strong>ενεργοποιήθηκαν</strong>.

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
el: Τα επιλεγμένα πρόσθετα <strong>διαγράφηκαν</strong>.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
el: <strong>Προειδοποίηση:</strong> οι σελίδες αυτές δεν πρέπει να είναι ίδιες!

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Η σελίδα επιλογών δεν βρέθηκε.

en: Yes, delete these files and data
el: Ναι. Να διαγραφούν τα αρχεία και τα δεδομένα.

en: Yes, delete these files
el: Ναι. Να διαγραφούν τα αρχεία.

en: No, return me to the plugin list
el: Όχι, επιστροφή στη σελίδα προσθέτων.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
el: Αν κάνετε προσωρινά εγγράψιμο το αρχείο <code>web.config</code> για να δημιουργήσουμε κανόνες επανεγγραφής αυτόματα, μην ξεχάσετε να επαναφέρετε τα δικαιώματα μετά την αποθήκευση.

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
el: Σύγκριση αναθεωρήσεων του &#8220;%1$s&#8221;

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
el: Το αρχείο 'wp-config.php' υπάρχει, ένα επίπεδο πάνω από τον κατάλογο εγκατάστασης του WordPress. Αν θέλετε να επανακαθορίσετε κάποια στοιχεία ρυθμίσεων του αρχείου αυτού, παρακαλούμε διαγράψτε το πρώτα. Μπορείτε να δοκιμάσετε <a href='install.php'>εγκατάσταση τώρα</a>.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
el: Το αρχείο 'wp-config.php'υπάρχει ήδη. Αν θέλετε να επανακαθορίσετε κάποια στοιχεία ρυθμίσεων του αρχείου αυτού, παρακαλώ διαγράψτε το πρώτα. Μπορείτε να προσπαθήστε <a href='%s'>εγκατάσταση τώρα</a>.

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
el: Λυπάμαι, χρειάζομαι το αρχείο wp-config-sample.php για να δουλέψω από αυτό. Παρακαλώ ξανα μεταφορτώστε το αρχείο αυτό από την εγκατάσταση του WordPress.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
el: Στη συνέχεια πιέστε &#8220;Εκτέλεση εγκατάστασης&#8221;

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
el: Αν θέλετε να εγκαταστήσετε ένα πρόσθετο που μεταφορτώσατε από αλλού , πατήστε στον σύνδεσμο Μεταφόρτωση πάνω αριστερά. Θα σας ζητηθεί να μεταφορτώσετε το πακέτο .zip, και μόλις μεταφορτωθεί, μπορείτε να ενεργοποιήσετε το νέο πρόσθετο.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
el: Αν ο ριζικός κατάλογος του ιστοτόπου σας ήταν <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">εγγράψιμος</a>, αυτό θα γινόταν αυτόματα, αλλά φαίνεται ότι δεν είναι.  Ιδού οι κανόνες επανεγγραφής URL που πρέπει να βάλετε στο αρχείο <code>web.config</code>. Φτιάξτε ένα νέο αρχείο με όνομα <code>web.config</code> στον κεντρικό κατάλογο του ιστοτόπου.  Πατήστε στο πεδίο, πατήστε <kbd>CTRL + Α</kbd> για να επιλέξετε τους κανόνες και στη συνέχεια επικολλήστε τους στο <code>web.config</code>.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
el: Αν το αρχείο <code>.htaccess</code> ήταν <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">εγγράψιμο</a>, αυτό θα γινόταν αυτόματα, αλλά φαίνεται ότι δεν είναι.  Αυτοί είναι οι κανόνες mod_rewrite που πρέπει να έχετε στο αρχείο <code>.htaccess</code>.  Πατήστε στο πεδίο και πατήστε <kbd>Ctrl+A</kbd> να τους επιλέξετε.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Tεκμηρίωση για την μορφή ημερομηνίας και ώρας</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
el: Αν θέλετε να κάντε διορθώσεις που να μη χαθούν όταν το πρόσθετο ανανεωθεί, ίσως θα πρέπει να σκεφθείτε την πιθανότητα να αναπτύξετε ένα δικό σας πρόσθετο. Για πληροφορίες σχετικά με το πώς επεξεργάζεστε πρόσθετα ή πώς δημιουργείτε ένα από το μηδέν ή για να καταλάβετε καλύτερα τη γενικότερη λειτουργία τους δείτε τους παρακάτω συνδέσμους.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
el: Μπορείτε να ορίσετε τι θα προβάλλεται στην αρχική σελίδα σας: άρθρα σε αντίστροφη χρονολογική σειρά (τυπικό ιστολόγιο) ή, εναλλάξ, σταθερή/στατική σελίδα. Για να ορίσετε σταθερή/στατική αρχική σελίδα, πρέπει πρώτα να δημιουργήσετε δύο <a href="%s">Σελίδες</a>. Η μία θα είναι η αρχική σελίδα, ενώ στην άλλη (την οποία θα αφήσετε κενή) θα προβάλλονται τα άρθρα σας.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση για τις Ρυθμίσεις Πολυμέσων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Γενικές Ρυθμίσεις</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Ρυθμίσεις Μόνιμων συνδέσμων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Ρυθμίσεις Ανάγνωσης</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την εγκατάσταση Πρόσθετων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την επεξεργασία Πρόσθετων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Ρυθμίσεις Συγγραφής</a>

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
el: Στην περιοχή επεξεργασίας το πλήκτρο Tab εισάγει ένα χαρακτήρα tab. Για να μετακινηθείτε κάτω από αυτήν την περιοχή πιέζοντας το Tab πατήστε το πλήκτρο Esc ακολουθούμενο από το πλήκτρο Tab. Σε ορισμένες περιπτώσεις το πλήκτρο Esc θα πρέπει να πατηθεί δύο φορές πριν το πλήκτρο Tab σας επιτρέψει να συνεχίσετε.

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
el: Εισάγετε τη διεύθυνση εδώ αν <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">θέλετε η αρχική σελίδα του ιστοτόπου σας να είναι διαφορετική από τον κατάλογο εγκατάστασης του WordPress σας.</a>

en: These plugins may be active on other sites in the network.
el: Αυτά τα πρόσθετα μπορεί να είναι ενεργοποιημένα σε άλλους ιστότοπους στο δίκτυο.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
el: Το WordPress δεν ειδοποιεί <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Υπηρεσίες ενημέρωσης</a> λόγω των <a href="%s">ρυθμίσεων απορρήτου</a> του ιστοτόπου σας.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
el: Για να αποθηκευτούν οι αλλαγές σας πρέπει να έχετε δικαιώματα εγγραφής στο αρχείο. Για περισσότερα: <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a>.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
el: Όταν δημοσιεύετε ένα άρθρο, το WordPress ειδοποιεί αυτόματα τις παρακάτω υπηρεσίες ενημέρωσης. Για περισσότερα: <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> στην επίσημη τεκμηρίωση. Βάλτε κάθε <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> σε χωριστή γραμμή.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
el: Αν το αρχείο <code>web.config</code> ήταν <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">εγγράψιμο</a>, αυτό θα γινόταν αυτόματα, αλλά φαίνεται ότι δεν είναι. Ιδού οι κανόνες επανεγγραφής URL που πρέπει να βάλετε στο αρχείο <code>web.config</code>. Κάντε κλικ στο πεδίο και πατήστε <kbd>Ctrl+A</kbd> να τους επιλέξετε.  Έπειτα επικολλήστε τους στο τμήμα <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> του αρχείου <code>web.config</code>.

en: Custom date format:
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας:

en: enter a custom date format in the following field
el: δώστε μια προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας στο ακόλουθο πεδίο

en: Custom time format:
el: Προσαρμοσμένη μορφή ώρας:

en: enter a custom time format in the following field
el: δώστε την προσαρμοσμένη μορφή ώρας στο ακόλουθο πεδίο

en: You are about to remove the following plugins:
el: Πρόκειται να αφαιρέσετε τα ακόλουθα πρόσθετα:

en: Delete Plugins
el: Διαγραφή Προσθέτων

en: example:
el: παράδειγμα:

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
el: Όταν καθορίζετε πολλαπλές κατηγορίες ή ετικέτες σε ένα άρθρο, μόνο μια μπορεί να εμφανίζεται στον μόνιμο σύνδεσμο: η χαμηλότερη αριθμητικά κατηγορία. Αυτό εφαρμόζεται αν τροποποιήσετε την δομή περιλαμβάνοντας <code>%category%</code> ή <code>%tag%</code>.

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress! Για να ξεκινήσουμε, χρειαζόμαστε κάποια στοιχεία για τη βάση δεδομένων. Θα ερωτηθείτε για τα εξής:

en: This timezone is currently in daylight saving time.
el: Η ζώνη ώρας αυτή βρίσκεται σε θερινή ώρα.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
el: Η ζώνη ώρας αυτή δεν εφαρμόζει θερινή ώρα.

en: Timezone
el: Ζώνη Ώρας

en: Choose a city in the same timezone as you.
el: Επιλέξτε μια πόλη στην ίδια ζώνη ώρας με την τοποθεσία σας (για Ελλάδα επιλέξτε Athens)

en: This timezone is currently in standard time.
el: Η ζώνη ώρας βρίσκεται σε κανονική ώρα.

en: Custom Structure
el: Προσαρμοσμένη δομή

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
el: Δεν επιτρέπεται η μεταφορά του στοιχείου στα διεγραμμένα. Το επεξεργάζεται ο/η %s.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
el: Το στοιχείο που θέλετε να μεταφέρετε στα διεγραμμένα δεν υπάρχει πλέον.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
el: Το στοιχείο είναι στα διεγραμμένα και δεν γίνεται να το επεξεργαστείτε.  Επαναφέρτε το και ξαναδοκιμάστε.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
el: Το στοιχείο που θέλετε να επαναφέρετε από τα διεγραμμένα δεν υπάρχει πλέον.

en: Add Plugins
el: Προσθήκη προσθέτων

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
el: Η %s σταθερή στο αρχείου %s δεν χρειάζεται πλέον.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
el: Αν απλά θέλετε να πάρετε μια ιδέα του τι είναι διαθέσιμο, μπορείτε να περιηγηθείτε στα Προτεινόμενα και Δημοφιλή plugins χρησιμοποιώντας τις συνδέσεις στο επάνω αριστερό μέρος της οθόνης. Τα τμήματα αυτά εναλλάσσονται τακτικά.

[ctx: plugins]
en: Browse
el: Πλοήγηση

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
el: Μπορείτε να ορίσετε την επιθυμητή σας γλώσσα και τα αρχεία των μεταφράσεων θα μεταφορτωθούν και θα εγκατασταθούν αυτόματα (εφόσον το σύστημα αρχείων σας είναι εγγράψιμο)

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
el: Αν το επιθυμείτε, μπορείτε να θέσετε εδώ δικές σας δομές για τα <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s των κατηγοριών και των ετικετών σας. Για παράδειγμα θέτοντας το <code>topics</code> ως τη βάση των κατηγοριών σας θα κάνετε τους συνδέσμους των κατηγοριών να πάρουν τη μορφή <code>%s/topics/uncategorized/</code>. Αν αφήσετε αυτό το πεδίο κενό θα χρησιμοποιηθούν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
el: Οι Αναθεωρήσεις είναι αυτόματα αποθηκευμένες εκδόσεις του περιεχομένου ενός άρθρου ή μιας σελίδας σας, που δημιουργούνται σε τακτά χρονικά διαστήματα καθώς εσείς επεξεργάζεστε το περιεχόμενό σας. Το κόκκινο κείμενο στα αριστερά απεικονίζει το περιεχόμενο που έχει διαγραφεί. Το πράσινο κείμενο στα δεξιά απεικονίζει το περιεχόμενο που έχει προστεθεί.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Διαχείριση Αναθεωρήσεων</a>

en: Plugins list
el: Λίστα προσθέτων

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
el: Η ρύθμιση %s δεν είναι καταχωρημένη.  Οι μη καταχωρημένες (unregistered) ρυθμίσεις είναι παρωχημένες.  Δείτε https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: &larr; Return to editor
el: &larr; Επιστροφή στον διορθωτή

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
el: Χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια; <a href="%s">Την έχουμε</a>.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε το %s χειροκίνητα και να επικολλήσετε το ακόλουθο κείμενο σε αυτό.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
el: Θα χρησιμοποιήσουμε αυτές τις πληροφορίες για να δημιουργήσουμε ένα αρχείο %s.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
el: Η προεπιλογή είναι %s

en: Before getting started
el: Πριν ξεκινήσετε

en: Setup your database connection
el: Ρύθμιση σύνδεσης της βάσης δεδομένων σας

en: Successful database connection
el: Επιτυχής σύνδεση στη βάση δεδομένων

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
el: Περιήγηση %s (ενεργή)

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
el: Κατά πάσα πιθανότητα τα στοιχεία αυτά σας έχουν δοθεί από τον φιλοξενητή σας. Αν δεν τα γνωρίζετε, επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας για να συνεχίσετε. Αν είστε έτοιμοι&hellip;

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
el: Η θερινή ώρα ξεκινά: %s

en: All selected plugins are up to date.
el: Όλα τα επιλεγμένα πρόσθετα είναι ενημερωμένα.

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
el: Το επιλεγμένο πρόσθετο έχει <strong>διαγραφεί</strong>.

en: Filter plugins list
el: Φίλτρο λίστας προσθέτων

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Τεκμηρίωση στις ρυθμίσεις Nginx</a>.

note: translators: 1: new admin email, 2: Cancel link URL
en: There is a pending change of the admin email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
el: Εκκρεμεί αλλαγή της διεύθυνσης διαχειριστή σε %1$s. <a href="%2$s">Ακύρωση</a>

en: Post via email
el: Δημοσίευση μέσω e-mail

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
el: Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να γράψω το αρχείο %s.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
el: Θα πρέπει να είστε σε θέση να λάβετε αυτές τις πληροφορίες από τον πάροχο σας, αν το %s δεν λειτουργήσει.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
el: Επεξεργασία %s (ενεργό)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
el: Επεξεργασία %s (ανενεργό)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
el: Περιήγηση %s (ανενεργή)

en: Plugins list navigation
el: Περιήγηση λίστας προσθέτων

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
el: Aυτή η οθόνη σας επιτρέπει να επιλέγετε τη δομή μονίμων συνδέσμων. Μπορείτε να επιλέξετε μία από τις κοινές ρυθμίσεις ή να δημιουργήσετε μια προσαρμοσμένη URL δομή.

note: translators: %s: UTC time
en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is %s
el: Η ώρα <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> είναι %s

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
el: Το πρόσθετο %1$s  έχει <strong>απενεργοποιηθεί</strong> λόγω σφάλματος: %2$s

en: Plain
el: Απλή

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
el: Αν συμβεί κάτι με κάποιο πρόσθετο και χάσετε την πρόσβαση στο WordPress, διαγράψτε ή μετονομάστε το αρχείο ή τον κατάλογο του προσθέτου στο %s και θα απενεργοποιηθεί αυτόματα.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
el: Οι μόνιμοι σύνδεσμοι περιέχουν χρήσιμες πληροφορίες, όπως ημερομηνία δημοσίευσης, τίτλο, ή άλλα στοιχεία. Μπορείτε να επιλέξετε οποιαδήποτε από τις προτεινόμενες μορφές μόνιμων συνδέσμων, ή μπορείτε να δημιουργήσετε τους δικούας αν διαλέξετε την προσαρμοσμένη μορφή.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s
el: Η τοπική ώρα είναι %s

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
el: Η επίσημη ώρα ξεκινά στις: %s

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
el: Το WordPress σας προσφέρει τη δυνατότητα να δημιουργήσετε μία παραμετροποιήσιμη URL δομή για τους μόνιμους συνδέσμους και τα αρχεία σας. Η παραμετροποιήσιμη δομή μπορεί να βελτιώσει την αισθητική, τη χρησιμότητα, και τη μελλοντική συμβατότητα των συνδέσμων σας. Ένας <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">αριθμός από ετικέτες είναι διαθέσιμος</a>, κι εδώ είναι μερικά παραδείγματα για να ξεκινήσετε.

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
el: Οι ρυθμίσεις για δημοσίευση άρθρων μέσω email σας επιτρέπουν να στείλετε ένα email στην εγκατάσταση WordPress σας με το περιεχόμενο του άρθρου σας. Θα πρέπει να ρυθμίσετε ένα μυστικό email λογαριασμό με POP3 πρόσβαση για να το χρησιμοποιείσετε αυτό, έτσι ώστε κάθε μήνυμα που αποστέλλεται σε αυτό το email να δημοσιεύεται. Είναι σημαντικό, επομένως, αυτό το email να είναι αρκετά μυστικό.

en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
el: Για να δημοσιεύετε στο WordPress μέσω e-mail χρειάζεστε μια μυστική διεύθυνση αλληλογραφίας με πρόσβαση POP3. Τα μηνύματα που λαμβάνει η διεύθυνση αυτή θα δημοσιεύονται αυτόματα, οπότε καλό είναι να παραμείνει αρκετά μυστική. Αν θέλετε, ιδού τρεις τυχαίες συμβολοσειρές να διαλέξετε: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

note: translators: 1: Plugin Browser/Installer URL, 2: WordPress Plugin Directory URL 3: local plugin directory
en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your %3$s directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
el: Μπορείτε να βρείτε περισσότερα πρόσθετα για τον ιστότοπό σας χρησιμοποιώντας τη λειτουργία του <a href="%1$s">Πλοηγό/Εγκαταστάτη Προσθέτων</a> ή αναζητώντας απευθείας στο <a href="%2$s" target="_blank">Αποθετήριο Προσθέτων του WordPress</a> και εγκαθιστώντας νέα πρόσθετα με το χέρι. Για να εγκαταστήσετε χειροκίνητα ένα plugin απλά πρέπει να μεταφορτώσετε το αρχείο προσθέτου στον κατάλογο σας %3$s. Αφού έχει εγκατασταθεί ένα πρόσθετο, μπορείτε να ενεργοποιήσετε εδώ. Αφού γίνει αυτό μπορείτε να το ενεργοποιήσετε από εδώ.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
el: Αν επιλέξετε κάτι διαφορετικό από την Προεπιλογή, η διαδρομή με την δομή ετικετών, όρων περιστοιχισμένων από <code>%</code>, θα εμφανιστούν επίσης στο πεδίο προσαρμοσμένη δομή και μπορείτε να την προσαρμόσετε περαιτέρω.

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
el: Η διεύθυνση αυτή χρησιμοποιείται για διαχειριστικούς σκοπούς. Αν την αλλάξετε, θα λάβετε ένα μήνυμα επιβεβαίωσης στη νέα διεύθυνση. <strong>Για να ενεργοποιηθεί η νέα διεύθυνση πρέπει πρώτα να απαντήσετε στο μήνυμα επιβεβαίωσης.</strong>

en: Syndication feeds show the most recent
el: Το συνδεδεμένο περιληπτικό περιεχόμενο να εμφανίζει τα τελευταία

en: For each article in a feed, show
el: Για κάθε άρθρο σε μια τροφοδοσία, να εμφανίζεται

en: Reading Settings
el: Ρυθμίσεις Aνάγνωσης

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
el: Αν για οποιοδήποτε λόγο αυτή η αυτόματη δημιουργία του αρχείου δεν λειτουργεί, μην ανησυχείτε. Αυτό που κάνει είναι να συμπληρώνει τις πληροφορίες της βάσης δεδομένων σε ένα αρχείο ρυθμίσεων. Μπορείτε επίσης απλά να ανοίξετε το %1$s σε έναν επεξεργαστή κειμένου, να συμπληρώσετε τις πληροφορίες σας και να το αποθηκεύσετε ως %2$s.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
el: Μπορείτε επίσης να ορίσετε τον τρόπο προβολής του περιεχομένου στα κανάλια RSS: Πόσα άρθρα θα προβάλλονται και αν θα προβάλλεται το πλήρες άρθρο ή σύνοψη.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε πρόσθετο που είναι ενεργό στον κύριο ιστότοπο.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
el: Αν θέλετε, το WordPress μπορεί να ειδοποιεί αυτόματα διάφορες υπηρεσίες όταν δημοσιεύετε άρθρα.

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
el: Μόνιμοι σύνδεσμοι είναι τα URL της κάθε σελίδας, άρθρου, κατηγορίας και ετικέτας σας. Ο μόνιμος σύνδεσμος είναι η διεύθυνση που χρησιμοποιείται για σύνδεση στο περιεχόμενο αυτό. Το URL του κάθε άρθρου θα πρέπει να είναι μόνιμο, και να μην αλλάζει, εξ' ου και ο όρος "Μόνιμος σύνδεσμος".

en: Default Post Format
el: Προεπιλεγμένη μορφή άρθρου

en: WordPress &rsaquo; Installation
el: WordPress › εγκατάσταση

en: Double-check your email address before continuing.
el: Ελέγξτε προσεκτικά την ηλ. διεύθυνση πριν συνεχίσετε.

en: Install WordPress
el: Εγκατάσταση του WordPress

en: Information needed
el: Απαραίτητα στοιχεία

en: Success!
el: Έτοιμοι!

en: Add New Link
el: Νέος σύνδεσμος

en: %s link deleted. | %s links deleted
el[0]: %s σχόλιο διαγράφηκε.
el[1]: %s σχόλια διαγράφηκαν

en: Search Links
el: Αναζήτηση συνδέσμων

en: Link not found.
el: Ο σύνδεσμος δεν βρέθηκε.

en: Upload New Media
el: Μεταφόρτωση πολυμέσων

en: You are not allowed to edit this attachment.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το συνημμένο.

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
el: Νέο αρχείο

en: Comments %s
el: Σχόλια %s

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Profile
el: Προφίλ

en: Your Profile
el: Το προφίλ σας

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Writing
el: Σύνταξη

en: Reading
el: Ανάγνωση

en: Permalinks
el: Μόνιμοι σύνδεσμοι

en: These settings may be overridden for individual articles.
el: Οι ρυθμίσεις αυτές γίνεται να τροποποιηθούν για μεμονωμένα άρθρα.

en: Other comment settings
el: Άλλες ρυθμίσεις σχολίων

en: Users must be registered and logged in to comment
el: Σχόλια επιτρέπονται μόνο σε εγγεγραμμένα και συνδεδεμένα μέλη

en: Automatically close comments on articles older than %s days
el: Αυτόματο κλείσιμο σχολίων σε άρθρα άνω των %s ημερών

en: last
el: τελευταία

en: first
el: πρώτη

en: older
el: παλαιότερα

en: newer
el: νεότερα

en: Email me whenever
el: Να ειδοποιούμαι όποτε

en: Anyone posts a comment
el: Υποβάλλεται σχόλιο

en: A comment is held for moderation
el: Υπάρχει σχόλιο για έλεγχο

en: Comment author must have a previously approved comment
el: Ο συντάκτης πρέπει να έχει ήδη εγκεκριμένο σχόλιο

en: Comment Moderation
el: Συντονισμός σχολίων

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
el: Σχόλια με πάνω από %s συνδέσμους να τίθενται σε αναμονή. (Οι πολλοί υπερσύνδεσμοι είναι κοινό γνώρισμα των ανεπιθύμητων σχολίων.)

en: Comment Blacklist
el: Μαύρη λίστα σχολίων

en: Avatars
el: Άβαταρ

en: Avatar Display
el: Προβολή άβαταρ

en: Show Avatars
el: Να προβάλλονται άβαταρ

en: Maximum Rating
el: Αξιολόγηση

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: G &#8212; Suitable for all audiences
el: G — Κατάλληλο για όλους

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
el: PG — Πιθανόν ακατάλληλο, συνήθως μόνο για άνω των 13

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
el: R — Κατάλληλο για ηλικίες άνω των 17

note: translators: Content suitability rating: http://bit.ly/89QxZA
en: X &#8212; Even more mature than above
el: X — Ακόμα λιγότερο κατάλληλο από το παραπάνω

en: Default Avatar
el: Προεπιλογή άβαταρ

en: Blank
el: Κενό

en: Gravatar Logo
el: Λογότυπο Gravatar

en: Identicon (Generated)
el: Identicon (παράγεται αυτόματα)

en: Wavatar (Generated)
el: Wavatar (παράγεται αυτόματα)

en: MonsterID (Generated)
el: MonsterID (παράγεται αυτόματα)

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Use https
el: Χρήση HTTPS

en: User(s) already exists.
el: Το μέλος ή τα μέλη υπάρχουν ήδη.

en: Repair Database
el: Επιδιόρθωση βάσης

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
el: Νέο πρόσθετο

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
el: Σελιδοποίηση σχολίων:  %1$s σχόλια 1ου επιπέδου ανά σελίδα και μπροστά η %2$s σελίδα

en: Notice:
el: Ειδοποίηση:

en: Yes, take me to my profile page
el: Ναι.  Μετάβαση στο προφίλ μου.

en: Insufficient Requirements
el: Ανεπαρκείς προϋποθέσεις

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
el: Δεν επιτρέπεται να προσθέτετε συνδέσμους στον ιστότοπο αυτό.

[ctx: settings screen]
en: General
el: Γενικά

en: The menu item has been successfully deleted.
el: Το στοιχείο μενού διαγράφηκε με επιτυχία.

en: The menu has been successfully deleted.
el: Το μενού διαγράφηκε με επιτυχία!

en: Please enter a valid menu name.
el: Συμπληρώστε έγκυρο όνομα μενού.

en: Enter menu name here
el: Πληκτρολογήστε όνομα μενού

en: Save Menu
el: Αποθήκευση μενού

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
el: Εμφώλευση σχολίων έως %s επίπεδα

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
el: Στην κορυφή να προβάλλονται τα %s σχόλια

en: Site Visibility
el: Ορατότητα ιστοτόπου

en: Always use https when visiting the admin
el: Πάντα σύνδεση μέσω HTTPS στον πίνακα ελέγχου

en: Important:
el: Προσοχή:

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
el: Κάποια προβλήματα παραμένουν. Για να ζητήσετε βοήθεια, π.χ. στο <a href="%s">επίσημο φόρουμ</a>, θα χρειαστείτε τα παρακάτω στοιχεία:

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
el: Ένας ή περισσότεροι πίνακες δεν είναι διαθέσιμοι. Αν πατήσετε <i>Επιδιόρθωση βάσης</i>, το WordPress θα επιχειρήσει να διορθώσει τους πίνακες αυτούς. Η επιδιόρθωση ίσως πάρει λίγη ώρα.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
el: Θέλετε να επεξεργαστείτε συνημμένο που δεν υπάρχει. Μήπως έχει διαγραφεί;

en: Default article settings
el: Αρχικές ρυθμίσεις άρθρων

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
el: (Οι εγγραφές είναι κλειστές. Μόνο μέλη του ιστοτόπου επιτρέπεται να σχολιάζουν.)

en: Retro (Generated)
el: Ρετρό (παράγεται αυτόματα)

en: Collapse menu
el: Σύμπτυξη μενού

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
el: Συμπληρώστε τα παρακάτω στοιχεία. (Γίνεται να τα αλλάξετε αργότερα.)

en: Network Setup
el: Ρύθμιση δικτύου

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
el: Εδώ μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία πολυμέσων χωρίς να έχετε δημιουργήσει ένα άρθρο πρώτα. Αυτό σας επιτρέπει να ανεβάζετε αρχεία για να τα χρησιμοποιήσετε αργότερα σε άρθρα και σελίδες ή για να φτιάξετε ένα σύνδεσμο ιστού για ένα συγκεκριμένο αρχείο, τον οποίο μπορείτε να μοιραστείτε. Υπάρχουν τρεις επιλογές για ανέβασμα αρχείων:

en: Skip to main content
el: Μετάβαση στο περιεχόμενο

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Ο χαρακτήρας "\" δεν επιτρέπεται σε συνθηματικά!

en: No thanks, do not remind me again
el: Ευχαριστώ. Να μη μου γίνει άλλη υπενθύμιση.

[ctx: widget]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: widget]
en: Add
el: Προσθήκη

en: Configuration Error
el: Σφάλμα ρυθμίσεων

[ctx: Howdy]
en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
el: Περιμένατε παραπάνω βήματα; Συγγνώμη που σας απογοητεύουμε. Είστε έτοιμοι!

en: Deleting Links
el: Διαγραφή συνδέσμων

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
el: Όταν διαγράφετε έναν σύνδεσμο, ο σύνδεσμος διαγράφεται οριστικά! (Δεν υπάρχει κάδος για συνδέσμους.)

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
el: Ο πίνακας %s είναι εντάξει.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
el: Ο πίνακας %1$s έχει πρόβλημα. Αναφέρει το εξής σφάλμα: %2$s. Το WordPress θα επιχειρήσει να κάνει επιδιόρθωση…

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
el: Ο πίνακας %s επιδιορθώθηκε επιτυχώς.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
el: Αποτυχία επιδιόρθωσης του πίνακα %1$s. Σφάλμα: %2$s

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
el: Ο πίνακας %s είνα ήδη βελτιστοποιημένος.

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
el: Ο πίνακας %s βελτιστοποιήθηκε επιτυχώς.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
el: Αποτυχία βελτιστοποίηση του πίνακα %1$s. Σφάλμα: %2$s

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
el: Το WordPress μπορεί να κοιτάξει αυτόματα για κάποια κοινά ζητήματα στη βάση δεδομένων και να τα διορθώσει. Η επιδιόρθωση ίσως πάρει λίγη ώρα.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
el: Το WordPress έχει επίσης τη δυνατότητα να βελτιοποιήσει τη βάση. Σε κάποιες περιπτώσεις η βελτιστοποίηση αποφέρει καλύτερη απόδοση. Η επιδιόρθωση και η βελτιστοποίηση ίσως διαρκέσουν λίγη ώρα και η βάση θα είναι κλειδωμένη στο μεταξύ.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
el: Θέλετε να επεξεργαστείτε κάτι που δεν είναι συνημμένο. Επιστρέψτε στην προηγούμενη οθόνη και δοκιμάστε πάλι.

en: Update Media
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Updates %s
el: Ενημερώσεις %s

[ctx: admin menu]
en: All Links
el: Όλοι οι σύνδεσμοι

en: All Comments
el: Όλα τα σχόλια

en: Plugins %s
el: Πρόσθετα %s

en: Installed Plugins
el: Εγκατεστημένα

[ctx: plugin editor]
en: Editor
el: Επεξεργασία

en: All Users
el: Όλα τα μέλη

[ctx: user]
en: Add New
el: Προσθήκη

en: Add New User
el: Προσθήκη μέλους

en: Available Tools
el: Όλα τα εργαλεία

en: Delete Site
el: Διαγραφή ιστοτόπου

en: Multisite support is not enabled.
el: Δεν είναι ενεργοποιημένη η υποστήριξη δικτύου.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
el: Ο σύνδεσμος αυτός δεν λειτουργεί. Παρακαλούμε διαλέξτε μια άλλη επιλογή.

en: Delete My Site
el: Διαγραφή του ιστοτόπου μου

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
el: Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιείτε το %s πλέον, συμπληρώστε την αίτηση από κάτω. Μόλις πιέσετε <strong>Οριστική διαγραφή ιστοτόπου</strong> θα σας σταλεί ένα μήνυμα με έναν υπερσύνδεσμο επιβεβαίωσης. Κάντε κλικ στον υπερσύνδεσμο για να εκτελεστεί η διαγραφή.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
el: Υπενθύμιση:  Η επαναφορά διεγραμμένων ιστότοπων δεν είναι δυνατή.

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
el: Δηλώνω ότι επιθυμώ να απενεργοποιήσω οριστικά τον ιστότοπό μου και ότι γνωρίζω ότι θα είναι κατόπιν αδύνατο να επανακτήσω ή επαναχρησιμοποιήσω το %s.

en: Delete My Site Permanently
el: Οριστική διαγραφή του ιστοτόπου μου

en: Global Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Selected menus have been successfully deleted.
el: Τα επιλεγμένα στοιχεία διαγράφηκαν με επιτυχία!

en: Menu locations updated.
el: Οι τοποθεσίες ενημερώθηκαν.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
el: Από την οθόνη τούτη διαχειρίζεστε τα μενού πλοήγησης.

en: Menu Management
el: Διαχείριση μενού

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
el: Για να διαγράψετε ένα στοιχείο μενού, <strong>αναπτύξτε το και πιέστε Διαγραφή</strong>.

en: Editing Menus
el: Επεξεργασία μενού

en: Edit Menus
el: Επεξεργασία μενού

en: Manage Locations
el: Διαχείριση τοποθεσιών

en: Theme Location
el: Τοποθεσία μενού

en: Select a Menu
el: Επιλογή μενού

[ctx: menu]
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
el: Επεξεργαστείτε το μενού σας από κάτω ή <a href="%s">φτιάξτε ένα νέο</a>.

en: Select a menu to edit:
el: Επιλογή μενού για επεξεργασία:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
el: ή <a href="%s">φτιάξτε ένα νέο μενού</a>.

en: Menu 1
el: Μενού 1

en: Menu Structure
el: Δομή μενού

en: Menu Settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Auto add pages
el: Αυτόματη προσθήκη σελίδων

en: Theme locations
el: Τοποθεσίες μενού

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να διαχειρίζεστε επιλογές στον ιστότοπο αυτό.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
el: Από την οθόνη τούτη ορίζετε την προβολή σχολίων και συνδέσμων στα άρθρα και τις σελίδες σας. Για περισσότερα, δείτε την επίσημη τεκμηρίωση στον Codex (στα αγγλικά) ακολουθώντας τον σύνδεσμο στα δεξιά.

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
el: Ειδοποίηση ιστολογίων που συνδέονται από άρθρα

en: Before a comment appears
el: Για να προβληθεί ένα σχόλιο

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
el: Άβαταρ είναι ένα εικονίδιο που σας ακολουθεί από ιστολόγιο και ιστολόγιο και προβάλλεται δίπλα στα σχόλιά σας (εφόσον υποστηρίζεται από το εκάστοτε ιστολόγιο). Εδώ ενεργοποιείτε την προβολή άβαταρ στα σχόλια του δικού σας ιστολογίου.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
el: Αν θέλετε να επιτρέπεται σε επισκέπτες να εγγράφονται μόνοι τους (αντί να επιτρέπεται εγγραφή μόνο από διαχειριστή) επιλέξτε την <i>Αυτοεγγραφή</i>. Στην επόμενη επιλογή γίνεται να ορίσετε το ρόλο που ανατίθεται αυτόματα στα νέα μέλη.

en: It is up to search engines to honor this request.
el: Η τήρηση του όρου αυτού εξαρτάται από την εκάστοτε μηχανή αναζήτησης.

en: Repeat Password
el: Επαναπληκτρολόγηση συνθηματικού

en: Comment must be manually approved
el: Το σχόλιο θα πρέπει να εγκριθεί χειροκίνητα.

en: Your passwords do not match. Please try again.
el: Οι κωδικοί σας δεν ταιριάζουν. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: You must provide an email address.
el: Θα πρέπει να δώσετε μια ηλεκτρονική διεύθυνση.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
el: Σύρετε κάθε στοιχείο στη σειρά που προτιμάτε. Κάντε κλικ στο βέλος στα δεξιά του στοιχείου να αποκαλύψετε πρόσθετες επιλογές διαμόρφωσης.

en: Add, organize, and modify individual menu items
el: Προσθέστε, οργανώσετε και να τροποποιήσετε μεμονωμένα στοιχεία μενού

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
el: Αυτή η οθόνη χρησιμοποιείται για την ανάθεση σε global επίπεδο μενού σε σημεία που ορίζονται από το θέμα σας.

en: Assigned Menu
el: Ορίστηκε στο μενού

en: Edit Link
el: Διόρθωση συνδέσμου

en: Search Engine Visibility
el: Ορατότητα μηχανής αναζήτησης

en: Allow search engines to index this site
el: Να επιτρέπεται σε μηχανές αναζήτησης η ευρετηριοποίηση του ιστότοπου

en: Discourage search engines from indexing this site
el: Να απαγορεύεται σε μηχανές αναζήτησης η ευρετηριοποίηση του ιστότοπου

en: You must be a member of at least one site to use this page.
el: Για να χρησιμοποιήσετε αυτή τη σελίδα πρέπει να είστε μέλος τουλάχιστον ενός ιστότοπου.

en: The primary site you chose does not exist.
el: Ο πρωτεύον ιστότοπος που επιλέξατε δεν υπάρχει.

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
el: Μπορείτε να αναθέσετε τοποθεσίες θεμάτων σε συγκεκριμένα μενού <strong>επιλέγοντας τις επιθυμητές ρυθμίσεις</strong> στο κάτω τμήμα του επεξεργαστή μενού. Για να αναθέσετε μενού σε όλες τις τοποθεσίες μενού με μια κίνηση, <strong>πηγαίνετε στην καρτέλα Διαχείριση Τοποθεσιών</strong> στην κορυφή της οθόνης.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
el: Οι σύνδεσμοι μπορούν να ομαδοποιηθούτν σε Κατηγορίες Συνδέσμων. Αυτές είναι διαφορετικές από τις κατηγορίες των άρθρων

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
el: Για να επεξεργαστείτε ένα μενού που έχει ορισθεί σε κάποια τοποθεσία του θέματος <strong>πατήστε το διπλανό σύνδεσμο &#8217;Επεξεργασία&#8217;</strong>

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
el: Συγνώμη, αυτή δεν είναι έγκυρη ηλ. διεύθυνση. Η Ηλ. διεύθυνση μοιάζει σαν <code>username@example.com</code>.

[ctx: menu]
en: Use new menu
el: Χρησιμοποιείστε νέα μενού

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
el: Αυτή η οθόνη σε αφήνει να κάνεις επεξεργασία πέντε πεδίων για μεταδεδομένα σε ένα αρχείο μέσα στην βιβλιοθήκη πολυμέσων.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
el: Σε αυτή την οθόνη παρουσιάζονται όλοι οι ιστότοποι ενός χρήστη στο δίκτυο και μπορεί να τεθεί ο προεπιλεγμένος ιστότοπος του χρήστη. Ακόμη, οι χρήστες μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους συνδέσμους κάτω από τον τίτλο κάθε ιστότοπου για να επισκεφθούν τον ιστότοπο ή τον Πίνακα Ελέγχου του.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
el: <strong>Δραστηριότητα</strong> - Παρουσιάζει τα προγραμματισμένα προς δημοσίευση άρθρα, τα πρόσφατα δημοσιευμένα άρθρα και τα πιο πρόσφατα σχόλια στα άρθρα σας και σας επιτρέπει να τα επεξεργαστείτε.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
el: Για να επεξεργαστείτε ένα υπάρχων μενού, <strong>επιλέξετε ένα μενού από το drop down και κάντε κλικ στην Επιλογή</strong>

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
el: <strong>Σύρτε και μετακίνηστε</strong> τα αρχεία σας στην παρακάτω περιοχή. Επιτρέπονται πολλαπλά αρχεία.

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
el: Επεξεργαστείτε το προεγκατεστημένο μενού προσθέτοντας ή αφαιρώντας αντικείμενα. Σύρετε κάθε αντικείμενο στη θέση που επιθυμείτε. Πατήστε Δημιουργία Μενού για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
el: Αν δεν έχετε &#8217; ακόμα δημιουργήσει μενού, <strong>Κάντε κλίκ στο &#8217; και δημιουργήστε ένα μενού &#8217; υπερσύνδεσμο </strong> για να ξεκινήσετε.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
el: Το κουτί με το μενού διαχερίσης του μενού στην κορυφή της οθόνης χρησιμοποιείται για να ελέγχει ποια μενού είναι ανοικτά στον επεξεργαστή κειμένου από κάτω.

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
el: Κάθε προσαρμοσμένο μενού μπορεί να περιέχει συνδέσμους σε άλλες σελίδες, κατηγορίες, άρθρα, ή ακόμη σε άλλους τύπους περιεχομένου ή ειδικούς συνδέσμους. Τα μενού με συνδέσμους προστίθενται επιλέγοντας αντικείμενα από τα πτυσσόμενα κουτιά στην αριστερή στήλη από κάτω.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
el: Για να αναθέσετε μενού σε μία ή περισσότερες τοποθεσίες του θέματός σας, <strong>επιλέξτε ένα μενού από το πτυσσόμενο μενού κάθε τοποθεσίας</strong>. Όταν έχετε ολοκληρώσει, <strong>πατήστε Αποθήκευση Αλλαγών</strong>.

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
el: Για να προσθέσετε ένα νέο μενού, σε αντίθεση με το να αναθέσετε ένα υπάρχον, <strong>κάνετε κλικ στο σύνδεσμο &#8217;Χρήση νέου μενού&#8217;</strong>. Το νέο σας μενού θα ορισθεί στη συγκεκριμένη τοποθεσία του θέματός σας.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
el: Μέχρι την έκδοση WordPress 3.0, τώρα ονομάζεται ένα δίκτυο πολυιστοτόπων έπρεπε να εγκατασταθεί ξεχωριστά ως WordPress MU (πολυχρηστικό).

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
el: Το αριστερό μενού πλοήγησης παρέχει συνδέσμους προς όλες τις οθόνες της διαχείρισης του WordPress, με υπο-μενού που εμφανίζονται όταν περνάτε το ποντίκι σας από πάνω τους. Μπορείτε να ελαχιστοποιήσετε το μενού αυτό σε απλά εικονίδια πατώντας το βέλος Σύμπτυξη Μενού.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
el: Σε αυτή την οθόνη ορίζετε βασικές παραμέτρους του ιστότοπου σας.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
el: <strong>Τραβήξτε και αφήστε</strong> - Για να μετακινήστε τα πλαίσια τραβήξτε και αφήστε τα από τη μπάρα του τίτλου του εκάστοτε επιλεγμένου κουτιού ακολουθώντας τη γκρίζα διακεκομμένη γραμή που σας δείχνει πού θα τοποθετηθεί.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
el: Ο ιστότοπος σας στο %s διαγράφηκε με επιτυχία. Καλή αντάμωση!

en: Settings saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
el: <strong>Ειδήσεις του WordPress</strong> - Οι τελευταίες ειδήσεις από το επίσημο ιστότοπο του WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, και δημοφιλή και πρόσφατα πρόσθετα.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
el: <strong>Ειδήσεις του WordPress</strong> - Οι τελευταίες ειδήσεις από το επίσημο ιστότοπο του WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
el: Κατά την διορθώση του αρχείου %1$s σας, αφιερώστε μια στιγμή να επιβεβαιωθείτε οτι έχετε όλα τα 8 κλειδιά και είναι μοναδικά. Μπορείτε να δημιουργήσετε χρησιμοποιώντας <a href="%2$s">την υπηρεσία ασφάλειας WordPress.org</a>.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
el: Ευχαριστούμε. Ελέγξτε το ηλεκτρ. ταχυδρομείο σας για τον σύνδεσμο επιβεβαίωσης ενέργειας. Ο ιστότοπος δεν θα διαγραφεί μέχρι ο σύνδεσμος επιβεβαιωθεί.

en: Confirm use of weak password
el: Επιβεβαιώστε τη χρήση αδύναμου συνθηματικό

en: Confirm Password
el: Επικύρωση κωδικού πρόσβασης

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when installing WordPress.
el: Η σταθερή DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES δεν μπορεί να καθοριστεί κατά την εγκατάσταση.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
el: Στα περισσότερα θέματα, ο τίτλος εμφανίζεται στο πάνω μέρος της κάθε σελίδας, στη γραμμή τίτλου του φυλλομετρητή και ως όνομα του καναλιού RSS. Επισης απο πολλά θέματα εμφανίζεται και ο υπότιτλος.

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
el: Η επιδιόρθωση ολοκληρώθηκε. Αφαιρέστε την παρακάτω γραμμή από το wp-config.php, ώστε να μην είναι δυνατή η χρήση της σελίδας από μη εξουσιοδοτημένους χρήστες.

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
el: Για να είναι δυνατή η αυτόματη επιδιόρθωση της βάσης δεδομένων από αυτή τη σελίδα, προσθέστε την παρακάτω γραμμή στο αρχείο <code>wp-config.php</code>. Μόλις προστεθεί στις ρυθμίσεις, ανανεώστε τη σελίδα.

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
el: Το αρχείο <code>wp-config.php</code> έχει κενό πρόθεμα βάσης δεδομένων, το οποίο δεν υποστηρίζεται.

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
el: Ονομάστε το μενού σας και έπειτα πιέστε Δημιουργία μενού.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
el: Τα πλαίσια στην οθόνη του Πίνακα Ελέγχου σας είναι:

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις ακόλουθες δυνατότητες για να διαμορφώσετε την σελίδα του Πίνακα Ελέγχου ώστε να σας εξυπηρετεί καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες από τις υπόλοιπες οθόνες διαχείρισης.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
el: Οι σύνδεσμοι στην γραμμή εργαλείων στο επάνω μέρος της οθόνης συνδέουν τον Πίνακα Ελέγχου και την δημόσια όψη του ιστότοπου σας, και παρέχουν πρόσβαση στο προφίλ και βοηθητικές πληροφορίες του WordPress.

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
el: <strong>Πατώντας στο βελάκι στα δεξιά ενός μενού</strong> στον επεξεργαστή κειμένου θα εμφανιστεί ένα σύνολο από συνήθεις ρυθμίσεις. Επιπρόσθετες ρυθμίσεις, όπως ο στόχος του συνδέσμου, οι κλάσεις CSS του, οι συσχετισμοί του συνδέσμου και η περιγραφή του μπορούν να ενεργοποιηθούν και να απενεργοποιηθούν μέσω της καρτέλας Επιλογές Προβολής.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
el: Μπορείτε να προσαρμόσετε την εμφάνιση αυτής της οθόνης από την καρτέλα Επιλογές προβολής και/ή από τις λίστες φιλτραρίσματος που υπάρχουν πάνω από τον πίνακα συνδέσμων.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Ρυθμίσεις Συζήτησης</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τον Πίνακα Ελέγχου</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τα Μενού</a>

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
el: Γεια σου ###USERNAME###,
    
    Πρόσφατα πατήσατε στον σύνδεσμο 'Διαγραφή Ιστότοπου' στον ιστότοπο σας και συμπληρώσατε
    την φόρμα στην σελίδα.
    
    Αν θέλετε πραγματικά να διαγράψετε τον ιστότοπο σας, πατήστε στον παρακάτω σύνδεμο. Δεν θα
    ερωτηθείτε ξανά να το επιβεβαιώσετε οπότε πατήστε αν είναι απολύτως σίγουρο:
    ###URL_DELETE###
    
    Αν διαγράψετε τον ιστότοπο, παρακαλώ σκεφθείτε να ανοίξετε ένα νέο ιστότοπο εδώ
    κάποια στιγμή στο μέλλος! (Αλλά να θυμάστε ο τρέχων ιστότοπος και ψευδώνυμο 
    έφυγαν για πάντα.)
    
    Ευχαριστούμε που χρησιμοποιήσατε τον ιστότοπο,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
el: Για να προσθέσετε ένα προσαρμοσμένο σύνδεσμο, <strong>επεκτείνετε την περιοχή Προσαρμοσμένων Συνδέσμων, δώστε μια διεύθυνση και κείμενο συνδέσμου, και πατήστε Προσθήκη στο Μενού</strong>

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> απαιτεί PHP %2$s ή νεότερη και MySQL %3$s ή νεότερη. Έχετε PHP %4$s και MySQL %5$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> απαιτεί PHP %2$s ή νεότερη. Έχετε PHP έκδ. %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η εγκατάσταση είναι αδύνατη διότι το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> απαιτεί MySQL %2$s ή νεότερη. Έχετε MySQL %3$s.

en: Main menu
el: Κύριο μενού

en: Edit selected menu
el: Τροποποίηση επιλεγμένου μενού

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
el: Έχετε λάβει πρόσκληση να εγγραφείτε στο '%1$s' στη διεύθυνση
    %2$s με τον ρόλο του %3$s.
    
    Αν δεν επιθυμείτε να εγγραφείτε στον ιστότοπο αυτό,
    απλά αγνοήστε το μήνυμα τούτο. Η πρόσκληση θα εκπνεύσει μέτα από λίγες ημέρες.
    
    Κάντε κλικ στον σύνδεσμο που ακολουθεί για να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας:
    %%s

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα ώστε να διαγράψετε τον ιστότοπο αυτό.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
el: Καλώς ήρθατε στον πίνακα ελέγχου του WordPress! Ο πίνακας ελέγχου είναι η οθόνη που βλέπετε κάθε φορά που συνδέεστε στον ιστότοπό σας — από εδώ έχετε πρόσβαση σε όλα τα υπόλοιπα μέρη του WordPress. Μπορείτε να βρείτε βοήθεια για κάθε διαχειριστική σελίδα πατώντας την καρτέλα Βοήθεια στην πάνω γωνία.

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
el: Το συνημμένο είναι στα διεγραμμένα και δεν γίνεται να το επεξεργαστείτε. Επαναφέρτε το από τα διεγραμμένα και ξαναδοκιμάστε.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
el: Καλώς ήρθατε στην διάσημη 5-λεπτη διαδικασία εγκατάστασης του WordPress! Μόνο συμπληρώστε τις πληροφορίες παρακάτω και είστε στο δρόμο να χρησιμοποιήσετε την πιο επεκτάσιμη και πανίσχυρη προσωπική πλατφόρμα δημοσιεύσεων στον κόσμο.

en: The username you provided has invalid characters.
el: Το όνομα χρήστη που δώσατε έχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες.

en: Please provide a valid username.
el: Παρακαλώ δώστε ένα έγκυρο όνομα χρήστη.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
el: To θέμα σας δεν υποστηρίζει μενού πλοήγησης ούτε μικροεφαρμογές.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
el: Μπορείτε να προσθέσετε συνδέσμους που θα εμφανίζονται στον ιστότοπό σας, συνήθως μέσω κάποιας <a href="%s">Μικροεφαρμογής</a>. Υπάρχουν ορισμένοι σύνδεσμοι προς ιστότοπους της κοινότητας WordPress ενδεικτικά εκ των προτέρων.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
el: Τα μενού μπορούν να εμφανιστούν σε σημεία που καθορίζει το ενεργό σας θέμα, ακόμη και σε πλευρικές στηλες, προσθέτοντας μια μικροεφαρμογή &#8220;Προσαρμοσμένου Μενού&#8221; στην οθόνη των <a href="%1$s">Μονάδων</a>. Αν το θέμα σας δεν υποστηρίζει τη δυνατότητα προσαρμοσμένων μενού (τα προεγκατεστημένα θέματα τα υποστηρίζουν, %2$s και %3$s, do), μπορείτε να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτό ακολουθώντας το σύνδεσμο προς την Τεκμηρίωση στο πλάι.

[ctx: theme editor]
en: Editor
el: Διορθωτής

en: Mystery Person
el: Μυστήριο άτομο

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
el: Τα ονόματα χρηστών μπορούν να έχουν μόνο αριθμούς, γράμματα, κενά, κάτω παύλες, ενωτικά, τελείες και το χαρακτήρα @.

en: Manage in Customizer
el: Διαχείριση στον Προσαρμογέα

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
el: Χρειάζεστε το συνθηματικό για σύνδεση. Παρακαλούμε αποθηκεύστε το σε μια ασφαλή τοποθεσία.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
el: Χρησιμοποιείτε έναν αυτόματα δημιουργημένο συνθηματικό στο λογαριασμό σας. Θα θέλατε να τον αλλάξετε;

en: Allow automatic database repair
el: Να επιτρέπεται η αυτόματη επιδιόρθωση βάσης δεδομένων

en: Check secret keys
el: Ελέγξτε τα μυστικά κλειδιά

[ctx: site]
en: Add New
el: Προσθήκη Νέου

en: Links list
el: Λίστα συνδέσμων

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
el: <strong>Με μια ματιά</strong>  &mdash; Εμφανίζει μια περίληψη των περιεχομένων του ιστότοπου και προσδιορίζει ποιο θέμα και ποια έκδοση του WordPress χρησιμοποιείτε.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
el: <strong>Χειριστήρια Πλαισίων</strong> - Πατήστε στην μπάρα τίτλου του πλαισίου να επεκτείνετε ή μαζέψετε. Μερικά πλαίσια που προσθέτουν τα πρόσθετα μπορεί να έχουν διαμορφούμενο περιεχόμενο οπότε και θα εμφανίζουν  σύνδεσμο &#8220;Ρυθμίσεων&#8221 όταν βρίσκεστε πάνω από αυτό.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
el: <strong>Καλώς Ήρθατε</strong> &mdash;  Εμφανίζει συνδέσμους με μερικές από τις πιο συχνές εργασίες όταν ρυθμιζετε ένα νέο ιστοτοπο.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
el: (Έχει οριστεί σε:%s)

en: Your Email
el: Η ηλ. διεύθυνσή σας

en: Invalid item ID.
el: Λανθασμένο ID στοιχείου.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Παρακαλώ δώστε μια ηλ. διεύθυνση.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
el: <strong>Γρήγορο Πρόχειρο </strong> - Σας επιτρέπει να δημιουργήσετε ένα νέο άρθρο και να το σώσετε ως σχέδιο. Επίσης εμφανίζει συνδέσμους στα 5 πιο πρόσφατα σχέδια-άρθρα που έχετε ξεκινήσει.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
el: <strong>Επιλογές Προβολής</strong> - Χρησιμοποιήστε την καρτέλα Επιλογές Προβολής για να προσδιορίσετε ποιες περιοχές του Πίνακα Ελέγχου θα εμφανίζονται.

en: Comment author must fill out name and email
el: Ο συντάκτης του σχολίου πρέπει να συμπληρώσει όνομα και ηλ. διεύθυνση

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
el: Για επισκέπτες χωρίς δικό τους άβαταρ,  μπορείτε είτε να προβάλλεται ένα γενικό λογότυπο είτε να παράγεται αυτόματα ένα εικονίδιο βάσει της ηλ. διεύθυνσής τους.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πληκτρολογήστε το ίδιο συνθηματικό και στα δύο πεδία.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
el: Σχόλια με μία από τις παρακάτω λέξεις στο περιεχόμενο, το όνομα, την ηλ. διεύθυνση, την διεύθυνση URL ή την διεύθυνση IP θα μπαίνουν στην <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">λίστα προς έγκριση</a>.  Μία λέξη ή IP ανά γραμμή.  Η αντιστοίχιση ταιριάζει και μέσα στις λέξεις, οπότε το &#8220;press&#8221;  πιάνει και το &#8220;WordPress&#8221;.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
el: Όταν ενα σχόλιο περιέχει μία από τις παρακάτω λέξεις στο περιεχόμενο, το όνομα, το URL, την ηλ. διεύθυνση ή την IP θα σημαίνονται ως ανεπιθύμητα.  Μία λέξη ή IP ανά γραμμής.  Η αντιστοίχιση ταιριάζει και μέσα στις λέξεις οπότε το &#8220;press&#8221; πιάνει και το &#8220;WordPress&#8221;.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
el: WordPress › Επιδιόρθωση βάσης δεδομένων

en: Repair and Optimize Database
el: Επιδιόρθωση και βελτιστοποίηση βάσης δεδομένων

en: Database repair results
el: Αποτελέσματα επιδιόρθωσης βάσης δεδομένων

en: From this screen you can:
el: Από την οθόνη αυτή μπορείτε να:

en: Create, edit, and delete menus
el: Δημιουργήσετε, επεξεργαστείτε και να διαγράψετε μενού

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
el: Μπορείτε να αναδιοργανώσετε τα στοιχεία ενός μενού <strong>με το πληκτρολόγιο ή σέρνοντας τα με το ποντίκι</strong>. Για να μεταφέρετε ένα στοιχείο σε θέση υπομενού μετακινήστε το ελαφρά προς τα δεξιά.

en: WordPress database repair
el: Επιδιόρθωση βάσης δεδομένων του WordPress

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
el: Για να προσθέσετε ένα ή περισσότερα στοιχεία ταυτόχρονα <strong> τσεκάρετε το πλαίσιο επιλογής δίπλα σε κάθε στοιχείo και πατήστε το κουμπί Προσθήκη στο μενού</strong>

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
el: Σημείωση: Καμία από τις επιλογές αυτές δεν φράζει απολύτως την πρόσβαση στον ιστότοπό σας. Το αν η επιλογή σας γίνει σεβαστή εξαρτάται από την εκάστοτε μηχανή αναζήτησης.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
el: Το θέμα σας δεν υποστηρίζει εγγενώς μενού, αλλά μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε στις πλευρικές στήλες με την προσθήκη της μικροεφαρμογής &#8220;Προσαρμοσμένο Μενού&#8221; στην οθόνη <a href="%s">Μικροεφαρμογών</a>.

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
el: Επαναφορά στον <strong>μεταφορτωτή περιηγητή</strong> κάνοντας κλικ στο παρακείμενο σύνδεσμο από το πλαίσιο σύρε και άφησε.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
el: Κάνοντας κλικ στο <strong>Επιλέξτε αρχεία</strong> ανοίγει ένα παράθυρο με τα αρχεία του υπολογιστή σας. Επιλέγοντας <strong>Άνοιγμα</strong> αφού έχετε διαλέξει το αρχείο που θέλετε, ενεργοποιείται η μπάρα πρόοδου στην οθόνη μεταφόρτωσης.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
el: Θα πρέπει να πατήσετε το κουμπί Αποθήκευση αλλαγών στο κάτω μέρος της οθόνης για να εφαρμοστούν οι νέες ρυθμίσεις.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
el: H URL του WordPress και η URL μπορεί να είναι η ίδια (example.com) ή διαφορετική, για παράδειγμα μπορείτε να έχετε τα αρχεία της δομής του  WordPress (example.com/wordpress) σε υποκατάλογο αντί του κεντρικού καταλόγου.

en: You did not enter a category name.
el: Δεν δώσατε όνομα κατηγορίας.

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Update Comment
el: Ενημέρωση σχολίου

en: Popular tags
el: Δημοφιλείς ετικέτες

en: Search Plugins
el: Αναζήτηση προσθέτων

en: Plugin zip file
el: Αρχειοθήκη προσθέτου

en: Plugin Install
el: Εγκατάσταση προσθέτων

en: Newer Version (%s) Installed
el: Η εγκατεστημένη έκδοση (%s) είναι νεότερη

en: Latest Version Installed
el: Έχετε εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση

en: Requires WordPress Version:
el: Απαιτεί έκδ. WordPress:

en: %s or higher
el: %s ή νεότερη

en: Compatible up to:
el: Συμβατό μέχρι έκδ.:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
el: Σελίδα προσθέτου στο WordPress.org »

en: Average Rating
el: Μέσος όρος

en: One of the plugins is invalid.
el: Κάποιο πρόσθετο δεν είναι έγκυρο.

en: Plugin file does not exist.
el: Το πρόσθετο δεν υπάρχει.

en: The plugin does not have a valid header.
el: Το πρόσθετο δεν έχει έγκυρη κεφαλίδα.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε σελίδες από αυτόν το λογαριασμό.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα από αυτόν το λογαριασμό.

en: You are not allowed to edit pages.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε σελίδες.

en: You are not allowed to edit posts.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα.

en: Permalink:
el: Μόνιμος σύνδεσμος:

en: Change Permalinks
el: Αλλαγή μονίμων συνδέσμων

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Administrator
el: Διαχειριστής

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Editor
el: Αρχισυντάκτης

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
el: Συντάκτης

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
el: Συνεργάτης

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
el: Συνδρομητής

en: Reply to Comment
el: Απάντηση στο σχόλιο

en: Submit Reply
el: Υποβολή απάντησης

en: Comment by %s marked as spam.
el: Σχόλιο του/της %s σημάνθηκε ανεπιθύμητο.

en: Value
el: Τιμή

en: Key
el: Κλειδί

en: Enter new
el: Εισαγωγή νέου

en: Add Custom Field
el: Προσθήκη πεδίου

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
el: Για να εισάγετε το αρχείο πρέπει πρώτα να διορθώσετε το εξής σφάλμα:

en: Choose a file from your computer:
el: Επιλέξτε αρχείο από τον υπολογιστή σας:

en: Maximum size: %s
el: Μέγιστο μέγεθος: %s

en: Upload file and import
el: Μεταφόρτωση αρχείου και εισαγωγή

[ctx: post state]
note: translators: post state
en: Pending
el: Για έγκριση

en: Feature Filter
el: Φίλτρο χαρακτηριστικών

en: Tan
el: Μπρούτζινο

en: Dark
el: Σκούρο

en: One Column
el: Μονόστηλο

en: Two Columns
el: Δίστηλο

en: Three Columns
el: Τρίστηλο

en: Four Columns
el: Τετράστηλο

en: Features
el: Χαρακτηριστικά

en: Custom Colors
el: Επιλογή χρωμάτων

en: Theme Options
el: Επιλογές θέματος

en: Threaded Comments
el: Νημάτωση σχολίων

en: Microformats
el: Μικροφορμάτ

en: Subject
el: Θέμα

en: Holiday
el: Διακοπές

en: Photoblogging
el: Φωτοϊστολόγιο

en: Seasonal
el: Εποχικό

en: Find Themes
el: Βρείτε θέματα

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
el: Αν έχετε κάποιο θέμα σε φορμάτ ZIP, μπορείτε να το εγκαταστήσετε ανεβάζοντάς το εδώ.

en: Theme Install
el: Εγκατάσταση θέματος

en: Version: %s
el: Έκδοση: %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
el: Δεν βρέθηκε ο κατάλογος θεμάτων του WordPress.

en: Latest
el: Τελευταία

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
el: Αταξινόμητα

en: Hello world!
el: Καλημέρα κόσμε!

en: Mr WordPress
el: Κύριος WordPress

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Current Theme
el: Ενεργό θέμα

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
el: Αδύνατη η πλήρης αφαίρεση του/των προσθέτων %s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το WordPress %1$s προαπαιτεί PHP %2$s ή νεότερη.  Τώρα έχετε PHP έκδ. %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
el: Επαλήθευση αποσυμπιεσμένων αρχείων…

en: Upgrading database&#8230;
el: Αναβάθμιση βάσης δεδομένων…

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
el[0]: (βάσει %s αξιολόγησης)
el[1]: (βάσει %s αξιολογήσεων)

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
el: Ετικέτα

en: Advanced caching plugin.
el: Ειδικό πρόσθετο caching

en: Custom database class.
el: Ειδική κλάση βάσης δεδομένων

en: Custom database error message.
el: Ειδικό μήνυμα σφάλματος βάσης δεδομένων

en: Custom install script.
el: Ειδική ρουτίνα εγκατάστασης

en: Custom maintenance message.
el: Ειδικό μήνυμα συντήρησης

en: External object cache.
el: Εξωτερική object cache.

en: Custom site deleted message.
el: Ειδικό μήνυμα διαγραφής ιστοτόπου

en: Custom site inactive message.
el: Ειδικό μήνυμα ανενεργού ιστοτόπου

en: Custom site suspended message.
el: Ειδικό μήνυμα ιστοτόπου σε αναστολή

en: The plugin generated unexpected output.
el: Το πρόσθετο παρήγαγε απρόσμενο αποτέλεσμα.

en: Invalid plugin path.
el: Άκυρη διαδρομή προσθέτου

en: Auto Draft
el: Αυτοπροσχέδιο

en: You are not allowed to create pages on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να δημιουργείτε σελίδες σε αυτό τον ιστότοπο.

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να φτιάχνετε άρθρα ή πρόχειρα σε αυτό τον ιστότοπο.

en: My Site
el: Ο ιστότοπός μου

en: You must provide a domain name.
el: Πρέπει να δηλώσετε τομέα (domain name).

en: You must provide a name for your network of sites.
el: Ορίστε όνομα για το δίκτυο ιστοστόπων.

en: The network already exists.
el: Το δίκτυο υπάρχει ήδη.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
el: Η ενέργεια προκάλεσε μήνυμα σφάλματος: %s

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
el: Ετικέτα

en: Could not fully remove the theme %s.
el: Αδύνατη η πλήρης αφαίρεση του θέματος %s.

en: Translation Ready
el: Μεταφράσιμο

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
el: Η αναβάθμιση ήταν αδύνατη διότι το WordPress %1$s προαπαιτεί MySQL %2$s ή νεότερη.  Έχετε MySQL έκδ. %3$s.

en: The password you chose during the install.
el: Το συνθηματικό που επιλέξατε κατά την εγκατάσταση

en: New WordPress Site
el: Νέος ιστότοπος WordPress

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
el: Αν έχετε ένα πρόσθετο σε φορμάτ ZIP, μεταφορτώστε το εδώ για το εγκαταστήσετε.

en: Add New Custom Field:
el: Νέο πεδίο:

en: Your chosen password.
el: Το συνθηματικό που επιλέξατε

en: User already exists. Password inherited.
el: Το μέλος υπάρχει ήδη. Το συνθηματικό μεταβιβάστηκε.

en: Sample Page
el: Δείγμα σελίδας

en: Executed before Multisite is loaded.
el: Εκτελείται πριν τη φόρτωση του Multisite.

en: Editor Style
el: Στυλ κειμενογράφου

en: RTL Language Support
el: Αριστερ/φη γραφή

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
el: Κυκλοφορεί νέα έκδοση του %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Πληροφορίες για την έκδ. %4$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
el: Κυκλοφορεί νέα έκδοση του %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>

en: Undo.
el: Αναίρεση.

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
el: Προηγούμενη

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
el: Επόμενη

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
el: Γίνεται επίσης να κάνετε αναζήτηση βάσει των δημοφιλέστερων ετικετών στο κεντρικό αποθετήριο προσθέτων

en: %s plugin
el: %s πρόσθετο

en: %s plugins
el: %s πρόσθετα

en: Keyword
el: Όρος-κλειδί

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
el: Εδώ βλέπετε τα πρόσθετα που έχετε ορίσει ως αγαπημένα στο WordPress.org.

en: Your WordPress.org username:
el: Όνομα χρήστη στο WordPress.org:

en: Get Favorites
el: Προβολή αγαπημένων

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
el: Εγκατάσταση

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
el: Κοινές απορίες

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
el: Εικόνες

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
el: Σύνοψη αλλαγών

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
el: Σημειώσεις

en: Plugin Homepage &#187;
el: Σελίδα προσθέτου  &#187;

en: By %s.
el: Του/Της %s.

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
el: Η ομάδα επιλογών %s έχει αφαιρεθεί. Χρησιμοποιήστε άλλη ομάδα επιλογών.

en: Your latest changes were saved as a revision.
el: Οι τελευταίες τροποποιήσεις σας αποθηκεύτηκαν ως αναθεώρηση.

en: Add new Comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Add Comment
el: Προσθήκη σχολίου

[ctx: meta name]
en: Name
el: Όνομα

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
el: Η ομάδα επιλογών απορρήτου έχει αφαιρεθεί. Χρησιμοποιήστε άλλη ομάδα επιλογών.

en: Find Posts or Pages
el: Αναζήτηση άρθρων και σελίδων

en: Restore the backup.
el: Επαναφορά αντιγράφου ασφαλείας.

en: Post restored successfully.
el: Το άρθρο αποκαταστάθηκε επιτυχώς!

en: Search for themes by keyword.
el: Αναζητήστε θέματα με βάση λέξεις-κλειδιά.

en: Type of search
el: Τύπος αναζήτησης

en: Search by keyword
el: Αναζήτηση κατά λέξη-κλειδί

en: Search by author
el: Αναζήτηση κατά δημιουργό

en: Search by tag
el: Αναζήτηση κατά ετικέτα

en: Find a theme based on specific features.
el: Βρείτε θέμα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
el: Η αναβάθμιση θα διαγράψει τροποποιήσεις στα αρχεία του θέματος. ΟΚ για αναβάθμιση, Άκυρο για ακύρωση

en: Light
el: Ανοιχτόχρωμο

en: Blavatar
el: Μπλάβαταρ

en: Featured Image Header
el: Επιλεγμένη κεφαλίδα

en: Featured Images
el: Επιλεγμένες εικόνες

en: Flexible Header
el: Πτυσσόμενη κεφαλίδα

en: Full Width Template
el: Πρότυπο πλήρους πλάτους

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress %1$s. Αν δεν αναδιευθυνθείτε αυτόματα στις πληροφορίες για την έκδ. %1$s, <a href="%s">κάντε κλικ εδώ</a>.

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress %1$s. <a href="%2$s">Αλλαγές στο WordPress %1$s</a>.

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
el: Χρησιμοποιείτε προέκδοση του WordPress (%s). Πολύ ωραία! Φροντίζετε <a href="%s">να την ενημερώνετε</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
el: Κυκλοφορεί νέα έκδοση του %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Δείτε λεπτομέρειες για την έκδ. %4$s</a>. <em>Το θέμα αυτό δεν υποστηρίζει αυτόματη αναβάθμιση.</em>

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
el: Η αυτόματη αναβάθμιση δεν ολοκληρώθηκε. <a href="%s">Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι τώρα</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
el: Η αυτόματη αναβάθμιση δεν ολοκληρώθηκε! Παρακαλούμε ειδοποιήστε τον διαχειριστή.

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
el: Εδώ Βλέπετε ένα σχόλιο.
    Για να διαγράψετε ένα σχόλιο, συνδεθείτε και επιλέξτε προβολή σχολίων. Εκεί θα βρείτε την επιλογή για επεξεργασία ή διαγραφή σχολίων.

en: Compare any two revisions
el: Σύγκριση δύο αναθεωρήσεων

en: Current Revision by %s
el: Τρέχουσα αναθεώρηση από %s

en: Revision by %s
el: Αναθεώρηση του/της %s

en: Restore This Revision
el: Επαναφορά αυτής της αναθεώρησης

en: Restore This Autosave
el: Επαναφορά αυτής της αναθεώρησης

en: Autosave by %s
el: Αυτόματη αποθήκευση από %s

en: This is a child theme of %s.
el: Αυτό είναι θέμα απόγονος του %s.

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
el: %s αξιολόγηση

en: Fixed Layout
el: Σταθερή διάταξη

en: Fluid Layout
el: Ρευστή διάταξη

en: Show previous theme
el: Εμφάνιση προηγούμενου θέματος

en: Show next theme
el: Εμφάνιση επόμενου θέματος

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
el[0]: %1$s αξιολόγηση βασισμένη στην %2$s αξιολόγηση
el[1]: %1$s αξιολογήσεις βασισμένες στις %2$s αξιολογήσεις

en: Take over
el: Αναλάβετε

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
el: Στο:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
el: Από:

en: Preparing to install the latest version&#8230;
el: Προετοιμασία για την εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης

en: Copying the required files&#8230;
el: Αντιγραφή απαιτούμενων αρχείων

en: There is not enough free disk space to complete the update.
el: Δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος στο δίσκο για να ολοκληρώσετε την ενημέρωση.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
el: Εάν αναλάβετε, ο %s δεν θα μπορεί να συνεχίσει να συντάσει.

note: translators: blog tagline
en: Just another %s site
el: Άλλος ένας ιστότοπος %s

note: translators: blog tagline
en: Just another WordPress site
el: Άλλος ένας ιστότοπος WordPress

en: Accessibility Ready
el: Ολοκληρωμένη Προσβασιμότητα

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
el: Έκδοση %1$s του WordPress, με θέμα %2$s.

en: This content is currently locked.
el: Το περιεχόμενο αυτό είναι προσωρινά κλειδωμένο.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
el: Συγνώμη, κάτι πήγε λάθος. Η αιτούμενη σύγκριση δεν μπορεί να μεταφορτωθεί.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
el: <strong><em>Σημειώστε το συνθηματικό</em></strong> με προσοχή! Είναι <em>τυχαίο</em> και παράχθηκε αυτόματα ειδικά για εσάς.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
el: Μπορείτε ακόμα να χρησιμοποιήσετε το ιστότοπο σας αλλά κάθε υποτομείς τον οποίο δημιουργείτε ίσως δεν είναι προσβάσιμο. Εαν γνωρίζετε ότι το DNS είναι σωστό, αγνοήστε αυτό το μήνυμα.

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
el: Προσοχή! Οι μπαλαντέρ DNS μπορεί να μην είναι ρυθμισμένοι σωστά!

en: Sticky Post
el: Άρθρο Μόνιμα στην Πρώτη Σελίδα

en: Black
el: Μαύρο

en: Blue
el: Μπλε

en: Brown
el: Καφέ

en: Gray
el: Γκρι

en: Green
el: Πράσινο

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Pink
el: Ροζ

en: Purple
el: Μωβ

en: Red
el: Κόκκινο

en: Silver
el: Ασημί

en: White
el: Λευκό

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
el: <strong>Προειδοποίηση:</strong> Το πρόσθετο <strong>δεν έχει σημειωθεί ως συμβατό</strong> με την έκδοση σας WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
el: <strong>Προειδοποίηση</strong> Το πρόσθετο αυτό <strong>δεν έχει δοκιμαστεί</strong> στην έκδοση WordPress που χρησιμοποιείτε.

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
el: Καλωσήλθατε στο WordPress!  Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο.  Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε να γράφετε!

en: Click to see reviews that provided a rating of %d star | Click to see reviews that provided a rating of %d stars
el[0]: Πατήστε για να δείτε τα σχόλια που παρέχουν βαθμολογία %d αστεριού
el[1]: Πατήστε για να δείτε τα σχόλια που παρέχουν βαθμολογία %d αστεριών

en: The update could not be unpacked
el: Αδύνατη η αποσυμπίεση της αναβάθμισης

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" class="update-link">update now</a>.
el: Υπάρχει μια νεώτερη έκδοση του %1$s διαθέσιμη.  <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Δείτε τις λεπτομέρειες της %4$s </a> ή <a href="%5$s" class="update-link">άμεση ενημέρωση</a>.

en: Close details dialog
el: Κλείσιμο διαλόγου λεπτομερειών

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
el: Αυτή τη στιγμή επεξεργάζεστε την σελίδα που εμφανίζει τα τελευταία άρθρα σας.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">Κυκλοφόρησε το WordPress %1$s!</a> <a href="%2$s">Παρακαλούμε, αναβαθμίστε!</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
el: Κυκλοφόρησε το <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a>!  Παρακαλούμε ειδοποιήστε τον διαχειριστή.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
el: <br />Η <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">κωδικοσελίδα</a> του ιστοτόπου σας. (Προτείνουμε UTF-8.)

en: Posts Page
el: Σελίδα Άρθρων

en: Active Installs:
el: Ενεργές Εγκαταστάσεις:

en: Front Page
el: Αρχική Σελίδα

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
el: Ο νέος σας WordPress ιστότοπος έχει δημιουργηθεί επιτυχώς στο 
     
     %1$s
     
    Μπορείτε να συνδεθείτε ως διαχειριστής με τα ακόλουθα στοιχεία:
    
     
     
    Ψευδώνυμο: %2$s
     
    Συνθηματικό: %3$s
     
    Συνδεθείτε εδώ: %4$s
     
    
    Ελπίζουμε να μείνετε ευχαριστημένοι με το νέο σας ιστότοπο. Ευχαριστούμε!
     
    
    Η ομάδα του WordPress
     -- https://wordpress.org/

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
el: Αυτό είναι ένα παράδειγμα σελίδας. Είναι διαφορετικό από ένα άρθρο, επειδή θα μείνει σε ένα μέρος και θα εμφανιστεί στο μενού σας (στα περισσότερα θέματα). Οι περισσότεροι αρχίζουν με μια σελίδα "Σχετικά" που τους εισάγει σε πιθανούς επισκέπτες της ιστοσελίδας. Θα μπορούσε να γράφει κάτι σαν αυτό:
    
    <blockquote> Γειά σου! Είμαι ταχυδρόμος με ποδήλατο τη μέρα, επίδοξος ηθοποιός τη νύχτα, και αυτό είναι το blog μου. Ζώ στο Λος Άντζελες, έχω ένα μεγάλο σκυλί με το όνομα Τζακ, και μου αρέσουν οι pi&#241;a coladas. (Και να με πιάνει η βροχή.)</blockquote>
    
    ... ή κάτι σαν αυτό:
    
    <blockquote> Η XYZ Doohickey είναι μια εταιρεία όπου ιδρύθηκε το 1971, και παρέχει ποιότικα μαραφέτια στο κοινό από τότε. Βρίσκεται στην πόλη της Gotham, Η XYZ απασχολεί πάνω από 2.000 ανθρώπους και κάνει όλων των είδών τρομερά πράγματα για την κοινότητα της Gotham.</blockquote>
    
    Ως νέος χρήστης WordPress, θα πρέπει να πάτε στον <a href="%s">Πίνακας Ελέγχου</a> για να διαγράψετε αυτή τη σελίδα και να δημιουργήσετε νέες σελίδες για το περιεχόμενό σας. Καλή διασκέδαση!

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
el: Το αντίγραφο του άρθρου στο πρόγραμμα περιήγησης σας είναι διαφορετική από την παρακάτω έκδοση.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
el: Κυκλοφορεί νέα έκδοση του %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Δείτε λεπτομέρειες</a> ή <a href="%5$s">αναβαθμίστε άμεσα</a>.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
el: Πιθανή απευθείας συμπερίληψη του wp-admin/includes/template.php προκειμένου να γίνει χρήση του add_meta_box(). Αυτό αντενδείκνυται! Ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι η προσάρτηση της κλήσης add_meta_box() στην ενέργεια add_meta_boxes.

en: Left Sidebar
el: Αριστερή πλευρική στήλη

en: Right Sidebar
el: Δεξιά πλευρική στήλη

en: Month
el: Μήνας

en: Day
el: Ημέρα

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: %d star | %d stars
el[0]: %d αστέρι
el[1]: %d αστέρια

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: Comment by %s moved to the trash.
el: Το σχόλιο του/της %s μεταφέρθηκε στα διεγραμμένα.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
el: Κριτικές

en: Donate to this plugin &#187;
el: Δωρίστε στο πρόσθετο &#187;

en: Invalid translation type.
el: Εσφαλμένος τύπος μετάφρασης.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
el: Οι προτάσεις αυτές είναι βασισμένες στα πρόσθετα έχετε εγκαταστήσει εσείς και οι άλλοι χρήστες.

en: To make your installation more secure, you should also add:
el: Για να κάνετε την εγκατάσταση πιο ασφαλής, θα πρέπει επίσης να προσθέσετε:

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
el: Καλώς ήλθατε στο %s. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε να γράφετε!

en: Get Version %s
el: Λήψη έκδοσης %s

en: Enabling the Network
el: Ενεργοποίηση του δικτύου

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
el: Η εγκατάσταση προσπάθησε να επικοινωνήσει με ένα τυχαίο όνομα φιλοξενητή (%s) στον τομέα σας.

en: Edit permalink
el: Αλλαγή μόνιμων συνδέσμων

en: Toggle panel: %s
el: Εναλλαγή πλαισίου: %s

note: translators: 1: wp-config.php
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %s file.
el: <strong>Προσοχή:</strong>  Προτείνουμε την δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας για τον υπάρχων %s αρχείο.

en: You must provide a valid email address.
el: Θα πρέπει να δώσετε μια έγκυρη ηλ. διεύθυνση.

note: translators: 1: wp-config.php
en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
el: Αυτό το μοναδικό κλειδί αυθεντικότητας επίσης λείπει από το αρχείο %s.

note: translators: 1: wp-config.php
en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
el: Αυτά τα μοναδικά κλειδιά αυθεντικότητας επίσης λείπουν από το αρχείο %s.

en: Complete the following steps to enable the features for creating a network of sites.
el: Ολοκληρώστε τα παρακάτω βήματα για να ενεργοποιήσετε τις δυνατότητες για τη δημιουργία ενός δικτύου ιστότοπων.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
el: <strong>ΣΦΑΛΜΑ</strong>:Παρακαλώ εισάγετε το όνομα χρήστη

en: Once you complete these steps, your network is enabled and configured. You will have to log in again.
el: Μόλις ολοκληρώσετε αυτά τα βήματα, το δίκτυο σας θα είναι ενεργοποιημένο και ρυθμισμένο. Θα χρειαστεί να συνδεθείτε ξανά.

en: Saving revision&hellip;
el: Αποθήκευση αναθεώρησης&hellip;

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
el: Η κεφαλίδα του προσθέτου %1$s είναι παρωχημένη. Χρησιμοποιείστε %2$s αντί αυτού.

note: translators: 1: wp-config.php 2: .htaccess translators: 1: wp-config.php 2: web.config
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %1$s and %2$s files.
el: <strong>Προσοχή:</strong> Σας συστείνουμε να πάρετε αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων %1$s και %2$s.

note: translators: 1: a filename like .htaccess. 2: a file path.
en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
el: Προσθέστε τα ακόλουθα στο αρχείο %1$s μέσα %2$s, <strong>αντικαθιστώντας</strong> άλλους κανόνες WordPress:

en: Responsive Layout
el: Διάταξη προσαρμοζόμενη στις κινητές συσκευές

note: translators: 1: wp-config.php 2: location of wp-config file
en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading <code>/* That&#8217;s all, stop editing! Happy blogging. */</code>:
el: Προσθέστε το ακόλουθο στο αρχείο %1$s σας %2$s <strong>πάνω</strong> από τη γραμμή που λέει <code>/* That&#8217;s all, stop editing! Happy blogging. */</code>:

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
el: Για να χρησιμοποιήσετε διαμόρφωση subdomain, θα πρέπει να έχετε ρυθμίσει στις DNS εγγραφές σας να περιέχουν μια wildcard εγγραφή. Αυτό συνήθως σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέσετε ένα hostname με %s, που να δείχνει προς τον εξυπηρετητή σας μέσω του εργαλείου διαμόρφωσης του DNS σας.

en: Install Update Now
el: Εγκατάσταση ενημέρωσης

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
el: Η ενημέρωση ήταν αδύνατη διότι το WordPress %1$s προαπαιτεί PHP %2$s ή νεότερη και MySQL %3$s ή νεότερη.  Τώρα έχετε PHP %4$s και MySQL %5$s.

en: Update to %s
el: Ενημέρωση σε %s

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
el: Τα Πρόσθετα επεκτείνουν και εμπλουτίζουν τη λειτουργικότητα του WordPress. Έχετε τη δυνατότητα να εγκαταστήσετε πρόσθετα αυτόματα από το <a href="%1$s">Αποθετήριο Προσθέτων του WordPress</a> ή ανεβάζοντας το πρόσθετο σε μορφή zip μέσα από <a href="%2$s">αυτή τη σελίδα</a>.

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
el: H ομάδα διάφορες επιλογές έχει αφαιρεθεί.  Χρησιμοποιήστε άλλη ομάδα ρυθμίσεων.

en: You can&#8217;t give users that role.
el: Δεν μπορείτε να αποδώσετε αυτό τον ρόλο σε μέλη.

note: translators: draft saved date format, see http://php.net/date
en: g:i:s a
el: H:i:s

en: Preview Changes
el: Προεπισκόπηση αλλαγών

en: Visibility:
el: Ορατότητα:

en: Password protected
el: Έχει συνθηματικό

en: Most Used
el: Κοινότερες

en: + Add New Category
el: + Προσθήκη κατηγορίας

en: New category name
el: Όνομα νέας κατηγορίας

en: Show comments
el: Προβολή σχολίων

en: Visit Link
el: Δείτε τον σύνδεσμο

en: Keep this link private
el: Απόρρητος σύνδεσμος

en: Choose the target frame for your link.
el: Επιλέξτε πλαίσιο-στόχο για τον σύνδεσμό σας.

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: rel:
el: σχέση:

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
el: Ταυτότητα

en: another web address of mine
el: Μία διαδικτυακή διεύθυνσή μου

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
el: Φιλία

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: contact
el: Επαφή

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
el: Γνωριμία

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
el: Φίλη/ος

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
el: Τίποτα

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
el: Συνάντηση

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
el: Επαγγελματική

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
el: συνεργάτης

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
el: συνάδελφος

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
el: Γεωγραφική

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
el: συγκάτοικος

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
el: γείτονας

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
el: Οικογενειακή

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
el: παιδί

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
el: συγγενής

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
el: γονιός

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
el: αδελφός\ή

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
el: σύζυγος

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
el: Ρομαντική

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: muse
el: μούσα

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
el: πάθος

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
el: ραντεβού

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
el: αγαπημένος\η

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
el: Αν ο σύνδεσμος είναι προς πρόσωπο, γίνεται να επιλέξετε και τη σχέση που σας συνδέει. Για περισσότερα: <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
el: Διεύθυνση εικόνας

en: RSS Address
el: Διεύθυνση RSS

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: (Leave at 0 for no rating.)
el: (Αφήστε 0 αν δεν θέλετε αξιολόγηση.)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
el: Δεν έχετε δικαιώματα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Admin Color Scheme
el: Χρώματα πίνακα ελέγχου

en: Error while saving.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση!

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
el: Το πρόχειρο αποθηκεύτηκε στις %s.

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
el: Προγραμματισμένο για <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
el: Δημοσίευση <b>%1$s</b>

en: Allow comments.
el: Επιτρέπονται σχόλια

en: (no parent)
el: (χωρίς γονέα)

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
el: <code>_blank</code> — Νέο παράθυρο ή καρτέλα

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
el: <code>_top</code> — Ίδιο παράθυρο ή καρτέλα, χωρίς πλαίσιο

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
el: <code>_none</code> — Ίδιο παράθυρο ή καρτέλα

en: Menu Item
el: Στοιχείο μενού

en: No items.
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία.

en: Most Recent
el: Πρόσφατα

en: View All
el: Προβολή όλων

en: Stick this post to the front page
el: Μόνιμα 1η σελίδα

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
el: Για βοήθεια κάντε κλικ στην καρτέλα πάνω δεξιά.

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
el: Χρησιμοποιείτε τον ενσωματωμένο μεταφορτωτή του πλοηγού σας. Αν προτιμάτε, <a href="#">επιλέξτε τον μεταφορτωτή του WordPress</a>, που υποστηρίζει drag-and-drop και επιλογή πολλαπλών αρχείων.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
el: Μετατροπή εικόνων στο επιλεγμένο μεγάλο μέγεθος στις %1$sεπιλογές εικόνων%2$s (%3$d×%4$d).

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
el: Έχετε συμπληρώσει τον χώρο που σας αναλογεί (%s MB).

en: File URL:
el: URL αρχείου:

en: Audio Format:
el: Φορμάτ ήχου:

en: Audio Codec:
el: Κωδικοποιητής:

en: Revisions: %s
el: Αναθεωρήσεις: %s

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
el: Μεταφορτώθηκε <b>%1$s</b>

en: Add comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
el: Για να μεταφορτώσετε αρχεία πρέπει πρώτα να διαγράψετε κάποια από τα υπάρχοντα.

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
el: Ανεπαρκής χώρος για μεταφόρτωση. Απαιτούνται %1$sKB.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
el: Το αρχείο υπερβαίνει το ανώτατο όριο, που είναι %1$sKB.

en: [%s] New Admin Email Address
el: [%s] Νέα ηλ. διεύθυνση διαχειριστή

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Η ηλ. διεύθυνση χρησιμοποιείται ήδη.

en: [%s] New Email Address
el: [%s] Νέα ηλ. διεύθυνση

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
el: Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν έχει ενημερωθεί ακόμα.  Δείτε αν έχετε λάβει μήνυμα επιβεβαίωσης στο %s.

en: Used: %1$s%% of %2$s
el: Χρησιμοποιείτε: %1s%% από %2s

en: MB (Leave blank for network default)
el: MB (αφήστε κενό για χρήση προεπιλογής)

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
el: Αν βρεθήκατε εδώ κατά λάθος ενώ θέλατε να επισκεφθείτε έναν από τους ιστοτόπους σας, ιδού μερικοί υπερσύνδεσμοι για να βρείτε τον δρόμο σας:

en: View Site
el: Προβολή ιστοτόπου

en: American English
el: Αμερικανικά αγγλικά

en: British English
el: Βρετανικά αγγλικά

en: English
el: Αγγλικά

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
el: Κάποια στοιχεία μενού είναι άκυρα. Παρακαλούμε διορθώστε τα ή διαγράψτε τα.

en: Confirm Deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Add menu items from the column on the left.
el: Προσθέστε στο μενού από τη στήλη στα αριστερά.

en: Separate multiple URLs with spaces
el: Διαχωρίστε πολλαπλές διευθύνσεις URL με κενά

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
el: Έχετε συμπληρώσει τον διαθέσιμο χώρο σας. Διαγράψτε μερικά αρχεία για να κάνετε χώρο.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
el: Έχετε συμπληρώσει τον διαθέσιμο χώρο σας.  Διαγράψτε μερικά αρχεία για να απελευθερώσετε χώρο.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
el: Ευχαριστούμε που αναβαθμίσατε! Επισκεφτείτε τώρα την <a href="%s">Αναβάθμιση δικτύου</a> για να αναβαθμίσετε όλους τους ιστότοπους σας.

note: translators: My sites label
en: Primary Site
el: Κύριος ιστότοπος.

en: %s has taken over and is currently editing.
el: Ο χρήστης %s έχει πάρει τη διαχείριση και τροποποιεί.

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
el: Ο ιστότοπος έχει ρυθμιστεί να κρατάει μόνο τις %s αναθεωρήσεις.

en: Send trackbacks to:
el: Αποστολή trackback στο/στα:

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
el: Επιτρέπονται <a href="%s" target="_blank">παραθέσεις (trackback και pingback)</a> στη σελίδα.

en: Delete all content.
el: Διαγραφή όλων των περιεχομένων.

en: Edit status
el: Αλλαγή κατάστασης

en: Attribute all content to:
el: Χαρακτηριστικό όλου του περιεχομένου σε:

en: Displayed on attachment pages.
el: Εμφάνιση στις συνημμένες σελίδες.

en: Publish <b>immediately</b>
el: Δημοσίευση <b>Άμεσα</b>

en: Site Upload Space Quota
el: Διαθέσιμος χώρος μεταφορτώσεων του ιστότοπου

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
el: Οι παραπομπές είναι ένας παλιότερος τρόπος ιστολογίων ότι τα συνδέσατε. Αν συνδέσετε άλλους ιστότοπους WordPress, θα ειδοποιηθούν αυτόματα χρησιμοποιώντας  <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">παραθέσεις</a>, χωρίς άλλες απαραίτητες ενέργειες.

en: https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments
el: https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
el: Με τα ειδικά πεδία προσθέτετε επιπλέον μεταδεδομένα σε ένα άρθρο/σελίδα, για να τα <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">χρησιμοποιήσετε στο θέμα σας</a>.

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
el: Τα «αποσπάσματα» είναι σύντομες συνόψεις των άρθρων σας και χρησιμοποιούνται σε σημεία όπου μια σύνοψη ταιριάζει καλύτερα από το πλήρες άρθρο. <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Περισσότερα για τα «αποσπάσματα» (στα αγγλικά).</a>

en: Size in megabytes
el: Μέγεθος σε megabytes

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
el: Επιχειρήσατε να δείτε τον Πίνακα ελέγχου του "%1$s" αλλά δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα στον ιστότοπο αυτό. Αν νομίζετε ότι πρόκειται για λάθος και θα έπρεπε να μπορείτε να δείτε τον πίνακα ελέγχου του "%1$s", επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του δικτύου σας.

en: Edit visibility
el: Αλλαγή ορατότητας

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
el: Πατήστε Αποθήκευση μενού για να δημοσιεύσετε τα εκκρεμή στοιχεία.

[ctx: revisions]
en: Browse
el: Περιήγηση

en: Published on: <b>%1$s</b>
el: Δημοσίευση: <b>%1$s</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
el: Προγραμματισμός <b>%1$s</b>

en: Browse revisions
el: Προβολή αναθεωρήσεων

en: Your email address.
el: Η ηλεκτρονική σου διεύθυνση.

en: Warning!
el: Προσοχή!

en: ERROR: The network could not be created.
el: Σφάλμα : Το δίκτυο δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
el: Έχετε επιλέξει να διαγράψετε τους παρακάτω χρήστες απ' όλα τα δίκτυα και ιστότοπους.

en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
el: Επέλεξες να διαγράψεις τον χρήστη απ'όλα τα δίκτυα και τους ιστότοπους.

en: Network Details
el: Στοιχεία δικτύου.

en: Select a user
el: Επέλεξε ένα χρήστη.

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
el: Παρακαλώ επιλέξετε αν θέλετε οι ιστότοποι στο WordPress δίκτυό σας να χρησιμοποιούν υπο-τομείς ή υπο-καταλόγους.

en: You cannot change this later.
el: Δεν μπορείτε να το αλλάξετε αυτό αργότερα.

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
el: %s έχει ενημερωθεί.

note: translators: 1: localhost 2: localhost.localdomain
en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
el: Επειδή χρησιμοποιείτε %1$s, οι ιστότοποι στο WordPress δίκτυό σας θα  πρέπει να χρησιμοποιουν υπο-καταλόγους. Εξετάστε τη χρήση %2$s, εάν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε υπο-τομείς.

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
el: Η κλάση με όνομα Walker %s δεν υπάρχει.

en: Network Title
el: Τίτλος δικτύου

en: What would you like to call your network?
el: Πως θέλετε να να αποκαλείτε το δίκτυο σας;

en: Network Admin Email
el: Ηλ. διεύθυνση διαχειριστή δικτύου

en: The original configuration steps are shown here for reference.
el: Τα αρχικά βήματα ρυθμίσεων εμφανίζονται εδω για αναφορά.

en: An existing WordPress network was detected.
el: 'Ενα υπάρχων δίκτυο WordPress εντοπίστηκε.

en: Sub-directories
el: Υποκατάλογοι

en: Sub-domains
el: Υποκατάλογοι

en: Return to Dashboard
el: Επιστροφή στην διαχείριση

[ctx: Default network name]
en: %s Sites
el: %s Ιστότοποι

en: Welcome to the Network installation process!
el: Καλώς ήλθατε στην διαδικασία εγκατάστασης δικτύου!

en: Please <a href="%s">deactivate your plugins</a> before enabling the Network feature.
el: Παρακαλώ <a href="%s">απενεργοποιήστε τα πρόσθετα σας</a> πριν ενεργοποιήσετε την δυνατότητα δικτύου.

en: Once the network is created, you may reactivate your plugins.
el: Μόλις το δίκτυο δημιουργηθεί, μπορείτε να ενεργοποιήστε τα πρόσθετα σας.

en: You cannot install a network of sites with your server address.
el: Δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε δίκτυο ιστότοπων με την διεύθυνση διακομιστή σας.

en: Addresses of Sites in your Network
el: Διευθύνσεις των ιστότοπων του δικτύου σας

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when creating a network.
el: Η σταθερή DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES δεν μπορεί να καθοριστεί όταν δημιουργείτε το δίκτυο σας.

en: Sub-domain Install
el: Εγκατάσταση Sub-domain

en: Server Address
el: Διεύθυνση διακομιστή

en: Site: %s
el: Ιστότοπος:%s

en: User has no sites or content and will be deleted.
el: Ο χρήστης δεν έχει ιστοτόπους ή περιεχόμενο και θα διαγραφεί.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
el: Προσοχή!  Ο χρήστης %s δεν πρέπει να διαγραφεί.

en: Sub-directory Install
el:  Εγκατάσταση υπο-καταλόγου

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
el: Προσοχή! Ο χρήστης δεν μπορεί να διαγραφεί. Ο χρήστης %s είναι διαχειριστής δικτύου

note: translators: %s: mod_rewrite
en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
el: Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι η μονάδα %s του Apache είναι εγκατεστημένο μια και θα χρησιμοποιηθεί στο τέλος αυτής της εγκατάστασης.

note: translators: %s: mod_rewrite
en: It looks like the Apache %s module is not installed.
el: Φαίνεται ότι η μονάδα %s του Apache δεν είναι εγκατεστημένη.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
el: Παρακαλώ συμπληρώστε τα βήματα διαμόρφωσης. Για να δημιουργήσετε ένα νέο δίκτυο, θα πρέπει να αδειάσετε ή να καταργήσετε τους πίνακες της βάσης δεδομένων του δικτύου.

en: Because your install is not new, the sites in your WordPress network must use sub-domains.
el: Επειδή η εγκατάσταση σας δεν είναι καινούρια, οι ιστότοποι στο Wordpress δίκτυο σας θα πρέπει να χρησιμοποιούν υπο-τομείς.

en: Because your install is in a directory, the sites in your WordPress network must use sub-directories.
el: Επειδή η εγκατάσταση σας είναι σε φάκελο, οι ιστότοποι στο Wordpress δίκτυο σας θα πρέπει να χρησιμοποιούν υπο-φακέλους.

note: translators: %s: host name
en: The internet address of your network will be %s.
el: Η διεύθυνση διαδικτύου του δικτύου σας θα είναι %s.

note: translators: %s: port number
en: You cannot use port numbers such as %s.
el: Δε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αριθμό θύρας όπως %s.

[ctx: subdomain examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>site1.%1$s</code> and <code>site2.%1$s</code>
el: όπως <code>site1.%1$s</code> και <code>site2.%1$s</code>

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
el: Τι θα πρέπει να κάνουμε με το περιεχόμενο που ανήκει στο %s;

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
el: Μόλις πατήσετε &#8220;Επιβεβαίωση Διαγραφής&#8221;, ο χρήστης μόνιμα θα αφαιρεθεί.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
el: Μόλις πατήσετε &#8220;Επιβεβαίωση Διαγραφής&#8221, οι χρήστες αυτοί μόνιμα θα διαγραφούν.

[ctx: subdirectory examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>%1$s/site1</code> and <code>%1$s/site2</code>
el: όπως <code>%1$s/site1</code> και <code>%1$s/site2</code>

en: You will need a wildcard DNS record if you are going to use the virtual host (sub-domain) functionality.
el: Θα χρειαστείτε wildcard DNS record αν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε λειτουργία εικονικό φιλοξενητή (sub-domain).

en: Subdirectory networks may not be fully compatible with custom wp-content directories.
el: Τα δίκτυα υποκαταλόγων μπορεί να μην είναι πλήρως συμβατά με τους προσαρμοσμένους καταλόγους wp-content.

en: Already pinged:
el: Έχει σταλεί ping σε:

en: The main site in a sub-directory install will need to use a modified permalink structure, potentially breaking existing links.
el: Για την εγκατάσταση του κυρίως ιστότοπου σε ένα υπο κατάλογο θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τροποποιημένη μορφή μονίμων συνδέσμων, που μπορεί να σπάσει τους υπάρχοντες συνδέσμους.

note: translators: 1: mod_rewrite, 2: mod_rewrite documentation URL, 3: Google search for mod_rewrite
en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
el: Αν το %1$s είναι απενεργοποιημένο, ζητήστε από τον διαχειριστής να ενεργοποιήση την προέκταση αυτή, ή κοιτάξτε στο <a href="%2$s">τεκμηρίωση Apache</a> ή <a href="%3$s">αλλού</a> για βοήθεια για την διαμόρφωση.

en: Fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to creating a network of WordPress sites. We will create configuration files in the next step.
el: Συμπληρώστε τις παρακάτω πληροφορίες και θα μπορείτε να δημιουργήσετε ένα δίκτυο με WordPress ιστότοπους. Θα δημιουργήσουμε τα αρχεία ρυθμίσεων στο επόμενο βήμα.

note: translators: 1: site url 2: host name 3. www
en: We recommend you change your siteurl to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
el: Σας συνιστούμε να αλλάξετε το siteurl σας σε %1$s πριν ενεργοποιήσετε τη λειτουργία δικτύου. Θα εξακολουθείτε να μπορείτε να επισκεφτείτε τον ιστότοπό σας χρησιμοποιώντας το πρόθεμα %3$s με μια διεύθυνση σαν %2$s αλλά οι σύνδεσμοι δεν θα έχουν το πρόθεμα %3$s.

en: Visit Dashboard
el: Πίνακας Ελέγχου

en: Your Sites
el: Οι ιστότοποι σας

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
el: Γεια σας ###USERNAME###,
    
    Πρόσφατα ζητήσατε να αλλάξει η ηλ. διεύθυνση αλληλογραφίας του διαχειριστή του ιστοτόπου σας.
    
    Εάν είναι σωστό, παρακαλώ πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο να το την αλλάξετεt:
    ###ADMIN_URL###
    
    Μπορείτε ασφαλώς να αγνοήσετε και διαγράψετε το μήνυμα  αυτό εάν δεν το θέλετε
    να προχωρήσετε στην αλλαγή.
    
    Αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα στάλθηκε στο ###EMAIL###
    
    Με εκτίμηση,
    Από την ομάδα του  ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
el: Γεια σου ###USERNAME###,
    
    Πρόσφατα ζητήσατε να αλλάξει η ηλεκτρονική διεύθυνση του λογαριασμού σας.
    
    Εάν είναι σωστό, παρακαλώ πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο να  την αλλάξετε:
    ###ADMIN_URL###
    
    Μπορείτε ασφαλώς να αγνοήσετε και διαγράψετε αυτό το  ηλεκτρονικό μήνυμα  εάν δεν θέλετε να κάνετε την αλλαγή αυτή.
    
    Αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα στάλθηκε στο ###EMAIL###
    
    Με εκτίμηση,
    Από το ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: &laquo;
el: «

en: &raquo;
el: »

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Movable Type and TypePad
el: Movable Type και TypePad

en: Blogroll
el: Σύνδεσμοι

en: The uploaded file could not be moved to %s.
el: Το μεταφορτωμένο αρχείο δεν ήταν δυνατό να μεταφερθεί στο %s.

en: Category Template
el: Πρότυπο κατηγορίας

en: Page Template
el: Πρότυπο σελίδας

en: Search Form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Single Post
el: Μονό άρθρο

en: 404 Template
el: Πρότυπο σελίδας 404

en: Links Template
el: Πρότυπο συνδέσμων

en: Theme Functions
el: Συναρτήσεις θέματος

en: Attachment Template
el: Πρότυπο συνημμένου

en: Image Attachment Template
el: Πρότυπο συνημμένων εικόνων

en: Video Attachment Template
el: Πρότυπο συνημμένων βίντεο

en: Audio Attachment Template
el: Πρότυπο συνημμένων αρχείων ήχου

en: Application Attachment Template
el: Πρότυπο συνημμένων εφαρμογών

en: .htaccess (for rewrite rules )
el: .htaccess (για κανόνες επαναμορφοποίησης URL (rewrite rules))

en: Comments Template
el: Πρότυπο σχολίων

en: Popup Comments Template
el: Πρότυπο αναδυόμενων σχολίων

en: The uploaded file was only partially uploaded.
el: Το αρχείο μεταφορτώθηκε εν μέρει.

en: No file was uploaded.
el: Δεν μεταφορτώθηκε αρχείο.

en: Missing a temporary folder.
el: Δεν υπάρχει προσωρινός κατάλογος.

en: Failed to write file to disk.
el: Απέτυχε η εγγραφή στο δίσκο.

en: File upload stopped by extension.
el: Η μεταφόρτωση διακόπηκε από επέκταση της PHP.

en: Invalid form submission.
el: Άκυρη φόρμα υποβολής.

en: Specified file failed upload test.
el: Το αρχείο απέτυχε στη δοκιμή μεταφόρτωσης.

en: Connection Information
el: Στοιχεία σύνδεσης

en: Hostname
el: Όνομα φιλοξενητή

en: Authentication Keys
el: Κλειδιά αυθεντικοποίησης

en: Public Key:
el: Δημόσιο κλειδί:

en: Private Key:
el: Ιδιωτικό κλειδί:

en: Connection Type
el: Τύπος σύνδεσης

en: Proceed
el: Συνέχεια

en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή δεξιά

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κάθετα

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Scale Image
el: Μεγέθυνση/Σμίκρυνση

en: Original dimensions %s
el: Αρχικές διαστάσεις %s

en: Discard any changes and restore the original image.
el: Απόρριψη αλλαγών και αποκατάσταση αρχικής εικόνας

en: Restore image
el: Επαναφορά εικόνας

en: Image Crop
el: Αποκοπή

en: Crop Aspect Ratio
el: Αναλογία περικοπής

en: Crop Selection
el: Επιλογή αποκοπής

en: Aspect ratio:
el: Αναλογία

en: Selection:
el: Περιοχή

en: Thumbnail Settings
el: Ρυθμίσεις μικρογραφιών

en: Current thumbnail
el: Τρέχουσα μικρογραφία

en: Apply changes to:
el: Εφαρμογή αλλαγών σε

en: All image sizes
el: Όλα τα μεγέθη

en: All sizes except thumbnail
el: Όλα εκτός από μικρογραφία

en: Cannot load image metadata.
el: Αδύνατη η φόρτωση μεταδεδομένων εικόνας.

en: Cannot save image metadata.
el: Αδύνατη η αποθήκευση μεταδεδομένων εικόνας.

en: Image metadata is inconsistent.
el: Τα μεταδεδομένα της εικόνας έχουν πρόβλημα.

en: Image restored successfully.
el: Η εικόνα αποκαταστάθηκε επιτυχώς!

en: Unable to create new image.
el: Αδύνατη η δημιουργία νέας εικόνας.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της νέας εικόνας.  Ανανεώστε τη σελίδα και ξαναδοκιμάστε.

en: Nothing to save, the image has not changed.
el: Δεν χρειάζεται αποθήκευση:  Η εικόνα δεν άλλαξε.

en: Unable to save the image.
el: Αδύνατη η αποθήκευση εικόνας.

en: Image saved
el: Η εικόνα αποθηκεύτηκε.

en: From Computer
el: Από υπολογιστή

en: From URL
el: Από URL

en: Gallery
el: Γκαλερί

en: Gallery (%s)
el: Γκαλερί (%s)

en: Uploads
el: Μεταφορτώσεις

en: File URL
el: URL αρχείου

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
el: Εναλλακτικό (alt) κείμενο για την εικόνα, π.χ. «The Mona Lisa»

en: Empty Title filled from filename.
el: Συμπλήρωση κενού τίτλου από όνομα αρχείου.

en: Location of the uploaded file.
el: Τοποθεσία μεταφορτωμένου αρχείου

en: Upload date:
el: Προστέθηκε:

en: Add media files from your computer
el: Προσθέστε αρχεία από τον υπολογιστή σας

en: Save all changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: All Tabs:
el: Όλες οι καρτέλες:

en: Sort Order:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Link thumbnails to:
el: Σύνδεση μικρογραφιών με:

en: Image File
el: Αρχείο εικόνας

en: Order images by:
el: Ταξινόμηση εικόνων κατά:

en: Menu order
el: Θέση σελίδας

en: Random
el: Τυχαίο

en: Order:
el: Σειρά:

en: Gallery columns:
el: Στήλες συλλογής:

en: Update gallery settings
el: Ενημέρωση ρυθμίσεων συλλογής

en: All Types
el: Όλοι οι τύποι

en: Filter &#187;
el: Φιλτράρισμα »

en: Image Caption
el: Λεζάντα

en: Link Image To:
el: Σύνδεση εικόνας με

en: Link to image
el: Σύνδεσμος για εικόνα

en: Could not create Temporary file.
el: Αδύνατη η δημιουργία προσωρινού αρχείου.

en: Could not copy file.
el: Αδύνατη η αντιγραφή του αρχείου.

en: Empty archive.
el: Κενό αρχείο.

en: Rotate counter-clockwise
el: Περιστροφή αριστερά

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα Blogger για να εισάγετε άρθρα, σχόλια και μέλη από ιστολόγιο Blogger.

en: Categories and Tags Converter
el: Μετατροπέας κατηγοριών/ετικετών

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
el: Εγκαταστήστε τον μετατροπέα κατηγοριών/ετικετών για να μετατράψετε κατηγορίες σε ετικέτες και αντίστροφα.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα LiveJournal για να εισάγετε άρθρα από το LiveJournal μέσω του API του LJ.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα Movable Type για να εισάγετε άρθρα και σχόλια από ιστολόγιο Movable Type ή Typepad.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα Blogroll για να εισάγετε συνδέσμους από φορμάτ OPML.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα RSS για να εισάγετε άρθρα από κανάλι RSS.

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα WordPress για να εισάγετε άρθρα, σελίδες, σχόλια, πεδία, κατηγορίες και ετικέτες από αρχείο εξαγωγής WordPress.

en: Incompatible Archive.
el: Ασύμβατη μορφή αρχείου.

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
el: my-hacks.php

en: File is empty. Please upload something more substantial.
el: Το αρχείο είναι κενό.  Μεταφορτώστε ένα αρχείο που έχει κάτι.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
el: Το αρχείο είναι κενό.  Ανεβάστε ένα αρχείο που έχει κάτι.  (Το σφάλμα πιθανόν οφείλεται στην απενεργοποίηση των μεταφορτώσεων στο php.ini ή στο ότι το post_max_size στο php.ini έχει χαμηλότερη τιμή από το upload_max_filesize.)

en: Invalid URL Provided.
el: Άκυρο URL!

en: Could not retrieve file from archive.
el: Αδύνατη η εξαγωγή αρχείου από αρχειοθήκη.

en: Could not extract file from archive.
el: Αδύνατη η εξαγωγή αρχείου από αρχειοθήκη.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
el: Πληκτρολογήστε τα στοιχεία FTP ή SSH για να προχωρήσετε.

en: FTP/SSH Username
el: Όνομα χρήστη FTP/SSH

en: FTP/SSH Password
el: Συνθηματικό FTP/SSH

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
el: Πληκτρολογήστε τα στοιχεία FTP για να προχωρήσετε.

en: FTP Username
el: Όνομα χρήστη FTP

en: FTP Password
el: Συνθηματικό FTP

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
el: Αν δεν θυμάστε τα στοιχεία σας, επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
el: Αντίγραφα που έχετε επεξεργαστεί προηγουμένως δεν διαγράφονται.

en: Insert into Post
el: Εισαγωγή στο άρθρο

[ctx: verb]
en: Clear
el: Καθάρισμα

en: Date/Time
el: Ημέρα & ώρα

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
el: Τα δεδομένα της εικόνας απουσιάζουν. Μεταφορτώστε πάλι την εικόνα.

en: %s Page Template
el: Πρότυπο σελίδας %s

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
el: Για λόγους ασφαλείας, αυτός ο τύπος αρχείου δεν επιτρέπεται.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
el: Για την ενέργεια αυτή το WordPress χρειάζεται πρόσβαση στον διακομιστή σας.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
el: Το αρχείο υπερβαίνει το όριο <code>upload_max_filesize</code> του <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
el: Το αρχείο υπερβαίνει το όριο <em>MAX_FILE_SIZE</em> που έχει οριστεί στη φόρμα HTML.

en: Crop
el: Περικοπή

en: Image rotation is not supported by your web host.
el: Ο διακομιστής σας δεν υποστηρίζει περιστροφή εικόνων.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές που θα χαθούν.  ΟΚ για συνέχεια, Άκυρο για να επιστρέψετε στην επεξεργασία εικόνων.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
el: Η παράμετρος <code>$image</code> πρέπει να οριστεί ως αντικείμενο του <code>WP_Image_Editor</code>.

en: Use WP_Image_Editor::rotate
el: Χρησιμοποιήστε το WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
el: Χρησιμοποιήστε το WP_Image_Editor::flip

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
el: Εγκαταστήστε τον εισαγωγέα Tumblr για να εισάγετε άρθρα και πολυμέσα μέσω του API του Tumblr.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
el: %1$s από %2$s.

en: Released: %d.
el: Κυκλοφορία: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
el: Κομμάτι %1$s από %2$s.

en: Track %1$s.
el: Κομμάτι %1$s.

en: Genre: %s.
el: Είδος: %s.

en: Attachment Post URL
el: URL άρθρου επισύναψης

en: Drop files here
el: Σύρτε αρχεία εδώ

en: Audio, Video, or Other File
el: Ήχος, βίντεο ή άλλος τύπος αρχείου

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
el: Χρησιμοποιείτε την πολυμεταφόρτωση. Έχετε πρόβλημα; Δοκιμάστε την <a href="#">απλή μεταφόρτωση</a>.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
el: "%1$s" από %2$s από %3$s.

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
el: Το άθροισμα ελέγχου του αρχείου (%1$s) δε συμπίπτει με την αναμενόμενη τιμή (%2$s).

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
el: "%1$s" από %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
el: "%1$s" από %2$s.

en: Link URL
el: Σύνδεσμος URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
el: Αλλαγή συνδέσμου URL ή κλικ παραπάνω για προκαθορισμένους.

en: Scale
el: Κλίμακα

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την σύνδεση με τον διακομιστή. Βεβαιωθείτε ότι οι ρυθμίσεις είναι σώστές.

en: This password will not be stored on the server.
el: Το συνθηματικό δεν θα αποθηκευτεί στον διακομιστή.

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
el: Κείμενο για σύνδεσμο, π.χ. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
el: Για περικοπή εικόνων, πατήστε πάνω της και σύρετε για να κάνετε την επιλογή.

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
el: Εισάγετε την τοποθεσία στον διακομιστή όπου βρίσκονται τα δημόσια και ιδιωτικά κλειδιά. Εάν απαιτείται μια συνθηματική φράση, πληκτρολογήστε την στο πεδίο του κωδικού παραπάνω.

en: example: www.wordpress.org
el: Παράδειγμα: www.wordpress.org

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
el: Μπορείτε αναλογικά να αλλάξετε την κλίμακα της αρχικής εικόνας. Για καλύτερα αποτελέσματα, η αλλαγή κλίμακας θα πρέπει να γίνει πριν από την περικοπή, αντιστροφή, ή την περιστροφή. Οι εικόνες μπορούν να αλλάξουν κλίμακα μόνο προς τα κάτω, όχι προς τα πάνω.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
el: Αφού έχετε κάνει την επιλογή σας, μπορείτε να τη προσαρμόσετε εισάγοντας το μέγεθος σε pixels. Το ελάχιστο μέγεθος της επιλογής είναι το μέγεθος της μικρογραφίας, όπως ορίζεται στις ρυθμίσεις πολυμέσων.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε την εικόνα διατηρώντας παράλληλα τη μικρογραφία. Για παράδειγμα, μπορεί να θέλετε να έχετε μία μικρογραφία που εμφανίζει μόνο ένα τμήμα της εικόνας.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
el: Η αναλογία διαστάσεων είναι η σχέση μεταξύ του πλάτους και του ύψους. Μπορείτε να διατηρήσετε την αναλογία κρατώντας πατημένο το πλήκτρο shift κατά την αλλαγή μεγέθους της επιλογής σας. Χρησιμοποιήστε το κουτί εισόδου για να καθορίσετε την αναλογία εικόνας, π.χ. 1:1 (τετράγωνο), 4:3, 16:9, κ.λπ.

en: Image preview
el: Προεπισκόπηση εικόνας

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
el: Πρόκειτε να διαγράψετε το %s

en: Invalid image URL
el: Εσφαλμένο URL εικόνας

en: Insert media from another website
el: Εισαγωγή πολυμέσων από άλλο ιστότοπο

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
el: %s–%s από %s

en: Invalid Data provided.
el: Άκυρα δεδομένα!

en: Could not access filesystem.
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο σύστημα αρχείων.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
el: Δεν βρέθηκε ο ριζικός κατάλογος του WordPress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
el: Δεν βρέθηκε ο κατάλογος περιεχομένων του WordPress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
el: Δεν βρέθηκε ο κατάλογος προσθέτων του WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
el: Δεν βρέθηκε ο κατάλογος θεμάτων του WordPress.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
el: Δεν βρέθηκε ο απαιτούμενος κατάλογος (%s).

en: Destination folder already exists.
el: Ο κατάλογος προορισμού υπάρχει ήδη!

en: Could not create directory.
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου.

en: The plugin is at the latest version.
el: Έχετε την τελευταία έκδοση του προσθέτου.

en: Install package not available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο πακέτο αναβάθμισης.

en: The theme is at the latest version.
el: Έχετε την τελευταία έκδοση του θέματος.

en: Could not remove the old theme.
el: Αδύνατη η αφαίρεση της προηγούμενης έκδοσης!

en: WordPress is at the latest version.
el: Έχετε την τελευταία έκδοση WordPress.

en: Could not copy files.
el: Αδύνατη η αντιγραφή των αρχείων.

en: Return to Plugin Installer
el: Επιστροφή στον εγκαταστάτη προσθέτων

en: View all
el: Προβολή όλων

en: Configure
el: Ρυθμίσεις

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s%3$s
el: Από %1$s στο %2$s%3$s

en: [Pending]
el: [Εκκρεμούν]

[ctx: dashboard]
note: translators: %1$s is type of comment, %2$s is link to the post
en: %1$s on %2$s
el: %1$s στο %2$s

en: Loading&#8230;
el: Φόρτωση…

en: Main Index Template
el: Πρότυπο κεντρικής σελίδας

en: RTL Stylesheet
el: Φύλλο στυλ RTL

en: Popup Comments
el: Αναδυόμενα σχόλια

en: Installation Failed
el: Η εγκατάσταση απέτυχε

en: Change role to&hellip;
el: Αλλαγή ρόλου…

en: Change
el: Αλλαγή

en: Item added.
el: Το στοιχείο προστέθηκε.

en: Item deleted.
el: Το στοιχείο διαγράφηκε.

en: Item updated.
el: Το στοιχείο ενημερώθηκε.

en: Item not added.
el: Το στοιχείο δεν προστέθηκε.

en: Items deleted.
el: Τα στοιχεία διαγράφηκαν.

en: Installing the latest version&#8230;
el: Εγκατάσταση τελευταίας έκδοσης…

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας συντήρησης…

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
el: Απενεργοποίηση λειτουργίας συντήρησης…

en: Unpacking the package&#8230;
el: Αποσυμπίεση πακέτου…

en: Installing the plugin&#8230;
el: Εγκατάσταση προσθέτου…

en: Plugin install failed.
el: Εγκατάσταση προσθέτου απέτυχε!

en: Plugin installed successfully.
el: Το πρόσθετο εγκαταστάθηκε επιτυχώς.

en: Installing the theme&#8230;
el: Εγκατάσταση θέματος…

en: Theme install failed.
el: Εγκατάσταση θέματος απέτυχε!

en: Theme installed successfully.
el: Το θέμα εγκαταστάθηκε επιτυχώς.

en: Your site is asking search engines not to index its content
el: Έχετε απαγορεύσει την ευρετηριοποίηση από μηχανές αναζήτησης

en: Filesystem error.
el: Σφάλμα συστήματος αρχείων.

en: Download failed.
el: Μεταφόρτωση αποτυχής!

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
el: Μεταφόρτωση αναβάθμισης από <span class="code">%s</span>…

en: Return to Importers
el: Επιστροφή στους εισαγωγείς

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
el: Το θέμα <em>%1$s %2$s</em> εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

en: Please select a file
el: Επιλέξτε αρχείο!

en: WordPress Blog
el: Ιστολόγιο WordPress

en: Other WordPress News
el: Άλλα νέα του WordPress

en: Create a New Site
el: Δημιουργία νέου ιστοτόπου

en: Create a New User
el: Δημιουργία νέου χρήστη

en: %s user | %s users
el[0]: %s μέλος
el[1]: %s μέλη

en: You have %1$s and %2$s.
el: Έχετε %1$s και %2$s.

en: Search Sites
el: Αναζήτηση ιστοτόπων

en: Visual Editor Stylesheet
el: Φύλλο στυλ κειμενογράφου

en: Author Template
el: Πρότυπο συντάκτη

en: Tag Template
el: Πρότυπο ετικέτας

en: WordPress updated successfully
el: To WordPress ενημερώθηκε επιτυχώς

en: You are using an insecure browser!
el: Χρησιμοποιείτε μη ασφαλή πλοηγό!

en: Your browser is out of date!
el: Ο πλοηγός σας είναι παλαιά έκδοση!

en: Right Now
el: Με μια ματιά

en: %s site | %s sites
el[0]: %s ιστότοπος
el[1]: %s ιστότοποι

en: Visual Editor RTL Stylesheet
el: Στυλ κειμενογράφου RTL

en: Update package not available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο πακέτο αναβάθμισης.

en: Could not remove the old plugin.
el: Αδύνατη η αφαίρεση του εγκατεστημένου προσθέτου.

en: Plugin updated successfully.
el: Το πρόσθετο ενημερώθηκε επιτυχώς.

en: Theme updated successfully.
el: Το θέμα ενημερώθηκε επιτυχώς!

en: The package could not be installed.
el: Αδύνατη η εγκατάσταση του πακέτου.

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
el: Αφαίρεση προηγούμενης έκδοσης…

en: The plugin contains no files.
el: Το πρόσθετο δεν περιέχει αρχεία.

en: No valid plugins were found.
el: Δεν βρέθηκαν έγκυρα πρόσθετα.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
el: Αφαίρεση προηγούμενης έκδοσης…

en: The theme contains no files.
el: Το θέμα αυτό δεν περιέχει αρχεία.

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
el: Το θέμα αυτό προαπαιτεί ένα γονικό θέμα. Γίνεται έλεγχος αν το γονικό θέμα είναι εγκατεστημένο…

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
el: Προετοιμασία εγκατάστασης του <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
el: Το γονικό θέμα, <strong>%1$s %2$s</strong>, είναι ήδη εγκατεστημένο.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
el: Το γονικό θέμα %1$s %2$s εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

en: Customize &#8220;%s&#8221;
el: Παραμετροποίηση του %s

en: Role
el: Ρόλος

en: Search Engines Discouraged
el: Αποτροπή ευρετηρίων ενεργή

en: Search Users
el: Αναζήτηση μελών

en: Storage Space
el: Αποθηκευτικός χώρος

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
el: Φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε μια μη ασφαλή έκδοση του <a href='%s'>%s</a>. Η χρήση παρωχημένων πλοηγών καθιστά μη ασφαλή τη χρήση του υπολογιστή σας. Για να απολαμβάνετε καλύτερα το WordPress, παρακαλούμε αναβαθμίστε τον πλοηγό σας.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
el: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Αναβαθμίστε τον %2$s</a> ή <a href="%3$s" class="browse-happy-link">δείτε τί άλλες λύσεις υπάρχουν</a>.

en: Welcome to WordPress!
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
el: Σας έχουμε διαλέξει λίγους συνδέσμους για το ξεκίνημα:

en: Get Started
el: Πρώτα βήματα

en: Customize Your Site
el: Προσαρμογή εμφάνισης

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
el: <a href="%s">Ή διαλέξτε ένα τελείως διαφορετικό θέμα</a>.

en: Next Steps
el: Επόμενα βήματα

en: Edit your front page
el: Επεξεργαστείτε την αρχική σελίδα

en: Add additional pages
el: Προσθέστε σελίδες

en: Add a blog post
el: Γράψτε ένα άρθρο

en: Write your first blog post
el: Γράψτε το πρώτο σας άρθρο

en: Add an About page
el: Προσθέστε μια σελίδα Περί

en: View your site
el: Προβολή ιστοτόπου

en: More Actions
el: Περισσότερες ενέργειες

en: Turn comments on or off
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε τα σχόλια

en: Learn more about getting started
el: Περισσότερα για τα πρώτα σας βήματα

en: The package contains no files.
el: Η αρχειοθήκη αυτή δεν περιέχει αρχεία.

en: Unpacking the update&#8230;
el: Αποσυμπίεση ενημέρωσης…

en: Return to Theme Installer
el: Επιστροφή στον εγκαταστάτη θεμάτων

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
el: Αδύνατη η αντιγραφή αρχείων. Ίσως έχει εξαντληθεί ο διαθέσιμος χώρος σας.

en: Updating theme: %s
el: Γίνεται αναβάθμιση του θέματος: %s

en: Updating plugin: %s
el: Γίνεται αναβάθμιση του προσθέτου: %s

en: WordPress %s is also now available.
el: To WordPress %s είναι επίσης διαθέσιμο.

en: Update Translations
el: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
el: Ενημέρωση μετάφρασης για %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
el: Μεταφράσεις για %s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
el: [%1$s] Ο ιστότοπος σας αναβαθμίστηκε στο WordPress %2$s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
el: [%1$s] WordPress %2$s είναι διαθέσιμο. Παρακαλώ αναβαθμίστε!

en: Your site was running version %s.
el: Ο ιστότοπος σας έτρεχε την έκδοση %s.

en: %s Page | %s Pages
el[0]: %s Σελίδα
el[1]: %s Σελίδες

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
el: %s MB χώρου επιτρέπονται

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
el: %1$s MB (%2$s%%) χώρου χρησιμοποιούνται

en: At a Glance
el: Με μια ματιά

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: WordPress site: %s
el: Ιστότοπος WordPress: %s

en: SUCCESS: %s
el: ΕΠΙΤΥΧΙΑ: %s

en: FAILED: %s
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ: %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
el: ΑΠΟΤΥΧΙΑ: Το WordPress απέτυχε να αναβαθμιστεί στην %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
el: ΕΠΙΤΥΧΙΑ: To WordPress αναβαθμίστηκε επιτυχώς στην %s

en: Drafts
el: Πρόχειρα

en: Publishing Soon
el: Δημοσίευση σύντομα

en: WordPress News
el: Νέα του WordPress

en: What&#8217;s on your mind?
el: Τι έχετε στο μυαλό σας;

[ctx: drafts]
en: View all
el: Εμφάνιση όλων

en: Today
el: Σήμερα

en: Tomorrow
el: Αύριο

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
el: Σφάλμα: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
el: Σφάλμα επαναφοράς: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
el: Τα ακόλουθα πρόσθετα ενημερώθηκαν επιτυχώς:

en: The following translations were successfully updated:
el: Οι ακόλουθες μεταφράσεις ενημερώθηκαν επιτυχώς:

en: Quick Draft
el: Γρήγορο πρόχειρο

en: [%s] Background updates have finished
el: [%s] Οι ενημερώσεις στο υπόβαθρο ολοκληρώθηκαν

en: Recently Published
el: Πρόσφατα δημοσιευμένα

en: Popular Plugin
el: Δημοφιλέστερο πρόσθετο

en: Manage Uploads
el: Διαχείριση μεταφορτώσεων

en: The WordPress Team
el: Η Ομάδα του WordPress

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
el: Αυτό σημαίνει ότι ο ιστότοπος σας είναι εκτός σύνδεσης ή χαλασμένος. Μην πανικοβάλεστε, αυτό μπορεί να διορθωθεί.

en: The translation is up to date.
el: Η μετάφραση είναι ενημερωμένη.

en: Translation update failed.
el: Η ενημέρωση της μετάφρασης απέτυχε.

en: Category added.
el: Η κατηγορία προστέθηκε.

en: Category deleted.
el: Η κατηγορία διαγράφηκε.

en: Category updated.
el: Η κατηγορία ενημερώθηκε.

en: Category not added.
el: Η κατηγορία δεν προστέθηκε.

en: Category not updated.
el: Η κατηγορία δεν ενημερώθηκε.

en: Categories deleted.
el: Οι κατηγορίες διαγράφηκαν.

en: Tag added.
el: Η ετικέτα προστέθηκε.

en: Tag deleted.
el: Η ετικέτα διαγράφηκε.

en: Tag updated.
el: Η ετικέτε ενημερώθηκε.

en: Tag not added.
el: Η ετικέτα δεν προστέθηκε.

en: Tag not updated.
el: Η ετικέτα δεν ενημερώθηκε.

en: Tags deleted.
el: Οι ετικέτες διαγράφηκαν.

en: Error code: %s
el: Κωδικός σφάλματος: %s

en: No activity yet!
el: Δεν υπάρχει δραστηριότητα ακόμα

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
el: Η ενημέρωση δεν μπορεί να εγκατασταθεί επειδή δεν είσαστε σε θέση να αντιγράψετε κάποια αρχεία. Αυτό συνήθως οφείλεται σε ασυνεπή δικαιώματα αρχείων.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
el: Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση %s, δείτε την σχετική οθόνη του WordPress

en: No further action is needed on your part.
el: Δεν απαιτούνται περαιτέρω ενέργειες από την πλευρά σας.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
el: Η ενημέρωση είναι εύκολη και διαρκεί μόνο λίγα λεπτά:

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
el: Εάν αντιμετωπίσετε οποιαδήποτε πρόβλημα ή χρειάζεστε υποστήριξη, οι εθελοντές στο φόρουμ του WordPress.org μπορεί να σας βοηθήσει.

en: Attempting to roll back to previous version.
el: Γίνετε προσπάθεια για επαναφορά σε προηγούμενη έκδοση.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
el: Παρακαλώ δείτε τον ιστότοπο σας τώρα. Το πιο πιθανό είναι ότι όλα λειτουργούν. Αν λέει ότι πρέπει να ενημερώσετε, θα πρέπει να το κάνετε:

en: Translation updated successfully.
el: Η μετάφραση ενημερώθηκε επιτυχώς.

en: We have some data that describes the error your site encountered.
el: Έχουμε μερικά στοιχεία που περιγράφουν το σφάλμα που παρουσιάστηκε στον ιστότοπο.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
el: Λόγω κάποιου προβλήματος στην αναβάθμιση, το WordPress επέστρεψε σε παλιότερη έκδοση.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
el: Η εταιρεία που σας φιλοξενεί, κάποιο φόρουμ από εθελοντές ή κάποιος φίλος προγραμματιστής θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τις παρακάτω πληροφορίες για να σας βοηθήσει:

en: We tried but were unable to update your site automatically.
el: Η αυτόματη αναβάθμιση του ιστότοπου σας απέτυχε.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
el: Μεταφόρτωση μετάφρασης από <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Manage menus
el: Διαχείριση μενού

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
el: [%1$s] ΕΠΕΙΓΟΝ: Ο ιστότοπος σας μπορεί να είναι εκτός λειτουργίας λόγω αποτυχημένης ενημέρωσης

en: %s post by this author | %s posts by this author
el[0]: %s άρθρο από το συντάκτη
el[1]: %s άρθρων από το συντάκτη

en: Updating to WordPress %s
el: Αναβάθμιση στο WordPress %s

en: Theme update failed.
el: Η αναβάθμιση θέματος απέτυχε!

en: Update Theme
el: Αναβάθμιση θέματος

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
el: Μερικές από τις μεταφράσεις χρειάζονται ενημέρωση. Καθήστε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα τις ενημερώσουμε επίσης.

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
el: Γειά σας! Ο ιστότοπος σας στο %1$s αναβαθμίστηκε αυτόματα στο WordPress %2$s.

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
el: Παρακαλούμε αναβαθμίστε τον ιστότοπο σας από %1$s σε WordPress %2$s.

en: [%s] There were failures during background updates
el: [%s] Υπήρχαν σφάλματα κατά την διάρκεια των αναβαθμίσεων στο υπόβαθρο.

en: The following translations failed to update:
el: Οι ακόλουθες μεταφράσεις απέτυχαν να αναβαθμιστούν:

en: The following themes failed to update:
el: Τα ακόλουθα θέματα απέτυχαν να αναβαθμιστούν:

en: The following themes were successfully updated:
el: Τα ακόλουθα θέματα αναβαθμίστηκαν επιτυχώς:

en: The following plugins failed to update:
el: Τα παρακάτω πρόσθετα απέτυχαν να αναβαθμιστούν:

en: Plugins updated successfully.
el: Τα πρόσθετα αναβαθμίστηκαν επιτυχώς.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
el: Ο ιστότοπος στην %1$s παρουσίασε κάποιο κρίσιμο πρόβλημα κατά την προσπάθεια αναβάθμισης του στην έκδοση %2$s.

en: UPDATE LOG
    ==========
el: ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ
    ==========

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, see http://php.net/date
en: M jS
el: j M

en: %s Post | %s Posts
el[0]: %s άρθρο
el[1]: %s άρθρα

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
el: Εάν επικοινωνήσετε μαζί μας, σας εξασφαλίζουμε ότι δεν θα έχετε πρόβλημα ξανά.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
el: Η ομάδα του WordPress πρόθυμη να σας βοηθήσει. Προωθήστε αυτό το email στο %s και η ομάδα θα συνεργαστεί μαζί σας για να βεβαιώθει ότι ο ιστότοπος σας λειτουργεί.

en: This widget requires JavaScript.
el: Η μικροεφαρμογή αυτή απαιτεί JavaScript.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
el: Διαχείριση <a href="%1$s">μικροεφαρμογών</a> και <a href="%2$s">μενού</a>

en: Manage widgets
el: Διαχείριση μικροεφαρμογών

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
el: Μεταφόρτωση πακέτου εγκατάστασης από <span class="code">%s</span>&#8230;

en: http://wordpress.org/news/feed/
el: https://el.wordpress.org/feed/

en: Theme Header
el: Επικεφαλίδα θέματος.

en: View all drafts
el: Προβολή όλων των προχείρων.

en: https://planet.wordpress.org/feed/
el: http://wpgreece.org/feed

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
el: Λείπει στο θέμα το φύλλο στυλ %s.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
el: Στο θέμα λείπει το αρχείο %s.

[ctx: no user roles]
en: None
el: Κανέναν

[ctx: verb]
en: View
el: Προβολή

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see http://php.net/date
en: M jS Y
el: jS M Y

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
el: Από %1$s %2$s

en: Theme Footer
el: Υποσέλιδο θέματος

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
el: Το πακέτο γλώσσας λείπει. Είτε το αρχείο %1$s ή το %2$s.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
el: Φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε μια παλιά έκδοση του %s. Για να απολαύσετε καλύτερα το WordPress, παρακαλούμε αναβαθμίστε τον πλοηγό σας.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
el: Το %s stylesheet δεν περιέχει έγκυρη  επικεφαλίδα.

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
el: Το να κρατήσετε τον ιστότοπο σας ενημερωμένο παίζει σημαντικό ρόλο στην ασφάλεια. Καθιστά επίσης το διαδίκτυο ένα ασφαλέστερο μέρος για σας και τους αναγνώστες σας.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
el: <strong>Το γονικό θέμα δεν βρέθηκε.</strong>. Θα πρέπει πρώτα να εγκαταστήσετε το γονικό  θέμα, <strong>%s</strong>  για να είναι δυνατή η χρήση αυτού του θέματος απογόνου.

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
el: BETA TESTING?
    =============
    
    Αυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα αποστέλλεται όταν χρησιμοποιείτε μια έκδοση του WordPress υπό ανάπτυξη.
    
    Εάν συναντήσατε δυσκολίες, που μπορεί να οφείλονται σε σφάλμα του WordPress, μπορείτε να το αναφέρετε;
     * Ανοίξτε ένα νέο θέμα στα forum υποστήριξης: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * H, αν είστε εξοικειωμένος, υποβάλετε μια αναφορά σφάλματος: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Ευχαριστούμε! -- Η ομάδα του WordPress

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
el: Ο ιστότοπός σας %1$s αντιμετώπισε μια σοβαρή δυσλειτουργία προσπαθώντας να εκτελέσει ενημέρωση στην τελευταία έκδοση του WordPress, %2$s.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
el: Έχετε επίσης αναβαθμίσεις για κάποια πρόσθετα ή θέματα. Αναβαθμίστε τα τώρα:

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
el: Ζωντανή προεπισκόπηση &#8220;%s&#8221;

en: Edit &#8220;%s&#8221;
el: Επεξεργασία του «%s»

en: View &#8220;%s&#8221;
el: Προβολή του «%s»

en: Unpublished
el: Αδημοσίευτος/η/ο

en: %s from now
el: %s από τώρα

en: Attach
el: Επισύναψη

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Όλα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
el: Προβολή αποσπασμάτων

en: Activate Plugin
el: Ενεργοποίηση προσθέτου

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
el: Το πρόσθετο <strong>%s %s</strong> εγκαταστάθηκε επιτυχώς.

en: Return to Themes page
el: Επιστροφή στα θέματα

en: Submit for Review
el: Υποβολή για έλεγχο

en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Order
el: Σειρά

en: Parent
el: Γονέας

en: Default Template
el: Προεπιλεγμένο πρότυπο

en: Install Now
el: Εγκατάσταση

en: No plugins match your request.
el: Δεν βρέθηκαν πρόσθετα για την αναζήτησή σας.

en: Last Updated:
el: Τελευταία ενημέρωση:

en: Quick Edit
el: Ταχυεπεξεργασία

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
el: Αρχείο

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
el: Ημερομηνία

en: Allow
el: Επιτρέπονται

en: Do not allow
el: Δεν επιτρέπονται

en: Allow Comments
el: Επιτρέπονται σχόλια

en: Missed schedule
el: Εκπρόθεσμο

en: Last Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Screen Options
el: Επιλογές προβολής

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Visit %s
el: Μετάβαση σε %s

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
el: Επιλεγμένα

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
el: Δημοφιλή

en: Clear List
el: Όλα στα ανενεργά

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Όλα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Ενεργά <span class="count">%s</span>
el[1]: Ενεργά <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Απενεργοποιημένα πρόσφατα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Απενεργοποιημένα πρόσφατα <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Ανενεργά <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Ανενεργά <span class="count">(%s)</span>

en: Upload Plugin
el: Μεταφόρτωση προσθέτου

en: Trash
el: Διαγραφή

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
el: Τίτλος

en: Bulk Edit
el: Μαζική επεξεργασία

en: Mature
el: Ακατάλληλο

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: No users found.
el: Δεν βρέθηκαν χρήστες.

en: No plugins found.
el: Δεν βρέθηκαν πρόσθετα.

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: Ο σύνδεσμος %s θα διαγραφεί! 
      ΟΚ για διαγραφή, Άκυρο για ακύρωση.

en: Try again
el: Ξαναδοκιμάστε

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
el: Περισσότερα για το %s

en: Install %s
el: Εγκατάσταση του %s

en: Update to version %s
el: Αναβάθμιση στην έκδοση %s

en: Update Now
el: Αναβάθμιση τώρα

en: This plugin is already installed and is up to date
el: Έχετε ήδη την τελευταία έκδοση του προσθέτου

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Υποχρεωτικά <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Υποχρεωτικά <span class="count">(%s)</span>

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Αντικαταστάσεις <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Αντικαταστάσεις <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive:
el: Ανενεργά:

en: Network Deactivate
el: Απενεργοποίηση από δίκτυο

en: Network Activate
el: Ενεργοποίηση σε δίκτυο

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Δικά μου <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Δικά μου <span class="count">(%s)</span>

en: Edit this item
el: Επεξεργασία στοιχείου

en: Preview &#8220;%s&#8221;
el: Προεπισκόπηση του %s

en: &mdash; No Change &mdash;
el: – Καμία αλλαγή –

en: Activate &#8220;%s&#8221;
el: Ενεργοποίηση του %s

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: Το θέμα %s θα διαγραφεί!
      ΟΚ για διαγραφή, Άκυρο για ακύρωση

en: Return to Plugins page
el: Επιστροφή στα Πρόσθετα

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
el: Η αναβάθμιση του %1$s απέτυχε.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
el: To %1$s αναβαθμίστηκε επιτυχώς.

en: Show Details
el: Λεπτομέρειες

en: Hide Details
el: Απόκρυψη λεπτομερειών

en: All updates have been completed.
el: Οι αναβαθμίσεις ολοκληρώθηκαν

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
el: Αναβάθμιση προσθέτου %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
el: Αναβάθμιση θέματος %1$s (%2$d/%3$d)

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
el: Ενεργοποίηση προσθέτου &amp; εκτέλεση εισαγωγέα

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Μόνιμα 1η σελίδα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Μόνιμα 1η σελίδα <span class="count">(%s)</span>

en: Delete this item permanently
el: Διαγραφή οριστικά

en: Main Page (no parent)
el: Κύρια σελίδα (χωρίς γονέα)

en: Sticky
el: Μόνιμα 1η σελίδα

en: Not Sticky
el: Όχι μόνιμα σε 1η σελίδα

en: Make this post sticky
el: Μόνιμα 1η σελίδα

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
el: Έχετε μόνο ένα θέμα εγκαταστημένο. Δοκιμάστε κι άλλα θέματα από τα εκατοντάδες που διατίθενται δωρεάν στο κεντρικό αποθετήριο του WordPress. Κάντε κλικ στην <a href="%s">Εγκατάσταση θεμάτων</a> για να ξεκινήσετε.

en: No themes match your request.
el: Δεν βρέθηκαν θέματα για την αναζήτησή σας.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
el: Η αναβάθμιση ίσως πάρει λίγη ώρα. Περιμένετε.

en: Current Page
el: Τρέχουσα σελίδα

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
el: %1$s από %2$s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
el: Συνημμένο σε

en: (Unattached)
el: (Μη συνημμένο)

en: View
el: Προβολή

en: No sites found.
el: Δεν βρέθηκαν ιστότοποι.

[ctx: site]
en: Mark as Spam
el: Ανεπιθύμητο

[ctx: site]
en: Not Spam
el: Όχι σπαμ

en: Last Updated
el: Τελευταία ενημέρωση

[ctx: site]
en: Registered
el: Καταχωρήθηκε

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Archived
el: Αρχειοθετημένα

[ctx: site]
en: Spam
el: Ανεπιθύμητα

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Unarchive
el: Απαρχειοθέτηση

[ctx: verb; site]
en: Archive
el: Αρχειοθέτηση

en: Visit
el: Προβολή

en: Never
el: Ποτέ

en: No themes found.
el: Δεν βρέθηκαν θέματα.

en: You do not appear to have any themes available at this time.
el: Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν θέματα επί του παρόντος.

en: Theme
el: Θέμα

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Όλα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Enabled <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Ενεργοποιημένα <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Αναβαθμιστέα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Αναβαθμιστέα <span class="count">(%s)</span>

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Προβληματικό <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Προβληματικά <span class="count">(%s)</span>

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Network Disable
el: Απενεργοποίηση σε δίκτυο

en: Enable this theme
el: Ενεργοποίηση θέματος

en: Disable this theme
el: Απενεργοποίηση θέματος

en: Open this theme in the Theme Editor
el: Άνοιγμα θέματος στον επεξεργαστή θεμάτων

en: Delete this theme
el: Διαγραφή θέματος

en: Broken Theme:
el: Προβληματικό θέμα:

[ctx: user]
en: Mark as Spam
el: Ανεπιθύμητο

[ctx: user]
en: Not Spam
el: Όχι ανεπιθύμητο

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Super Admin <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Υπερδιαχειριστές <span class="count">(%s)</span>

[ctx: user]
en: Registered
el: Εγγραφή

en: Super Admin
el: Υπερδιαχειριστής

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
el: Αγαπημένα

[ctx: plugin]
en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
el: Φαίνεται ότι δεν υπάρχουν πρόσθετα επί του παρόντος.

en: %s is currently editing
el: Επεξεργάζεται ο/η %s.

en: This theme is already installed and is up to date
el: Το θέμα είναι ήδη εγκατεστημένο και στην τελευταία έκδοση.

[ctx: theme]
en: Installed
el: Εγκατεστημένο

en: Preview %s
el: Προεπισκόπηση του %s

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
el: Έχετε πρόσβαση μόνο στο τρέχον θέμα. Για πρόσβαση σε περισσότερα θέματα, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του %s.

en: Contextual Help Tab
el: Καρτέλα βοήθειας

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Απενεργοποιημένο <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Απενεργοποιημένα <span class="count">(%s)</span>

en: Add
el: Προσθήκη

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
el: &ndash;ή&ndash;

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: %s ago
el: %s πριν

[ctx: themes]
en: Featured
el: Επιλεγμένα

en: Version:
el: Έκδοση:

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
el: <strong>Συμβατό</strong> με την έκδοση σας WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
el: <strong>Ασύμβατο</strong> με την έκδοση σας WordPress

en: No approved comments
el: Χωρίς εγκεκριμένα σχόλια

en: %s approved comment | %s approved comments
el[0]: %s εγκεκριμένο σχόλιο
el[1]: %s εγκεκριμένα σχόλια

en: %s pending comment | %s pending comments
el[0]: %s σχόλιο σε αναμονή
el[1]: %s σχόλια σε αναμονή

en: No comments
el: Χωρίς σχόλια

en: %s comment | %s comments
el[0]: %s Σχόλιο
el[1]: %s Σχόλια

note: translators: %s: plugin name
en: Network Activate %s
el: Ενεργοποίηση δικτύου %s

note: translators: %s: plugin name
en: Network deactivate %s
el: Απενεργοποίηση δικτύου %s

note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
el: Απενεργοποίηση %s

note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
el: Διαγραφή %s

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
el: Επεξεργασία %s

note: translators: %s: plugin name
en: Activate %s
el: Ενεργοποίηση %s

en: Last page
el: Τελευταία σελίδα

en: This category already exists.
el: Η κατηγορία ήδη υπαρχει.

en: Visit plugin site
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο του προσθέτου

en: Visit theme homepage
el: Επισκεφθείτε την σελίδα του θέματος

en: Visit Theme Site
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο του θέματος

en: Update Plugin
el: Αναβάθμιση προσθέτου

note: translators: 1: Plugin name and version
en: Update %s now
el: Αναβάθμιση %s τώρα

en: First page
el: Πρώτη σελίδα

en: More actions
el: Περισσότερες ενέργειες

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
el: Προτεινόμενα

en: Screen Options Tab
el: Καρτέλα Επιλογές Προβολής

en: Number of items per page:
el: Πλήθος στοιχείων ανά σελίδα:

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
el: Η κατηγορία αυτή δεν μπορεί να προστεθεί. Παρακαλούμε αλλάξτε το όνομα και προσπαθήστε ξανά.

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
el: Θα πρέπει να αναβαθμίσετε <a href="%s" target="_blank">το σελιδοδείκτη σας</a> στην τελευταία έκδοση!

en: Suggested media
el: Προτεινόμενα πολυμέσα

en: Show post options
el: Εμφάνιση επιλογών άρθρου

en: Standard Editor
el: Κανονικός διορθωτής

en: Detach
el: Αποσύνδεση

en: Error while adding the category. Please try again later.
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη κατηγορίας. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά αργότερα.

en: Toggle add category
el: Εναλλαγή προσθήκη κατηγορίας

en: Missing post ID.
el: Λείπει το ID άρθρου.

en: Press This!
el: Δημοσίευσέ το!

en: Scan
el: Σάρωση

en: Enter a URL to scan
el: Δώστε ένα URL για σάρωση

en: Scan site for content
el: Σάρωση ιστοτόπου για περιεχόμενο

en: %s Active Installs
el: %s Ενεργές Εγκαταστάσεις

en: Search categories
el: Αναζήτηση κατηγοριών

en: Search categories by name
el: Αναζήτηση κατηγοριών με βάση το όνομα

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
el: 1+ Εκατομμύρια

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
el: Πηγή:

en: Back to post options
el: Επιστροφή στις επιλογές δημοσίευσης

en: Hide post options
el: Απόκρυψη επιλογών άρθρων

en: Post title
el: Τίτλος άρθρου

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
el: Υπάρχει μόνο ένα θέμα ενεργοποιημένο για τον ιστότοπο αυτό. Μεταβείτε στη Διαχείριση δικτύου για να <a href="%1$s">ενεργοποιήσετε</a> ή να <a href="%2$s">εγκαταστήσετε</a> περισσότερα θέματα.

en: More Details
el: Περισσότερες λεπτομέρειες

en: View details
el: Προβολή λεπτομερειών

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
el: Απόδοση

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
el: Beta Δοκιμή

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
el: Κοινωνικό

en: Select bulk action
el: Επιλέξτε μαζική ενέργεια

[ctx: themes]
en: Recently Updated
el: Πρόσφατα ενημερωμένο

[ctx: Number/count of items]
en: Count
el: Αριθμός

en: Move this item to the Trash
el: Μεταφορά στοιχείου στα διεγραμμένα

en: Restore this item from the Trash
el: Επαναφορά στοιχείου από τα διεγραμμένα

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install %s now
el: Εγκατάσταση %s τώρα

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
el: Εργαλεία

en: Network Enable
el: Διάθεση στο δίκτυο

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Όλα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
el: Ενεργοποίηση του νέου κειμενογράφου πλήρους σελίδας.

en: Untested with your version of WordPress
el: Δέν έχει δοκιμαστεί στην έκδοση WordPress σας

en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: themes]
en: Latest
el: Τελευταία

en: Enable accessibility mode
el: Ενεργοποίηση προσβασιμότητας

en: Disable accessibility mode
el: Απενεργοποίηση προσβασιμότητας

en: Boxes
el: Πλαίσια

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
el: Απαιτεί %1$s στο αρχείο %2$s.

en: View Mode
el: Κατάσταση Προβολής

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ενημέρωση του %1$s: %2$s

en: %s column | %s columns
el[0]: %s στήλη
el[1]: %s στήλες

en: Items list
el: Λίστα στοιχείων

en: Network Only
el: Δίκτυο Μόνο

en: Saving&hellip;
el: Αποθηκευση&hellip;

en: No pending comments
el: Κανένα σχόλιο σε αναμονή

en: Network Active
el: Δίκτυο Ενεργό

en: Additional settings
el: Πρόσθετες ρυθμίσεις

en: Filter items list
el: Φίλτρο λίστας στοιχείων

en: Items list navigation
el: Στοιχεία λίστας περιήγησης

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
el: Τα αρχεία στον φάκελο %s εκτελούνται αυτόματα.

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
el: Οι αντικαταστάσεις είναι προχωρημένα πρόσθετα στον κατάλογο %s τα οποία αντικαθιστούν λειτουργίες του WordPress.

en: Allow Pings
el: Επιτρέπονται Pings

en: Pagination
el: Σελιδοποίηση

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
el: Προς το παρόν έχετε μόνο ένα θέμα ενεργοποιημένο στον ιστότοπο αυτό. Μεταβείτε στη Διαχείριση δικτύου για να <a href="%1$s">ενεργοποιήσετε</a> περισσότερα θέματα.

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
el: Αυτό το <a href="%1$s">θέμα απόγονος</a> χρειάζεται το γονικό του θέμα, %2$s για να λειτουργήσει.

en: Return to WordPress Updates page
el: Επιστροφή στην σελίδα ενημερώσεων του WordPress

en: Post Formats
el: Μορφές άρθρου

en: Comment %d does not exist
el: Το σχόλιο %d δεν υπάρχει.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
el: Για να σχολιάσετε πρέπει να συνδεθείτε!

en: Please provide a custom field value.
el: Ορίστε τιμή για το πεδίο.

en: You are not allowed to edit this page.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε τη σελίδα αυτή.

en: You are not allowed to edit this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε το άρθρο αυτό.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
el: Αποθήκευση απενεργοποιημένη: τη σελίδα την επεξεργάζεται ο/η %s.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
el: Αποθήκευση απενεργοποιημένη: το άρθρο το επεξεργάζεται ο/η %s.

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένο

en: Bulk Actions
el: Μαζική επεξ/σία

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
el: Σε αντίθεση με τις ετικέτες, οι κατηγορίες διατάσσονται και ιεραρχικά. Π.χ., φτιάχνετε μια κατηγορία Jazz και μέσα σ’ αυτήν τις (υπο)κατηγορίες Bebop και Big Band. Εντελώς προαιρετικό.

en: Unapprove
el: Αποέγκριση

en: Approve
el: Έγκριση

en: Filter
el: Φιλτράρισμα

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
el: Τελευταία επεξεργασία από %1$s, %2$s %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
el: Τελευταία επεξεργασία %1$s %2$s

en: Name:
el: Όνομα:

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
el: <a href="%s">Σύνδεσμοι</a> / Επεξεργασία συνδέσμου.

en: Update Link
el: Ενημέρωση συνδέσμου

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
el: <a href="%s">Σύνδεσμοι</a> / Νέος σύνδεσμος

en: Link added.
el: Ο σύνδεσμος προστέθηκε.

en: Example: Nifty blogging software
el: Παράδειγμα: Πολύ ωραία ιστολόγια

en: Web Address
el: Διεύθυνση URL

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
el: Παράδειγμα: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; Μην ξεχάσετε το <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
el: Εμφανίζεται όταν το καταδεικτικό πηγαίνει πάνω στον σύνδεσμο. Προαιρετικά, εμφανίζεται κάτω από τον σύνδεσμο.

[ctx: column name]
en: Comment
el: Σχόλιο

en: %s post updated. | %s posts updated.
el[0]: %s άρθρο ενημερώθηκε.
el[1]: %s άρθρα ενημερώθηκαν.

en: Export
el: Εξαγωγή

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
el: Μόλις κάνετε κλικ για μεταφόρτωση, το WordPress θα φτιάξει ένα αρχείο XML για να αποθηκεύσετε στον υπολογιστή σας.

en: Download Export File
el: Μεταφόρτωση αρχείου εξαγωγής

en: Posts
el: Άρθρα

en: Could not update link in the database
el: Αδύνατη η ενημέρωση του συνδέσμου στη βάση δεδομένων

en: Could not insert link into the database
el: Αδύνατη η εισαγωγή του συνδέσμου στη βάση δεδομένων

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
el: Αλλαγή σε %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
el: Βρέθηκαν %s

en: FTP hostname is required
el: Το όνομα φιλοξενητή FTP είναι υποχρεωτικό

en: FTP username is required
el: To όνομα χρήστη FTP είναι υποχρεωτικό

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
el: Όνομα/Συνθηματικό μη έγκυρο για %s

en: SSH2 hostname is required
el: Χρειάζεται όνομα φιλοξενητή SSH2

en: SSH2 username is required
el: Χρειάζεται όνομα χρήστη SSH2

en: SSH2 password is required
el: Χρειάζεται συνθηματικό SSH2

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
el: Λάθος δημόσιο και ιδιωτικό κλειδί για %s

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
el: Αδύνατη η εκτέλεση της εντολής: %s

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Unapprove this comment
el: Αποέγκριση σχολίου

en: Reply to this comment
el: Απάντηση στο σχόλιο

en: Mark this comment as spam
el: Σημάνετε το σχόλιο ως ανεπιθύμητο

[ctx: verb]
note: translators: mark as spam link
en: Spam
el: Ανεπιθύμητο

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Rating
el: Αξιολόγηση

en: Quick&nbsp;Edit
el: Ταχυεπεξεργασία

en: Relationship
el: Σχέση

en: Visible
el: Ορατό

en: No links found.
el: Δεν βρέθηκαν σύνδεσμοι.

en: Discussion Settings
el: Ρυθμίσεις συζητήσεων

en: Categories:
el: Κατηγορίες:

en: Item not updated.
el: Το στοιχείο δεν ενημερώθηκε.

en: No comments found.
el: Δεν βρέθηκαν σχόλια.

en: You are not allowed to delete this item.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράψετε το στοιχείο αυτό.

en: Please provide a custom field name.
el: Ορίστε όνομα για το πεδίο.

en: Someone
el: Κάποιος

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
el: Δεν επιτρέπεται να επαναφέρετε το στοιχείο αυτό από τον κάδο.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
el: Δεν επιτρέπεται να εξάγετε το περιεχόμενο του ιστοτόπου αυτού.

en: Authors:
el: Συντάκτες:

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
el: Δεν επιτρέπεται να εισάγετε περιεχόμενο στον ιστότοπο αυτό.

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
el: Ο εισαγωγέας <strong>%s</strong> είναι προβληματικός ή μη εγκατεστημένος.

en: No importers are available.
el: Δεν υπάρχουν εισαγωγείς.

en: Activate importer
el: Ενεργοποίηση εισαγωγέα

en: Install importer
el: Εγκατάσταση εισαγωγέα

[ctx: comment]
en: Not Spam
el: Όχι σπαμ

en: Approve this comment
el: Εγκριση σχολίου

en: The ftp PHP extension is not available
el: Η επέκταση FTP της PHP δεν είναι διαθέσιμη.

en: FTP password is required
el: Το συνθηματικό FTP είναι υποχρεωτικό

en: The ssh2 PHP extension is not available
el: Η επέκταση SSH2 της PHP απουσιάζει.

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
el: Η επέκταση SSH2 της PHP είναι διαθέσιμη, αλλά απαιτείται και η συνάρτηση <code>stream_get_contents()</code> της PHP5.

en: Edit Menu Item
el: Επεξεργασία στοιχείου

en: CSS Classes (optional)
el: Κλάσεις CSS (προαιρετικό)

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
el: Αρχική: %s

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε τους συνδέσμους του ιστοτόπου αυτού.

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
el: Νέος σύνδεσμος

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
el: Θέλετε να επεξεργαστείτε κάτι που δεν υπάρχει.  Μήπως έχει διαγραφεί;

en: Error in deleting.
el: Σφάλμα στη διαγραφή!

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
el: Δεν επιτρέπεται να αναβαθμίζετε πρόσθετα στον ιστότοπο αυτό.

en: Choose what to export
el: Επιλέξτε τί θέλετε να εξάγετε

en: All content
el: Τα πάντα

en: Date range:
el: Ημερομηνία:

en: Edit this item inline
el: Επιτόπια επεξεργασία

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
el: Η περιγραφή δεν εμφανίζεται από προεπιλογής, αλλά κάποια θέματα τη χρησιμοποιούν.

[ctx: term name]
en: Name
el: Όνομα

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
el: Προσθέτοντας μια νέα κατήγορια σε αυτή την οθόνη, θα την &#8217;βάλετε στα ακόλουθα πεδία:

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
el: Όταν χρησιμοποιείτε τη Μαζική επεξεργασία, μπορείτε να αλλάξετε τα μεταδεδομένα (κατηγορίες, συντάκτης κλπ.) για όλα τα επιλεγμένα άρθρα διά μιας. Για να αφαιρέσετε ένα άρθρο από την ομάδα, απλά πατήστε στο x δίπλα στον τίτλο του στην περιοχή Μαζική επεξεργασία που εμφανίζεται.

en: Move
el: Μετακίνηση

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ή να επεξεργαστείτε σύνδεσμο, συμπληρώνοντας τα σχετικά πεδία. Μόνο το url και το όνομα συνδέσμου (το κείμενο που θέλετε να εμφανίσετε στην θέση του συνδέσμου)  είναι υποχρεωτικά πεδία.

en: Publish Settings
el: Ρυθμίσεις δημοσιεύσεων

en: Get Shortlink
el: Αντιγραφή μικρολίνκ

en: You did not select an item for editing.
el: Δεν επιλέξατε κάτι για επεξεργασία.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
el: Mορφή του ονόματος καταλληλότερη για διευθύνσεις URL. Συνήθως περιέχει μόνο πεζά λατινικά, αριθμούς και ενωτικά.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
el: Μέσω των <strong>ετικετών</strong> γίνεται να ορίσετε όρους-κλειδιά για άρθρα σας. Αντίθετα προς τις κατηγορίες, οι ετικέτες δεν έχουν ιεραρχία.

en: Adding Categories
el: Προσθήκη κατηγοριών

en: Adding Tags
el: Προσθήκη ετικετών

en: Screen Content
el: Περιεχόμενα οθόνης

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
el: Η οθόνη τούτη προσαρμόζεται κατά διάφορους τρόπους:

en: Available Actions
el: Διαθέσιμες ενέργειες

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
el: <strong>Επεξεργασία</strong>. Μεταβείτε στην οθόνη επεξεργασίας του άρθρου. Το κλικ στον τίτλο του άρθρου έχει το ίδιο αποτέλεσμα.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
el: <strong>Ταχυεπεξεργασία</strong>. Επεξεργαστείτε επιτόπου τα μεταδεδομένα των άρθρων χωρίς να πρέπει να μεταβείτε σε άλλη οθόνη.

en: Managing Pages
el: Διαχείριση σελίδων

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
el: Η διαχείριση σελίδων είναι παρόμοια με τη διαχείριση άρθρων, η δε οθόνη διαχείρισης προσαρμόζεται παρόμοια.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
el: Παρόμοιες είναι επίσης οι διαθέσιμες ενέργειες. Μεταξύ άλλων, γίνεται να εξειδικεύσετε την προβολή μέσω φίλτρων, να επεξεργαστείτε μια σελίδα ατομικά μέσω των ενεργειών που προβάλλονται όταν τοποθετείτε το καταδεικτικό στη γραμμή της και να επεξεργαστείτε πολλές σελίδες μαζικά μέσω του ειδικού μενού.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
el: Το αρχείο αυτό, τύπου WXR (δηλ. WordPress eXtended RSS), θα περιέχει όλα τα άρθρα, σελίδες, σχόλια, τα προσωπικά σας πεδία, τις κατηγορίες και τις ετικέτες σας.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
el: Το αρχείο θα περιέχει όλα τα άρθρα, σελίδες, σχόλια, ειδικά πεδία, κατηγορίες, ετικέτες, μενού και άρθρα ειδικού τύπου του ιστοτόπου σας.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
el: Το WordPress είναι ελεύθερο λογισμικό ανοιχτού κώδικα που κατασκευάζεται από μια μεγάλη κοινότητα ως επί το πλείστον εθελοντών προγραμματιστών απ’ όλο τον κόσμο. Το WordPress σας προσφέρει σπουδαίες ελευθερίες χάρη στην <a href="%s">άδεια που διέπει τη διανομή του</a>, την GPL:

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
el: Έχετε την ελευθερία να εκτελείτε το πρόγραμμα για οποιονδήποτε σκοπό.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
el: Έχετε πρόσβαση στον πηγαίο κώδικα, την ελευθερία να μελετάτε τη λειτουργία του και την ελευθερία να τον τροποποιείτε ώστε να κάνει αυτό που θέλετε.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
el: Έχετε την ελευθερία να αναδιανέμετε αντίτυπα του προγράμματος ώστε να βοηθάτε τον συνάνθρωπο.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
el: Έχετε την ελευθερία να αναδιανέμετε αντίτυπα της τροποποιημένης έκδοσή σας. Με τον τρόπο αυτό δίνετε σε ολόκληρη την κοινότητα την ευκαιρία να ωφεληθεί από τις αλλαγές σας.

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
el: Το WordPress μεγαλώνει και δυναμώνει από ανθρώπους όπως εσείς και εμείς που το διαδίδουν και το διαφημίζουν από στόμα σε στόμα. Ανεξάρτητα αν χρησιμοποιείτε το WordPress ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά, για έναν προσωπικό ιστότοπο ή για μια εμπορική υπηρεσία, ο καλός σας λόγος σημαίνει πολλά για εμάς. Το μόνο που ζητούμε είναι να γίνονται σεβαστοί <a href="%s">οι όροι χρήσης του εμπορικού σήματος</a>.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
el: Όλα τα <a href="%1$s">πρόσθετα</a> και τα <a href="%2$s">θέματα</a> στο αποθετήριο του WordPress.org δημοσιεύονται με άδεια GPL ή άδεια συμβατή με την GPL. Για πρόσθετα και θέματα από άλλες πηγές, ρωτάτε τον κατασκευαστή <a href="%3$s">αν η άδεια είναι GPL ή συμβατή με GPL</a>. Αν δεν είναι, δεν τα συνιστούμε.

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
el: Δεν θα θέλατε να έχετε τις ίδιες ελευθερίες με όλο το λογισμικό; Κι εμείς! Για περισσότερα, δείτε τον ιστότοπο του <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
el: Σε προηγούμενες εκδόσεις WordPress οι εισαγωγείς ήταν ενσωματωμένοι εξ αρχής. Τους μετατρέψαμε σε πρόσθετα, αφού συνήθως χρησιμοποιούνται μόνο μία φορά.

en: ERROR:
el: <strong>Σφάλμα</strong>:

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
el: Αν έχετε άρθρα ή σχόλια από άλλο σύστημα, είναι εύκολο να τα εισάγετε. Για να ξεκινήσετε, επιλέξτε σύστημα:

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
el: Ο εισαγωγέας αυτός δεν είναι εγκατεστημένος. Για να τον εγκαταστήσετε, μεταβείτε στον <a href="%s">κύριο ιστότοπο</a>.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
el: Αν δεν βλέπετε τον εισαγωγέα που θέλετε, <a href="%s">κάντε αναζήτηση στο αποθετήριο προσθέτων</a> να δείτε μήπως υπάρχει εκεί.

en: Draft created on %1$s at %2$s
el: Δημιουργία προσχεδίου %1$s %2$s

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
el: Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη διαχείριση συνδέσμων, εγκαταστήστε το πρόσθετο <a href="%s">Link Manager</a>.

en: No comments awaiting moderation.
el: Κανένα σχόλιο για έγκριση.

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Select comment
el: Επιλογή σχολίου

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Select %s
el: Επιλογή %s

en: Media
el: Πολυμέσα

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
el: Για να προσθέσετε μια νέα ετικέτα, συμπληρώστε τα εξής πεδία

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
el: <strong>Έχετε αποσυνδεθεί.</strong> Η αποθήκευση έχει απενεργοποιηθεί μέχρι να επανασυνδεθείτε.

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
el[0]: %s για έλεγχο
el[1]: %s για έλεγχο

en: To the top
el: Στην κορυφή

en: %s page updated. | %s pages updated.
el[0]: %s σελίδα ενημερώθηκε.
el[1]: %s σελίδες ενημερώθηκαν.

en: Up one
el: Ένα πάνω

en: Down one
el: Ένα κάτω

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
el: <strong>Σύντομο όνομα</strong> - Το &#8220;σύντομο όνομα&#8221; είναι μια εκδοχή του τίτλου κατάλληλη/φιλική για διευθύνσεις (URL). Συνήθως είναι γραμμένο με μικρά γράμματα και περιέχει μόνο γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
el[0]: %s σελίδα διαγράφηκε μόνιμα.
el[1]: %s σελίδες διαγράφηκαν μόνιμα.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
el[0]: %s σελίδα δεν ενημερώθηκε, κάποιος άλλος την επεξεργάζεται.
el[1]: %s σελίδες δεν ενημερώθηκαν, κάποιος άλλος τις επεξεργάζεται.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
el: Αποθηκεύουμε αυτό το άρθρο στον περιηγητή σας για κάθε ενδεχόμενο.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
el[0]: %s άρθρο έχει διαγραφεί οριστικά.
el[1]: %s άρθρα έχουν διαγραφεί οριστικά.

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
el: Αναζήτηση για %1$s στο %2$s

en: sub item
el: Επιμέρους στοιχείο

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
el: Μπορείτε να εξάγετε ένα αρχείο με τα περιεχόμενα του ιστοτόπου σας έτσι ώστε να το εισάγετε σε μια άλλη εγκατάσταση ή πλατφόρμα που το υποστηρίζει. Το εξαγόμενο αρχείο θα είναι ένα XML αρχείο μορφοποιημένο ως WXR. Μπορεί να συμπεριλάβει άρθρα, σελίδες, σχόλια, ειδικά πεδία, κατηγορίες και ετικέτες. Μπορείτε να επιλέξετε ποια άρθρα και σελίδες θελετε να συμπεριληφθούν στο WXR αρχείο μέσω των φίλτρων κατηγορίας, συγγραφέα, ημερομηνίας, μήνα ή κατάστασης δημοσίευσης.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
el: Η <strong>Προεπισκόπηση</strong> θα σας παρουσιάσει πώς θα εμφανίζεται ένα πρόχειρο άρθρο όταν αυτό δημοσιευτεί. Η Παρουσίαση θα σας μεταφέρει στον ιστότοπό σας ώστε να δείτε το ίδιο το άρθρο. Ανάλογα με την κατάσταση δημοσίευσης του άρθρου θα είναι διαθέσιμο είτε το ένα είτε το άλλο.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
el: Τα αρχικά XFN σημαίνουν <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, κάτι που δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσετε. Το WordPress επιτρέπει τη δημιουργία παραμέτρων XFN attributes για δείχνει πώς σχετίζεστε με τους ιδιοκτήτες/συγγραφείς των ιστοτόπων με τους οποίους διασυνδέεστε.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
el: Αυτή η οθόνη παρουσιάζει συνδέσμους προς πρόσθετα που εισάγουν περιεχόμενα από συστήματα ιστολογίων/διαχείρισης περιεχομένου. Επιλέξτε το σύστημα από το οποίο θέλετε να εισάγετε περιεχόμενο και κάνετε κλικ στο Εγκατάσταση Τώρα μόλις σας ζητηθεί στο αναδυόμενο παράθυρο. Αν το σύστημα που θέλετε δεν υπάρχει στη λίστα αυτή πατήστε το σύνδεσμο για να αναζητήσετε στο αποθετήριο προσθέτων για άλλα πρόσθετα που πιθανώς κάνουν την ίδια δουλειά για το σύστημά σας.

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις κατηγορίες για να προσδιορίσετε περιοχές του ιστοτόπου σας και να ομαδοποιήσετε συσχετιζόμενα άρθρα. Η προεπιλεγμένη κατηγορία ονομάζεται &#8220;Γενικά&#8221; μέχρι να της αλλάξετε όνομα στις <a href="%s">ρυθμίσεις συγγραφής</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
el: Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στις κατηγορίες και τις ετικέτες. Συνήθως οι ετικέτες είναι περιγραφικές λέξεις κλειδιά που κωδικοποιούν την πληροφορία που περιέχεται στο εκάστοτε άρθρο σας (ονόματα, περιγραφές, κλπ), οι οποίες ενδέχεται να εμφανίζονται επαναλαμβανόμενα μέσα σε ένα άρθρο. Οι κατηγορίες, από την άλλη, είναι προδιαγεγραμμένες από εσάς ώστε να ομαδοποιούν τα άρθρα σε γενικότερο επίπεδο. Αν φανταστείτε τον ιστότοπό σας σαν ένα βιβλίο οι κατηγορίες είναι κάτι σαν τον πίνακα περιεχομένων και οι ετικέτες κάτι σαν τον κατάλογο των όρων που περιέχονται σε αυτό.

en: Type
el: Τύπος

en: Edit date and time
el: Αλλαγή ημερομηνίας και ώρας

en: Enter title here
el: Δώστε τον τίτλο εδώ

en: All
el: Όλα

en: Target
el: Στόχος

en: All comment types
el: Όλοι οι τύποι σχολίων

en: ERROR: please type a comment.
el: ΣΦΑΛΜΑ: παρακαλώ γράψτε ένα σχόλιο.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
el: ΣΦΑΛΜΑ:  Απαντάτε σε σχόλιο σε προσχέδιο.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
el: Μπορείτε να αλλάξετε την εμφάνιση της οθόνης χρησιμοποιώντας από τις Επιλογές οθόνης να ορίσετε πόσα στοιχεία θα προβάλλονται ανά οθόνη και να εμφανίσετε/κρύψετε στήλες στον πίνακα.

en: Image could not be processed.
el: Η μπορεί να γίνει επεξεργασία της εικόνας.

en: Show more details
el: Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
el: Περνώντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω από μία σειρά θα εμφανιστούν ενέργειες που σας επιτρέπουν να διαχειριστείτε το άρθρο σας. Μπορείτε να εκτελέσετε τις εξής ενέργειες:

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίων

en: Word count: %s
el: Αριθμός λέξεων: %s

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
el: Σε απάντηση στο: %s

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
el: Στην απάντηση στο: %s

en: Date and time
el: Ημερομηνία και χρόνος

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
el: Μπορείτε να φιλτράρετε την λίστα άρθρων κατά κατάσταση δημοσίευσης χρησιμοποιώντας τους συνδέσμους κειμένου πάνω αριστερά Όλα, Δημοσιευμένα, Προσχέδια, ή διεγραμμένα. Η προεπιλογή είναι να προβάλλονται όλα τα άρθρα.

en: Plugin update failed.
el: Η αναβάθμιση προσθέτου απέτυχε.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
el: Από την καρτέλα Επιλογές Προβολής μπορείτε να αποκρύψετε/προβάλλετε στήλες και να ορίσετε αριθμό άρθρων ανά οθόνη.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
el: Τα πλαίσια για τίτλο συνδέσμου, διεύθυνση διαδικτύου και περιγραφή έχουν συγκεκριμένες τοποθεσίες, ενώ τα άλλα μπορούν να τοποθετηθούν και αλλού σύροντάς τα στην επιθυμητή θέση. Μπορείτε επίσης να κρύψετε κουτιά που δε θέλετε να χρησιμοποιείτε στην καρτέλα Επιλογές Προβολής ή να ελαχιστοποιήσετε τα πλαίσια αυτά κάνοντας κλικ πάνω στην μπάρα με τον τίτλο τους.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
el: Μπορείτε να φτιάξετε ομάδες συνδέσμων χρησιμοποιώντας Κατηγορίες συνδέσμων. Οι Κατηγορίες συνδέσμων πρέπει να έχουν μοναδικά ονόματα. Επίσης, οι κατηγορίες αυτές είναι διαφορετικές από τις κατηγορίες των άρθρων σας.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την Εξαγωγή</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τη Δημιουργία συνδέσμων</a>

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
el[0]: %s άρθρο ανασύρθηκε από τα διαγραμμένα.
el[1]: %s άρθρα ανασύρθηκαν από τα διαγραμμένα.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
el[0]: %s άρθρο μεταφέρθηκε στα διαγραμμένα
el[1]: %s άρθρα μεταφέρθηκαν στα διαγραμμένα

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
el[0]: %s σελίδα μεταφέρθηκε στον Κάδο.
el[1]: %s σελίδες μεταφέρθηκαν στον Κάδο.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Κατηγορίες</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την διαχείριση Άρθρων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τις Κατηγορίες Συνδέσμων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με Εισαγωγή</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την διαχείριση σελίδων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση για τις ετικέττες</a>

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
el: Αδύνατη η σύνδεση στο σύστημα αρχείων. Παρακαλώ επιβεβαιώστε τα διαπιστευτήρια σας.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
el: 1 άρθρο δεν ενημερώθηκε, κάποιος το επεξεργάζεται.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
el: 1 σελίδα δεν ενημερώθηκε, κάποιος την επεξεργάζεται.

en: %s item | %s items
el[0]: %s αντικείμενο
el[1]: %s αντικείμενα

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
el: Μόλις είναι έτοιμο, μπορείτε να εισάγετε το αρχείο WXR σε έναν άλλο ιστότοπο WordPress ή, γενικότερα, σε οποιοδήποτε άλλο σύστημα υποστηρίζει το φορμάτ αυτό.

en: Error in moving to Trash.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφορά στα διεγραμμένα.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
el[0]: %s σελίδα επαναφέρθηκε από τα διαγραμμένα
el[1]: %s σελίδες επαναφέρθηκαν από τα διαγραμμένα

en: You don't have permission to attach files to this post.
el: Δεν έχετε δικαιώματα επισύναψης αρχείων στο άρθρο αυτό.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
el[0]: %s Τo άρθρο δεν ενημερώθηκε, κάποιος τα επεξεργάζεται.
el[1]: %s Τα άρθρα δεν ενημερώθηκαν, κάποιος τα επεξεργάζεται.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
el: Δεν επιτρέπεται να μεταφέρετε το στοιχείο αυτό στα διεγραμμένα.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
el: <strong>Κάδος ανακύκλωσης</strong> αφαιρεί τα άρθρα από την λίστα και τα τοποθετεί στα διεγραμμένα, από τον οποίο μπορείτε να τα διαγράψετε μόνιμα.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
el: Μπορείτε επίσης να επεξεργαστείτε ή να μετακινήσετε στα διεγραμμένα πολλά άρθρα ταυτόχρονα. Επιλέξτε τα άρθρα που επιθυμείτε χρησιμοποιώντας τα αντίστοιχα checkbox κι έπειτα επιλέξτε την Ενέργεια που θέλετε να τους εφαρμόσετε από το μενού επιλογών Μαζικές Ενέργειες και πατήστε Εφαρμογή.

en: Empty Spam
el: Άδειασμα ανεπιθύμητων

en: Error in restoring from Trash.
el: Σφάλμα κατά την επαναφορά από τα διεγραμμένα.

en: Empty Trash
el: Άδειασμα διεγραμμένων

en: Move this comment to the trash
el: Μεταφορά του σχολίου στα διεγραμμένα

en: %s failed to embed.
el: %s απέτυχε να ενσωματωθεί.

en: Note:
el: Σημείωση:

[ctx: adjective]
note: translators: comment type radio button
en: Pending
el: Σε αναμονή

[ctx: link name]
en: Name
el: Όνομα

en: All categories
el: Όλες οι κατηγορίες

en: Filter by comment type
el: Φιλτράρισμα ανα είδος σχολίου

en: You are now logged out everywhere else.
el: Έχετε αποσυνδεθεί από παντού.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
el: %s έχει αποσυνδεθεί.

[ctx: term parent]
en: Parent
el: Γονέας

en: Filter by category
el: Φιλτράρισμα ανά κατηγορία

en: Could not log out user sessions. Please try again.
el: Δε μπορείτε να αποσυνδεθείτε από την συνεδρίες χρηστών. Παρακαλούμε προσπαθείστε ξανά.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
el: <strong>Πρότυπο</strong> - Μερικά θέματα διαθέτουν προσαρμοσμένα πρότυπα, τα οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σε συγκεκριμένες σελίδες που έχουν πρόσθετες δυνατότητες ή προσαρμοσμένες διατάξεις. Σε αυτή την περίπτωση θα τα δείτε σε αυτό το μενού επιλογών.

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
el: Υποβλήθηκε στις: %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
el: Περιεχόμενο για εξαγωγή.

en: You are not allowed to add this item.
el: Δεν επιτρέπεται να προσθέσετε αυτό το στοιχείο.

en: Start date:
el: Ημερομηνία Έναρξης:

en: Email:
el: Ηλ. διεύθυνση:

en: End date:
el: Τελευταία ημερομηνία:

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
el: Ο χρήστης %s προστέθηκε

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Σε αναμονή <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Σε αναμονή <span class="count">(%s)</span>

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
el: <strong>Όνομα</strong>. Το όνομα είναι το πως εμφανίζεται στον ιστότοπο σας.

en: Content to export
el: Περιεχομενο για εξαγωγή

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
el: <strong>Περιγραφή</strong>. Η περιγραφή δεν προβάλλεται από προεπιλογή. Παρόλο που μπορεί κάποια θέματα να την εμφανίζουν.

en: You are not allowed to delete these items.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράψετε αυτά τα στοιχεία.

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
el: Αποτυχία σύνδεσης με διακομιστή FTP %s

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
el: Αποτυχία σύνδεσης με διακομιστή SSH2 %s

en: You are not allowed to manage these items.
el: Δεν επιτρέπεται να διαχειριστείτε αυτά τα στοιχεία.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
el: <strong>Σειρά</strong>. Οι Σελίδες συνήθως προβάλλονται σε αλφαβητική σειρά, αλλά μπορείτε να επιλέξετε την δική σας ορίζοντας έναν αριθμό (1 για την πρώτη, 2 για τη δεύτερη κλπ.) στο πεδίο αυτό.

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Διαγραφή <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Διαγραφή <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Εγκρίθηκε <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Εγκρίθηκαν <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: spam comments count
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Ανεπιθύμητο <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Ανεπιθύμητα <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Όλα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Όλα <span class="count">(%s)</span>

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
el: <strong>Στείλτε Παράθεση</strong> - Οι παραθέσεις είναι ένας τρόπος να ειδοποιείτε παλαιά συστήματα ιστολογίων ότι έχετε βάλει σε κάποιο άρθρο σας συνδέσμους προς αυτά. Εισάγετε τα URL στα οποία επιθυμείτε να στείλετε παράθεση. Αν βάλετε συνδέσμους προς ιστολόγια που βασίζονται στο WordPress, τότε αυτά θα ειδοποιηθούν αυτόματα χρησιμοποιώντας pingback και αυτό το πεδίο γίνεται απαραίτητο.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
el: <strong>Γονέας</strong>. Σε αντίθεση με τις ετικέτες, οι κατηγορίες μπορούν να έχουν ιεραρχία. Π.χ., αν θέλετε φτιάχνετε μια κατηγορία Jazz και μέσα σ’ αυτήν τις (υπο)κατηγορίες Bebop και Big Band. Εντελώς προαιρετικά. Για να δημιουργήσετε μια υποκατηγορία, απλά επιλέξτε μια άλλη κατηγορία εκτός την Γονική από το πτυσσόμενο μενού.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
el: Μπορείτε να δείτε τα άρθρα σε μια απλή λίστα ή με απόσπασμα χρησιμοποιώντας τις επιλογές οθόνης.

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
el: Απέτυχε η έναρξη μιας συνεδρίας υποσυστήματος SFTP με τον SSH2 Server %s

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
el: Διαγράφοντας μία κατηγορία δεν διαγράφει τα άρθρα αυτής της κατηγορίας. Αντίθετα, τα άρθρα που τους είχε δωθεί μόνο η διεγραμμένη κατηγορία καθορίζονται στη κατηγορία %s.

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
el: <strong>%s</strong> &mdash; Μπορείτε να συνδέσετε μία εικόνα στο άρθρο σας δίχως να την εισάγετε μέσα στο κείμενο της. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο αν το θέμα σας υποστηρίζει την χρήση εικόνας ως μικρογραφία του άρθρου στην αρχική σελίδα, ως προσαρμοσμένη κεφαλίδα κ.α.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
el: <strong>Γονέας</strong>. Μπορείτε να οργανώνετε τις σελίδες σας και ιεραρχικά. Για παράδειγμα μπορείτε να έχετε μια σελίδα «Περί» η οποία θα έχει τις υποσελίδες «Βιογραφικό» και «Οικογένεια». Μια υποσελίδα μπορεί και αυτή να έχει περαιτέρω υποσελίδες. Το WordPress υποστηρίζει απεριόριστο βάθος ιεραρχίας σελίδων.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
el: Μπορείτε να διαγράψετε κατηγορίες συνδέσμων μέσω των μαζικών ενεργειών. Όταν διαγράφετε μια κατηγορία, οι σύνδεσμοί της δεν διαγράφονται αλλά μεταφέρονται στην προεπιλεγμένη κατηγορία συνδέσμων.

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
el: Μπορείτε να μετατρέψετε επιλεκτικά ετικέτες σε κατηγορίες μέσω του <a href="%s">μετατροπέα ετικετών σε κατηγορίες</a>.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
el: Από εδώ έχετε πρόσβαση σε όλα τα άρθρα σας. Μπορείτε να προσαρμόσετε την οθόνη ώστε να τη φέρετε στα μέτρα σας.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
el: Αφού αποθηκεύσετε το αρχείο, μπορείτε να εισάγετε το περιεχόμενο του ιστοτόπου σας  σε έναν άλλο ιστότοπο WordPress με την χρήση του εργαλείου Εισαγωγής.

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
el: Μπορείτε να μετατρέψετε επιλεκτικά κατηγορίες σε ετικέτες με τον <a href="%s">μετατροπέα κατηγοριών σε ετικέτες</a>.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
el: <strong>Συζήτηση</strong>&mdash; Μπορείτε να ενεργοποιήσετε/απενεργοποιήσετε τα σχόλια και τα ping και αν το άρθρο έχει σχόλια, να τα δείτε και να τα συντονίσετε από εδώ.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
el: Για περαιτέρω φιλτράρισμα, διαλέξτε άρθρα μόνο μίας ορισμένης κατηγορίας ή ενός ορισμένου μήνα χρησιμοποιώντας το μενού πάνω αριστερά. Πατήστε το κουμπί Φιλτράρισμα αφού κάνετε την επιλογή σας. Μπορείτε επίσης να περιορίσετε τη λίστα πατώντας στο όνομα ενός συντάκτη,  κατηγορίας ή ετικέτας από τον πίνακα των άρθρων.

en: The name is how it appears on your site.
el: Το όνομα είναι όπως εμφανίζεται στον ιστότοπο σας.

en: This preview is unavailable in the editor.
el: Η προεπισκόπηση δεν ειναι διαθέσιμη στον διορθωτή.

[ctx: column name]
en: Submitted On
el: Υποβλήθηκε στις

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
el: <strong>Μορφή</strong> - Οι μορφές άρθρων καθορίζουν πώς το θέμα σας θα παρουσιάσει το εκάστοτε άρθρο. Για παράδειγμα θα μπορούσατε να έχετε ένα <em>τυπικό</em> άρθρο με ένα τίτλο και παραγράφους, ή ένα μικρό <em>συντομευμένο</em> που παραλείπει τον τίτλο και περιέχει μόνο μια σύνοψη του περιεχομένου. Παρακαλούμε αναζητήστε στο Codex για τις <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">περιγραφές της εκάστοτε μορφής</a>. Το θέμα σας μπορείν να χρησιμοποιεί μία ή περισσότερες από τις 10 υπαρκτές μορφές.

en: Invalid plugin page
el: Άκυρη σελίδα προσθέτου

en: Cannot load %s.
el: Αδύνατη η φόρτωση του %s.

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Edit Comment
el: Επεξεργασία σχολίου

en: Go back
el: Επιστροφή

en: You are not allowed to edit comments on this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε σχόλια αυτού του άρθρου.

en: You are about to mark the following comment as spam:
el: Το εξής σχόλιο θα σημανθεί ανεπιθύμητο:

en: You are about to delete the following comment:
el: Το εξής σχόλιο θα διαγραφεί:

en: Permanently Delete Comment
el: Οριστική διαγραφή σχολίου

en: Approve Comment
el: Έγκριση σχολίου

en: Unknown action.
el: Άγνωστη ενέργεια!

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
el: Επιλέξτε το μέρος της εικόνας που θέλετε για κεφαλίδα.

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
el[0]: %s σχόλιο εγκρίθηκε
el[1]: %s σχόλια εγκρίθηκαν

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
el[0]: %s σχόλιο σημάνθηκε ανεπιθύμητο.
el[1]: %s σχόλια σημάνθηκαν ανεπιθύμητα.

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
el[0]: %s σχόλιο διαγράφτηκε οριστικά
el[1]: %s σχόλια διαγράφτηκαν οριστικά

en: Search Comments
el: Αναζήτηση στα σχόλια

en: Post updated.
el: Το άρθρο ενημερώθηκε.

en: Post saved.
el: Το άρθρο αποθηκεύτηκε.

en: Discussion
el: Συζήτηση

en: Restore Original Image
el: Επαναφορά αρχικής εικόνας

en: Slug
el: Σύντομο όνομα

en: Media attachment updated.
el: Το συνημμένο αρχείο πολυμέσων ενημερώθηκε.

en: Position
el: Θέση

en: Image Processing Error
el: Σφάλμα στην επεξεργασία εικόνας.

en: Page updated.
el: Η σελίδα ενημερώθηκε.

en: You are not allowed to edit this comment.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το σχόλιο.

en: Moderate Comment
el: Έλεγχος σχολίου

en: This comment is currently approved.
el: Το σχόλιο έχει εγκριθεί!

en: This comment is currently marked as spam.
el: Το σχόλιο είναι σημασμένο ως ανεπιθύμητο.

en: Custom Background
el: Ειδικό φόντο

en: Remove Image
el: Αφαίρεση εικόνας

en: Remove Background Image
el: Αφαίρεση εικόνας φόντου

en: Display Options
el: Επιλογές προβολής

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Default Images
el: Προεπιλεγμένες εικόνες

en: Remove Header Image
el: Αφαίρεση εικόνας κεφαλίδας

en: Reset Image
el: Επαναφορά αρχικής

en: Restore Original Header Image
el: Επαναφορά αρχικής εικόνας κεφαλίδας

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Image Upload Error
el: Σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση εικόνας.

en: Crop Header Image
el: Αποκοπή εικόνας κεφαλίδας

en: You do not have permission to customize headers.
el: Δεν επιτρέπεται να τροποποιείτε κεφαλίδες.

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
el: Σχόλια στο «%s»

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
el[0]: %s σχόλιο επαναφέρθηκε από τον κάδο
el[1]: %s σχόλια επαναφέρθηκαν από τον κάδο

en: This comment is already approved.
el: Το σχόλιο έχει εγκριθεί ήδη.

en: This comment is already marked as spam.
el: Το σχόλιο έχει ήδη σημανθεί ανεπιθύμητο.

en: Page saved.
el: Η σελίδα αποθηκεύτηκε.

en: Page Attributes
el: Ιδιότητες σελίδων

en: Custom Fields
el: Ειδικά πεδία

en: You are not allowed to edit this item.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε το στοιχείο αυτό.

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
el: Ανεπιθύμητο

en: Unknown post type.
el: Άγνωστος τύπος καταχώρησης!

en: Custom Header
el: Ειδική κεφαλίδα

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
el: Επαναφορά της αρχικής εικόνας. Οι τροποποιήσεις που έχετε κάνει θα χαθούν.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
el: Η εικόνα κεφαλίδας θα αφαιρεθεί. Έπειτα θα είναι αδύνατο να επαναφέρετε τις τροποποιήσεις σας.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
el: Η αρχική εικόνα κεφαλίδας θα αποκατασταθεί. Έπειτα θα είναι αδύνατο να επαναφέρετε τις αλλαγές σας.

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
el: Μεταφραστές

en: Cofounder, Project Lead
el: Συνιδρυτής, επικεφαλής έργου

en: Lead Developer
el: Αρχιπρογραμματιστής

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Designer
el: Σχεδιαστής

en: %1$s &#8212; WordPress
el: %1$s — WordPress

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
el: %1$s ‹ %2$s — WordPress

en: Welcome to WordPress %s
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress %s

en: Under the Hood
el: Τα ενδότερα

en: External Libraries
el: Εξωτερικές βιβλιοθήκες

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
el: Επιστροφή στις Ενημερώσεις

en: Go to Dashboard &rarr; Home
el: Επιστροφή στον Πίνακα ελέγχου

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
el[0]: H <strong>έκδοση %1$s</strong> επιλύει %2$s πρόβλημα.
el[1]: H <strong>έκδοση %1$s</strong> επιλύει %2$s προβλήματα.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
el[0]: Η <strong>έκδοση %1$s</strong> αντιμετωπίζει ένα θέμα ασφαλείας και επιλύει %2$s πρόβλημα.
el[1]: Η <strong>έκδοση %1$s</strong> αντιμετωπίζει ένα θέμα ασφαλείας και επιλύει %2$s προβλήματα.

en: Main content
el: Κύριο περιεχόμενο

en: You are not allowed to import.
el: Δεν επιτρέπεται να κάνετε εισαγωγή.

[ctx: media item]
en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: For more information:
el: Για περισσότερα:

en: You are about to approve the following comment:
el: Πρόκειται να εγκρίνετε το σχόλιο:

en: Caution:
el: Προσοχή:

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
el: Το WordPress είναι έργο μιας <a href="%1$s">διεθνούς ομάδας</a> ανθρώπων με μεράκι. <a href="%2$s">Ελάτε να συμμετέχετε κι εσείς!</a>

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
el: Το WordPress είναι έργο μιας διεθνούς ομάδας ανθρώπων με μεράκι.

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
el: Θέλετε να δείτε το όνομά σας εδώ; <a href="%s">Ελάτε κι εσείς να συμμετέχετε στο WordPress</a>.

en: Project Leaders
el: Κεντρική ομάδα

en: Extended Core Team
el: Ευρύτερη κεντρική ομάδα

en: Core Developers
el: Κεντρική ομάδα

en: Recent Rockstars
el: Πρόσφατοι αστέρες

en: Core Contributors to WordPress %s
el: Συνεργάτες στο WordPress %s

en: Contributing Developers
el: Συνεισφέροντες προγραμματιστές

en: User Experience Lead
el: User Experience

en: Core Developer
el: Κεντρική ομάδα

en: Core Committer
el: Υπεύθυνος αλλαγών

en: Guest Committer
el: Επισκέπτης υπεύθυνος

en: Internationalization
el: Μεταφραστική υποδομή

en: Icon Design
el: Σχεδιασμός εικονιδίων

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
el: Μην ξεχάσετε να πατήσετε <i>Αποθήκευση αλλαγών</i> όταν τελειώσετε!

en: Choose an image from your computer:
el: Επιλέξτε εικόνα από τον υπολογιστή σας

en: Choose a Background Image
el: Ορίστε εικόνα φόντου

en: Set as background
el: Ορισμός ως φόντου

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
el: Το αρχείο δεν είναι εικόνα. Δοκιμάστε ένα άλλο αρχείο.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
el: Από την οθόνη τούτη προσαρμόζετε την κεφαλίδα του θέματός σας.

en: Header Text
el: Κείμενο κεφαλίδας

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
el: Επιλογή στην <strong>τύχη</strong>: Προβολή διαφορετικής εικόνας κάθε φορά.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
el: Από εδώ επιλέγετε εικόνα για την κεφαλίδα του ιστοτόπου σας (για να αντικαταστήσετε την προεπιλεγμένη εικόνα). Στην επόμενη οθόνη έχετε τη δυνατότητα να περικόψετε την εικόνα.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι τουλάχιστον <strong>%1$dpx</strong> στο πλάτος.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι τουλάχιστον <strong>%1$dpx</strong> στο ύψος.

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
el: Το προτεινόμενο πλάτος είναι <strong>%1$dpx</strong>.

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
el: Το προτεινόμενο ύψος είναι <strong>%1$dpx</strong>.

en: Choose a Custom Header
el: Ορίστε ειδική κεφαλίδα

en: Set as header
el: Ορισμός κεφαλίδας

en: Uploaded Images
el: Μεταφορτωμένες εικόνες

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
el: Αν δεν έχετε δική σας εικόνα να μεταφορτώσετε, διαλέξτε μία από τις παρακάτω ή επιλέξτε τυχαία προβολή:

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
el: Επιλέξτε από τις παρακάτω κεφαλίδες ή, εναλλάξ, επιλέξτε τυχαία προβολή σε κάθε σελίδα.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
el: Θέλετε να αφαιρέσετε την εικόνα κεφαλίδας; Θα είναι αδύνατο να επαναφέρετε τις αλλαγές σας μετά.

en: Show header text with your image.
el: Προβολή κειμένου μαζί με την εικόνα.

[ctx: color]
en: Default: %s
el: Προεπιλογή: %s

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
el: Αδύνατη η επεξεργασίας της εικόνας. Επιστρέψτε και δοκιμάστε πάλι.

en: Crop and Publish
el: Περικοπή και δημοσίευση

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
el: Όχι περικοπή· δημοσίευση εικόνας ως έχει

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: Moderating Comments
el: Συντονισμός σχολίων

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
el: Στην στήλη <strong>Συντάκτης</strong>, εκτός από το όνομα, την ηλ. διεύθυνση και τη διεύθυνση ιστολογίου, βλέπετε επίσης την διεύθυνση IP του συντάκτη. Κάντε κλικ στην διεύθυνση IP για να δείτε όλα τα σχόλια που έχουν υποβληθεί από την IP αυτή.

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
el: Αποτελέσματα για «%s»

en: Custom field updated.
el: Το ειδικό πεδίο ενημερώθηκε.

en: Custom field deleted.
el: Το ειδικό πεδίο διαγράφηκε.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
el: Υπάρχει αυτόματη αποθήκευση του άρθρου πιο πρόσφατη από την εκδοχή τούτη. <a href="%s">Δείτε το αυτόματα αποθηκευμένο</a>

en: Attributes
el: Ιδιότητες

en: Customizing This Display
el: Προσαρμογή οθόνης

en: Title and Post Editor
el: Επεξεργαστής τίτλου και κειμένου

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
el: Στο τέλος πιέστε <i>Ενημέρωση</i> για να αποθηκευτούν οι αλλαγές σας.

en: Inserting Media
el: Εισαγωγή πολυμέσων

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
el: Οι Σελίδες είναι παρόμοιες με τα Άρθρα κατά το ότι έχουν τίτλο, κείμενο και μεταδεδομένα. Διαφέρουν κατά το ότι δεν οργανώνονται ή προβάλλονται χρονονολογικά και το ότι δεν έχουν κατηγορίες ή ετικέτες. Αντίθετα, οι Σελίδες οργανώνονται και προβάλλονται ιεραρχικά. Έτσι, μία σελίδα γίνεται να έχει υποσελίδες ή να είναι υποσελίδα μια γονικής σελίδες. Αυτή η ιεραρχική διάταξη σας επιτρέπει να οργανώνετε ομάδες σελίδων.

en: Loading&hellip;
el: Φόρτωση…

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
el: Συνημμένο

en: Edit comment
el: ΔΙόρθωση σχολίου

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
el: Διάφορα κουτιά σε αυτή την οθόνη περιέχουν ρυθμίσεις για το πώς να δημοσιεύσετε το περιεχόμενό σας, συμπεριλαμβανομένου:

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
el: Αυτή η οθόνη σας επιτρέπει να επεξεργαστείτε τέσσερα πεδία για τα metadata σε ένα αρχείο μέσα στη βιβλιοθήκη πολυμέσων.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
el: Μπορείτε να ανεβάσετε και να εισάγετε πολυμέσα (εικόνες, αρχεία ήχου, έγγραφα κλπ) κάνοντας κλικ στο κουμπί Προσθήκη Πολυμέσων. Μπορείτε να επιλέξετε κάποιο από τις εικόνες ή τα αρχεία που βρίσκονται ήδη ανεβασμένα στη Βιβλιοθήκη Πολυμέσων ή να ανεβάσετε νέα πολυμέσα, τα οποία να εισάγετε στο άρθρο ή τη σελίδα σας. Για να δημιουργήστε μια συλογή εικόνων, επιλέξτε τις εικόνες που επιθυμείτε και κάνετε κλικ στο κουμπί &#8220;Δημιουργία νέας συλλογής&#8221;.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
el: Στην περιοχή Κείμενο Τίτλου αυτής της σελίδας μπορείτε να επιλέξετε αν επιθυμείτε να εμφανίζετε αυτό το κείμενο ή όχι. Μπορείτε ακόμη να επιλέξετε ένα χρώμα για το κείμενο αυτό κάνοντας κλικ στο κουμπί Επιλογή Χρώματος και επιλέγοντας από τον αναδυόμενο επιλογέα χρώματος ή πληκτρολογώντας έναν έγκυρο δεκαεξαδικό αριθμό χρώματος (πχ &#8220;#ff0000&#8221; για κόκκινο).

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
el: Εάν δεν θέλετε εικόνα κεφαλίδας να εμφανίζεται στον ιστότοπό σας καθόλου, κλικ στο κουμπί &#8220;Αφαίρεση εικόνας κεφαλίδας&#8221; κάτω απο την περιοχή Εικόνα Κεφαλίδας της σελίδας. Εάν θέλετε να επαναενεργοποιήσετε την εικόνα κεφαλίδας αργότερα, απλά μόνο επιλέξτε μια από τις επιλογές Εικόνας και κλικ στο &#8220;Αποθήκευση Αλλαγών&#8221;

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
el: Μερικά θέματα περιλαμβάνουν επιπρόσθετες εικόνες κεφαλίδας. Αν δείτε πολλαπλές εικόνες να εμφανίζονται, επιλέξτε μια που σας αρέσει και κλικ στο κουμπί &#8220;Αποθήκευση αλλαγών&#8221;

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
el: Αν το θέμα σας έχει περισσότερες από μία εικόνες επικεφαλίδας, ή αν έχετε ανεβάσει ο ίδιος περισσότερες από μία εικόνες, έχετε τη δυνατότητα να δηλώσετε στο WordPress να εμφανίζει κάθε φορά μια τυχαία εικόνα από αυτές. Κάνετε κλικ στην επιλογή &#8220;Τυχαία&#8221; δίπλα στις Ανεβασσμένες Εικόνες ή στην περιοχή Προεπιλεγμένες Εικόνες για να ενεργοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
el: Μόνο για τις εικόνες, μπορείτε να κάνετε κλικ στο Επεξεργασία Εικόνας κάτω από το εικονίδιο της εικόνας και θα ανοίξει επιτόπου ένας απλός επξεργαστής εικόνες με δυνατότητες για αποκοπή, περιστροφή, καθρέφτισμα αλλά δυνατότητα αναίρεσης αλλαγών. Τα κουτιά στα δεξιά σας δίνουν περισσότερες δυνατότητες για μεγέθυνση της εικόνας, αποκοπή μέρους της και για αποκοπή του εικονιδίου της εικόνας με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που έγινε στην ίδια την εικόνα. Μπορείτε να κάνετε κλικ στη Βοήθεια για περισσότερες πληροφορίες.

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
el: Ευχαριστούμε που δημιουργείτε με <a href="%s">WordPress</a>.

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
el: Το φόντο αναβαθμίστηκε. <a href="%s">Προβολή ιστότοπου</a>

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
el: Η κεφαλίδα αναβαθμίστηκε. <a href="%s">Προβολή ιστότοπου</a>

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
el: Για τα περισσότερα θέματα, το κείμενο της κεφαλίδας στον τίτλο του ιστότοπου και στις γραμμές ετικετών, όπως ορίζεται στο  <a href="%1$s">Γενικές ρυθμίσεις</a> τμήμα.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
el: Μπορείτε να επιλέξετε από το θέμα &#8217;s διαφορετικές εικόνες κεφαλίδας, ή να χρησιμοποιήσετε μία δικιά σας. Επίσης, μπορείτε να κάνετε προσαρμογή του τίτλου του ιστότοπου και της ετικέτας τα οποία εμφανίζονται.

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
el: Εικόνες ακριβώς <strong>%1$d × %2$d pixels</strong> θα χρησιμοποιηθούν ως έχουν.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
el: Χρειάζεται JavaScript για να επιλέξετε μέρος της εικόνας.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
el: Για να ορίσετε χρώμα φόντου, πατήστε το κουμπί Επιλογή χρώματος και στη συνέχεια πληκτρολογήστε μια δεκαεξαδική τιμή, π.χ. &#8220;#ff0000&#8221; για κόκκινο, ή επιλέξτε ένα χρώμα από τον επιλογέα χρωμάτων.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
el: Μην ξεχάσετε να πατήσετε &#8220;Αποθήκευση αλλαγών&#8221; όταν τελειώσετε!

en: Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls.
el: H λειτουργία κειμενογράφου σας δίνει ένα πρόγραμμα επεξεργασίας WYSIWYG. Πατήστε στο τελευταίο εικονίδιο στη σειρά για να ανοίξετε μια δεύτερη σειρά των ελέγχων.

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
el: Μπορείτε να εισάγετε αρχεία πολυμέσων πατώντας στα εικονίδια πάνω από τον επεξεργαστή κειμένου ακολουθώντας τις οδηγίες. Μπορείτε να στοιχίσετε ή να επεξεργαστείτε το μενού εργαλείων στη Οπτική κατάσταση.

en: Security Release
el: Έκδοση ασφαλείας

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
el: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Φόρα υποστήριξης</a>

en: Or choose an image from your media library:
el: Ή επιλέξτε εικόνα από τη βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
el: Μπορείτε επίσης να συντάξετε άρθρα μέσω του σελιδοδείκτη <a href="%s">Δημοσίευσέ Το</a>.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
el: Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τη Λειτουργία αναπόσπαστης γραφής χρησιμοποιώντας το εικονίδιο δεξιά. Η δυνατότητα αυτή δεν είναι διαθέσιμη σε παλιότερους πλοηγούς ή συσκευές με μικρές οθόνες, και απαιτεί ο πλήρης οθόνης διορθωτής να είναι ενεργοποιημένος στην καρτέλα Επιλογές προβολής.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση για Συγγραφή και επεξεργασία Άρθρων</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με τα Σχόλια</a>

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
el: Χρήστες πληκτρολογίου: Όταν δουλεύετε μέσα στον κειμενογράφο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το <kbd>Alt + F10</kbd> για πρόσβαση στην μπάρα εργαλείων.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με το Προσαρμοζόμενο Φόντο</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
el: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Τεκμηρίωση σχετικά με την προσθήκη νέων σελίδων</a>

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
el: Σε απάντηση στο

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
el: Μπορείτε επίσης να ενσωματώσετε πολυμέσα από πολλούς δημοφιλείς ιστοτόπους, όπως το Twitter, το YouTube, το Flickr και άλλα, επικολλώντας το URL του περιεχομένου σε μία ανεξάρτητη κενή γραμμή στον επεξεργαστή του κειμένου του άρθρου ή της σελίδας σας. Παρακαλούμε να ανατρέξτε στο Codex ώστε <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">να μάθετε περισσότερα σχετικά με αυτές τις ενσωματώσεις</a>.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
el: Μπορείτε να διαχειριστείτε τα σχόλια που υποβάλλονται στον ιστοτοπό σας με τρόπο παρόμοιο της διαχείρισης άρθρων. Η σελίδα διαχείρισης είναι προσαρμόσιμη όπως και οι υπόλοιπες διαχειριστικές, τα δε σχόλια μπορείτε να τα επεξεργαστείτε είτε ομαδικά, από το ειδικό μενού, είτε μεμονωμένα, φέρνοντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο σώμα τους και επιλέγοντας την ενέργεια που επιθυμείτε, από αυτές που θα εμφανιστούν κάτω από αυτό.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μία από τις εικόνες κεφαλίδας που έχετε ήδη αποθηκεύσει ή αν θα εμφανίζεται τυχαία κάποια από αυτές.

en: Move to Trash
el: Διαγραφή

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
el[0]: %s σχόλιο πήγε στα διεγραμμένα.
el[1]: %s σχόλια πήγαν στα διεγραμμένα.

en: This comment is currently in the Trash.
el: Το σχόλιο βρίσκεται στα διεγραμμένα.

en: This comment is already in the Trash.
el: Το σχόλιο βρίσκεται ήδη στα διεγραμμένα.

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
el[0]: %s σχόλιο επαναφέρθηκε από τα διεγραμμένα.
el[1]: %s σχόλια επαναφέρθηκαν από στα διεγραμμένα.

en: You are about to move the following comment to the Trash:
el: Το εξής σχόλιο θα πάει στα διεγραμμένα:

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
el: Το σχόλιο βρίσκεται στα διεγραμμένα. Για να το επεξεργαστείτε, πρέπει πρώτα να το επαναφέρετε από τα διεγραμμένα.

en: Release Lead
el: Ηγήθηκε της έκδοσης

en: View Trash
el: Προβολή διαγραμμένων

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically.
el: Η κατάσταση Κείμενο σας επιτρέπει να εισάγετε σε HTML μαζί με το κείμενο σας. Οι διακοπές στις γραμμές θα μετατραπούν αυτόματα σε παραγράφους.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
el: Μπορείτε τώρα να διαχειριστείτε και να κάνετε ζωντανή προεπισκόπηση της Παραμετροποίημενης Κεφαλίδας στον <a href="%1$s">Προσαρμογέα</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
el: Μπορείτε τώρα να διαχειριστείτε και να κάνετε ζωντανή προεπισκόπηση του Παραμετροποίημενου Φόντου στον <a href="%1$s">Προσαρμογέα</a>.

en: Send Trackbacks
el: Στείλτε παραπομπές

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
el: Εκτός από το πεδίο του τίτλου και την μεγάλη περιοχή του κειμενογράφου, που δεν μετακινούνται, μπορείτε να αναδιατάξετε την οθόνη σέρνοντας τις μονάδες στη θέση που προτιμάτε. Μπορείτε επίσης να ελαχιστοποιείτε/επαναφέρετε μονάδες κάνοντας κλικ στον τίτλο τους. Από τις Επιλογές Προβολής ορίζετε ποιες μονάδες θα εμφανίζονται και επιλέγετε μονόστηλη ή δίστηλη διάταξη.

en: View page
el: Προβολή σελίδας

en: Page published.
el: Η σελίδα δημοσιεύτηκε.

en: Post submitted.
el: Το άρθρο υποβλήθηκε.

en: Post published.
el: Το άρθρο δημοσιεύτηκε.

en: Maintenance Releases
el: Έκδοση Συντήρησης

en: Security Releases
el: Εκδόσεις Ασφαλείας

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
el: <strong>Διορθωτής δημοσιεύσεων</strong> - Εισάγετε το κείμενο για το άρθρο σας. Υπάρχουν δύο καταστάσεις για επεξεργασία: Κειμενογράφος και Κείμενο. Επιλέξτε τη κατάσταση πατώντας στην αντίστοιχη καρτέλα.

en: Maintenance and Security Releases
el: Εκδόσεις συντήρησης και ασφάλειας

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
el: Στην <strong>έκδοση %s</strong> παρουσιάστηκε ένα σφάλμα ασφαλείας.

en: Comments list
el: Λίστα σχολίων

en: Post draft updated.
el: Το πρόχειρο άρθρο ενημερώθηκε.

en: Page submitted.
el: Η σελίδα υποβλήθηκε.

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
el: Σε απάντηση στο %s.

en: Docs Committer
el: Συντελεστής Τεκμηρίωσης

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
el: Το τρέχον θέμα δεν υποστηρίζει ανέβασμα προσαρμοσμένης εικόνας κεφαλίδας.

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
el: Το τρέχον θέμα δεν υποστηρίζει μια ευέλικτη σε μέγεθος εικόνα κεφαλίδας.

en: You are not allowed to edit comments.
el: Δεν έχετε άδεια να τροποποιήσετε σχόλια.

en: Filter comments list
el: Φιλτράρισμα λίστας σχόλιων

en: Page draft updated.
el: Το προσχέδιο της σελίδας ενημερώθηκε.

en: Comments list navigation
el: Περιήγηση λίστας σχολίων

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
el: H <strong>έκδοση %s</strong> αφορά μερικά θέματα ασφαλείας.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
el: Το άρθρο επανήλθε στην αναθεώρηση από %s

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
el: Η σελίδα επανήλθε στην αναθεώρηση από %s

en: Post scheduled for: %s.
el: Το άρθρο προγραμματίστηκε για: %s.

en: Page scheduled for: %s.
el: Η σελίδα προγραμματίστηκε για: %s.

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ H:i
el: j M Y @ H:i

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
el: <strong>Τίτλος</strong>. Δώστε έναν τίτλο στο άρθρου σας. Μόλις δώσετε τον τίτλο, θα εμφανιστεί από κάτω και ο υπερσύνδεσμος του άρθου, τον οποίο μπορείτε να επεξεργαστείτε.

note: translators: WP_Comment_Query class name
en: Comment queries now have cache handling to improve performance. New arguments in %s make crafting robust comment queries simpler.
el: Τα ερωτήματα σχολίων τώρα έχουν χρησιμοποιούν την λανθάνουσα μνήμη για βελτιωμένη απόδοση. Νέοι ορισμοί στο %s κάνουν την δημιουργία σύνθετων ερωτημάτων απλούστερη.

en: Comment query improvements
el: Βελτιώσεις στα ερωτήματα σχολίων

en: Term, comment, and network objects
el: Όρος, σχόλιο και αντικείμενα δικτύου.

note: translators: 1: add_term_meta() docs link, 2: get_term_meta() docs link, 3: update_term_meta() docs link
en: Terms now support metadata, just like posts. See %1$s, %2$s, and %3$s for more information.
el: Οι όροι πλέον υποστηρίζουν μέτα στοιχεία, όπως τα άρθρα. Δείτε %1$s, %2$s, και %3$s για περισσότερες πληροφορίες.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
el: Η δημιουργία μιας σελίδας μοιάζει πολύ με τη δημιουργία ενός άρθρου και η οθόνη της μπορεί να παραμετροποιηθεί με πολύ παρόμοιο τρόπο, τραβώντας και σέρνοντας ή ανοίγοντας και κλείνοντας κουτιά περιεχομένου από την καρτέλα Επιλογές Προβολής. Αυτή η οθόνη διαθέτει επίσης και την κατάσταση αναπόσπαστης συγγραφής τόσο στον Απλό όσο και στον Πλούσιο Κειμενογράφο, μέσω των κουμπιών Πλήρους Οθόνης. Ο επεξεργαστής σελίδας δουλεύει με τον ίδιο τρόπο όπως και αυτός του άρθρου, αλλά υπάρχουν και κάποιες λειτουργίες μόνο για σελίδες στην περιοχή Παράμετροι Σελίδας.

en: REST API infrastructure
el: Yποδομή REST API

en: Infrastructure for the REST API has been integrated into core, marking a new era in developing with WordPress. The REST API serves to provide developers with a path forward for building and extending RESTful APIs on top of WordPress.
el: Η υποδομή για το REST API έχει ενσωματωθεί στον πυρήνα, σηματοδοτώντας μια νέα εποχή στην ανάπτυξη με το WordPress. Το REST API χρησιμεύει για να παρέχει στους προγραμματιστές ανοιχτούς ορίζοντες για την ανάπτυξη και την επέκταση RESTful APIs πάνω στο WordPress.

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post. The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators.
el: <strong>Δημοσίευση</strong> &mdash; Μπορείτε να ορίσετε τους όρους της δημοσίευσης του άρθρου στο κουτί δημοσιεύσεων. Για κατάσταση Ορατό, και Δημοσίευσης (άμεσα), πατήστε στο σύνδεσμο Δίορθωσης να εμφανίσει περισσότερες επιλογές. Η ορατότητα περιέχει επιλογές για προστασία κωδικού ενός άρθρου ή να παραμείνει μόνιμα στο επάνω μέρος του ιστολογίου επ' άοριστον (Μόνιμο). Δημοσίευση (άμεσα) σας επιτρέπει να ορίσετε μια μελλοντική ή προηγούμενη ημερομηνία και χρόνο, έτσι μπορείτε να προγραμματίσετε ένα άρθρο στο μέλλον ή μια προηγούμενη ημερομηνία. Η επιλογή προστατευμένο με κωδικό σας επιτρέπει να ορίσετε ένα κωδικό της επιλογής σας για κάθε άρθρο. Η επιλογή προσωπικό κρύβει το άρθρο από τον καθένα εκτός από τους αρχισυντάκτες και διαχειριστές.

en: Go to Dashboard
el: Επιστροφή στον Πίνακα Ελέγχου

en: Return to Updates
el: Επιστροφή στις Ενημερώσεις

en: Maintenance Release
el: Αναβάθμιση επιδιορθώσεων

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
el: Σημειωτέον ότι μπορείτε να περικόψετε την εικόνα κάνοντας κλικ και προσαρμόζοντας το πλαίσιο περικοπής. Στη συνέχεια πατήστε Αποθήκευση για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
el: Μπορείτε να αλλάξετε την εμφάνιση του ιστότοπου σας χωρίς να αγγίξετε τον κώδικα του θέματός σας, απλά χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό φόντο. Το φόντο μπορεί να είναι μία εικόνα ή κάποιο χρώμα.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις πληροφορίες στα αριστερά σε ένα σχόλιο, αν χρειάζεται. Κάτι που είναι συχνά χρήσιμο σε περιπτώσεις που ένας σχολιαστής έχει κάνει τυπογραφικό λάθος.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
el: Μπορείτε επίσης να εγκρίνετε το σχόλιο από αυτή την οθόνη χρησιμοποιώντας το πλαίσιο κατάστασης, ενώ υπάρχει και η δυνατότητα να αλλάξετε τη χρονοσήμανση του σχολίου.

note: translators: 1: WP_Term class name, WP_Comment class name, WP_Network class name
en: New %1$s, %2$s, and %3$s objects make interacting with terms, comments, and networks more predictable and intuitive in code.
el: Τα νέα αντικείμενα %1$s, %2$s, και %3$s αλληλεπιδρούν με όρους, σχόλια και δίκτυα κάνοντας τα περισσότερο προβλέψιμα και ευκολονόητα στον κώδικα.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
el: Για να χρησιμοποιήσετε μια εικόνα ως φόντο, απλώς ανεβάστε την ή επιλέξτε από τις ήδη υπάρχουσες στη Βιβλιοθήκη Πολυμέσων, κάνοντας κλικ στο κουμπί &#8220;Επιλογή Εικόνας&#8221;. Μπορείτε να εμφανίσετε την εικόνα στο κανονικό της μέγεθος μία φορά ή να τη χρησιμοποιήσετε επαναλαμβανόμενα για να καλύψετε όλη την οθόνη. Μπορείτε να τη στοιχίσετε σε ένα σταθερό σημείο, ώστε το περιεχόμενό σας να κινείται από πάνω της, ή να την κάνετε να κυλάει μαζί με το περιεχόμενό σας.

note: translators: WordPress REST API plugin link
en: Infrastructure is the first part of a multi-stage rollout for the REST API. Inclusion of core endpoints is targeted for an upcoming release. To get a sneak peek of the core endpoints, and for more information on extending the REST API, check out the official %s plugin.
el: Η υποδομή είναι το πρώτο μέρος μιας πολλαπλών-σταδίων ενσωμάτωσης του REST API. Η ενσωμάτωση των βασικών παραμέτρων θα γίνει σε κάποια μελλοντική έκδοση. Για να ρίξετε μια ματιά στις βασικές παραμέτρους, και για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επέκταση του REST API, δείτε το επίσημο %s πρόσθετο.

en: Preview page
el: Σελίδα προεπισκόπησης

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
el: Ο Προσαρμογέας σας επιτρέπει την προεπισκόπηση των αλλαγών του ιστότοπου πριν την δημοσίευση τους. Μπορείτε επίσης να πλοηγηθείτε σε διάφορες σελίδες του ιστότοπου για προεπισκόπηση τους.

en: Preview post
el: Προεπισκόπηση άρθρου

en: About Pages
el: Τι είναι οι Σελίδες

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
el: Μια κόκκινη μπάρα στα αριστερά σημαίνει ότι το σχόλιο περιμένει να το επιθεωρήσετε.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
el: Στη στήλη <strong>Σχόλιο</strong>, όταν ο δείκτης του ποντικιού βρίσκεται πάνω από κάποιο σχόλιο εμφανίζονται οι επιλογές έγκρισης, απάντησης (με ταυτόχρονη έγκριση), γρήγορης επεξεργασίας, επεξεργασίας, χαρακτηρισμού του ως ανεπιθύμητο, και  διαγραφής του.

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
el: Στην στήλη <strong>Υποβλήθηκε στις</strong>, εμφανίζεται η ημερομηνία και ώρα που υποβλήθηκε το σχόλιο. Πατώντας στον σύνδεσμο της ημερομηνίας/ώρας θα μεταφερθείτε στο σχόλιο όπως αυτό εμφανίζεται στον ιστότοπο σας.

en: Submitted on
el: Υποβλήθηκε στις

en: View post
el: Προβολή άρθρου

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
el: Στη στήλη <strong>Σε απάντηση στο</strong> υπάρχουν τρία στοιχεία. Το κείμενο με τον τίτλο του άρθρου που αφορά το σχόλιο, και οδηγεί στην επεξεργασία του άρθρου. Ο σύνδεσμος Προβολή Άρθρου οδηγεί στο άρθρο όπως εμφανίζεται στον ιστότοπο σας. Η μικρή φυσαλίδα με τον αριθμό μέσα της, εμφανίζει τον αριθμό των εγκεκριμένων σχολίων που έλαβε το άρθρο. Εάν υπάρχουν σχόλια σε αναμονή, θα εμφανίζεται και μια κόκκινη κυκλική ειδοποίηση με τον αριθμό των σχολίων σε αναμονή. Πατώντας στην κυκλική ειδοποίηση φιλτράρονται τα εμφανιζόμενα σχόλια ώστε να εμφανιστούν μόνο τα σχόλια σε αναμονή για το άρθρο.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
el: Αν σας ενδιαφέρει να εκμεταλλευτείτε τις διαθέσιμες πληκτροσυντομεύσεις για ταχύτερη διαχείριση σχολίων, δείτε τον σύνδεσμο στα δεξιά.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
el: Μπορείτε να ορίσετε δική σας εικόνα κεφαλίδας για τον ιστότοπο σας. Απλά μεταφορτώστε μια εικόνα και κόψτε την, και η νέα εικόνα θα είναι άμεσα ενεργή στον ιστότοπο σας. Εναλλακτικά, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια εικόνα που ήδη έχετε μεταφορτώσει στην βιβλιοθήκη πολυμέσων κάνοντας κλικ στο κουμπί &#8220;Επιλογή Εικόνας&#8221;

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
el: Σχόλια (%1$s) στο «%2$s»

en: Term meta
el: Μεταδεδομένα όρων ταξινομίας

en: Freedoms
el: Ελευθερίες

en: Credits
el: Ευχαριστίες

en: Version %s
el: Έκδοση %s

en: What&#8217;s New
el: Νέες βελτιώσεις

en: Maintenance and Security Release
el: Έκδοση ασφαλείας και διορθώσεων

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
el[0]: Η <strong>έκδοση %1$s</strong> αντιμετωπίζει ορισμένα θέματα ασφαλείας και επιλύει %2$s πρόβλημα.
el[1]: Η <strong>έκδοση %1$s</strong> αντιμετωπίζει ορισμένα θέματα ασφαλείας και επιλύει %2$s προβλήματα.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
el: Για περισσότερα δείτε το <a href="%s">σχετικό σημείωμα</a>.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
el: Καλώς ήρθατε στο WordPress %s

en: About
el: Περί

en: Introducing Twenty Sixteen
el: Παρουσιάζουμε το Twenty Sixteen

en: Thank you for updating! WordPress %s makes your site more connected and responsive.
el: Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση! Το WordPress %s κάνει το site σας πιο συνδεδεμένο και προσαρμοσμένο σε κινητές συσκευές.

en: Even more embed providers
el: Ακόμη περισσότεροι πάροχοι ενσωμάτωσης

en: WordPress now takes a smarter approach to displaying appropriate image sizes on any device, ensuring a perfect fit every time. You don&#8217;t need to do anything to your theme, it just works.
el: Το WordPress κάνει τώρα μια πιο έξυπνη προσέγγιση στην εμφάνιση κατάλληλου μεγέθους της εικόνας σε οποιαδήποτε συσκευή, εξασφαλίζοντας τέλεια εφαρμογή κάθε φορά. Δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα στο θέμα σας, απλά λειτουργεί.

en: Embed your WordPress content
el: Ενσωματώστε το WordPress περιεχόμενο σας

en: Our newest default theme, Twenty Sixteen, is a modern take on a classic blog design.
el: Το νέο μας προεπιλεγμένο θέμα, Twenty Sixteen, είναι μια σύγχρονη εκδοχή ενός κλασικού σχεδιασμού ιστολόγιου.

en: Responsive images
el: Εικόνες προσαρμοζόμενες σε κινητές συσκευές

en: In addition to post embeds, WordPress 4.4 also adds support for five new oEmbed providers: Cloudup, Reddit&nbsp;Comments, ReverbNation, Speaker&nbsp;Deck, and VideoPress.
el: Επιπροσθέτως των ενσωματώσεων άρθρων, το WordPress 4.4 προσθέτει υποστήριξη για πέντε νέους παρόχους oEmbed: Cloudup, σχόλια Reddit, ReverbNation, SpeakerDeck, και VideoPress.

en: Twenty Sixteen was built to look great on any device. A fluid grid design, flexible header, fun color schemes, and more, will make your content shine.
el: Το Twenty Sixteen δημιουργήθηκε να δείχνει υπέροχο σε οποιαδήποτε συσκευή. με ευμετάβολο σχεδιασμό, προσαρμόσιμη κεφαλίδα, χαρούμενο συνδυασμό χρωμάτων, και ακόμη περισσότερα, κάνοντας το περιεχόμενο σας να λάμψει.

en: Now you can embed your posts on other sites, even other WordPress sites. Simply drop a post URL into the editor and see an instant embed preview, complete with the title, excerpt, and featured image if you&#8217;ve set one. We&#8217;ll even include your site icon and links for comments and sharing.
el: Τώρα μπορείτε να ενσωματώνετε τα άρθρα σας σε άλλους ιστότοπους, ακόμη και σε ιστότοπους WordPress. Απλά σύρετε την διεύθυνση ενός άρθρου στον κειμενογράφο και θα δείτε άμεσα μια προεπισκόπηση, συμπληρώστε τον τίτλο, απόσπασμα, και την επιλεγμένη εικόνα αν ορίσετε κάποια. Θα συμπεριλάβουμε το εικονίδιο του ιστότοπου και τους συνδέσμους προς σχόλια και διαμοιρασμό.
